Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

cum optimizez pentru mai multe limbi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
c_n_m : am vazut pe linkul care mi l-ai dat o mare discrepanta intre PR-ul din Romana si cel din restul limbilor ( 4 fata de 0 ).inainte de a face respectivele subdomenii ce PR avea varianta in limba Romana ?
adica la ce ma refer aicea ?
daca scot din site 8 pagina a cate 4 limbi asta inseamna ca elimin continutul a 32 de pagini din 41 cat are site-ul in acest moment.si ma gandesc ca nea Google (asa il alint eu ) o sa-si schimbe parerea despre site-ul meu pentru ca o sa-l vada cu mult,mult mai mic fata de cum era obisnuit.si atuncea ma gandesc ca automat o sa traga in jos ( la PR ma refer ) si site-ul de baza http://www.autosos.ro care o sa fie vaduvit de prezenta a 32 linkuri interne din 41 (peste 70 % din total).ori cum una din regulile de baza in seo e imbunatatirea continua de pagini si continut atuncea chiar cred ca ....,cred ca nu mai stiu.
m-am zapacit de tot.
mai astept deci niste sfatruri .....

#20
c_n_m

c_n_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.12.2005

View Postautosos, on Jun 5 2006, 15:23, said:

c_n_m : am vazut pe linkul care mi l-ai dat o mare discrepanta intre PR-ul din Romana si cel din restul limbilor ( 4 fata de 0 ).inainte de a face respectivele subdomenii ce PR avea varianta in limba Romana ?

Avea pr4 si inainte si dupa adaugarea subdomeniilor in limbi straine.  Subdomeniile au pr0 deocamdata pentru ca nu s-a facut update-ul de pr la google. Asta insa nu are asa mare importanta.

#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
tot referitor la optimizare mai multe limbi am si eu o intrebare scurta ... si pentru a nu mai deschide un alt topic... Iat-o:
La un site care va avea doar romana si engleza considerati ca e mai bine sa fac subdomeniu pentru limba engleza (en.domeniu.ro/accommodation) sau ajunge domeniu.ro/accommodation (Clar, in ideea in care in romana va fi "/cazare").  Ma intereseaza doar ideea de domeniu--subdomeniu... meta... sunt alta poveste care nu intra in discutie...
Mersi!

#22
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ce legatura are sitemap-ul tau cu threadul asta? nici una. te duci frumos in fisieru sitemap.xml sau txt sau ce o fi de pe serverul pe care e site-ul si cauti linku ala cu paranteza. nu cred ca il vei gasi (chiar sanse 0 daca e generat din sistemu de fisiere si nu de altundeva). in schimb, sunt sanse mult mai mari (spre 100%) sa il gasesti in site-ul tau pe undeva (ca defapt web crawl la aia se refera). daca ai posibilitatea sa dai un grep pe tot directorul unde e site-ul, il gasesti mai repede. daca nu, il cauti manual. asta e partea proasta la statisticile alea de la google: nu-ti arata sursa erorii. si cand ai un site de x sute de pagini, si ai norocu sa fie hostat undeva unde n-ai acces la o linie de comanda sau niste utilitare de baza (grep este de baza, parerea mea), atunci ai cam fript-o.
spor la cautat :)

#23
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
eroarea provine de aicea din acest post.
site-map-ul meu l-am facut manual cu ajutorul unui tool.
site-map-ul de la google monitorizeaza acest lucru si-ti arata unde a gasit el ( Google ) o pagina eronata catre tine.dar am dat un serach ca sa vad de unde apare eroarea.apare aici
e greu de scos link-ul gresit din acest post ?

#24
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ai inteles gresit functionalitatea tool-ului repsectiv de la google. el nu iti spune unde a gasit un link gresit pe alte site-uri (ar fi chiar culmea), iti spune unde a gasit un link gresit pe site-ul tau in timp ce il crawl-uia. se intampla sa fi avut si eu 2 link-uri scrise gresit, dar site-ul meu fiind mic, le-am gasit destul de repede. unul din cele doua link-uri inca imi este raportat ca si not found, desi l-am corectat de mai bine de 12 zile. celalalt a fost "fixat" destul de repede, probabil la urmatorul crawl de dupa ce am facut eu modificarile. dar cum site-ul meu e mic, googlebot imi indexeaza rar paginile si doar vreo cateva la o trecere. deci probabil mai astept o vreme.
oricum, daca dai click pe semnul intrebarii dupa ce dai click pe details iti spune destul de clar:

Quote

If you see this status for URLs that Googlebot tried to crawl (on the HTTP errors page of the Diagnostic tab), then Googlebot likely followed an invalid link from another page (either an old link or a mistyped one).
other page se refera la alta pagina de pe site-ul tau. ce logica ar fi sa iti raporteze tie erori de pe site-urile altora
1) la care tu oricum nu ai access
2) si nici macar nu iti spune care sunt acele site-uri ca sa poti rezolva problema.
daca te uiti atent, la "titlu", zice destul de clar:
"My sites › http://domeniul tau/ › Web crawl"
daca cumva ai mai multe site-uri atunci vezi exact care e 'domeniul tau" (ala cu rosu) si cauta in acel site link-ul problema.
uita-te si la coloana "Last Calculated" si vezi ce data e acolo. te ajuta sa localizezi mai bien eroarea cautand si dupa data.

de amoru artei, hai sa presupunem ca toolul ala chiar face ceea ce crezi tu. microsoft si-a modificat de o vreme structura siteurilor (si o face cam des pentru gustul meu) ceea ce a dus evident la multe "broken links" pe alte site-uri. iti dai seama ca asta inseamna ca daca unul din webmasterii de la MS se uita pe pagina de diagnostics o sa ii apara nu situ cate mii de not found-uri (ca deh, link-uri catre ms au tot fost destule). ce poate face el? sa caute pe google care ar fi site-urile alea si sa incerce sa intre in contact cu fiecare webmaster?
mai mult: saracu webmaster care are broken linku ala, CUM afla de el?

deci ti se mai pare normal ca eu webmaster sa intru pe pagina de diagnosticare a site-ului meu si sa vad erorile de pe alte site-uri dar sa nu le vad pe alea de pe site-u meu? la ce m-ar ajuta un astfel de tool? la nimic.

deci inca o data: cauta eroarea pe site-ul tau. vezi si in robots.txt, in sitemap.xml/txt/etc. si daca acolo nu-i atunci prin paginile existente.

cel mai simplu cred ca il gasesti (daca e vorba de o pagina web), uitandu-te in logurile serverului web: cauti linku ala cu paranteza si in dreptul lui trebuie sa ai raspunsul 404 si r3f3rr3rul, care daca ai noroc e pagina cu problema. daca ai mai multe astfel de intrari, o cauti pe aia care are aceeasi data ca si "Last Calculated" la care ti-am zis sa te uiti ceva mai sus.

#25
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
mersi mult ciuly pe ajutor si mersi darkangelbv pt edit.
sa asteptam un pic si sa vedem ce se intampla.va tin la curent.

#26
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
am urmarit lista de erori pe care le aveam si nu mult timp dupa ce postul a fost editat, am observat disparitia respectivei erori.
se pare ca mai am inca cateva pe care urmeaza sa le depistez.
atasez captura. deci se pare ca aveam drepate intr-o oarecare masura.
dar se pare ca si pe acelea care  is in site le vede. pt ca harta 2/ swf nu avea cum sa apara din link extern.

Attached Files


Edited by autosos, 19 April 2007 - 17:20.


#27
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ever thought askign google?
Attached File  autosos1.JPG   30.02K   18 downloads

#28
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
Exact la asta ma referam Ciuly. Site-map-ul monitorizeaza si raporteaza chiar si erorile gasite pe alte site-uri.
Cum a fost in cazul de fata discutat aici pe softpedia care a disparut prin corectarea link-ului gresit si cum e cel la care ai atasat screen captura de pe braila forum.
Mersi inca o data.

#29
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
mdea. dar e o mare tampenie sa iti raporteze tie erori de pe alte site-uri si fara sa iti spuna sursa. cred ca o sa le trimit un mail, nu ca ar face mare branza, dar sa fie acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate