Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#1909
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Multumesc de aprecierea aratata fata de expertiza mea, ma bucur sa aud ca imi este apreciata pasiunea. Una pe care putini ar putea sa o inteleaga :)). Da si eu am avut impresia ca ar colabora cu mai multi producatori dar din cate stiu si produc o gama de produse la randul lor inca nu stiu care. Dar eu unul ma bucur sa vad ca in sfarsit exista un furnizor strict pe sisteme de epurare. Personal am gasit la ei cele mai bune preturi la ceva subatante pe care eu le folosesc in mentenanta statiilor mari pe care le am in administrare, si de asta personal mi se par cu o clasa peste ce  vazut in tara, chiar si peste o parte din producatorii cu care colaboreaza. Ceea ce spune multe despre ei. Am avut ocazia sa port conversatii cu multi dintre producatorii din Romania, si prima impresie sincer lasa de dorit. Lipsiti de cultura, maniere, educatie si cel mai grav, lipsiti de notiuni de cunostinta de baza deapre domeniul in care actioneaza. Ceea ce nu poate sa ma faca decat sa ma duc cu gandul ca majoritatea dintre ei au inceput acest business doar pt ca au vazut ca se pot castiga ceva banuti din asta lucrand cat mai putin (dovada stau sute de produse pe care eu personal le-am vazut prabusite, fisurate, cu scurgeri etc.) Sincer nu doresc nimanui rau dar multi dintre ei ar trebuii boicotati de catre cumparatori si macar asa vor invata ori sa se retraga de pe piata si sa nu isi mai bata joc de banii oamenilor ori sa invete si sa studieze putina fizica si sa produca produse calitative.
Si revenind la link-ul tau eu unul ma bucur ca incet incet au prins si ei contur desi eu stiu despre ei de peste 4 5 ani. Pt ca si eu la randul meu sunt un consumator de comert online desi in special cand vine vorba de electrocasnice. Dar sincer prefer sa cumpar de la site gen emag decat sa iau direct din magazinul producatorului. Si pt 2 mari motive, 1 daca am o problema cu produsul, mult mai repede ii ia in seama producatorul pe cei care le fac vanzari de mii de unitati decat pe cel ce cumpara doar 1, si doi cu siguranta cel ce colaboreaza cu un producator imi va da cel mai bun pret sai poate chiar sub producator datorita aceleiasi politici de consum in masa pe care il are comparativ cu consumatorul unic.

Edited by ergovlad, 28 April 2015 - 22:01.


#1910
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Buna, am intrat si eu pe siteul mentionat mai sus si am vazut ca ptr 2 persoane ar avea sau verticala tricamerala sau Imhoff, care dintre acestea este mai ok ?

#1911
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Eu sincer le-am vazut pe cele tricamerale si am avut ocazia sa le studiez. Comparativ cu cele imhoff pe care le stiu de peste 15 ani deja, de pe vremea cand se produceau doar in italia si america latina, cele tricamerale chiar mi-au castigat simpatia pt felul in care au proiectat trecerile intre camere ajutand drenul sa preia strict apa filtrata la maxim ( in limita unui sistem de descompunere tip anaerob) ce mi-ar placea mie sa vad ar fii o investitie in linia de productie astfel incat si finisajele produsului sa fie pe masura eficientei. La cele imhoff din pacate e tocmai invers, arata mai bine decat functioneaza. Desi din cate am auzit de aprox 3 luni se pare ca au schimbat (imbunatatit) linia de productie si s-ar putea sa arate si mai bine produsele. Daca cumva isi ia cineva asteptam si feedback din partea celor ce isi iau produsul. Eu unul din punct de vedere tehnic le ofer votul meu foselor astora eco sept tricamerale.

#1912
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
Trecerile dintr un vas in celalalt au ceva filtre ca nu mi dau seama

#1913
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Oameni buni, cand auziti de filtre in fose septice, fugiti mancand pamantul. Cum poti filtra resturi menajere fara sa se infunde filtrele intr-un bazin in care nu exista nici o actiune mecanica decat principii fizice? Doar daca iei saptamanala la spalat filtrul ala. Daca ai avea o statie de epurare cu principiu de curatare filtru pein jet sau raschetare da as intelege dar la fosa nu ai cum sa pui filtre in interior pe circuitul apelor menajeredecat daca vrei sa iti dai de lucru tot la 2 zile. Ce se poate in schimb eate filtrul de particule pe evacuare inainte de aistemul de dren. Aia e alta treaba chiar daca e pus in fosa este in ultima camera inainte de preluarea apei de catre dren dar inca in Romania nu am vazut la nimeni, in schimb am vazut nistre filtre de particule pentru fose care se pot monta dupa fosa inainte de a racorda drenul.

#1914
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Astazi iau parte la prima instalare de fosa septica "Eco Sept 6" pe care si-a luat-o un amic si m-a rugat sa vin la un gratar si sa il ajut cu informatii tehnice pe desafasurarea instalarii. Am profitat de ocazie ca sa am la dispozitie o fosa de genul pentru a o "despica" spre analiza completa. Am sa incerc sa pun si niste poze (daca aflu cum :D ) si va tin la curent cu analiza detaliata. Pana acum mie mi se par cele mai eficiente inginerii hidraulice de pe piata. Sper sa nu ma contrazic singur la final :))) momentan baietii sapa pe groapa si santuri si asteptam sa ajunga si fosa dintr-o clipa in alta. Hai sa vedem si cat dureaza o instalare facuta dupa o carte tehnica de o echipa de muncitori care nu sunt in domeniu, prima lopata a atins pamantul la ora 8.20 (app pt cei ce mai intreabadin cand in cand, eu nu fac instalari de astfel de sisteme contra cost pt nimeni, activitatea mea de baza  desi este este axata pe sisteme de epurare, eu ma ocup doar de statii de tratare pentru zone rezidentiale mari. Acesta e un caz unic pt ca mi s-a promis un gratar pe cinste de un amic :)) , daca nu e bun gratarul il taxez cu tarif standard pentru primarii ;) )

#1915
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Ca sa poti atasa fotografiile pe forum este foarte usor. Mai intai trebuie sa ai fotografiile descarcate in calculator. De obicei, cand vrem sa postam rapid pe forum, noi scriem mesajul in partea de jos a paginii. Daca vrem sa avem acces la full control, atunci trebuie sa apasam pe butonul din coltul dreapta jos pe care scrie "Mai multe optiuni de raspuns". Dupa ce ai intrat acolo, ai in partea stanga jos sectorul de Ataseaza fisiere de unde selectezi fisierele pe care doresti sa le postezi din calculatorul tau (poze, documente word, pdf, etc). Dupa ce ai selectat ce doresti sa publici trebuie sa dai " Ataseaza fisier" pentru ca materialul sa poata fi preluat din calculator si pus pe server. Tot aici ai posibilitatea de a vedea cum arata in pagina ce vrei sa publici prin intermediul butonului "Previzualizare mesaj". La final, daca totul e OK pentru tine, atunci apesi pe "Adauga raspuns". Asta-i tot!

Cel putin eu astept cu mare nerabdare parerile tale despre fosa, cat si desprepas cu pas cum s-a procedat la montarea ei, pentru ca va trebui cat de repede sa cumpar si montez si eu o fosa.

Spor la treaba, bafta la prieten ca sa se bucure de fosa, iar tie sa te bucuri de gratar.

Multumesc anticipat pentru raspunsul cu poze.

#1916
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mai exista și fosele Topaz nu dau mai multe nume ca sa nu se considere reclama....

#1917
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Gata am terminat si instalarea si grătarul. Revin cu detalii cand incarc pozele. Pe mine unul fosele astea "Eco Sept" chiar m-au convins ca exista totusi o sansa pentru noi romanii. Un produs facut de romani in Romania cu materie prima importata de la nemti, asta chiar ca nu credeam ca am sa mai prind aa vad. Am profitat de ocazie sa analizez calitatea produsului ca si productie si calitatea materialelor folosite. Sibgurul minus pe care l-am gasit a fost estetica produsului.. nu arata de fel comercial pentru cumparatorul ce cauta un produs care sa il atraga prin aspect. Insa ca si lucratura, eu unul am fost fascinat de finetea cu care au foat executate sudurile termice si imbinarile unde au fost necesare. Din punctul meu de vedere fosa asta "Eco Sept" e un fel de mercedes bot de cal.. adica nu va atrage decat pe cei ce sunt fascinati de inginerie si tehnic insa odata folosita ii descoperi pe masura ce o analizezi calitati tehnice din ce in ce mai bune... pfff.......eu cred ca o sa le cer bani la baietii astia ca deja prea le laud produsul... drept e ca am asteptat ziua asta putin entuziast datorita stilului meu critic sperand totusi ca odata luata la puricat fosa o voi desfiinta cu critica mea. Insa din punct de vedere tehnic nu amce sa ii bag de vina.. ba din potriva...asadar incarc pozele si descriu acolo analiza.

#1918
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Sper ca gratarul s-a ridicat la acelasi nivel de calitate (ca nu puteam sa spun tehnologic) cu cel al fosei. Asta ca sa nu trebuiasca sa il taxezi pe prieten.Posted Image

Te rog sa faci si explicarea punct cu punct al modului in care s-a facut montajul, asta ca sa putem corela mai usor teoria cu practica, adica sa intelegem mai usor din poze ce s-a petrecut acolo.

Daca alegi optiunea "Incercati uploader-ul avansat" din partea din stanga jos din sectorul cu "Ataseaza fisiere", ai posibilitatea ca sa incarci treptat pozele pe moment ce descrii cate o etapa si ne va fi mai usor sa urmarim filmul actiunii.

#1919
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Attached File  uploadfromtaptalk1431179717524.jpeg   2.22MB   311 downloads unul din lucrurile pe car3 le-am apreciat a fost folosirea garniturilor de calitate pentru imbunarea tevii cu fosa. Am mai vazut fose in genul acesteia dar aveau teava lipita prin sudura termica de recipient. Apoi am constatat ca folosesc tevi de calitate superioara pentru inatalatiile lor atat la intrare cat si la iesire

Attached File  uploadfromtaptalk1431179836286.jpeg   1.8MB   308 downloads poate lucrul care ma fascinat cel mai mult lipitura dubla prin sudura termica si adaos de material cu extruder. Ceea ce denota investitii majore in linia de productie. Asta scoate fosle "Eco Sept" din categoria foselor de ciubic construite in garaj

Attached File  uploadfromtaptalk1431179978224.jpeg   1.12MB   282 downloads am apreciat ca nu se folosesc materiale subtiri nici macar acolo unde ar fii cel mai simplu si in siguranta sa le foloseasca. Capacul cat si gatul fosei par taiate de un utilaj de precizie.asadar si pentru asta un + de la mine

Attached File  uploadfromtaptalk1431180074794.jpeg   664.47K   363 downloads cred ca poza spune tot despre grosime si calitate. Daca nu va explic eu. Grosime mare si material calitativ :))

Attached File  uploadfromtaptalk1431180156063.jpeg   3.93MB   407 downloads racordare usoara la cele doua guri de scurgere. Am inlocuit teava fosei cu o bucata ce o aveam acolo pentru ca ne lipseau cam 20 cm pana la ea.. si aveam o bucata de 50 de rezerva

Attached File  uploadfromtaptalk1431180259247.jpeg   2.75MB   403 downloads fosa a fost asezata in groapa la 3 ore de la prima lopata infipta in pamant si stratul de pietris absorbant a fost amplaaat in sistemul de drenaj. Nu stiu daca se simte in poza mirosul de mici dar in spatele camerei erau o multime de ei

Attached File  uploadfromtaptalk1431180343336.jpeg   4.13MB   417 downloads stabilizare baza cu  nisip pentru a fixa fosa in boloboc la amplasare

De la inceput pana la sfarsit a durat aprox 8 ore cu tot cu masa promisa
Ca si etape:
1. Sapaturi
a) scurgerea pentru retea ape menajere panta  (folositi bolobocul si ghidajele de pe el si lasati teoria 1:100, 10:100, 1:1000 etc)
B) sapat groapa adancime 170 cm cu laturi de 135 cm (groapa finisata pentru a nu lucra de doua ori)
c) sapat sant dren lung de 15 m cotit pentru ca asa permitea terenul la fel folosit boloboc pt stabilirea inclinatii adancime 100 cm latime 45 cm

2. Asezarea stratului de nisip pentru teava de canalizare si baza fosei

3. Asezarea pietrisului in santul de drenaj (piatra folosita cu granulatie 8-16 se lucreaza mai usor decat 16-32)

4.Racordare teava din doua directii s-au folosit la curbele de 90° doar coturi de cate 45° x2 pt a face curba lin si intalbirea tevilor la fel cot 45° si ramificatie Y 45°

5. Racordarea fosei la teava de scurgere

6. Racordarea la tubul de drenaj si asezarea lui pe patul de pietris invelit in geotextil

7. Acoperirea tevii de scurgere si a fosei cu nisip iar tubul de drenaj cu piatra.

8. Umplerea cu apa a fosei

9. Ingroparea cu pamant.

10..multe gratare si bere la discretie
Attached File  uploadfromtaptalk1431181286916.jpeg   4.78MB   382 downloads asa arata curtea dupa ce toate sapaturile au fost facute. Au lucrat in total 3 baieti cu lopeti si inca 2 cu idei (prea multe idei) :)) pe metoda "Doreleeee" dar cu toate acestea cei 5 (trei) au pus ultima lopata de pamant peste lucrare cam la ora 13. Din pacate nu mai aveam baterie la telefon sa fac poza si adevaratei lucrari, GRATARELE

Edited by ergovlad, 09 May 2015 - 16:27.


#1920
ovidiucta

ovidiucta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.06.2013
Multumim pentru postare @ergovlad. O nelamurire am: din cate vad , cota de ingropare a conductelor de intrare si iesire nu este in nici un caz egala sau mai mare cu adancimea de inghet ( 80-100 cm, depinde de zona climaterica). Asta poate cauza serioase probleme intr-o iarna foarte geroasa. In acest caz, singura solutie este sa cumparam de la firma producatoare a fosei , un prelungitor, cel de 75 cm fiind cel mai bun. Insa acesta costa 434 lei, adica aproape un sfert din valoarea intregii fose, deci foarte scump. Mai exista o varianta de a manufactura singuri acest prelungitor.

Edited by ovidiucta, 10 May 2015 - 18:57.


#1921
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
In cazul acesta specific a fost ingropata canalizarea la -35 cm si drenul e la -80 cm oricum acolo va mai veni umplutura cam 30 40 cm peste ce este acum .. app de discutia cu inghetatul apei in scurgere, nu exista asa ceva, apa nu ingheata niciodata in scurgere atata timp cat are panta de scurgere corespunzatoare. Ar trebuii sa fim in siberia unde apa ingheata in conditiile cele mai aspre la mai putin de 5 minute din momentul expunerii, iar in teava de canalizare nu ai niciodata apa sub 5 grade. Iar drenul la -50 teoretic e in siguranta dar din obisnuinta stiu si eu ca toti producatorii recomanda -80 cm ca sa nu inghete apa pe circuit si sa il "gatuiasca" pe ti.pul iernii. Despre mansoane nu stiu ce sa zic dar eu unul o gandesc altfel. Daca o fosa are 1,7x 1,2 cm si un manson are 0,7Ś0,6 cm raportul devine  40% Ś 50% din dimensiunile fosei adica o medie de 45% din dimensiuni daca ar fii sa consideri fosa goala pretul mansonului ar trebuii sa fie cam 850 lei asta înseamnă ca diferenta in jos pana la pretul de care spui tu se regaseste in difetenta de material din interior si restul subansamblelor.

#1922
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 09.01.2008
Eu nu vad pe unde se vidanjaza fosa asta pe care ai elogiat-o asa de frumos si detaliat. Sa nu-mi spui ca desfaci capacul cu suruburi ca ai tocit tastatura de pomana.

#1923
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Sincer daca citesti atent si eu le critic designu-l estetic dar pe de alta parte prrfer sa vad suruburi la capac decat capac filetant sau mai grav doar un capac care culiseaza pe o teava.. atata timp cat ai suruburi galvanizate sau poti comanda suruburi de plastic la fel de bine. Dar aici prietenul meu si-a luat galvanizate pt ca are copii si prefera sa fie mai greu de accesat accesul in fosa decat sa fie usor de desfiletat. Oricum din ce am mai vazut e mai sigur capacul asa decat cele filetante. Chiar azi am fost solicitat de un hotel sa le remediez o problema de genul pt ca solul a lucrat peste fosa si a cedat la gura de vizitare. Cele filetante sunt bune atata timp cat toata partea superioara a fosei este peste cota de ingropareAttached File  uploadfromtaptalk1431336684147.JPG   1.81MB   260 downloads

Acolo a cedat gura pe care se fileta capacul si a tras capacul dupa ea

#1924
ovidiucta

ovidiucta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.06.2013
@ERGOVLAD cam ce lungime are drenul ? Din cate imi pot da seama, solul este argila prafoasa. Pentru cate persoane ? A fost calculat riguros, sau aproximativ din experienta producatorului ? Vad ca producatorul sugereaza 2,5 m/LE, nu este cam putin pentru soluri argiloase ?

#1925
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 09.01.2008

 ergovlad, on 11 mai 2015 - 11:31, said:

Sincer daca citesti atent
Am citit foarte atent si nu de aspecte estetice ma leg eu. Ma imaginez pe mine la vidanjarea anuala desfacand suruburi stand in 4 labe. Nu e tocmai confortabil. Puteau sa faca un capac de 160mm (prin care nu poate cadea decat pisica) fie filetat, fie cu mufa si garnitura. pe acolo de poate vidanja si in caz de service se desfacea capacul mare. De, carcoteli de utilizator.

#1926
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
@camsonat :))) pai tu cand platesti vidanja muncesti in locul lor? Asta e ca si cand te uiti la masina si zici pff 5 prezoane in loc de 4.. da de ce nu e ca la formula 1 cu 1 singur prezon ..:)))

@ovidiu lungimea e calculata de producatori conform standardului dar din experienta pot spune ca orice fosa cu debit de pana in 5mc dreneaza in primii 10 ml daca e drenul bine facut restul e de siguranta. Noi am verificat inainte de a pune piatra cat de repede percoleaza drenul ca l-am udat bine si in 15 min cat au luat baietii o pauza deja era dispersata apa in sol. Asa ca am respectat ce scria manualul oferit de firma (care app chiar era si cu desene de instalare ca pentru orice Dorel din tara)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate