Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Dell recheama pt schimbare bateriile de la o serie de laptopuri

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Dell recheama o serie de baterii Sony folosite in laptopurile sale in intervalul Aprilie 2004-Iulie 2005. Se estimeaza ca este vorba de 4.1 milioane de laptopuri afectate (2.7 milioane in SUA si 1.4 milioane in restul lumii). Problemele se manifestau prin incendii. :death:
Marturia asta citata de New York Times e haioasa rau:
"That same month, a Dell notebook in the cab of a pickup parked alongside Lake Mead in Nevada caught fire, igniting ammunition in the glove box and then the gas tanks. The truck exploded. “A few minutes later and we’d have been coming up out of the canyon when the notebook blew up,” said Thomas Forqueran, owner of the laptop and truck. “Somebody is going to wind up getting killed.”"
http://www.nytimes.c...agewanted=print
Si se pare ca asta nu e tot, bateriile Li-Ion aparent au cauzat un incendiu care a mistuit un avion al UPS plus alte mici incendii prin avioanele cu pasageri. :w00t:
Eu zic sa ne asiguram casele in momentul in care cumparam un laptop.

Edited by Neuron, 15 August 2006 - 03:07.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tot din acelasi motiv s-au retras si niste slr mclaren, ca lua foc un cablu de la instalatia electrica din cauza suprasolicitarii si s-a intamplat sa ia foc cateva masini.
totusi eu n-am inteles in ce conditii si circumstante a avut loc incendiul respectiv...de temperatura, umiditate, suprasolicitare, utilizare necorespunzatoare, totusi, atat timp cat riscul exista, e foarte frumos din partea lor
eu am avut 3 dell-uri latitude pana acum si n-am avut nici o problema vreodata, sunt foarte fiabile.

#3
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Problema aici nu cred ca este Dell, singura greseala a  lor este ca au pus baterii Sony in laptopurile lor.
Si am gresit perioada in care au fost produse laptopurile respective, este Aprilie 2004- 18 Iulie 2006

Edited by Neuron, 15 August 2006 - 14:54.


#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
totusi, nici sony nu este vreo firma de 2 lei care sa faca probleme si sa fuga (la fel cum, bineinteles, nici mercedes benz, in cazul exemplului meu).
ma surprinde totusi cum au trecut testele, ca dupa aia sa esueze un numar asa de mare de baterii...
si asta cu toate infuziile de capital facute in echipamente de testare facute de dell...

#5
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postspare-me, on Aug 15 2006, 16:13, said:

totusi, nici sony nu este vreo firma de 2 lei care sa faca probleme si sa fuga (la fel cum, bineinteles, nici mercedes benz, in cazul exemplului meu).
ma surprinde totusi cum au trecut testele, ca dupa aia sa esueze un numar asa de mare de baterii...
si asta cu toate infuziile de capital facute in echipamente de testare facute de dell...

Numar mare nu cred sa fi fost, probabil cateva zeci cel mult, dar se decide schimbarea intregului lot petru a linisti clientii.

Edited by 2Fst4U, 15 August 2006 - 16:56.


#6
boema_g

boema_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.05.2005
Am un dell 6400 cu acumulator din seria asta cu probleme cumparat de pe emag. Sunt foarte curios cum o sa se comporte romanii la situatia asta (nu cred ca o sa accepte asa usor schimbarea acumulatoarelor).

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu mai tin minte exact... ( ma refer la faptul ca nu stiu daca era DELL, dar totusi cred ca), in parlament sau intalnire de afaceri, ceva de genul, pe la chinezi, s-a intamplat ca unul din laptop-urile aflate in incaperea respectiva sa faca bumm, din cauza bateriei!
Lucru petrecut de o bucata buna de vreme... era si un filmulet cu aceasta intamplare :)
Mi se pare normal sa le retraga de pe piata!

#8
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Apple recheama 1.8 milioane de baterii facute tot de Sony:
http://www.nytimes.c...agewanted=print
Cam naspa vremuri pt Sony.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate