Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Doctrinele Filosofilor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Stephan

Stephan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.05.2006
Vreau shi eu sa stiu ce vrea Kant sa spuna prin "principiul contradictiei"....am inceput sa citesc C.R.Pu...si nu m-am prins....Merci.. :D

de asemenea si sfaturi "utile" pentru olimpiada...surse de unde as putea invata.......pentru olimpiada... :)

#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostStephan, on Jul 30 2006, 13:43, said:

Vreau shi eu sa stiu ce vrea Kant sa spuna prin "principiul contradictiei"....am inceput sa citesc C.R.Pu...si nu m-am prins....Merci.. :D

de asemenea si sfaturi "utile" pentru olimpiada...surse de unde as putea invata.......pentru olimpiada... :)
Sigur nu e principiul non-contradictiei? Eu am cautat ca disperata si n-am gasit la Kant "principiul contradictiei".Totusi, poate nu m-am uitat eu bine...
Surse pt toceala:
1). Manualul de filosofie tip B (cred ca ai invatat deja dupa el)  :D
2). Manualul mov de la Humanitas
3). Dictionar de opere majore ale filosofiei ( Ed. Enciclopedica,Autor: Denis Huisman)
4). Filosofia de la A->Z. Dictionar enciclopedic de filosofie (Ed. All; e o traducere din lb franceza)
5). Enciclopedie de filosofie si stiinte umane (Ed. All)- ditamai ceaslovu  :P
Cam dupa astea am invatat eu (selectiv) pt admitere, si tot degeaba.

Btw,de ce te-ai apucat si tu cu cel mai frustrat filosof ????  :w00t:

#3
Stephan

Stephan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.05.2006
Oau...merci mult pentru surse. :D ...cat despre Kant, nu e primul pe care-l citesc , dar din moment ce e atat de impotant, i thought...why not? :rolleyes: ...si asa ma facea curios sa vad despre ce e THE "Critica Ratiunii Pure". :worthy:
  
       Poate ca e "princiupiul non-contradictiei"..(nu stu)..dar la subcapitolul IV de la introducere..(pag.57.ed IRI)..scrie:.."inainte de a trece la experienta, eu am toate conditiile pentru judecata mea in conceptul din care pot scoate predicatul potrivit principiului contradictiei...". :w00t: .Capitolul e despre diferenta dintre judecatile analitice si cele sintetice.
      
        Am invatat dupa manualul sotilor Miroiu..."cel oficial"..dar sigur imi voi lua si unele mai noi imediat ce vor aparea..momentan nu se gasesc in librarii..darn! :death:
      "Si tot degeaba"?...nu ai luat?

#4
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
In principiu, Kant spune ca morala pură este unică și universală. Aceasta nu suferă, în timp, nici degradare și nici adăugire. Ea nu depinde de nici un factor istoric, economic, sociologic sau cultural si, in fapt, nu depinde de absolut nimic. Nedeterminată, aceasta morala pura determină. Necondiționată ea totusi condiționează. Altfel spus, e un absolut.
O morală pura ce poate fi respectată în practică e totdeauna rezultatul amestecului în proporții variabile de elemente morale pure și de alte-elemente cu origine mai mult sau mai puțin obscură, cel mai adesea religioasă. Cu cât elementele de morală pură vor fi mai numeroase, cu atât societatea-suport a respectivei morale va avea o existență mai lungă și mai fericită. La limită, o societate guvernată de principiile pure ale moralei universale ar dăinui cât lumea.

#5
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostStephan, on Aug 3 2006, 08:21, said:

Oau...merci mult pentru surse. :D ...cat despre Kant, nu e primul pe care-l citesc , dar din moment ce e atat de impotant, i thought...why not? :rolleyes: ...si asa ma facea curios sa vad despre ce e THE "Critica Ratiunii Pure".
  
       Poate ca e "princiupiul non-contradictiei"..(nu stu)..dar la subcapitolul IV de la introducere..(pag.57.ed IRI)..scrie:.."inainte de a trece la experienta, eu am toate conditiile pentru judecata mea in conceptul din care pot scoate predicatul potrivit principiului contradictiei...".Capitolul e despre diferenta dintre judecatile analitice si cele sintetice.
      
        Am invatat dupa manualul sotilor Miroiu..."cel oficial"..dar sigur imi voi lua si unele mai noi imediat ce vor aparea..momentan nu se gasesc in librarii..darn!
      "Si tot degeaba"?...nu ai luat?
Nope, n-am luat -_-
btw, am mai gasit o carte: Filosofie sinteze, comentarii, teste-grila (Ed Polirom, Autori: Luminita si Anton Adamut)
Azi o sa mai caut principiul ala  :naughty:

View Postveioza, on Aug 3 2006, 09:42, said:

In principiu, Kant spune ca morala pură este unică și universală. Aceasta nu suferă, în timp, nici degradare și nici adăugire. Ea nu depinde de nici un factor istoric, economic, sociologic sau cultural si, in fapt, nu depinde de absolut nimic. Nedeterminată, aceasta morala pura determină. Necondiționată ea totusi condiționează. Altfel spus, e un absolut.
O morală pura ce poate fi respectată în practică e totdeauna rezultatul amestecului în proporții variabile de elemente morale pure și de alte-elemente cu origine mai mult sau mai puțin obscură, cel mai adesea religioasă. Cu cât elementele de morală pură vor fi mai numeroase, cu atât societatea-suport a respectivei morale va avea o existență mai lungă și mai fericită. La limită, o societate guvernată de principiile pure ale moralei universale ar dăinui cât lumea.

:w00t:  Morala e la valoare. Judecatile sintatice, analitice, a priori si a posteriori sunt la Cunoastere si adevar! Sunt 2 capitole cam diferite  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate