Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Pentax news

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In sfarsit un aparat pentru profesionisti. A happy day for Pentax. :)

Edit: vad ca o aparut si un pancake de 70/2.4. :w00t:

Edited by AlexIP, 12 September 2006 - 21:07.


#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Off, pai sigur ca nu-i pe stoc! Vrei sa-l vanda inainte de lansare? De fapt am impresia ca nici pe StevesDigicams nu trebuia sa apara inca anuntul....
AlexIP: inca n-ai vazut nimic ;) Aparatul profesional Pentax o sa arate cu totul altfel (hmm... cam liniste pe acest front... hello? anybody there?)
De pancake se stie de mult, e pe un roadmap ce mai contine cele doua zoom-uri f/2.8 (16-50 si 50-135) si un wide de format mediu.

Edited by Kunzite, 12 September 2006 - 21:11.


#39
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Banuielile mele se confirma: pagina a fost prematur gasita, posibil de google (stiam eu ca nu suntem in 13...), acum au dat-o jos. Nu va temeti, ea a existat - si va reapare cat ai zice peste. In toate limbile :D

Edit: un suflet milostiv a reusit sa salveze pagina si sa o puna la dispozitia celor ce nu mai au rabdare: http://ericcloninger...K10DRelease.pdf

Edited by Kunzite, 12 September 2006 - 21:51.


#40
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Senzorul Sony de 10 Mp este "varza" de la iso 800 inclusiv, asa ca nu am prea mari sperante, chiar daca pana acum camera pare sa fie chiar prea buna.....are de toate, vizor mare, USM !!!, garnituri gramada pt. utilizare in ploaie, anti-praf, SR si mai evoluat, A/D pe 22 de biti....etc. etc....
Doar iso 3200 lipseste, si suportul pt. vechiul TTL flash - asta obliga la achizitionarea unui blitz nou si scump....poate si un format mai mare de senzor lipseste.....
Daca A/D pe 22 de biti si procesorul PRIME se descurca mai bine cu zgomotul, atunci pot spera la iso 3200 adaugat in firmware peste cateva luni.....sa vezi atunci distractie.... :)
Daca chiar asa arata K10D si K100D - deja spulbera concurenta - atunci K1D o sa fie de-a dreptul infricosator... :lol:

Edited by loock, 12 September 2006 - 22:58.


#41
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Dar are ISO 100

#42
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
primul review mai complet al lui k100d : http://www.steves-di...iews/k100d.html

sau cel putin primul review facut de un site mai cunoscut :)

#43
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
A aparut anuntul oficial - merge linkul postat initial.

http://www.steves-di...06_k10d_pr.html

Este anuntat si de Pentax - Franta

http://www.pentax.fr...p;id=uebersicht

Se afirma clar ca este pt. fotografi avansati si entuziasti - asta inseamna ca se lasa in continuare loc pt. un eventual K1D - care sa fie PRO.

Cu tot ce are pe ea,
-vizor mare - pentaprisma, marire 0,95 si acoperire 95%,
-memorie DDR2, prima camera din lume cu asa ceva....
-bufer decent, JPEG nelimitat, o gramada de formate RAW, inclusiv DNG !!!!
-convertor A/D pe 22 de biti - iar o premiera,
-noul procesor PRIME - alta premiera,
-SR si mai avansat - eficient de la 2,5 la 4 stopuri,
-sistem antipraf compus - tratament pt. senzor, vibratii, adeziv pt. praf,
-AF care suporta atat motor in body cat si SDM - ultrasonic in obiective - probabil 16-50 f 2.8 si 50-135 f 2.8, plus ce mai apare de anul viitor,
-detectie AF imbunatatita - mai rapida, care utilizeaza si mai bine cei 11 senzori in cruce,
-matrice de masura cu 16 campuri, inclusiv spot,
-etansare la umezeala cu posibilitatea utilizarii in ploaie - 72 de garnituri si toate switchurile rotative, inclusiv zavorul cardului de memorie....
-grip de asemenea etansat,
-acc. cu litiu,
-moduri Hiperauto/manual pe langa AV si TV, plus noutatea - prioritate  sensibilitate ...si combinatii cu AV si TV...
etc, etc, etc.......
......pot sa spun ca am avut dreptate cu ASAHI RULZ !  :D

Edited by loock, 13 September 2006 - 23:49.


#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
A aparut si pe dpreview un.....preview  :D

http://www.dpreview....0dpreviewed.asp

...si vizorul are acoperire 96%  :photo:

Edited by loock, 14 September 2006 - 00:32.


#45
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Pe dpreview scrie de 1/8000 sec., dar cred ca este gresit....poate sa fie asa, dar numai aici am vazut sa fie astfel specificat.

Sunt curios, (cred ca nu sunt singurul...), cum se descurca cu zgomotul de imagine.....

#46
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
chiar discutam un pic aseara cu sato pe marginea subiectului.
iar el observa ca a disparut iso3200.
mai regreta si renuntarea la acumulatorii R6 si folosirea unui format proprietar.

#47
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Trebuie sa recunosc ca pe hartie arata beton acel K10D. Astept si eu teste reale.

#48
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Cu durere in suflet  :P  trebuie sa recunosc si eu ca (virgula) cu grip si cu 12-24 ala cu parasolar arata bine de tot (link-ul cu www.pentax.fr).
Na, ca am spus-o.

Edited by tim2003, 15 September 2006 - 00:25.


#49
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Dar mai bine arata in poza asta: http://photos1.blogg..._k10d_wet.0.jpg ;)

Ref. la AA: se pare ca a crescut voltajul de alimentare; deci 4AA/2CRV3 oricum n-ar fi fost suficiente. Nu cunosc detalii despre baterie, dar alimentatorul extern e de 8.3V si nu de 6.5.

#50
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005

View PostKunzite, on Sep 15 2006, 12:18, said:

Dar mai bine arata in poza asta: http://photos1.blogg..._k10d_wet.0.jpg ;)

Ref. la AA: se pare ca a crescut voltajul de alimentare; deci 4AA/2CRV3 oricum n-ar fi fost suficiente. Nu cunosc detalii despre baterie, dar alimentatorul extern e de 8.3V si nu de 6.5.

Nonononono, nu e bine.Mie nu-mi plac aparatele care transpira in halu` ala.
Ce mai, la prima vedere se pare ca a dat lovitura cu k10d. Intrebarea care ma framanta pe mine e.... cat o sa coste oare? Ca zvonurile se invart de la 900 in sus.

#51
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Oficial, 900 usd body-only - 1000 kit cu 18-55. Pe behash deja apare la pretul de 920usd body only.
De-aici preturile nu pot decat sa scada.

#52
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Presimt ca la noi o sa apara la 1500 Euro  :death:

E un pret bun pentru ce stie. Insa pe mine nu m-ar convinge sa trec de la Canon la Pentax. Insa pentru cei care vor sa treaca de la P&S la DSLR sau de la un Pentax mai slabut la un upgrade, e o varianta buna.

#53
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Reprezentantele Pentax au primit deja de ceva vreme versiuni preproductie de K10D pt. prezentare.
Se pare ca AF-ul este extrem de rapid, chiar cu obiectivele existente.
Cele care apar cu SDM este clar.... :D

De asemenea aceste camere vor fi distruse dupa lansarea finala pe piata, deoarece folosesc nu doar firmware nefinisat, dar si hardware nefinisat inca, electronica, procesorul.
Camera asa cum este acum are zgomot mare de imagine la iso 800, dar aproape sigur nu ramane asa in versiunea finala.
Este interzisa postarea de imagini facute cu aceste camere, dar au mai scapat unele....nu are rost sa dau linkul.....
Probabil ca versiunea finala o sa permita si push la iso.....se poate modifica iso software din formatul raw

#54
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postloock, on Sep 16 2006, 01:41, said:

Reprezentantele Pentax au primit deja de ceva vreme versiuni preproductie de K10D pt. prezentare.
Se pare ca AF-ul este extrem de rapid, chiar cu obiectivele existente.
Cele care apar cu SDM este clar.... :D

De asemenea aceste camere vor fi distruse dupa lansarea finala pe piata, deoarece folosesc nu doar firmware nefinisat, dar si hardware nefinisat inca, electronica, procesorul.
Camera asa cum este acum are zgomot mare de imagine la iso 800, dar aproape sigur nu ramane asa in versiunea finala.
Este interzisa postarea de imagini facute cu aceste camere, dar au mai scapat unele....nu are rost sa dau linkul.....
Probabil ca versiunea finala o sa permita si push la iso.....se poate modifica iso software din formatul raw

Sa nu le distruga, vreau si eu una... :worthy:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate