Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

ciclu dereglat, pls help

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
nu e chiar ontopic dar e pe felie....

View PostScumpicuta, on Apr 3 2008, 00:19, said:

Sper ca stiti ca ciclul la femeie a aparut datorita Lunii...

Pe vremuri, cand era Luna plina, toti barbatii erau la vanatoare noaptea, ca era lumina si veneau acasa dupa.
Tot mereu acelasi lucru, incat femeile si-au format reflexul ca perioada fertila sa fie mereu in perioada cu Luna noua...
Asa a aparut ciclul lunar...

Apoi, de cand cu iluminatul artificial, ciclul nu mai era declansat de Luna si s-a ajuns sa aiba fiecare de capul ei.

Doamna doctor, ce parere aveti?

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
io una am o parere foarte proastã. Ce-i debandada asta, dom'le? Ia sã facã bine sã se organizeze, cum adicã fiecare de capul ei?

#21
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007
Inteleg partea cu cheful de sex dupa vanatoare ca vorba aia...frica, fuga, bucuria ca ai rapus mamutul, etc., elibereaza endorfine si iti cresc toate dorintele. Dar perioada fertila e la ovulatie care e intre menstruatii, deci calculele erau cam proaste.

#22
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View Postdays, on Apr 3 2008, 13:22, said:

Inteleg partea cu cheful de sex dupa vanatoare ca vorba aia...frica, fuga, bucuria ca ai rapus mamutul, etc., elibereaza endorfine si iti cresc toate dorintele. Dar perioada fertila e la ovulatie care e intre menstruatii, deci calculele erau cam proaste.
No, n-ai inteles   :lol:  Cand barbatii erau la "vanatoare" miseleasca, noaptea, dupa animale adormite (mamuti etc), femeile dormeau bustean.
Barbatii se intorceau acasa spre dimineata, pe sapte carari, obositi, incovoiati sub povara cate unei pulpe de mamut.
Din contra, cand nu era luna si era o bezna totala, stateau impreuna cuibariti in adaposturi, lipiti unii de altii, si ghici ce chef le venea. De unde si vorba "a se f..e ca chiorii".
Nasol sa fi fost la ciclu chiar atunci.

Edited by Franco222, 03 April 2008 - 14:16.


#23
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007
No bine Franco :D Nu fac diferenta intre luna plina si luna noua dar am inteles bine ca erau fertile in perioada cu 'luna noua', nu ? Dracu' stie cand era aia exact.

Imi place gandirea ta oricum  :lol: Are logica  :D Si are transpunere in realitatea de azi: cand taie curentul renelul sau un copac pe timp de furtuna, 1 minut se sperie omul si nu'si da seama de ce i s-au intrerupt stirile cu Esca iar in minutul 2 apuca fumeia de coapsa si o arunca langa semineu/aragaz in incercarea disperata de gest romantico-masochist  :coolspeak: de 5-10 minute...

#24
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postadadoi, on Apr 3 2008, 11:09, said:

io una am o parere foarte proastã. Ce-i debandada asta, dom'le? Ia sã facã bine sã se organizeze, cum adicã fiecare de capul ei?
Sunt convinsa ca ai sesizat ca fiecare e de capul ei numai dupa aparitia iluminatului artificial. :D

#25
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostMegara, on Apr 4 2008, 13:03, said:

Sunt convinsa ca ai sesizat ca fiecare e de capul ei numai dupa aparitia iluminatului artificial. :D
mai auzisem o varianta conform careia daca un grup de muieri sta si lucreaza mult timp impreuna dupa o vreme le vine ciclul in acelasi timp (ceva cu niste feromoni, prea aiuristic ca sa retin). Eu am stat in camin cu inca patru fete, in an eram 90% fete, asta vreo patru ani, si tot fiecare dupa capul ei functiona. Abia acum imi dau seama ca iluminatul artificial era de vina! (si lumanarile sunt "iluminat artificial"? Nu de alta, dar ni se lua cam des curentul...)

#26
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Stiu ca e de ras, dar multi cercetatori sunt de acord cu ideea expusa de mine.

Mai mult, exista documente scrise de pe vremea Egiptului, in care se vorbeste despre influenta Lunii.
http://www.mum.org/germnt5.htm

In plus, as vrea sa stiu si eu de ce cuvantul "ignorant" este considerat jignire ?

Eu stiu ca vine de la verbul "a ignora" :

Quote

IGNORÁ,  ignorez, vb. I. Tranz. 1. A nu ºti, a nu cunoaºte ceva. 2. A neglija în mod voit ceva sau pe cineva, a nu lua în seamã, a trece cu vederea, a face abstracþie

Dar, se pare ca definitia asta ii induce pe multi in eroare :

Quote

IGNORÁNT, -Ã,  ignoranþi, -te, adj., s.m. ºi f. (Om) incult, fãrã cunoºtinþe elementare; neºtiutor. – Din fr. ignorant.

Pai daca e din franceza, hai sa vedem ce zic francezii :

Quote

IGNORANT, -ANTE, part. prés. et adj.
I. − Part. prés. de ignorer*.
II. − Adjectif
A. − 1. [Correspond à ignorer A]
a) Qui ne connaît pas l'existence de quelque chose. Ils [les trains] passaient, inexorables (...) indifférents, ignorants de ces drames et de ces crimes (Zola, Bête hum., 1890, p. 237). « Primitif » désigne un vaste ensemble de populations restées ignorantes de l'écriture (Lévy-Strauss, Anthropol. struct., 1958, p. 113).
B) Qui n'a pas de connaissances sur quelque chose (dont il connaît l'existence mais qui excède la faculté humaine de connaître ou qui excède une science, un savoir à un moment donné). Les quatre sciences philosophiques sont profondément ignorantes sur le mécanisme civilisé et sur le progrès réel de ses diverses branches (Fourier, Nouv. monde industr., 1830, p. 86). Un sceptique est un homme comme tous les autres, c'est-à-dire parfaitement ignorant des causes de la vie ou de la création (Vigny, Journal poète, 1857, p. 1333).
2. [Correspond à ignorer B]
a) α) [En parlant d'une pers.] Qui ne connaît pas (ou très peu) quelque chose, parce qu'il ne l'a pas étudié, pratiqué, expérimenté. Synon. incompétent, inexpérimenté, novice.
− [Construction avec un compl. prép. de, en désignant l'objet ignoré ou un domaine de savoir, d'expérience] Ignorant du monde, de l'histoire; ignorant en histoire, en littérature, en musique. Il s'affligeait seulement que son nom eût été (...) livré à la rancune des fanatiques ignorants de l'Antiquité (Lamart., Voy. Orient, t. 1, 1935, p. 131). Son père, ignorant en sculpture, la baronne non moins ignorante, crièrent au chef-d'œuvre (Balzac, Cous. Bette, 1846, p. 199). Absolument ignorante des choses du commerce, celle-ci avait encore la gaucherie charmante d'une pensionnaire élevée dans un couvent de Blois (Zola, Bonh. dames, 1883, p. 571). Voir Van der Meersch, Invas. 14, 1935, p. 82 :

Dupa cum se vede, chiar si cei care nu stiu franceza, observa ca nu e o jignire, ignorant e cel care nu stie ceva, care ignora...
Nici pomeneala de incult.

Iar aici iar am ceva de spus, pentru ca a fi incult nu e o rusine, sau o jignire...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate