Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#1945
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 ergovlad, on 27 aprilie 2015 - 19:34, said:

nici un producator nu iti va spune niciodata, la fosele orizontale particulele de resturi menajere care mai scapa ajung in dren si il colmateaza in timp (aprox 2 3 ani) numai bine pe cand ti-e crescut gazonul si ai aranjat curtea trebuie sa sapi pentru un sant nou.

Hmm, cine isi doreste un sant nou pentru dren cand abia a prins contur gradina pe care toti ne-o dorim in curte?
Care ar fi optiunile sa nu 'mai scape' particulele de resturi menajere si sa se ajunga la colmatarea drenului intr-un timp asa scurt?
Inteleg ca varianta cu filtrul nu sta in picioare decat daca ne propunem sa devenim sclavii lui, sa-l curatam/spalam la 2-3luni.
Daca intre fosa si dren am introduce un bazin suplimentar pentru limpezire? Inca o fosa de capacitate mai mica, de exemplu? Am obtine oare mai putine particule solide in apa care ajunge in dren? Merita facuta aceasta cheltuiala in plus?

#1946
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 inu1711, on 08 iunie 2015 - 22:50, said:

....
Daca intre fosa si dren am introduce un bazin suplimentar pentru limpezire? Inca o fosa de capacitate mai mica, de exemplu? Am obtine oare mai putine particule solide in apa care ajunge in dren? Merita facuta aceasta cheltuiala in plus?
... sa vezi minunea care ti-o lasa vizitatorii sau proprii locuitori ai casei cand din neglijenta sau graba lasa hartia igienica in closet. Posted Image
Eu as pune o hazna mare din beton bine inchisa si hidroizolata lateral si la fund in care sa colectezi toate dejectiile. Cele lichide sa fie trimise la o fosa septica cu 2-3-4 sau 5 camere apoi la campul de drenaj.

#1947
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Pare interesanta ideea de a pune inaintea fosei un tanc de decantare primara.

#1948
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Pai ideea cu tancul de decantare primara inaintea fosei nu-i acelasi lucru cu doua fose inseriate?

 panoramic66, on 09 iunie 2015 - 12:37, said:

... sa vezi minunea care ti-o lasa vizitatorii sau proprii locuitori ai casei cand din neglijenta sau graba lasa hartia igienica in closet. Posted Image

Poti sa explici in ce consta 'minunea'? (nu de alta, dar sa stim la ce sa ne asteptam)

#1949
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
In ritmul acesta o sa ajungeti in trecut si o sa va luati o lopata cu voi in gradina si va sapati o groapa pentru nevoi. :))) de la sisteme performante si functionale ajungeti la improvizatii pe sistemul vechi de prister...la care sa adaugati o fosa ... !?!?! :))) parerea mea e ca sunt destule produse pe piata care sa va rezolve problema fara atata bataie de cap.. doar sa studiati putin problema.. dar daca face careva prister cu fosa dupa el, jur ca vreau sa vad si eu asta. App.. la ce poti gasi intr-o fosa? Sunati pe cei cu vidanja sa auziti avolo povesti...

#1950
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Apropo de stiri reale, nu povesti, pot sa va spun doar ce au mai scos cei cu vidanja din baja de la blocul unde locuiesc (pana ma voi muta la tara), deci de la oraseni cu ... carte: chiloti, ciorapi, pampers ... si lista poate continua.

#1951
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

Quote

... parerea mea e ca sunt destule produse pe piata care sa va rezolve problema fara atata bataie de cap.. doar sa studiati putin problema ....
.... luam un caz tot mai des intalnit:
[ Cumperi un teren intr-o zona linistita, faci toate demersurile pentru o casa. Ulterior vei constata ca in zona nu sunt posibilitati de canalizare in viitorul apropiat. In proiect ti se recomanda "obligatoriu" un bazin de colectare a dejectiilor, un bazin din beton inchis cu capac ermetic, hidroizolat, la un volum nominal de umplere 8-10mc. adica o hazna. Sau cumperi direct o casa la cheie gata construita cu hazna cu tot.
Cat timp ai locuit la bloc erai invatat sa consumi apa fara sa dai importanta unde se duce. Faci dus, baie, speli la bucatarie, folosesti wc .... uneori uiti sa inchizi robinetul. Consumul de apa il vezi lunar cand il pui pe tabel la adminstrator. Pentru o famile de 4-5 persoane la apa rece ai vreo 6-8mc si apa calda trec de 10mc.
La o casa sa vezi ce fericire cand ~15mc. nu incap in haznaua de 10mc. si tipa toata familia in capul tau ca a ajuns rahatul in chiuveta de la bucatarie. Posted Image  
Tu baiat isteti stai cu "periscopul" si te benoclezi in hazna sa vezi cam cand ar trebui sa-i chemi pe cei cu vidanja ... si vidanja costa, ca-i vara sau iarna vine o data sau de doua ori intr-o luna, face deranj in curte, nu mai zic de senzatii oftalmologice de
iti aduci aminte si de zacusca lu' soacra-ta. Pun pariu ca la vecini nu te-ai gandit. ]

Ca rezolvare, se da o gaura cu o carota in peretele lateral de beton al haznalei si te racordezi la o fosa septica cu camp de drenaj.
Cu siguranta cei cu vidanja te vor vizita f. rar, iar neplacerile cu fosa septica si campul de dren nu-ti mai dau migrene pe termen lung.
Fosa septica nu-i proiectata sa colecteze toate "neglijentele" solide care nu se descompun in apa de canalizare.

Quote

...chiloti, ciorapi, pampers ... si lista poate continua.

Si inca ceva, cati dintre cei care au hazna in curte  au aerisire pe coloana de canalizare? ... si se mai mira de ce nu se scurge bine apa la canal sau persista miros de "amoniac" in baie, in bucatarie .... (cu tot cu sifoane).

Edited by panoramic66, 10 June 2015 - 13:13.


#1952
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Gresit... in proiect ti se recomanda conform autorizatiei de constructie un sistem de epurare conform normativului SRN12566-7 (iar de la 1 sept va fii SRN12566-8) cu privire la normele de constructie a unui sistem de epurare.. (pe scurt haznaua e interzisa indiferent de forma, volum si ermetizare) si care sa indeplineasca normativul NTPA 002 sau dupa caz in zone protejate NTPA 001cu privire la deversarea apelor epurate in sol sau emisar. Iar o fosa septica BUNA ca fose septice MULTE sunt destule dar BUNE nu prea.. mai ales ca daca ii intrebi pe fiecare a lor e ceea mai buna si singura din lume, asadar o fosa buna permite colectarea tuturor acestor coudatenii de obiecte care ajung in ea in primul compartiment fara a permite trecerea lor pana la dren.. (acesta e si principalul motiv pt care ministerul mediului impreuna a impus trecerea de la fosele septice orizontale tip bazin septic la actualele sisteme de epurare prin 2007 2008, pentru ca respectivele bazine nu pot face aceea filtrare datorita principiului impus de proiectare al formei)

#1953
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 ergovlad, on 10 iunie 2015 - 13:25, said:

Gresit... in proiect ti se recomanda conform autorizatiei de constructie un sistem de epurare conform normativului SRN12566-7 (iar de la 1 sept va fii SRN12566-8) ......
... vrei sa zici ca toate haznalele construite la casele actuale vor fi schimbate? .. nu mai zic de complexele rezidentiale cu zeci si zeci de vile construite pe terenuri mici ce nu pot fi racordate la canalizare.
Poti sa ne dai mai multe detalii. Exista posibilitatea ca useri ce viziteaza topicul sa nu aiba la indemana acest normativ.

 ergovlad, on 10 iunie 2015 - 13:25, said:

... asadar o fosa buna permite colectarea tuturor acestor coudatenii de obiecte care ajung in ea in primul compartiment fara a permite trecerea lor pana la dren ....
... eu te-as contrazice. Cunosc cazuri de fose septice clasice care s-au infundat la fanta de trecere dintre camera de decantare spre limpezire.
Prima data se prind grasimile (excesul de spuma) de peretii interiori, apoi fire de par cu fibre din alimente ... si dopul e data.

#1954
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Schimbate nu vor fii .. ca doar suntem in romania .. decat daca vre-un vecin binevoitor invatat cu epoca securista trece pe la primarie sa dea cre-un raport.. insa nu vor mai emite autorizatii de conatructie

Nu ma contrazici... ci din potriva imi confirmi... citește  atent.. fose sunt MULTE ... cu adevarat bune sunt fff putine

#1955
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 ergovlad, on 10 iunie 2015 - 13:25, said:

.... la actualele sisteme de epurare prin 2007 2008, ...
... cati dintre noi isi vor permite achizitionarea si intretinerea statiilor de epurare? Posted Image

 ergovlad, on 10 iunie 2015 - 13:25, said:

...normativului SR EN12566-7 ...
...daca-l ai la indemana, poti sa-l postezi pe forum ?

Edited by panoramic66, 10 June 2015 - 14:21.


#1956
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Tot atatia cati isi vor permite construirea unei case sau renovarea ei.. daca ai bani sa iti legi apa sau sa renovezi acoperisul sau sa iti imbraci casa in izolatie.. cu siguranta iti permiti si sisteme de epurare  bune pentru ca discutam de sume de aproximativ 1000 1500 euro pentru o casa tipica.. daca acum nu ne permitem in urma cu 6 7 ani cand preturile incepeau de la 2000 euro cum de ne-am permis?Ar fii culmea sa am si nirmativ asupra mea.. dar se pot solicita si de la ASOCIAȚIA DE STANDARDIZARE DIN ROMÂNIA asro.ro

Edited by ergovlad, 10 June 2015 - 14:22.


#1957
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@ergovlad,
Ti-am trimis un mesaj privat. Cand poti, poate reusesti sa te uiti si sa imi dai un sfat.

Multumesc anticipat.

#1958
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Chestiunea legala e de asa.... Crezi ca o sa inchida cineva haznaua din spate? Pe proprietatea ta faci ce vrei, iar daca gresesti ceva, din punct de vedere legal, trebuie hotarare judecatoreasca. Mai avem de invatat cu privire la civilizatie. Pana o sa fie puse toate la punct mai trece apa pe Dunare si nu putina. Iar pe filosofia asta antipoluare etc, nu mai cred o iota, doar nu o sa ajungem sa dam pe .a..a..t cat pe o casa.

Edited by avumit, 12 June 2015 - 10:09.


#1959
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Salutare,ceva pareri despre   http://irrishop.ro/F...co-4-p-747.html ? Sunt la 2 km de casa si ma avantajeaza acest lucru.Am de ales dintre aceasta si una de la cei din Piatra Neamt.Ce sa aleg?Ms

Edited by cata, 12 June 2015 - 17:08.


#1960
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Din cate imi dau seama sunt tot ale celor de la feco ro

#1961
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Asa pare.Este de bine sau nu?

#1962
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Pai in cazul acesta se pare ca e de bine daca se inmultesc reselerii..inseamna ca produsul are cautare.. zic si eu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate