Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Metallica vs Megadeth

- - - - -
  • Please log in to reply
592 replies to this topic

Poll: Lars Ulrich and James Hetfield vs Dave Mustaine (321 member(s) have cast votes)

Metallica vs Megadeth

  1. Metallica (254 votes [79.13%])

    Percentage of vote: 79.13%

  2. Megadeth (67 votes [20.87%])

    Percentage of vote: 20.87%

Vote Guests cannot vote

#1
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
Votez Megadeth:
1. pt stilul de muzica neschimbat.Metallica dupa 91 a ramas doar cu numele
2. pt prestatie live (Megadeth peste Metallica in Romania)
3. pt Mustaine care a influentat decisiv inclusiv ceea ce va fi mai tarziu succesul Metallica

Mai puneti si voi
Sau contraziceti

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Metallica

chiar daca si-au schimbat stilul, per total tot mi se par mai buni.
Vocea lui Hetfield nu se compara cu a lui Dave iar Kirk e un chitarist foarte bun.

Concerte live nu am vazut cu nici o formatie. Cu Megadeth nu am vazut nici filmari, dar am vazut ca Metallica are energie si tot ce se cere intr-un concert.

#3
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Eu si in ziua de azi sper sa il vad pe Mustaine inapoi la Metallica. Lars sper sa isi revina si sa se opreasca din experimentele sale iar Hammett sa plece sa nu il mai sustina pe Lars in tampeniile sale muzicale. Singurul care a ramas neschimbat este James (in afara de vocea sa care s-a cam schimbat).

EDIT: O melodie de pe noul album live in Arnhem. Nu suna prea promitator.

Edited by kill_them_all1000, 02 August 2006 - 12:23.


#4
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Nu sunt un fan al muzicii rock. Totusi, am auzit de mettallica. Ceea ce ma face sa cred ca sunt cei mai buni :).

#5
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
megadeth!

incepand cu load, metallica a scos numai tampenii  :angry:

#6
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005

View Postkill_them_all1000, on Aug 2 2006, 13:15, said:

Eu si in ziua de azi sper sa il vad pe Mustaine inapoi la Metallica.

ar fi frumos dar din pacate imposibil.
Mustaine a venit in 81 si a plecat in 83 din cauza certurilor in special cu Hetfield - se pare ca raca tine inca si dupa 20 si de ani.
Pana l-a urma Ulrich si Hetfield l-au zburat pe motiv ca se droga si ei vroiau ca Metallica sa apara ca o trupa "clean".
In ziua de azi in timp ce Metallica moare incet, Megadeth parca a renascut dupa recuperarea lui Mustaine.

#7
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Metallica pentru ca ceea ce au dat ei pana in 91 nu se compara deloc cu ceea ce dau Megadeth pana acum.
N-ai ce sa mai ceri unei formatii care a facut atata zgomot in lumea muzicii. Megadeth nu mai are componenta originala, Mustaine fiind formatia. Cine a auzit de vreun chitarist de la Megadeth, tobosar? Nu zic asta sa laud faptul ca cei de la Metallica sunt mai celebri, ci fac asta pentru a arata ca sunt foarte instabili pe termen lung.
Din punctul de vedere al calitatii muzicii din 1991 Metallica, in afara de S&M care nu e album pur, n-au mai scos ceva melodios, desi St. Anger nu e asa de rau, cu toate ca nu se ridica la nivelul primelor albume. Megadeth nu mi se pare la acelasi nivel. Ei nici n-au avut cap sa se ridice mai mult de unde au inceput, poate si asta e o greseala a lor. Anyway, despre Metallica se spune ca ar fi perfectat heavy metal-ul conceput de Black Sabbath, despre Megadeth se spune doar ca are un chitarist de la Metallica...

#8
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

View PostFadeToBlack, on Aug 2 2006, 13:34, said:

Cine a auzit de vreun chitarist de la Megadeth


earth callin` FadeToBlack: Marty Friedman rings a bell??? :ciocan: saracu` Kirk, cred c-a avut cosmaruri cand a aparut "Rust in Peace" :band:

#9
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostClayman, on Aug 2 2006, 13:47, said:

earth callin` FadeToBlack: Marty Friedman rings a bell??? :ciocan: saracu` Kirk, cred c-a avut cosmaruri cand a aparut "Rust in Peace" :band:

Fade se referea la cei de acum. Friedman nu mai e la Megadeth din 99 parca.
Megadeth nici nu prea are cum sa se asemene cu MetallicA deoarece Mustaine a schimbat stilul si nu a imitat nimic din ce a facut la MetallicA (ceea ce e de laudat). Iar primul album este complet opera lu' Mustaine si a lu' Hetfield.

#10
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005

View Postkill_them_all1000, on Aug 2 2006, 14:03, said:

Fade se referea la cei de acum. Friedman nu mai e la Megadeth din 99 parca.
Megadeth nici nu prea are cum sa se asemene cu MetallicA deoarece Mustaine a schimbat stilul si nu a imitat nimic din ce a facut la MetallicA (ceea ce e de laudat). Iar primul album este complet opera lu' Mustaine si a lu' Hetfield.

Marty a plecat in 2000.
Avand in vedere ca in 2002 formatia oficial s-a destramat era greu de crezut ca in 2004 cand Mustaine si-a revenit dupa accident si a refacut-o, se va reveni in vechea componenta.
Mustaine nu a schimbat nimic la Megadeth.
Megadeth suna exact si acum cum a sunat primul album Metallica (Kill'em All) pe care nu l-a mai apucat sa-l vada live desi a contribuit decisiv la el.
De fapt primele 3 albume Metallica sunt cu marca lui Mustaine clara pe ele:
Kill 'Em All
Ride the Lightning
Master of Puppets

#11
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Sa nu exaceram Ride The Lightning si Master Of Puppets sunt foarte departate de Kill'Em All ca stil.

#12
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005

View Postkill_them_all1000, on Aug 2 2006, 14:45, said:

Sa nu exaceram Ride The Lightning si Master Of Puppets sunt foarte departate de Kill'Em All ca stil.

pt primele 2 albume (ani de aparitie 1983,respectiv 1984) Metallica avea deja semnate angajamentele cu casa de discuri inca de pe vremea lui Mustaine si lucra la ele tot de pe atunci
Master of Puppets (cel mai bun produs Metallica dupa mine si unul din cele mai bune din istoria rockului), apare in 86 si reprezinta momentul in care Metallica reusesc sa-si creeze/defineasca propriul stil.
Insa piese ca Disposable Heroes sau Leper Messiah parca suna putin a Megadeth ?

#13
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
Metallica

pt ca Mustaine regreta ca nu mai face parte din Metallica. -> Vezi Some kind of Monster DVD. si asta e lame!!!

#14
baghiman

baghiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.06.2006
METALLICA -sunt mai buni !! :coolspeak:

#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Megadeth, pt. influenta care a avut-o Mustaine si pt. faptul ca n-au scos un St. Anger, load , reload etc. :)

#16
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
AM votat cu Metallica, in cunostinta de cauza, spre deosebire de poll-ul cu death vs. black, unde am votat la misto, gen Eurovision.

#17
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

View Postcods, on Aug 2 2006, 15:37, said:

Megadeth, pt. influenta care a avut-o Mustaine si pt. faptul ca n-au scos un St. Anger, load , reload etc. :)

Reload imi place mult. ^_^

#18
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostScottishTerrier, on Aug 2 2006, 15:22, said:

pt primele 2 albume (ani de aparitie 1983,respectiv 1984) Metallica avea deja semnate angajamentele cu casa de discuri inca de pe vremea lui Mustaine si lucra la ele tot de pe atunci
Master of Puppets (cel mai bun produs Metallica dupa mine si unul din cele mai bune din istoria rockului), apare in 86 si reprezinta momentul in care Metallica reusesc sa-si creeze/defineasca propriul stil.
Insa piese ca Disposable Heroes sau Leper Messiah parca suna putin a Megadeth ?

Am cel putin 40 de concerte din acea perioada si iti garantez eu ca dupa ce a plecat Mustaine Metallica si-a schimbat mult atitudinea din concerte iar Ride The Lightning e foarte diferit de ceea ce ar fi facut Mustaine daca ar fi continuat. Chiar nu m-a interesat vreodata dar cred ca Mustaine canta pe chitara cu distors iar Hammett canta pe chitara normala. Acum mai e chestia pentru care lumea ar putea sa zica ca eu sunt nebun dar parerea mea e ca multe din melodiile Metallica de pe Master of Puppets suna mai mult a progresive metal decat a thrash.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate