Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Test de randare - Testati-va procesorul

- - - - -
  • Please log in to reply
677 replies to this topic

#109
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003
Iata si de la mine un test CineBench. Nu pot insa sa nu remarc si sa fiu surprins cat de apropiate sunt rezultatele mele de un P4 Prescot la 3,2GHz, care mai are si 1M cache si HT, e surprinzator ;)
Era cineva mai demult care contesta testul cu casa ca nu ieseau bien intel-urile si a recomandat acest test, sunt curios cum comenteaza rezultatele :)

Attached Files


Edited by andreic, 04 November 2006 - 23:24.


#110
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Uite, m-am tot uitat prin topul acesta si aici lucrurile sunt chiar foarte ciudate, nu ? :)

Cinebench totusi e mai realist, testul in de randare propusi initial cred ca te-ar fi scos pe tine primul, in fata prescott-ului la 3,2 Ghz :).
Folosesti versiunea pe 32-bit nu ?

Edited by cods, 05 November 2006 - 02:10.


#111
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003

 cods, on Nov 5 2006, 02:09, said:

Cinebench totusi e mai realist, testul in de randare propusi initial cred ca te-ar fi scos pe tine primul, in fata prescott-ului la 3,2 Ghz :).
Folosesti versiunea pe 32-bit nu ?
Mah nu stiu daca m-ar fi scos in fata, nu cred intrucat vorbim totusi de instructiuni simple... si aici treaba ar trebui sa fie destul de clara, de genul executi 500000 de instructiuni si masori cat timp a trecut si faci asa la toate si nu are cum sa nu fie corect rezultatul. Si CineBench si ala cu casa ambele mi se par la fel de ok mie personal, doar ca asta stie si de ht si multicore pe cand cel cu casa e numai singlecore.
Oricum ma simt confortabil cu rezultatul asta, tinand cont ca al meu are 2.2GHz frecv reala, deci cu 1000 mai jos decat prescot-ul si cu cache jumate cat ala, ce e drept are controller de memorie integrat si asta ofera ceva avantaje precum latenta mica. Insa in mod clar Core Duo 2 le face pe toate momentan :) In rest desigur, folosesc 32bit, nu ma incanta 64 prea mult, ma cam lasa rece ca sa zic asa, cand o sa fie mai popular mai vedem.

Edited by andreic, 05 November 2006 - 02:58.


#112
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

Mah nu stiu daca m-ar fi scos in fata, nu cred intrucat vorbim totusi de instructiuni simple... si aici treaba ar trebui sa fie destul de clara, de genul executi 500000 de instructiuni si masori cat timp a trecut si faci asa la toate
Da, desigur. Daca era vorba de 54359353 instructiuni prescott-ul iesea mult in fata datorita frecventei si a lungimei pipeline-ului(presupunand prin absurd ca instructiunile nu depind intre ele).

In fine, CineBench l-as considera mai apropiat de programele folosite in randari :) .

#113
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
cam atat... 512 ram (128 sau 256 sunt shared for video onboard)

Attached Files

  • Attached File  2.JPG   128.76K   46 downloads


#114
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 21.04.2004
1,6 Ghz, un pic overclock-at la 1,7 Ghz

Attached Files



#115
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
niste rezultate, cum sunt ? bune....rele....?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   139.9K   52 downloads
  • Attached File  2.JPG   151.68K   30 downloads
  • Attached File  everest3.5.JPG   123.04K   19 downloads


#116
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003
Rezultate bune, putin mai prapid ca al meu dar ai core-ul la frecventa mai mare (ca ai overclockat), insa in CineBench se remarca ca nu ai o placa video prea buna, anume raportul de accelerare (speedup) OpenGL software / hardware e doar de 3 si ceva in loc de 8-9-10 cat ar trebui sa fie. Practic hardware se randeaza abia cu putin mai bine decat software. Mai observ ca nu ai dualchannel... si asta afecteaza serios banda de memorie disponibila chiar daca ai ddr2 -_- Uite in imagine la testul de ram, la mine latenta e mai mica desi am ddr normal. La restul e diferenta de overclock.

Attached Files


Edited by andreic, 08 November 2006 - 17:59.


#117
septy_b

septy_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 04.11.2006
Gigabyte M55S-S3 nForce 550 skt AM2
Athlon 64 3000+
Kingston Value Ram kit 2 X 512 DDR 2 667 cl5
WD 160 Gb S-ATA 2
Gigabyte GeForce 7300GT 256 MB DRR2

E bun rezultatul? pt ca azi mi-am cumparat sistemul




Scuze...am gresit fereastra...anyway rezulatul e 5:44 si mi  se pare cam mult

#118
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
e drept ca placa video e integrata, asaca prea multa performanta din ea nu vine :D

#119
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005
si a venit ziua cea mare
am oc core 2 duo e6600 la 3Ghz
si iata ce timp am obtinut la testul de randare
:first:
nimeni sub 3 minute?:)

Attached Files



#120
Gicuro

Gicuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.02.2005
Felicitari
Am facut si eu testul acum cu CineBench, dar chiar daca am sa par dobitoc, tot nu stiu sa apreciezi rezultatele
ptr. ca probabil sunt prost si nu inteleg datele, singurul lucru palpabil pentru cunostintele mele reprezinta timpul din bara de jos...1 min si 30 sec.....mai mult despre performante poate imi spuneti voi.
Salutari tuturor !

Attached Files



#121
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
This test is a joke.

Nu se stie nimic despre producatorul acestui program, nu sunt date specificatiile programului (ce fel de randare face, ce compilator sa folosit, daca foloseste rutine speciale de grafica sau nu (DirectX, OpenGL)), nu se stie daca programul e foloseste 3DNow! sau SSE.

Va dati seama ca daca programul foloseste 3DNow s-a dus dracului testul, pentru ca pe AMD va rula mai repede in timp ce pe un Intel (care sta mai prost la capitolul optimizari multimedia) o sa mearga mai greu?

#122
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
sunt procesoare mai slabe decat al meu care au randat cu 1-2 minute mai repede si procesoare mai bune care au randat mai lent.

nu cred ca e concludent testul. :)

#123
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003

 dotniet, on Nov 20 2006, 00:44, said:

This test is a joke.
Nu se stie nimic despre producatorul acestui program, nu sunt date specificatiile programului (ce fel de randare face, ce compilator sa folosit, daca foloseste rutine speciale de grafica sau nu (DirectX, OpenGL)), nu se stie daca programul e foloseste 3DNow! sau SSE.
Alt fan intel :naughty: Ideea e simpla, se fac operatii simple cu instructiuni x86 adica standard si asta e... cam cum e prime95; daca vrei teste mai evoluate, foloseste sandra, ala stie si de optimizari sse-uri si altele. Opengl in nici un caz, ar fi mers mult mai repede. Cred ca testerul e dintr-un program mai vechi de design 3d dar nu stiu sa-ti zic care, insa dupa o mica analiza e un modul ce face parte dintr-o suita ceva.

Edited by andreic, 20 November 2006 - 01:26.


#124
valt3r

valt3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.10.2003
oc de la 2.4 la 3.1 G   si video GF7900GS default , ram dual chanel 2x 666   oc la 2x686

Attached Files



#125
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005
procesor core 2 duo 6600 oc de la 2400 la 3150 pe mb msi p965 neo(fsb 350)

Attached Files



#126
blue33

blue33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.08.2006
Athlon 64 dual core de 2.60 ghz.2x1024 ddr 400 rezultat:4 minute si 5 secunde.Din pacate testul nu stie de dual core asa ca procesorul a lucrat la 50%,poate ai un test si pentru dual core

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   162.99K   33 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate