Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cele mai mari salarii din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
Anul acesta, s-a pus calus la salariile top managerilor. Oferte de peste 5.000 de euro n-au facut decat firmele bogate si cele recent intrate pe piata, dar ele sunt putine. In 2007, directorii romani vor inlocui multi expati, iar salariile acestora se vor alinia la nivelul occidental.

Consultantii din marile firme de recrutare spun ca salariile nete oferite top managerilor romani n-au depasit, in ultimul an, media de 2.500 - 3.000 euro pe luna, in companii multinationale, orientate pe termen lung si competitive pe piata. Arareori ofertele au depasit 4.000 – 5.000 euro net pe luna. Tendinta este insa de crestere rapida. Zsolt Szelecki, senior consultant la Hewitt Associates, spune ca Europa este in criza de seniori manageri. “Sunt cautati, mai ales dupa esecul recent inregistrat de mari companii din SUA. Lipsesc manageri capabili sa pastreze echilibrul intre obiectivele pe termen scurt, care sunt unele de profit, si nevoile de crestere organizationala, pe termen lung.” Aceeasi criza se inregistreaza si la nivel de middle management.

Acestia sunt “vanati” pentru pozitii de senior leadership si posturile respective raman descoperite. Romania sufera de aceleasi probleme. In acest an, posturile expatilor au inceput sa fie cedate directorilor locali. In primul val au intrat finantistii. Urmarind tendintele inregistrate in tarile recent intrate in UE, consultantii de la Hewitt apreciaza ca anul urmator vor continua inlocuirile si pentru alte posturi de conducere, ceea ce nu va insemna o crestere salariala la nivelul oferit expatilor, dar vor fi mult mai multi top manageri romani care vor castiga peste 4.000 euro net pe luna. Pe fondul lipsei acute de manageri capabili sa conduca marile afaceri, salariile acestora se vor alinia rapid la nivelul occidental.

Mai mult in Capital

Edited by citizenx, 09 August 2006 - 16:01.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postcitizenx, on Aug 9 2006, 16:58, said:

dar vor fi mult mai multi top manageri romani care vor castiga peste 4.000 euro net pe luna. Pe fondul lipsei acute de manageri capabili sa conduca marile afaceri, salariile acestora se vor alinia rapid la nivelul occidental.

Mai mult in Capital

...sunt deja asa de salarii. Am si niste colegi care au. :photo:

#3
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006

View Postcitizenx, on Aug 9 2006, 16:58, said:

Anul acesta, s-a pus calus la salariile top managerilor. Oferte de peste 5.000 de euro n-au facut decat firmele bogate si cele recent intrate pe piata, dar ele sunt putine. In 2007, directorii romani vor inlocui multi expati, iar salariile acestora se vor alinia la nivelul occidental.

Consultantii din marile firme de recrutare spun ca salariile nete oferite top managerilor romani n-au depasit, in ultimul an, media de 2.500 - 3.000 euro pe luna, in companii multinationale, orientate pe termen lung si competitive pe piata. Arareori ofertele au depasit 4.000 – 5.000 euro net pe luna. Tendinta este insa de crestere rapida. Zsolt Szelecki, senior consultant la Hewitt Associates, spune ca Europa este in criza de seniori manageri. “Sunt cautati, mai ales dupa esecul recent inregistrat de mari companii din SUA. Lipsesc manageri capabili sa pastreze echilibrul intre obiectivele pe termen scurt, care sunt unele de profit, si nevoile de crestere organizationala, pe termen lung.” Aceeasi criza se inregistreaza si la nivel de middle management.

Acestia sunt “vanati” pentru pozitii de senior leadership si posturile respective raman descoperite. Romania sufera de aceleasi probleme. In acest an, posturile expatilor au inceput sa fie cedate directorilor locali. In primul val au intrat finantistii. Urmarind tendintele inregistrate in tarile recent intrate in UE, consultantii de la Hewitt apreciaza ca anul urmator vor continua inlocuirile si pentru alte posturi de conducere, ceea ce nu va insemna o crestere salariala la nivelul oferit expatilor, dar vor fi mult mai multi top manageri romani care vor castiga peste 4.000 euro net pe luna. Pe fondul lipsei acute de manageri capabili sa conduca marile afaceri, salariile acestora se vor alinia rapid la nivelul occidental.

Mai mult in Capital
Interesant subiectul.Insa din pacate ne lovim iarasi de niste idei proaste luate din occident( Europa).
as vrea sa dezvolt putin.sistemul de management european( dupa parerea mea) este putred prin aceea ca datorita pietii suprasaturate pe aria de vanzari, profitul firmelor mari este in descrestere din 1990,incoace.
se cauta si s-a reusit, mai ales dupa 1989 acapararea pietelor fostelor state comuniste unde profiturile vor fi imense in viitorul apropiat
am facut aceasta mica dizertatie deoarece profitul unei firme nu este intotdeauna proportional cu eficienta conducerii data de top manageri, ci pur si simplu este dictata de evolutia cererii-oferta.
simplu, cererea este mare si profitul este mare.
ce te faci cand piata este saturata iar top managerul nu gaseste solutii?( si in general nu gaseste )
firma da faliment.
stiu ca multi vor fi socati de afirmatia mea dar acesta este adevarul.
cate mari companii din Romania de exemplu aplica in sistemul de conducere "brain-stormingul"(metoda asaltului de idei)?
aproape nici una.si totusi este singura metoda spre succes .
prin brain- storming managerul asculta si parerile celor din CA, discerne si decide.de multe ori decide in contradictie cu parerile sale deoarece asa s-a hotarat de catre colaboratorii lui.
problema in Romania este ca se cauta senior manageri superscoliti, cu o groaza de scoli si cursuri postuniversitare dar la capitolul practica sunt ZERO.pentru ca una inveti si alta aplici la locul de munca.
ce este de facut?
In SUA de exemplu, senior managerii sunt selectati pe criterii de eficienta prin parcurgerea unor teste prin care patronul firmei isi da seama 99% daca angajatul sau va da randament.
Unde se intampla in Romania asa ceva,sau daca da, testele sunt facute formal pentru ca cei de la Resurse Umane sa aiba ceva activitate.
sunt multe de vorbit pe acest subiect dar deocamdata ma opresc aici.
astept comentariile voastre.

#4
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
Eu zic sa nu le dai asa de multa importanta testelor ala. Problema nu este ca noi nu avem teste, problema este ca aia sunt crescuti inca din scoala cu anumite "proprietati".

Asta nu e chiar un soc :
"am facut aceasta mica dizertatie deoarece profitul unei firme nu este intotdeauna proportional cu eficienta conducerii data de top manageri, ci pur si simplu este dictata de evolutia cererii-oferta."

Mai multi manageri o sa-ti spun, cand se uita in urma :" am avut noroc". Si multi dintre ei se refera si la asta, printre altele... E bine sa-ti alegi cu grija industria in care vrei sa intrii....
Sunt multi manageri care aplica modelul lor de management in alta industruie si au un succes extraordinar, dupa ce in industria de baza aproape ca au dat faliment. E plin de studii de caz de genul asta...

#5
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006

View Postowl, on Aug 15 2006, 14:15, said:

Eu zic sa nu le dai asa de multa importanta testelor ala. Problema nu este ca noi nu avem teste, problema este ca aia sunt crescuti inca din scoala cu anumite "proprietati".

Asta nu e chiar un soc :
"am facut aceasta mica dizertatie deoarece profitul unei firme nu este intotdeauna proportional cu eficienta conducerii data de top manageri, ci pur si simplu este dictata de evolutia cererii-oferta."

Mai multi manageri o sa-ti spun, cand se uita in urma :" am avut noroc". Si multi dintre ei se refera si la asta, printre altele... E bine sa-ti alegi cu grija industria in care vrei sa intrii....
Sunt multi manageri care aplica modelul lor de management in alta industruie si au un succes extraordinar, dupa ce in industria de baza aproape ca au dat faliment. E plin de studii de caz de genul asta...
salut owl,
nu stiu ce vrei sa spui ca cei din afara au "proprietati"
iar testele sunt de baza la angajare, de ex.se determina foarte exact rezistenta la stress a celui angajat chiar daca te lauzi ca esti superrezistent ,esti depistat.
iti spun toate acestea deoarece am lucrat cateva luni la un birou de recrutare personal din Italia.
Nici o firma din Romania (din cate stiu eu ) la recrutarea de personal nu poseda toata gama de teste de evaluare( fizica,psihologica,iq,etc...).
Inca la noi angajarile pe functii de top si middle se fac pe pile si relatii si cu cat ai mai multe MBA cu atat esti mai apreciat.
spune-mi si mie vreo firma in Romania care da testare la angajare pentru posturi bine renumerate, cum te comporti in situatii de criza decizionala?
nu iti mai spun ca sunt 2 din cele mai mari firme de recrutare in Bucuresti( nu dau nume),unde dupa ce te lasa sa astepti 1 ora( chipurile este un test),dai niste testari de te apuca plansul( facute pentru oligofreni)
nici macar nu te mai anunta de ce ai picat interviul( cum este normal ).
cunosc foarte multe firme puternice de recrutare din Bucuresti unde cei sau cele care te testeaza nici macar nu stiu cu ce mananca postul pentru care candidezi.
in fine e mult de vorbit.....

#6
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Pentru posturile de top se foloseste mai mult head-hunting-ul si mai putin metoda angajarii prin concurs (vorbim de sectorul privat). Pentru cele de middle sa spunem ca "pilele" si promovarea din interior sunt folosite cel mai des.

In legatura cu salariile managerilor de top, 3-4000 Euro e o suma rezonabila, care trebuie sa depinda, insa, si de domeniul de activitate, de nivelul responsabilitatilor, dar si de rezultate.

#7
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006
am zis ca nu dau nume, dar totusi aviz amatorilor:
Barnett McCall Recruitment, adresa web: www.bmc.ro
Aims, adresa web: www.aims.ro
Deci, atentie mare la aceste firme: afara e vopsit gardul ,inauntru leopardul.
Ce este trist ca sunt repezentantele in Bucuresti a doua din cele mai mari firme de recrutare din lume.

View PostAdi_B, on Aug 15 2006, 15:25, said:

Pentru posturile de top se foloseste mai mult head-hunting-ul si mai putin metoda angajarii prin concurs (vorbim de sectorul privat). Pentru cele de middle sa spunem ca "pilele" si promovarea din interior sunt folosite cel mai des.

In legatura cu salariile managerilor de top, 3-4000 Euro e o suma rezonabila, care trebuie sa depinda, insa, si de domeniul de activitate, de nivelul responsabilitatilor, dar si de rezultate.
dar,adi_B,eu vorbesc NUMAI de sectorul privat si din cate stiu firmele de head-hunting, pun la dispozitie marilor companii personal testat in prealabil.
Nici nu se pune in discutie concursul, care de fapt este o forma perimata de angajare.

si pentru a nu a fi asa de carcotas, spune-ti voi o firma serioasa de head-haunting
daca stiti vreo una. :lol:

#8
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Nu cred ca m-am facut inteles! Cand am spus head-hunting ma refeream la "furtul" managerilor buni de la alte companii. (Iar asta se poate face si fara ajutorul unei firme specializate de "vanatoare de capete")
Iar cand o firma cauta oameni pentru un post, de obicei organizeaza un concurs: metoda CV-urilor si a interviurilor clasice tot concurs se cheama, concurs de CV-uri.

Edited by Adi_B, 15 August 2006 - 14:45.


#9
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAdi_B, on Aug 15 2006, 15:44, said:

Nu cred ca m-am facut inteles! Cand am spus head-hunting ma refeream la "furtul" managerilor buni de la alte companii. (Iar asta se poate face si fara ajutorul unei firme specializate de "vanatoare de capete")
Iar cand o firma cauta oameni pentru un post, de obicei organizeaza un concurs: metoda CV-urilor si a interviurilor clasice tot concurs se cheama, concurs de CV-uri.
da, cred ca te referi la un post care din pacate la noi nu exista inca,oficial
este adevarat,in occident exista agenti sau agentii ( cum ar fi agentii de asigurari de la noi),
dar care au in spate un puternic sprijin de la firmele de head-haunting
si totusi pe mine nu m-a abordat nimeni in sensul acesta cu toate ca am trimis mii de mail-uluri si am participat la sute de interviuri cand eram mai tinerel.
de ce oare?

#10
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View Postpscdn, on Aug 15 2006, 15:55, said:

de ce oare?

Depinde de specializarea ta, de industria respectiva, precum si de situatia pietei muncii la momentul respectiv in ceea ce priveste profesia ta.

#11
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006

View Postlmaster, on Aug 15 2006, 16:24, said:

Depinde de specializarea ta, de industria respectiva, precum si de situatia pietei muncii la momentul respectiv in ceea ce priveste profesia ta.
am absolvit Institutul de petrol si gaze-Ploiesti,sunt inginer de foraj-extractie si lucrez de 17 ani in aceasta meserie.
si nu am fost cautat niciodata de vreo firma serioasa  daca nu m-am zbatut eu.

#12
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003

View Postpscdn, on Aug 15 2006, 15:02, said:

salut owl,
nu stiu ce vrei sa spui ca cei din afara au "proprietati"
iar testele sunt de baza la angajare, de ex.se determina foarte exact rezistenta la stress a celui angajat chiar daca te lauzi ca esti superrezistent ,esti depistat.
iti spun toate acestea deoarece am lucrat cateva luni la un birou de recrutare personal din Italia.
Nici o firma din Romania (din cate stiu eu ) la recrutarea de personal nu poseda toata gama de teste de evaluare( fizica,psihologica,iq,etc...).
Inca la noi angajarile pe functii de top si middle se fac pe pile si relatii si cu cat ai mai multe MBA cu atat esti mai apreciat.
spune-mi si mie vreo firma in Romania care da testare la angajare pentru posturi bine renumerate, cum te comporti in situatii de criza decizionala?
nu iti mai spun ca sunt 2 din cele mai mari firme de recrutare in Bucuresti( nu dau nume),unde dupa ce te lasa sa astepti 1 ora( chipurile este un test),dai niste testari de te apuca plansul( facute pentru oligofreni)
nici macar nu te mai anunta de ce ai picat interviul( cum este normal ).
cunosc foarte multe firme puternice de recrutare din Bucuresti unde cei sau cele care te testeaza nici macar nu stiu cu ce mananca postul pentru care candidezi.
in fine e mult de vorbit.....

Am mai spus in alt topic, nu vreau sa reiau decat pe scurt : stiu de feedback, stiu de munca in echipa, stiu de munca continua, nu doar in sesiune, teza etc, stiu ca fiecare dintre ei trebuie sa creeze valoare. Inca avem oameni in Romania care cauta posturi si nu locuri de munca, se lauda ceva de genul : "iau xxxxxxxx bani si nu fac nimic..."
Testele nu sunt chiar o baza - de exemplu la testul psihologic iau maxim de puncte de cativa ani, pentru ca stiu cum sunt facute. La testul Belbin te intreb inainte ce vrei sa iasa - pentru ca stiu testul f bine. Oricum , testul nu e relevant : am angajat zeci de oameni, dupa teste aparent profesioniste. Spun aparent pentru ca m-am convins apoi ca nu exista legatura intre cele doua lucruri. Practic am nevoie de cateva luni - uneori doar una - sa ma conving de atitudine, leadership, lucru in echipa, relatii.   In aceasta ordine....

Legat de MBA : nu te baza pe ce ai scris mai sus. Sunt suficienti de multi cei care au reusit cu un MBA, sunt suficient de multi cei care au avut esec cu MBA. Fiecare firma trece printr-un proces: mai devreme s-au mai tarziu constata ca nu e suficienta diploma.... Deci, curaj, nu te lasa impresionat...

Nu te supara pe firmele respective : au o alta cultura de firma decat te astepti tu. Decat un esec ulterior, mai bine un esec de la inceput... Oricum, nu e bine sa tragi concluzii, cred ca vei gasi oameni care trebuie sa le multumeasca acestor firme.... :) Incearca sa intelegi ce ii face sa actioneze asa... Eh , suna a teorie din carti, dar nu stiu cum sa-ti spun altfel.... :))

#13
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006

View Postowl, on Aug 15 2006, 17:21, said:

Am mai spus in alt topic, nu vreau sa reiau decat pe scurt : stiu de feedback, stiu de munca in echipa, stiu de munca continua, nu doar in sesiune, teza etc, stiu ca fiecare dintre ei trebuie sa creeze valoare. Inca avem oameni in Romania care cauta posturi si nu locuri de munca, se lauda ceva de genul : "iau xxxxxxxx bani si nu fac nimic..."
Testele nu sunt chiar o baza - de exemplu la testul psihologic iau maxim de puncte de cativa ani, pentru ca stiu cum sunt facute. La testul Belbin te intreb inainte ce vrei sa iasa - pentru ca stiu testul f bine. Oricum , testul nu e relevant : am angajat zeci de oameni, dupa teste aparent profesioniste. Spun aparent pentru ca m-am convins apoi ca nu exista legatura intre cele doua lucruri. Practic am nevoie de cateva luni - uneori doar una - sa ma conving de atitudine, leadership, lucru in echipa, relatii.   In aceasta ordine....

Legat de MBA : nu te baza pe ce ai scris mai sus. Sunt suficienti de multi cei care au reusit cu un MBA, sunt suficient de multi cei care au avut esec cu MBA. Fiecare firma trece printr-un proces: mai devreme s-au mai tarziu constata ca nu e suficienta diploma.... Deci, curaj, nu te lasa impresionat...

Nu te supara pe firmele respective : au o alta cultura de firma decat te astepti tu. Decat un esec ulterior, mai bine un esec de la inceput... Oricum, nu e bine sa tragi concluzii, cred ca vei gasi oameni care trebuie sa le multumeasca acestor firme.... :) Incearca sa intelegi ce ii face sa actioneze asa... Eh , suna a teorie din carti, dar nu stiu cum sa-ti spun altfel.... :))
cum sa nu ma supar owl,au trecut 17 ani de la revolutie,suntem capitalisti,ce dracu si inca firmele de recrutare bijbiie si inseala oamenii.
cum iti explici ca pentru un contract de 4.000 USD/luna,cu shift la 6 luni si sistem full-acomodation,firma recrutoare din Romania ia un comision nelegal de 2.000 USD si omului ii spune ca salariul lui este de 2.000 USD/month.cunosc cazuri concrete.
se profita de faptul ca in Romania este saracie si oameni superpregatiti pleaca pe salarii de mizerie.
nu vorbesc ca un profan, am lucrat in sistemul de recrutare si m-am scarbit ce interese obscure pot sa existe.
stii poate ca fiecare meserie are zeci de specializari
atunci cum poti sa pui in functii de decizie si sa hotaresti soarta unor oameni persoane care nu au lucrat niciodata in meseria respectiva si care au experienta zero in lucrul cu oamenii
In Italia la HR, eram 5 persoane cu peste 10 ani vechime fiecare in meseria lui si lucrurile mergeau ca pe roate.
Nu inteleg ceva,de exemplu firma X, trimite in afara medici,de ce nu se ocupa tot un medic cu recrutarea lor si pun un inginer care habar nu are cu se mananca medicina
Hai sa facem un topic de discutii pe aceste probleme si cine stie firme tepare sau de ce nu,firme serioase de recrutare sa la posteze pentru a stii tot romanul.

#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
din cauza ca sunt pusi toti pe castigat bani rapizi, si nu vor sa investeasca in personal specializat?

#15
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postromaximusro, on Aug 16 2006, 19:18, said:

din cauza ca sunt pusi toti pe castigat bani rapizi, si nu vor sa investeasca in personal specializat?


...trist, dar adevarat

#16
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003

View Postpscdn, on Aug 16 2006, 17:17, said:

cum sa nu ma supar owl,au trecut 17 ani de la revolutie,suntem capitalisti,ce dracu si inca firmele de recrutare bijbiie si inseala oamenii.

Inca nu suntem capitalisti.

#17
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006

View Postromaximusro, on Aug 16 2006, 19:18, said:

din cauza ca sunt pusi toti pe castigat bani rapizi, si nu vor sa investeasca in personal specializat?
nu inteleg ce vrei sa spui,este o intrebare sau afirmatie!
iar personal specializat se gaseste,decat trebuie sa-i cauti,ce mare greutate.
haideti sa facem o firma de recrutare, veniti cu idei,propuneri,sa facem ceva serios
vad ca nu prea va inghesuiti.

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
era o intrebare retorica.Nu am afirmat ca nu exista specialisti, ci doar ca firmele alea sunt avare si puse pe castig rapid, si nu angajeaza personaj specializat pe anumite domenii, ca sa nu cheltuie bani in plus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate