Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Informatii subiective privitoare la emigrarea in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
1592 replies to this topic

#1567
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostRosebud09, on 12th November 2010, 04:09, said:

In general contabilii castiga destul de bine iar cei care ingrijesc batrani inca si mai bine (de multe ori mai mult decat cei cu studii superioare-nu in medicina).

Chiar asa de bine sa fie platita meseria de caregiver ? (banuiesc ca la asta te referi) Exista si un program de lucru Live in Caregiver cu care dupa doi ani de munca poti cere drept de rezidenta permanenta. Ai cumva posibilitatea sa ne oferi amanunte mai concrete despre plata ingrijitorilor de persoane/batrani/copii? Eu citisem cu vreun an in urma ca salariile acestora nu sunt grozave, ba chiar intrasem pe unele site-uri de recrutare din Toronto si nu mi-au sarit salariile in ochi.

View PostRosebud09, on 12th November 2010, 04:09, said:

Cred ca din 1996 adica practic de la "deschiderea granitelor" canadiene pentru romani si pana acum, cel putin 100.000 de romani au emigrat acolo cu familliile si au ramas, in ciuda mediului ostil "din toate punctele de vedere".

Cunosc familii care au emigrat in 1992. E probabil deci ca portile sa se fi deschis oficial mai devreme de 1996.


View PostBogdan R, on 12th November 2010, 15:47, said:

La un moment dat imi doream mult sa emigrez in Canada, mai ales ca cel mai bun prieten al meu este acolo de multi ani si m-ar fi sustinut in demersul meu.
Am inceput procedura in 2005, intruneam toate conditiile, aveam banii necesari, nu aveam probleme lingvistice etc, insa am abandonat proiectul inca in fasa, deorece era clar ca se deschid portile Europei.
Nu stiu nici acum daca am facut bine sau rau. Cert ca sunt foarte multumit de Finlanda, nu sunt sigur daca as fi fost mai multumit de Canada decat, eventual, privind partea materiala. Cine stie insa cat timp mi-as fi pierdut cu examene, echivalari etc
Am ales sa nu dau vrabia din mana pe cioara de pe gard. Cateodata ma mai gandesc insa daca nu trebuia sa incerc...

In Finlanda nu ai pierdut timp cu invatarea limbii locale?
Cat de mult te ajuta doar limba engleza cand lucrezi intr-o tara nordica? E cam aceeasi situatie din punctul asta de vedere si in Norvegia, Suedia, Danemarca?

#1568
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

1. Poate vrei sa zici de costul vietii de cateva ori mai mic in raport cu veniturile dar nici asa nu-ti iese. Mai informeaza-te si scrie dupa. Esti total dezinformat.

2. Ma framanta o intrebare cum sunt femeile pe acolo?

3. Te referi la facultatea facuta in Ro, in Ca sau in ambele situatii ?

1. Costul vietii este ridicat. Se poate spune ca unii invart banii cu lopata, dar iau dintr-o parte si pun in alta. Mai ales costul cu locuinta este ridicat, iar cand vrei o paine mai buna, la 4-5 dolari ptr. 453 grame sau cirese la 15 dolari kilu incepi sa faci socoteli si sa cauti mai ieftin...

2. Femeile canadiene sunt mai altfel decat romancele, adica practic conduc societatea, sunt mult mai increzatoare in ele si drepturile lor, fara complexe, chiar agresive atunci cand e vorba de interesul lor. Keep-out!
Unele romance ajunse singure in CA sau divortate pe acolo incearca sa le copieze. Pazea! :lol:

3. In ambele situatii. Daca dupa terminarea facultatii nu s-a lucrat cativa ani in profil sau s-a facut vreo intrerupere de 5 ani si apoi se vrea inapoi la profesiune, se considera ca respectivul s-a descalificat si daca vrea inapoi trebuie sa faca niste cursuri, cat sa-l mai aduca la zi cu meseria. De fapt, pentru meseriile regulate (doctori, ingineri, etc) dreptul de practica si de a se numi "doctor" sau "inginer" este dat de asociatia profesionala respectiva, care decide daca respectivul are scoala, s-a lipit ceva de el, cum a profesat pana atunci, ce zic ceilalti colegi despre el, etc. Niciodata nu se cere aratata diploma. Pentru meseriile "umaniste" e mai simplu. Asociatiile sunt extrem de puternice si nu dau drept de practica nici persoanelor nici companiilor daca nu se indeplinesc niste conditii.

View Postlocalintruder, on 3rd October 2011, 23:21, said:

Chiar asa de bine sa fie platita meseria de caregiver ? (banuiesc ca la asta te referi) Exista si un program de lucru Live in Caregiver cu care dupa doi ani de munca poti cere drept de rezidenta permanenta. Ai cumva posibilitatea sa ne oferi amanunte mai concrete despre plata ingrijitorilor de persoane/batrani/copii? Eu citisem cu vreun an in urma ca salariile acestora nu sunt grozave, ba chiar intrasem pe unele site-uri de recrutare din Toronto si nu mi-au sarit salariile in ochi.

Cunosc familii care au emigrat in 1992. E probabil deci ca portile sa se fi deschis oficial mai devreme de 1996.


Nu cunosc prea multe despre "caregiver" si nu m-am referit la asa ceva. Este la urma urmei ceva temporar, platit mediocru si nu are legatura directa cu imigratia, decat daca vreo duduie se lipeste de vreun batran cu bani... Exista posibilitatea aplicarii pentru rezidenta, eu nu stiu cazuri, or fi. Sunt niste avantaje fata de emigrarea obisnuita, in sensul ca se asigura locuinta, uneori mancare, etc, dar banii sunt putini iar raspunderea, mai ales daca e vorba de copii, este mare, sunt reguli in plus de urmat.
Eu ma refeream la persoanele din sistemul medical ca "surori medicale" sau "nurse", in general foarte bine platite fata de cata treaba fac, dar adevarat ca uneori e greu. Acolo, fara scoala de surori de 4 ani, o nurse obisnuita nu are voie sa faca decat cel mult o injectie sau sa maniasca vreun aparat. Tot asa, salarii si avantaje mari are si personalul auxiliar care lucreaza in sanatate la birouri, secretariat, etc, daca comparam cu aceleasi activitati desfasurate la privat.

Dupa 1996 sistemul a inceput sa mearga mai bine si pentru romani, mai ales cei cu calificare mai inalta. Cu toate astea si inainte de 1992 s-a venit in Canada, pe baza de "reintregirea familiei".
Apuca unul sa vina si chema toti fratii dupa el, aia la randul lor chemau, etc. Se ajungea ca de la unul, dupa 10-15 ani ajungeau 100 in Canada. Acum e mult mult mai greu de facut asa ceva. In foarte multe cazuri, cei veniti prin acele aranjamente nu au fost deloc pregatiti pentru viata din Canada si au trebuit sa traga din greu pentru putin. Cei care au venit de la inceput cu limba si meserie s-au putut descurca mai repede.

P.S. Ati pomenit de "casa si masina" obsesia romanilor. Aici astea se obtin mult mai usor decat in Ro pentru ca se dau usor credite, nu trebuie garantii sau avansuri mari, doar dovedit un serviciu stabil si cat mai banos. Deci de cumparat e usor si rapid, de platit e mai greu. Masinile, bune aproape fara exceptie, si de obicei in stare foarte buna (cele folosite mai ales) sunt mai ieftine cu 30-50 la suta daca comparam acelasi model si se pot lua si fara avans si fara dobanda, dealerul da si masina si banii, pe loc. Vezi sa ai grija totusi sa platesti... Casele in schimb costa enorm, depinde de locatie, 300-400.000 sau chiar 0,5-1 milion dolari o casa din lemn cu trei camere (in zona Vancouver de ex) dar in mod obisnuit o familie cu venit "mediu" isi poate permite sa cumpere, la 5% avans si 4% dobanda pe an, fara alte comisioane si manarii. Si aici, de platit e mai greu. Daca auziti pe cineva ca "ce masina sau casa si-a tras" la scurta vreme dupa venire, sa stiti ca se poate aproape orice dar in acelasi timp sa va reamintiti ca prostia si fudulia se platesc.

Edited by Rosebud09, 04 October 2011 - 03:21.


#1569
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,993
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlocalintruder, on 3rd October 2011, 23:21, said:

Cunosc familii care au emigrat in 1992. E probabil deci ca portile sa se fi deschis oficial mai devreme de 1996.
Cel mai bun prieten al meu a plecat acolo in decembrie 1990 (intregirea familiei).

View Postlocalintruder, on 3rd October 2011, 23:21, said:

In Finlanda nu ai pierdut timp cu invatarea limbii locale?
Cat de mult te ajuta doar limba engleza cand lucrezi intr-o tara nordica? E cam aceeasi situatie din punctul asta de vedere si in Norvegia, Suedia, Danemarca?
Ba da, mi-a luat 1 an si jumatate.
Limba engleza ajuta destul de mult la inceput, mai ales daca ne referim la persoanele care lucreaza in domeniii ca programarea si IT-ul. Cine insa lucreaza in domenii care presupun contactul cu localnicii trebuie sa stie limba. Cam asa-i peste tot...

#1570
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View Postvizitiug, on 17th December 2010, 01:11, said:

Buna ziua

"Ca de obicei multe dintre comentariile de pe forumuri sunt postate de agenții de recrutare, determinați să vândă un vis canadian pentru câștigurile proprii." Dar acest vis canadian, de multe ori (daca nu de fiecare data), se bazează pe informații vagi sau incorecte, precum și pe dezinformare prin omisiune.

Faptul ca s-ar putea ca realitatea canadiana sa fie total diferita de imaginea ofociala sau de ceea ce vedem in filme, ii deranjeaza enorm pe acesti "Vazatori de vise", si atunci incepe" dansul". Cei care misca in front sunt sau nerealizati sau frustrati sau securisti!

În mod cu totul regretabil, acestia sunt decredibilizati prin intervenția adesea grosolană, dar derutantă, a unor amatori de glume proaste sau a vânzătorilor de vise, care se simt amenințați în interesele lor: fiecare client le aduce câștiguri de mii de dolari!!!

Orice dezvăluire pe Internet a unor realități descurajante pentru amatorii de emigrare provoacă panică și reacții prompte. Cel mai adesea se apelează la minciuni, în speranța că este imposibil ca viitorii imigranți să se îndoiască de faptul că în Canada nu este atât de bine după cum au auzit.

Cea mai des intalnita eroare este compararea cu Romania! Ne lunand in calcul faptul ca la un salar de sa zicem 2000 de dolari si cheltuielile sunt pe masura, sau ca serviciile sunt usturator de scumpe, si in final dupa taxe si impozite iti raman in mana mai putini bani decat in tara, iar efortul fiind de n ori mai mare.

"Vânzătorii de vise încearcă discreditarea celor care vor să distrugă visul canadian, numindu-i ratați, frustrați, indivizi cărora nu le place munca și care sunt mânați de ură, invidie, defetism și dau sfaturi ridicole: ?De ce au plecat ei în Canada ...? Mai bine zis, de ce au rămas acolo și continuă s-o împroaște cu noroi? Este țara aia vinovată pentru nereușita lor sau pur și simplu le lipsesc calitățile necesare supraviețuirii și reușitei??.

Condamnarea victimelor visului canadian poate lua și forme manipulatorii: fie se insistă pe valorilor societății canadiene, valori proprii democrațiilor occidentale (toleranță, interzicerea prin lege a discriminării de orice fel, acordarea de ajutoare sociale), referiri la PIB-ul Canadei: ?nivelul de trai este mai sus ca în alte țări europene?, fie se insistă pe mitul păgubos al reușitei pe bază de merit, pe egalitatea totală de șanse: ?dacă dovedește că are ceva valoare, urcă repede? sau ?cu hotărâre și ambiție, în foarte scurt timp ai realizări pe care în România nu le vei avea nici într-o viață de muncă cinstită?; ?trebuie să dovedești că poți face ceva?. Un alt forumist afirmă că este inginer electronist; se află de doi ani în Canada și lucrează în meserie, câștigând 50.000 $/an, ceea ce îl va determina să-și cumpere casă. Un alt forumist îl atenționează: ?Alo, domnu?, treziți-vă!?.

Bine zice un proverb romanesc "La pomul laudat sa nu te duci cu sacul!"

Toate bune :thumbup:

P.S. Tare departe ar ajunge Romania daca noi Romanii de pretitindeni nu am mai arunca cu noroi in propria tara!

Exista si situatii din astea, tu insa esti grav bolnav de scenarita si incapabil sa faci o paralela obiectiva intre ce ofera tara de bastina si ce ofera Ca.


View Postvizitiug, on 29th January 2011, 00:24, said:

Si in Romania poti "cumpara o casa cu zero avans, fara garantii si cu rate pe 35 ani", chiar foarte usor!

Esti total pe langa. In Ro nu se poate cumpara o casa usor, cu atat mai putin foarte usor! Tu esti capabil sa compari venitul mediu cu pretul mediu al unei locuinte in Ro si in Ca? Eu zic sa mai incerci. Ca sa nu mai vorbesc de ratele pe care le ai de platit intr-o tara si in cealalta, de criteriile de eligibilitate bazate pe venit, de avans, in toate astea Ca iese castigatoare. Si inca ceva, nu comparati Bucurestiul cu Ca, comparati media pe tara.

Edited by localintruder, 04 October 2011 - 09:39.


#1571
phun_star

phun_star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2009
1. Cam ce avantaj ai daca vrei sa emigrezi in Canada si ai niste rude stabilite acolo de vreo 15 ani si au cetatenie?

2. Ce sanse ai daca tocmai ai absolvit o universitate decenta din Romania si ai o experienta in munca de sub 1 an?

3. Care sunt aspectele mai stricte si decisive in primirea vizei de emigrare?

4. Cat de greu este sa iti gasesti ceva de munca la inceput si dupa cat timp poti trai decent si fara prea multe batai de cap?

Sa zicem ca cele de mai sus se aplica pt un tanar de 22 ani si proaspat absolvent care vrea sa emigreze in zona unde se vorbeste franceza.

Multumesc mult!

#1572
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postphun_star, on 28th October 2011, 01:23, said:

1. Cam ce avantaj ai daca vrei sa emigrezi in Canada si ai niste rude stabilite acolo de vreo 15 ani si au cetatenie?

2. Ce sanse ai daca tocmai ai absolvit o universitate decenta din Romania si ai o experienta in munca de sub 1 an?

3. Care sunt aspectele mai stricte si decisive in primirea vizei de emigrare?

4. Cat de greu este sa iti gasesti ceva de munca la inceput si dupa cat timp poti trai decent si fara prea multe batai de cap?

Sa zicem ca cele de mai sus se aplica pt un tanar de 22 ani si proaspat absolvent care vrea sa emigreze in zona unde se vorbeste franceza.

Multumesc mult!

Avantul că ei te pot sfătui cel mai bine și nu vei afla mai multe pe un forum. La restul întrebărilor îți pot răspunde tot ei.

#1573
phun_star

phun_star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2009

View PostMembruAnonim, on 28th October 2011, 02:05, said:

Avantul că ei te pot sfătui cel mai bine și nu vei afla mai multe pe un forum. La restul întrebărilor îți pot răspunde tot ei.

Lol. Interesante atat raspunsul cat si aroganta ta, dar as fi apreciat mai mult daca nu raspundeai.
Raspunsul asta il primeam si daca ii dateam pm oricarui user de pe forum. Atunci ce rost mai au topicurile din aria asta?
Vroiam un raspuns de la cineva care are ceva informatii, nu de la toti surferi care vor +1 la nr de posturi.

Poate se gaseste binevoitor care stie ce vorbeste, eventual traieste sau a avut de a face cu Canada.

Edited by phun_star, 28 October 2011 - 01:15.


#1574
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci nu-mi rămâne să mă gândesc decât la faptul că nu ai pe nimeni acolo sau i-ai deranjat foarte tare și nu vor să te ajute cu nimic. Altfel nu văd rostul întrebărilor tale dacă deja își au răspuns direct de la sursă.


Quote

Poate se gaseste binevoitor care stie ce vorbeste, eventual traieste sau a avut de a face cu Canada.

Rudele tale dacă le suni.

#1575
phun_star

phun_star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2009

View PostMembruAnonim, on 28th October 2011, 02:32, said:

Atunci nu-mi rămâne să mă gândesc decât la faptul că nu ai pe nimeni acolo sau i-ai deranjat foarte tare și nu vor să te ajute cu nimic. Altfel nu văd rostul întrebărilor tale dacă deja își au răspuns direct de la sursă.




Rudele tale dacă le suni.
Ok, gandeste-te in continuare tu singur acolo si nu mai polua topicuri. Unii poate chiar au nevoie de informatii.
Hai ca faci prea multe +1 la posturi, asta e ultimul mesaj la care iti raspund. Oricum n-avem ce sa discutam.
Ciao!

#1576
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postphun_star, on 28th October 2011, 02:38, said:

Ok, gandeste-te in continuare tu singur acolo si nu mai polua topicuri. Unii poate chiar au nevoie de informatii.
Hai ca faci prea multe +1 la posturi, asta e ultimul mesaj la care iti raspund. Oricum n-avem ce sa discutam.
Ciao!

Se pare că ești mai greu de cap dacă nu îți dai seama că eu te-am îndrumat spre adevăr. Ca să fiu ontopic direct, poate așa înțelegi:

1. Cam ce avantaj ai daca vrei sa emigrezi in Canada si ai niste rude stabilite acolo de vreo 15 ani si au cetatenie?

Niciun avanaj. Punct. Ești major să fii sănătos. Eventual consliere sau garanție pentru închirierea unui apartament acolo, în condițiile în care ajungi și locuiești legal.

2. Ce sanse ai daca tocmai ai absolvit o universitate decenta din Romania si ai o experienta in munca de sub 1 an?


Zero sau aproape zero. Au și ei absolvenții lor de facultăți la fel de decente din Canada care stau la rând după un job, nu văd niciun motiv de ce te-ar alege pe tine.

3. Care sunt aspectele mai stricte si decisive in primirea vizei de emigrare?


Vezi aici http://www.cic.gc.ca...grate/index.asp

4. Cat de greu este sa iti gasesti ceva de munca la inceput si dupa cat timp poti trai decent si fara prea multe batai de cap?


Mai întâi trebuie să ai acte ca să îți pui problema asta, și actele durează nu glumă. Abia poți trăi decent în România (cu bătăi de cap) și tu te gândești cum s-o faci în Canada, interesanta abordare. Este destul de greu și vor fi bătăi de cap.

Sa zicem ca cele de mai sus se aplica pt un tanar de 22 ani si proaspat absolvent care vrea sa emigreze in zona unde se vorbeste franceza.

Nu se aplică.

Înainte să te gândești să emigrezi într-o altă țară, definitiv sau temporar e bine să o vizitezi înainte. Zic și eu ... ;-)

Edited by MembruAnonim, 28 October 2011 - 01:44.


#1577
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
se cam caca aia pe universitatea decenta din romania. as zice ca probabilitatea de a-ti gasi ceva de lucru cu "universitatea decenta" din romania este cam zero. o sa ai nevoie de echivalari, asta daca nu cumva esti betonat si ii dai pe spate cu genialitatea ta. si intr-adadevar, "niste rude" care nu-s in stare nici sa iti dea niste hinturi daca sa mergi sau nu sint ca si inexistente. probabil cele mai stricte chestii sint sa ai banii si sa stii limba. si sa nu fii bolnav ca sa le papi ajutoarele sociale, tre sa mergi acolo sa bagi, nu sa stai :lol:

#1578
phun_star

phun_star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2009
Pai studiile le echivalezi din cate am inteles, iar chestia cu unviersitate decenta inseamna ca ai ramas cu niste informatii din facultatea aia, nu ca o sa vada aia pe diploma Univ X si gata te angajeaza. Ai o baza cat de cat.
Si faza cu rudele, stiu ca in US daca iti face cineva de acolo chemare/invitatie, iti cresc sansele sa primesti viza decat daca ai aplica tu de capu tau pt viza, ca o garantie pt aplicant. Oricum, la Canada e diferit...

Edited by phun_star, 28 October 2011 - 01:57.


#1579
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postphun_star, on 28th October 2011, 02:55, said:

Pai studiile le echivalezi din cate am inteles, iar chestia cu unviersitate decenta inseamna ca ai ramas cu niste informatii din facultatea aia, nu ca o sa vada aia pe diploma Univ X si gata te angajeaza. Ai o baza cat de cat.
Si faza cu rudele, stiu ca in US daca iti face cineva de acolo chemare/invitatie, iti cresc sansele sa primesti viza decat daca ai aplica tu de capu tau pt viza, ca o garantie pt aplicant. Oricum, la Canada e diferit...

Nu trebuie să fie rude, pot fi și simple cunoștiințe, si este vorba că ajută la o viză turistică. Aici se vorbește de emigrare parcă.

#1580
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Sper sa nu ma fi bagat ca musca-n lapte si sa mi-o iau in goarna din prima, asadar:

View Postphun_star, on 28th October 2011, 09:23, said:

1. Cam ce avantaj ai daca vrei sa emigrezi in Canada si ai niste rude stabilite acolo de vreo 15 ani si au cetatenie?
Daca rudele sunt de treaba si se ofera sa te ajute, chiar si numai cu sfaturi de insider, ai ceva avantaj. Ei fiind de atata timp acolo ar avea destule raspunsuri pentru tine, profita de asta.

View Postphun_star, on 28th October 2011, 09:23, said:

2. Ce sanse ai daca tocmai ai absolvit o universitate decenta din Romania si ai o experienta in munca de sub 1 an?
Nu ai specificat ce universitate, poate ca pe diploma ta e trecuta o specializare de care nu e nevoie la canadezi. De exemplu, daca e vorba de inginerie sau medicina ai sanse mult mai mari decat cu drept sau economie politica. Dar vezi ca pentru Canada sistemul de emigrare si de acordare a vizei de resedinta e foarte parsiv: primesti rezidenta inainte de a-ti echivala meseria, ceea ce inseamna ca trebuie sa iti faci echivalarile acolo. Din punctul asta de vedere trebuie sa ai in vedere cheltuielile de timp si bani.

View Postphun_star, on 28th October 2011, 09:23, said:

4. Cat de greu este sa iti gasesti ceva de munca la inceput si dupa cat timp poti trai decent si fara prea multe batai de cap?
Depinde de prea multe ca sa obtii tu raspunsuri acum si aici.

#1581
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

bla, bla :D

Toata lumea are dreptate, mai ales unii.
Orice se poate, doar ca nu se stie daca se aplica pentru cine ar vrea...
Xwh si bestia :deadtongue: au dreptate, dar sunt niste detalii marunte, prin partile esentiale.
1. Rudele pot sa ajute cu sfaturi, ca nu costa nimic (uitati-va la mine..) dar daca sunt de multa vreme acolo poate au ceva cunostinte si relatii, care la un moment dat pot prinde foarte bine. Doar sa nu va inchipuiti ca e acelasi lucru ca in Ro. Va poate recomanda cineva, dar fereasca Sfantu' sa nu fiti asa cum ati fost recomandat. Mai bine fara atunci.
2. Tocmai absolvit o facultate. Decenta. Absolvirea unei facultati, fie si canadiene nu inseamna un drept ci o premiza. Fara o perioada de practica, imediat dupa absolvire facultatea e facuta degeaba. Am mai spus asta. Cine spune ca e decenta?. Ramane de vazut. Diplomele nu se echivaleaza, se echivaleaza cunostintele obtinute, si asta dureaza un pic dar se rezolva, cu condita ca acele cunostinte sa existe, sa fie la locul lor si sa bata cat de cat cu ce se invata in Canada. In mod normal ptr romani nu ar fi probleme mari. Atentie deci ca este posibil ca angajatorul sa accepte ideea ca imigrantul a facut facultate (...decenta) si sa-l puna la treaba. Cine poate, oase roade, dar: pentru a avansa in meserie este nevoie de certificare din partea asociatiei profesionale. Si aia se rezolva daca omul e absolvent decent de facultate decenta. E un proces simplu in general, dar complicat in detalii si care nu se poate rezolva in mai putin de 2-3 ani (sau dublu pe atata, depinde). Si da, conteaza mult cu ce ai ramas din facultate, te va ajuta enorm in situatia in care va trebui sa refaci niste cursuri. Si absolventii canadieni cauta mult de lucru in domeniu si nu gasesc chiar imediat.
3. Iarsi depinde de ce cauti de lucru. Daca accepti la inceput ceva la nivel de jos, de intretinere pana apare o ocazie buna, se poate rezolva intr-o saptamana sau 6 luni. Pentru orice tentativa de slujba la care se cere ceva educatie superioara si experienta trebuie sa fii: a) norocos din cale afara B) "beton" intr-un domeniu oarecare c) mester la "orientare turistica" d) mai intai si impreuna cu a,b,c: sa stii limba bine. "Bine" asa cum inteleg canadienii ca suficient de bine, nu cum spui tu.
4. Feriti-va de franceza si frantuji (aia din QC) daca se poate. Acum nu veti intelege de ce, va doresc sa nu intelegeti niciodata. Folositi-va de ei la inceput doar. Cu toate astea am respect pentru cei care s-au acomodat si o duc bine in partea franceza.

#1582
Fomalhaut

Fomalhaut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.02.2011
deci cu francezii francofoni nu e bine.
Poate e mai bine cu tiganii, filipinezii si galbenii, adica anglofonii? :coolspeak:

#1583
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostFomalhaut, on 30th October 2011, 08:39, said:

Poate e mai bine cu tiganii, filipinezii si galbenii, adica anglofonii? :coolspeak:
Saracul de tine, cine stie ce experiente traumatizante cu filipinezi ai trait cand erai minor :console:
Primele 3-4 posturi erai simpatic, acum deja te repeti si ai devenit plictisitor. Lasa-neeee, lasa-neeee!

#1584
phun_star

phun_star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2009
salut, ba este naspa acolo.
eu am luat teapa
am luat teapa cu ajutorul www.plecarecanada.ro


Nici nu ne-am dat seama ca faci reclama si ca esti un spammer ordinar...

Edited by phun_star, 16 January 2012 - 17:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate