Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Informatii subiective privitoare la emigrarea in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
1592 replies to this topic

#1585
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Hai salut tuturor cititorilor sectiunii! Incep prin a va ruga sa nu imi scrieti replici gen intra pe site-ul lor, cauta pe google, etc ... nu ma instereseaza statisticile, ci Realitatea ( ca asa si in Spania de cand cu noua lege de anul trecut, romanii nou veniti nu mai au drept de munca si nu mai e nimic de facut aici si toate alea, si vin romanasii si se pun pe plantat marijuana, cel putin aici in tenerife, si n-ai o treaba cu ei)! daca cineva imi poate da cateva informatii bine, daca nu, nu e nici o suparare!

Ma intereseaza in primul rand daca in Canada, in partea engleza sunt adaposturi ( gen cum e un albergue). Cu toate prin cate am trecut de-a lungul timpului, am ajuns sa fiu persoana care isi ia un rucsac cu cateva lucruri si se duce unde il taie capul ... si in prezent am ceva impulsuri catre Canada sau Australia, dar mai mult Canada.
Vreau sa stiu daca am posibilitatea de a veni de ex din Spania ca vizitator ( la noroc), e vreo perioada care iti este permisa sederea pe teritoriul Canadei?
Mai pe scurt: in Spania e greu, in Romania nu ma intorc garantat, iar Europa ... lasa de dorit! iar intr-un moment de disperare, am luat ghizdanul si la drum; care e strictul, dar strictul necesar pentru a intra ? ( partea engleza este cea care ma intereseaza). Numiti-o nebunie, inconstienta, prostie sau cum vreti voi; eu o numesc o incercare dintre multe altele. Nu caut lux sau bogatii, ci doar o viata linistita, civilizatie, curatenie, cultura si poate un pic de noroc. Merci anticipat celor care isi vor rapi putin din timpul lor sa imi raspunda!

#1586
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

View Postrob3r7o, on 8th February 2012, 21:56, said:

Hai salut tuturor cititorilor sectiunii! Incep prin a va ruga sa nu imi scrieti replici gen intra pe site-ul lor, cauta pe google, etc ... nu ma instereseaza statisticile, ci Realitatea ( ca asa si in Spania de cand cu noua lege de anul trecut, romanii nou veniti nu mai au drept de munca si nu mai e nimic de facut aici si toate alea, si vin romanasii si se pun pe plantat marijuana, cel putin aici in tenerife, si n-ai o treaba cu ei)! daca cineva imi poate da cateva informatii bine, daca nu, nu e nici o suparare!

Ma intereseaza in primul rand daca in Canada, in partea engleza sunt adaposturi ( gen cum e un albergue). Cu toate prin cate am trecut de-a lungul timpului, am ajuns sa fiu persoana care isi ia un rucsac cu cateva lucruri si se duce unde il taie capul ... si in prezent am ceva impulsuri catre Canada sau Australia, dar mai mult Canada.
Vreau sa stiu daca am posibilitatea de a veni de ex din Spania ca vizitator ( la noroc), e vreo perioada care iti este permisa sederea pe teritoriul Canadei?
Mai pe scurt: in Spania e greu, in Romania nu ma intorc garantat, iar Europa ... lasa de dorit! iar intr-un moment de disperare, am luat ghizdanul si la drum; care e strictul, dar strictul necesar pentru a intra ? ( partea engleza este cea care ma intereseaza). Numiti-o nebunie, inconstienta, prostie sau cum vreti voi; eu o numesc o incercare dintre multe altele. Nu caut lux sau bogatii, ci doar o viata linistita, civilizatie, curatenie, cultura si poate un pic de noroc. Merci anticipat celor care isi vor rapi putin din timpul lor sa imi raspunda!

Ca sa vizitezi Canada ai nevoie de viza, daca esti numai cetatean roman. Daca ai cetatenie spaniola nu trebuie viza, daca nu stai mai mult de 6 luni. Pentru viza trebuie niste conditii de indeplinit, adica ceva situatie materiala si legaturi puternice cu tara de resedinta.
Adaposturi sunt, dar numai pentru refugiati si homeless, nu vrei sa ajungi acolo. Nu sta nimeni afara  fara voia lui, dar de adaposturile acelea din orase, de obicei destul de bine dotate, fug pana si ultimii cersetori (cerestoria e interzisa...). Trait sau lucrat ilegal este extrem de greu, se poate pentru perioade f. scurte la prieteni (mai ales chinezi daca ai, dar sa nu fii prea gras, sa poti intra intr-o valiza la o adica :lol: ). Sunt deosebiri foarte mari fata de Europa in ceea ce priveste admisia, sederea, clima, organizarea societatii.
In momentul de fata tot Romanica si Europa pot fi mai bune. Ca sa ai tot ce-ti trebuie in Canada trebuie sa ajungi acolo legal, ca rezident cu toate drepturile din prima zi, la fel ca cetatenii vechi si sa stapanesti foarte bine limba si o meserie cautata pe acolo. Altfel nu. In cazuri ca al tau, varianta acceptabila este de "mers la lucru" temporar, prin unul din programele oficiale, si odata acolo, dupa o vreme poti depune cerere de rezidenta permanenta. Studiaza pe forum subiecte mai vechi sau pe site-uri canadiene.

#1587
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrob3r7o, on 8th February 2012, 20:56, said:

Hai salut tuturor cititorilor sectiunii! Incep prin a va ruga sa nu imi scrieti replici gen intra pe site-ul lor, cauta pe google, etc ... nu ma instereseaza statisticile, ci Realitatea ( ca asa si in Spania de cand cu noua lege de anul trecut, romanii nou veniti nu mai au drept de munca si nu mai e nimic de facut aici si toate alea, si vin romanasii si se pun pe plantat marijuana, cel putin aici in tenerife, si n-ai o treaba cu ei)! daca cineva imi poate da cateva informatii bine, daca nu, nu e nici o suparare!

Ma intereseaza in primul rand daca in Canada, in partea engleza sunt adaposturi ( gen cum e un albergue). Cu toate prin cate am trecut de-a lungul timpului, am ajuns sa fiu persoana care isi ia un rucsac cu cateva lucruri si se duce unde il taie capul ... si in prezent am ceva impulsuri catre Canada sau Australia, dar mai mult Canada.
Vreau sa stiu daca am posibilitatea de a veni de ex din Spania ca vizitator ( la noroc), e vreo perioada care iti este permisa sederea pe teritoriul Canadei?
Mai pe scurt: in Spania e greu, in Romania nu ma intorc garantat, iar Europa ... lasa de dorit! iar intr-un moment de disperare, am luat ghizdanul si la drum; care e strictul, dar strictul necesar pentru a intra ? ( partea engleza este cea care ma intereseaza). Numiti-o nebunie, inconstienta, prostie sau cum vreti voi; eu o numesc o incercare dintre multe altele. Nu caut lux sau bogatii, ci doar o viata linistita, civilizatie, curatenie, cultura si poate un pic de noroc. Merci anticipat celor care isi vor rapi putin din timpul lor sa imi raspunda!

Te interesează strict REALITATEA ? Stai în Spania. Asta nu e inceput.

Edited by MembruAnonim, 09 February 2012 - 00:20.


#1588
DoctorR

DoctorR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2010

View Postclara_spiele, on 15th November 2010, 16:17, said:

Pai nu te tine nimeni daca nu iti convine. Ma rog, daca nu ti-ai vandut toate proprietatile in Romania inainte de a prinde cioara de pe gard. Spune-mi si mie, de ce sa nu-mi largesc aria de cunostinte si experiente si sa fac radacini in Romania sau UE parasita de elementele cele mai dinamice? Imi strica sa cunosc mai multe sisteme inainte de a-l alege pe cel care mi se potriveste cel mai bine?


daca citeai cu atentie ce am postat anterior vedeai ca m-am intors.Din 2001.Dupa 5 ani.Vad ca unii spun ca e o poveste trista.Pot sa spun ca e chiar de succes.De emigrat in Canada e usor,de revenit in tara e mai greu.Sistemul e conceput in asa fel incat sa te bage la datorii,dupa ce iti mananci banii de acasa,bani pe care ii pompezi in societatea lor.Si odata intrat la datorii pt scoala intai,apoi pt casa ,masini esti ca si mort.Sclav pe viata.
Chiar imi pare rau de naivii care isi inchipuie ca e usor sa se intoarca acasa.Pentru 70% devine imposibil si ramani suspendati in sisteul de acolo.


View PostRosebud09, on 12th November 2010, 05:09, said:

La 28 ani in general experienta in medicina este limitata cel mult la rezidentiat. In mod normal, rezidentiatul se termina in Ro in jur de 30 ani. Exista insa si specialitati la care se studia numai 3 ani. Vreau sa spun ca informatia, mintea era inca proaspata, nu ar fi fost o problema inscrirerea la cursurile scolilor de medicina (2-3 ani in QC), lucru care ar fi cresut f. mult sansele de a fi acceptat de vreun spital ca rezident.
Inteleg ca nu ati fost informati suficient de bine despre procesul (foarte complicat si indelungat) de obtinere a dreptului de practica, lucru destul de normal dat fiind faptul ca la vremea respectiva Internetul era ca si zero. De fapt chiar si acum, majoritatea romanilor cred ca daca au absolvit facultatea (+ rezidentiatul daca e vorba de medicina) gata sunt "doctori", "ingineri", etc. In vest e un pic altfel, de unde problemele aparute. Faptul ca "nici un doctor cunoscut" nu a reusit sa intre la rezidentiat este in sine un fapt foarte trist, pe de o parte inseamana ca unii au fost la fel de neinformati sau nu au facut scoala, dar pe de alta parte nu poate constitui o generalizare intrucat sunt destui imigranti romani tineri care au ajuns doctori cu drept de practica. Au avut rabdare sau motivatie mai puternica.
Din alt punct de vedere, cele relatate s-au intamplat cu mult timp in urma, unele lucruri s-au imbunatatit (nu prea mult, criteriile si procedurile sunt aceleasi, doar criza de medici mai grabeste un pic lucrurile). In tot cazul, dupa stiinta mea, majoritatea celor care mai vin in Canada stiu cam la ce sa se astepte si sunt constienti ca va trebui sa urmeze ceva scoli daca vor sa practice o meserie regulata.

Nici in domeniul economic nu e chiar usor de razbit, de obicei e mai rentabil sa se urmeze 2 ani de Colegiu pentru diploma care da dreptul (dupa 2 ani de experienta ca ajutor de contabil sau echivalent) de inscriere in Asociatii profesionale.
In general contabilii castiga destul de bine iar cei care ingrijesc batrani inca si mai bine (de multe ori mai mult decat cei cu studii superioare-nu in medicina).
De fapt, din multe puncte de vedere, dvs nu ati fost in chiar in Canada. Ati fost in Quebec. Nu ca ar fi diferente absolut fundamentale fata de partea engleza dar faptul ca marea majoritate, daca nu aproape totalitatea celor care se plang de Canada sunt sau au fost in Quebec spune ceva.
Ati incercat sa vedeti cum decurg lucrurile la vecini?

Deci nici in Romania nu ati urmat cariera de medic. Motive pot fi diverse, motivul principal se stie...
Se vede ca perceptia dvs. a fost aceea de "ostila". Este ostila in masura in care nu asteapta imigrantii cu covorul rosu si le cere in schimb sa dovedeasca ca pot si merita. Cred ca din 1996 adica practic de la "deschiderea granitelor" canadiene pentru romani si pana acum, cel putin 100.000 de romani au emigrat acolo cu familliile si au ramas, in ciuda mediului ostil "din toate punctele de vedere". Ma intreb de ce nu se intorc inapoi in Europa, daca tot au capatat experienta internationala. Chestia cu "banii de intoarcere" e cel putin deplasata.

Perfect adevarat, se poate, asa cum si in Canada se poate: in unele cazuri.
Dvs cand ati hotarit sa plecati in 96 pesemne ca ati avut motive. Tot asa mai exita unii care si acum ar avea motive.

Asa ceva nu ar scrie niciodata un canadian. "Cine esti tu, sa ma intrebi" pare teribil de romanesc, semn ca scurta sedere in Canada (pardon, QC) nu a folosit prea mult. A ramas doar o amintire urata care nu poate fi uitata.
Nu v-a cerut nimeni sa interveniti.
Valabil si pentru mine... :confuzzled:


#1589
DoctorR

DoctorR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2010

View PostRosebud09, on 12th November 2010, 05:09, said:

La 28 ani in general experienta in medicina este limitata cel mult la rezidentiat. In mod normal, rezidentiatul se termina in Ro in jur de 30 ani. Exista insa si specialitati la care se studia numai 3 ani. Vreau sa spun ca informatia, mintea era inca proaspata, nu ar fi fost o problema inscrirerea la cursurile scolilor de medicina (2-3 ani in QC), lucru care ar fi cresut f. mult sansele de a fi acceptat de vreun spital ca rezident.
Inteleg ca nu ati fost informati suficient de bine despre procesul (foarte complicat si indelungat) de obtinere a dreptului de practica, lucru destul de normal dat fiind faptul ca la vremea respectiva Internetul era ca si zero. De fapt chiar si acum, majoritatea romanilor cred ca daca au absolvit facultatea (+ rezidentiatul daca e vorba de medicina) gata sunt "doctori", "ingineri", etc. In vest e un pic altfel, de unde problemele aparute. Faptul ca "nici un doctor cunoscut" nu a reusit sa intre la rezidentiat este in sine un fapt foarte trist, pe de o parte inseamana ca unii au fost la fel de neinformati sau nu au facut scoala, dar pe de alta parte nu poate constitui o generalizare intrucat sunt destui imigranti romani tineri care au ajuns doctori cu drept de practica. Au avut rabdare sau motivatie mai puternica.
Din alt punct de vedere, cele relatate s-au intamplat cu mult timp in urma, unele lucruri s-au imbunatatit (nu prea mult, criteriile si procedurile sunt aceleasi, doar criza de medici mai grabeste un pic lucrurile). In tot cazul, dupa stiinta mea, majoritatea celor care mai vin in Canada stiu cam la ce sa se astepte si sunt constienti ca va trebui sa urmeze ceva scoli daca vor sa practice o meserie regulata.

Nici in domeniul economic nu e chiar usor de razbit, de obicei e mai rentabil sa se urmeze 2 ani de Colegiu pentru diploma care da dreptul (dupa 2 ani de experienta ca ajutor de contabil sau echivalent) de inscriere in Asociatii profesionale.
In general contabilii castiga destul de bine iar cei care ingrijesc batrani inca si mai bine (de multe ori mai mult decat cei cu studii superioare-nu in medicina).
De fapt, din multe puncte de vedere, dvs nu ati fost in chiar in Canada. Ati fost in Quebec. Nu ca ar fi diferente absolut fundamentale fata de partea engleza dar faptul ca marea majoritate, daca nu aproape totalitatea celor care se plang de Canada sunt sau au fost in Quebec spune ceva.
Ati incercat sa vedeti cum decurg lucrurile la vecini?

Deci nici in Romania nu ati urmat cariera de medic. Motive pot fi diverse, motivul principal se stie...
Se vede ca perceptia dvs. a fost aceea de "ostila". Este ostila in masura in care nu asteapta imigrantii cu covorul rosu si le cere in schimb sa dovedeasca ca pot si merita. Cred ca din 1996 adica practic de la "deschiderea granitelor" canadiene pentru romani si pana acum, cel putin 100.000 de romani au emigrat acolo cu familliile si au ramas, in ciuda mediului ostil "din toate punctele de vedere". Ma intreb de ce nu se intorc inapoi in Europa, daca tot au capatat experienta internationala. Chestia cu "banii de intoarcere" e cel putin deplasata.

Perfect adevarat, se poate, asa cum si in Canada se poate: in unele cazuri.
Dvs cand ati hotarit sa plecati in 96 pesemne ca ati avut motive. Tot asa mai exita unii care si acum ar avea motive.

Asa ceva nu ar scrie niciodata un canadian. "Cine esti tu, sa ma intrebi" pare teribil de romanesc, semn ca scurta sedere in Canada (pardon, QC) nu a folosit prea mult. A ramas doar o amintire urata care nu poate fi uitata.
Nu v-a cerut nimeni sa interveniti.
Valabil si pentru mine... :confuzzled:
  

Nici nu am pretentia de canadianca.Desi am pasaport canadian pe care nu l-am folosit decat pt Canada si Sua.
Motivele pt care am lucrat in farma au fost oportuniste,mai multi bani la alb nu la negru ca intr-o cariera de medic si posibilitatea plimbarilor in interes de servici pe la congrese ca monitor studii clinice.Cat despre cariera,te anunt ca dupa rezidentiatul de 4 ani puteam si inca pot caci am profesat o perioada de cand m-am intors si ca medic sa fiu medic.Am si fost o perioada ca sa nu fie intreruperea prea mare si intentionez sa profesez din nou pt ca ma apropii de o varsta si m-am cam lenevit.E mult mai usor ca medic decat in farma.Medicii au program pana la 2,cei in farma lucreaza si 10 ore pe zi.
Interventia mea a fost numai ca sa-mi spun experienta pt cine e amator de turism pe bani grei si de multe ori fara cale de intoarcere.

#1590
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
In Romania, majoritatea celor care nu au bani sa isi cumpere o locuinta, au de ales intre a locui impreuna cu parintii, intro locuinta de regula mai mica, impreuna cu familia, sau sa se imprumute pe 25-30 de ani, la o banca, de unde acceseaza un credit cu care isi cumpara o locuinta , de regula modesta, construita in anii 1970-1980, tip vagon sau semidecomandata.In Romania, majoritatea celor care au accesat un credit bancar, trag de el la greu.Salariul merge pe credit si ce mai ramane pe subzistenta.Nu se pune problema unui trai decent, sa iti schimbi autoturismul(pe care unii nu il au pt ca nu isi permit financiar)sa ai autoturism(chiar si SH) pentru fiecare sot sau sa faci un concediu undeva.
In Canada se poate accesa un credit bancar pentru a se califica intro profesie sau a urma o facultate, pe care il rambursezi ulterior, dupa ce muncesti.Banii castigati iti permit sa iti cumperi in rate, cu intindere pe 20-30 de ani, o casa din prefabricate, dar confortabila( in care poti locui lejer zeci de ani si pe care o poti vinde cand vrei),un autoturism pentru fiecare sot, si un trai decent, in care iti permiti sa mai faci si un concediu de 7 zile la mare in Cuba, de exemplu, unde 7 zile la un hotel de 3 stele, te costa circa 450-500 CAD/persoana, cu tot cu biletul pt avion.In Romania nu este posibil acest lucru pt majoritatea locuitorilor sai.
Cunosc un cuplu, ambii ingineri cu profil electrotehnic, cu doi copii, care au emigrat in Canada, Ontario, prin anii 2003-2004.Au plecat la inceput doar ei, fara copii, si-au echivalat studiile apoi si-au dus copii.Nici nu vor sa revina in Romania.Saptamana trecuta am vorbit cu cineva care locuieste in Kitchener, Ontario, iar tipul mi-a spus ca la ei benzina s-a scumpit foarte mult.Ca a ajuns litrul la 4 lei.Cand i-am spus ca la noi este 6 lei, a ramas blocat.In Romania marea majoritate a populatiei nu este medic sau profesor universitar, si nici nu are veniturile acestora.Un meserias bun(instalator sanitar, electrician, sofer profesionist, tamplar, amenajari interioare) castiga mai mult in Canada decat in Romania
Eu zic ca nu este rau ca dupa 5 ani de locuit in Canada, sa iti permiti sa iti cumperi un apt cu 3 camere, un teren in zona centrala, si sa iti si construiesti o casa, chiar daca vorbim de inceputul anilor 2000.
Stefan Hrusca locuieste in Toronto si este foarte multumit de viata de acolo.Tipul a afirmat la o emisiune TV, in cursul lunii decembrie 2012, ca locuieste intro casa construita din caramida(mai sunt si de astea pe acolo) ca are o gradina de cateva arii, cu multa verdeata si ca in general are o viata linistita.
Oameni care locuiesc in Canada de 10-15 ani, au afirmat ca in aceasta tara, daca esti harnic, poti sa ai un trai decent,  fara insa sa faci avere.Pana la urma majoritatea oamenilor vor un trai decent, adica un venit care sa iti permita sa ai o locuinta decenta(nu extravagante) un autoturism(nu marci premium) pentru fiecare adult al familiei, trai bun in casa( sa nu te streseze facturile la intretinere sau costurile cosului vietii pe care se duc o mare parte din bani, aici, in Romania), si un concediu facut undeva, intro statiune, o data pe an.In Romania este imposibil pentru majoritatea oamenilor aceste lucruri.

#1591
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Buna baieti,
Sotia mea este medic rezident si am vrea sa stim care sunt procedurile pentru a pleca ca medic in Canada dupa care sa vin si eu la ea si sa ne stabilim acolo. Daca exista o solutie sa pleca odata ar fi super. O zi buna!

#1592
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

View Postzz_top79, on 10 septembrie 2013 - 12:08, said:

Buna baieti,
Sotia mea este medic rezident si am vrea sa stim care sunt procedurile pentru a pleca ca medic in Canada dupa care sa vin si eu la ea si sa ne stabilim acolo. Daca exista o solutie sa pleca odata ar fi super. O zi buna!

E nevoie de Work Permit, care se obtine numai dupa ce exista o oferta din partea unui angajator, aprobata de ministerul muncii din Ca.
Este deci nevoie de sa existe experienta cat de cat relevanta intr-o ocupatie, ceea ce nu este cazul pentru cineva care este inca la rezidentiat. O varinata ar fi deci sa termine rezidentiatul si sa intre in practica, apoi sa caute un angajator (program provincial). Pentru programul federal se cere de asemenea experienta cel putin un an, ocupatia sa fie pe lista de ocupatii acceptate. Noul sistem de imigratie va da posibilitatea angajatorilor sa aleaga ei din lista de aplicatii generale (pe programele oficiale) in functie de niste criterii sau dorinte proprii. Astfel, acceptarea se transforma dintr-un proces birocratic, de evaluare a indeplinirii unor criterii fixe intr-un sistem concurential unde de data asta conteaza calitatile si experienta dovedite. Este o schimbare fundamentala, in care cei cu experienta redusa sau nerelevanta in raport cu cerintele angajatorului nu au nici o sansa, indiferent de cat asteapta; trebuie sa-si "imbunatateasca" CV-ul adica.
Partea a doua: chiar daca termina rezidentiatul si eventual obtine un Work Permit, este foarte probabil ca se va obtine doar pentru o functie/ocupatie in legatura cu practica medicala, in nici un caz ca si medical doctor, intrucat diplomele straine nu sunt recunoscute automat in nici o profesie (mai ales pentru doctori...). Sunt necesare ceva cursuri si multe examene; pana atunci se poate lucra la un nivel mai scazut, ca asistent de exemplu desi chiar si pentru asistenti este necesara scoala superioara si multe examene.

In concluzie, pentru cei aflati la inceputul carierei va fi mai dificil dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerce, mai intai pe pozitii mai joase. Mai este varianta de a incerca un rezidentiat sau alta forma de scoala superioara sau postuniversitara facute direct in Ca, lucru care ar netezi in mod clar si foarte probabil drumul spre rezidenta permanenta.
In ultimii 2 ani s-au relaxat masurile care ingreunau accesul strainilor sau a noilor veniti la practica medicala, incep sa fie prin cabinete tot mai multi doctori certificati care au facut scoala in alte tari (aici domina arabii, indienii si chinezii).
Lucrurile se schimba rapid si singurele surse de informare credibile sunt cele oficiale  *.gc.ca

#1593
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postzz_top79, on 10 septembrie 2013 - 12:08, said:

Buna baieti,
Sotia mea este medic rezident si am vrea sa stim care sunt procedurile pentru a pleca ca medic in Canada dupa care sa vin si eu la ea si sa ne stabilim acolo. Daca exista o solutie sa pleca odata ar fi super. O zi buna!

Diplomele de medicina sunt recunoscute dar recunoasterea diplomei NU inseamna si dreptul de a practica medicina. Dreptul de a practica este dat de o asociata profesionala.
Practic se cere sa reface o rezidenta iar locurile de rezidenta pt IMG sunt foarte reduse-la cca 1500 lucuri la rezidenta pe Canada pe an sunt cam 6-10% pt IMG. deci concurenta foarte serioasa. multe din acestea pt IMG sunt in zone defavorizate dar de exemplu pt rezidente in oncologie exista locuri pt IMG la PMH, cea mai prestigioasa institutie canadiana in acest domeniu. bineintees ca trebuie date niste examene pe care le da si un absolvent de scoala medicala Canadiana. In Canada locurile de rezidenta sunt finantate de govern, deci daca se vor mai multe locuri de rezidenta guvernul va trebui sa mareasca sursele de venit, adica impozitele.

aceasta este si procedura la americani si ce fac romanii: dau cele 3 USMLE si pe urma se duc pe rezidenta in zone defavorizate si de obicei (90%) nu in specializari mishto. raman locuri in psihiatrie si family practice. in USA rezidentele sunt finantate de surse particulare.

admiterea la rezidentiat in mod normal se face cu un system automat; cei ce decid se bazeaza masiv pe evaluarea pe care o fac candidatilor care vin la ei sa faca practica medical in timpul celor 4 ani de scoala medicala. la americani se adauga si importanta scorurilor de la USMLE.

sistemul de care vorbesc se aplica oricui in Canada indiferentd e tara din care vine.
in state este la fel dar locurile sunt ceva mai mult dar proportia dintre populatia USA si cea a Canadei se mentine IN GENERAL aplicata la numarul de locuri de rezidentiat.
.

http://forums.studentdoctor.net/ este perfect pt a afla informatii.
https://www.carms.ca/eng/ este siteul unde se face match-ul rezidentelor canadiene.

conditia principala ca diploma sa fie recunoscuta este ca scoala medicala sa fie listata pe WHO. rezidenta conteaza.

trebuie notate ca foarte multe rezidente canadiene sunt recunoscute in majoritatea statelor US si viceversa.
aceasta se datoreaza si faptului ca scolile medicale canadiene si Americane sunt supravegheate/regularizate de aceasi organizatie comuna.

bafta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate