Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Informatii subiective privitoare la emigrarea in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
1592 replies to this topic

#1
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006
Informatii subiective privitoare la emigrarea in Canada

In cele mai multe cazuri emigrarea in Canada este echivalenta cu legarea la cap fara sa te doara.
Tara frunzei de artar nu este nici pe departe ceea ce pare, privita din Romania.
Peste tot vezi: gunoaie, mizerie, strazi deteriorate, saracie, masini la mina a doua, etc.
Dupa ce, in scurt timp, constati ca nici de lucru nu se gaseste incepi sa te intrebi ce ai realizat plecind peste ocean.
In cele mai multe cazuri raspunsul este: NIMIC.

Vizionati situl atasat. Aveti ce invata:

http://www.geocities.com/casamede2005/


Si pentru ca tot suntem la un forum de soft, v-as recomanda si linkul:
http://www.geocities...FireWallHTM.htm

care combina emigrarea cu lumea programelor

Edited by Zamolxel, 18 March 2007 - 22:02.
Titlul acestui thread a fost modificat de către un moderator (cuvântul <concrete> a fost schimbat cu <subiective>.


#2
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Treaba cu casele de carton e valabila, dar cea cu jegul nu. Numai Montrealul e jegos, ar trebui sa puneti si poze
cu indieni si evrei in costume traditionale, sau cu strazile pline de vietnamezi si filipinezi. Poate o s-o fac eu.


Cu exceptia Montrealului (care are insa si zone curate), Canada e destul de curata.

Edited by Ramunc, 31 July 2006 - 16:40.


#3
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
ganimede
In cadrul carui serviciu de securitate ( oops, servicii secrete  :lol: ) lucrezi tata?

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
hai sa ridem cu stan si bran :roflmao:

#5
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
nasol tare si la canadienii aia. Sa vedeti la prostii aia grasi de americani. acolo e si mai si...
Oricum nu cred ca vreun bucurestean e gata sa schimbe noroiul de pe masina lui cu sarea de pe masina canadiana...

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
holy shit. imaginile alea parca sint din timisoara :scared:

#7
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostMosotti, on Jul 31 2006, 21:43, said:

holy shit. imaginile alea parca sint din timisoara :scared:

Exact!
Ce coincidenta!?  :D

#8
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006
Cu exceptia lui Ramunc care se vede ca stie despre ce este vorba si a avut o interventie in cunostiinta de cauza, ceilalti vad ca habar nu aveti. Sunteti oameni cu creierele spalate de uriasa masina de propaganda Americana si Canadiana ce se reflecta puternic in toata mass media romaneasca.

Va invit asadar citeva luni in Quebec (Montreal) sa vedeti cum stau lucrurile. Pe urma puteti vorbi. Pina atunci nu sunteti decit niste habarnagii.

Ca o alta idee:
Stiti cind am devenit mindru ca sint Roman?
Dupa aproximativ 3 zile de Montreal.

Mi-am dat repede seama ca Canada nu este decit o gogoase umflata, un concept idealizat care nu exista decit in mintea emigrantilor naivi.
Gasesti in Montreal comparatii cu Bucurestiul cite vrei. Ba la capitolul calitatea locuintelor, Capitala Romaniei sta mai bine.

Edited by ganimede, 31 July 2006 - 21:05.


#9
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
In poiana se discuta cam orice tine de politica.
Pt admini: mutati acest topic in alta zona ca nu-si are locul aici.

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
poate domnul care pozeaza gropi prin canada ne spune si citi ani are, ce stie sa faca cel mai bine si cit de bine stie sa faca acel ceva, cit de bine cunoaste limba engleza/franceza, cit de sociabil si descurcaret este si eventual sa ne spuna si din ce cauza n-a reusit in canada. pun pariu ca iasa portretul unui distrus care a crezut ca merge in canada si isi ia in 2 saptamini casa, 2 masini si un frigider imens plin cu berici. si toate astea doar purtind o pancarta prin montreal "sint mindru ca sint roman, bai fraierilor" :lol:

un lucru este sigur: oamenii inteligenti reusesc in canada. inteligent nu inseamna sa stii sa rezolvi integrale care nu folosesc la nimic

Edited by Mosotti, 31 July 2006 - 21:14.


#11
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postganimede, on Jul 31 2006, 14:59, said:

Cu exceptia lui Ramunc care se vede ca stie despre ce este vorba si a avut o interventie in cunostiinta de cauza, ceilalti vad ca habar nu aveti. Sunteti oameni cu creierele spalate de uriasa masina de propaganda Americana si Canadiana ce se reflecta puternic in toata mass media romaneasca.

Va invit asadar citeva luni in Quebec (Montreal) sa vedeti cum stau lucrurile. Pe urma puteti vorbi. Pina atunci nu sunteti decit niste habarnagii.

Ca o alta idee:
Stiti cind am devenit mindru ca sint Roman?
Dupa aproximativ 3 zile de Montreal.

Mi-am dat repede seama ca Canada nu este decit o gogoase umflata, un concept idealizat care nu exista decit in mintea emigrantilor naivi.
Gasesti in Montreal comparatii cu Bucurestiul cite vrei. Ba la capitolul calitatea locuintelor, Capitala Romaniei sta mai bine.

Adica ar trebui cu totii sa-ti multumim ca tu ti-ai dat seama ca Canada e o gogoasa? De cati ani esti acolo incat ai devenit atat de intelept de-ti permiti sa-i consideri pe toti cu care discuti habarnagii?
Tu esti cu mintea odihnita, sau care-i treaba?
Cine ti-a spus tie ca discuti cu persoane care nu-s mandri/e ca sunt romani?

#12
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006
"un lucru este sigur: oamenii inteligenti reusesc in canada. inteligent nu inseamna sa stii sa rezolvi integrale care nu folosesc la nimic"

Habar nu ai despre ce vorbesti!

Stii cu ce se ocupa 90% din romanii emigrati in Canada?

Cu lucru ca General Worker.

Canada nu are locuri de munca pentru populatia locala: englezi si francezi, ce sa mai vorbim
de emigranti.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
blablabla general rahat. daca n-as avea neamuri care erau la limita in romania si au reusit de minune in canada si daca n-ar mai fi plecat si prieteni de-ai lor care au reusit si ei, te-as crede. sau poate ca ai dreptate si singurii romani inteligenti plecati in canada sint neamurile mele si prietenii lor :wave:

daca dupa un an neamurile mele, familie cu 2 copii minori, n-ar fi stat la casa si n-ar fi avut 2 masini, pentru care evident plateau rate, muncind pe rupte si mergind la tot felul de cursuri, hai ca te-as fi crezut.

ti-ai bagat cv-urile pe saituri pe net si ai asteptat sa pice din cer. minunat. ce-ai zice sa iei anunturi din ziare si sa trimiti cv-uri pina innebunesti si apoi sa te sune si sa-ti alegi la cine mergi. apoi sa schimbi serviciul. si inca o data. si inca de 10 ori. neamurile mele n-au plecat sa pozeze gropi prin toronto ca au vazut destule prin timisoara. si nici n-au facut saituri in care sa se plinga ca niste maici care au visat ca au fost violate. se pare ca reteta succesului in canada este: stop bitching and go to work :wacko:

#14
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Nu cred in asa zisa reusita a celor din Canada. Oricat de buna situatie ar avea cineva in Canada, va ramane un emingrant.


Pe de alta parte Montrealul nu e deloc asa neplacut cum l-a prezentat Ganimede. Si cum am zis, Montrealul e o exceptie fata de celelalte orase, mari sau mici, care sunt curate bec si asezate frumos in natura.

Ce e neplacut in Montreal e prezenta masiva a imigrantilor colorati sau albi care iti taie senzatia de tara straina.



Iata doua fotografii, prima din Otawa care e dezvoltata in jurul cladirilor guvernamentale, a doua din centrul Montrealului care e mai reprezentativa decat fotografiile negative prezentate:



[ http://images6.theimagehosting.com/1.415.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images6.theimagehosting.com/3.bc9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostMosotti, on Aug 1 2006, 00:52, said:

se pare ca reteta succesului in canada este: stop bitching and go to work :wacko:
Asta se aplica la toate statele mai la vest de romania nu numai in Canada. Eu nu inteleg ce se asteapta romanii sa gaseasca de lucru in strainatate! Posturi de director, manager? Romanii cand povestesc despre ce au facut ei afara tot timpul amintesc ca au inceput de la munca de jos. Sunt curios cetatenii acelei tari in care ei au emigrat cum au inceput sa lucreze, nu tot prin munca de jos? Sau aia sunt pusi acolo toti directori din primele sale zile ca om al muncii.

#16
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postganimede, on Jul 31 2006, 21:59, said:

Ca o alta idee:
Stiti cind am devenit mindru ca sint Roman?
Dupa aproximativ 3 zile de Montreal.

Cred ca stiu de ce ai devenit mindru dupa 3 zile.
L-ai auzit pe Guta & Co "revarsindu-se" dintr-un Toureg nu-i asa?  :lol:  :lol:  :lol:

#17
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006
Poza din centrul Montrealului (bulevardul Rene Levesque, cea mai importanta artera a orasului)

[ http://www.geocities.com/emigrareincanada/Diverse/AlbImaculat.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
ganimede

ganimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2006

Quote

daca n-as avea neamuri care erau la limita in romania si au reusit de minune in canada si daca n-ar mai fi plecat si prieteni de-ai lor care au reusit si ei, te-as crede. sau poate ca ai dreptate si singurii romani inteligenti plecati in canada sint neamurile mele si prietenii lor


Da, cunosc schema. Pai si eu am reusit de minune, cel putin asa cred neamurile mele. Cind mi-au cerut niste poze sa vada orasul, stiti ce am facut? Am luat ilustrate realizate de fotografi profesionisti, am identificat locurile de unde au fost facute si pe urma m-am dus in fiecare locatie in parte pozind cu aparatul meu. Nu puteam sa trimit vederile originale ca era batator la ochi (asta puteau sa vada si ei direct de pe internet). In felul asta am demonstrat rudelor ce oras paradisiac este Montrealul si ce afacere am facut cu emigrarea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate