Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

begginer-despre partitionare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bursuq

bursuq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.06.2006
Vreau sa instalez Ubuntu 6.06 si nu reusesc sa creez partitia ext3 necesara.Am 2 partitii ntfs c: si d:,am facut 5 gb liberi pe d: pt partitia de linux+swap(am hard mic) ,dar cand dau resize in partition manager nu pot sa eliberez decat maxim 900 mb din d:(partitia pt linux ar trebui sa fie dupa d:).Daca bootez direct de pe cd si incerc sa reduc d: din utilitarul pt partitionare din ubuntu ma lasa sa modific dimensiunile,dau apply,dar dupa ce termina nu se modifica nimic. Help anyone?

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Postbursuq, on Jun 6 2006, 21:27, said:

Vreau sa instalez Ubuntu 6.06 si nu reusesc sa creez partitia ext3 necesara.Am 2 partitii ntfs c: si d:,am facut 5 gb liberi pe d: pt partitia de linux+swap(am hard mic) ,dar cand dau resize in partition manager nu pot sa eliberez decat maxim 900 mb din d:(partitia pt linux ar trebui sa fie dupa d:).Daca bootez direct de pe cd si incerc sa reduc d: din utilitarul pt partitionare din ubuntu ma lasa sa modific dimensiunile,dau apply,dar dupa ce termina nu se modifica nimic. Help anyone?
ntfs-ul fiind proprietar, microsoft in intelepciunea sa a considerat sa nu faca publice specificatiile lui. Prin urmare, ai sanse mai mari sa partitionezi folosind intrumente de windows. Ajungind la problema ta, ai defragmentat partitia D: inainte de a incerca sa ii faci resize? E obligatoriu sa defragmentezi inainte.

#3
bursuq

bursuq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.06.2006
Am mentionat ca am incercat cu Partition Manager inainte de utilitaru din Ubuntu. Oricum o sa incercun defrag la noapte.

#4
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Nasola situatie. Am trecut si eu prin ea candva. Solutia a fost sa mut datele de pe D: pe C: si pe DVD-RW-uri, dupa care sa sterg partitia D: si sa o refac mai mica. Nu stiu daca asta e o optiune la tine !?

Pentru instalarea Ubuntu lasa loc liber (nepartitionat), si da-i voie setup-ului sa partitioneze automat.

#5
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Postbursuq, on Jun 6 2006, 21:59, said:

Am mentionat ca am incercat cu Partition Manager inainte de utilitaru din Ubuntu. Oricum o sa incercun defrag la noapte.
am zis destul de clar sa defragmentezi inainte de a folosi sau alt utilitar de partitionare.

#6
bursuq

bursuq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.06.2006
Am defragmentat si degeaba, e exact aceeasi chestie. Am cautat pe google la greu dar nu am gasit nicaieri rezolvare. Any ideas would be appreciated.

#7
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Ai putea incerca cu , dar oricum ai face ar fi bine sa salvezi datele importante. Nu ca Ubuntu ar strica ceva AFAIK, dar e un exercitiu bun, poate iti da Electrica un bonus de 160 de V gratis vreodata...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate