Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Ce limbaj de programare folositi

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Ce limbaj de programare folositi (100 member(s) have cast votes)

Ce limbaj de programare folositi

  1. Delphi (26 votes [15.76%])

    Percentage of vote: 15.76%

  2. Visual C (42 votes [25.45%])

    Percentage of vote: 25.45%

  3. Visual Basic (22 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

  4. Perl (7 votes [4.24%])

    Percentage of vote: 4.24%

  5. Asp (3 votes [1.82%])

    Percentage of vote: 1.82%

  6. ASM 32 (3 votes [1.82%])

    Percentage of vote: 1.82%

  7. Java (29 votes [17.58%])

    Percentage of vote: 17.58%

  8. Altul (33 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#37
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001

sp_attach_db, on Sep 24 2004, 08:14, said:

Eu nu as fi la fel de sigur ... mfcxxx.dll , msvcrt.dll , samd ce sunt nene ?

:raygun:

<{POST_SNAPBACK}>


...  :nonobad: ... faci mari confuzii ... de ce crezi ca tot ce faci in Visual C++ trebuie sa fie MFC ?!? :boxing:

Cretze :ph34r:

#38
Nis

Nis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.03.2003
msvcrt.dll nu are a face cu MFC!

#39
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

cretze, on Sep 28 2004, 09:15, said:

...  :nonobad: ... faci mari confuzii ... de ce crezi ca tot ce faci in Visual C++ trebuie sa fie MFC ?!? :boxing:

Cretze :ph34r:

<{POST_SNAPBACK}>


Daca te referi la proiectele ATL si acolo ... din cate imi amintesc ... era necesar ... la un moment dat un dll specific ATL ... :raygun:

#40
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

Nis, on Sep 30 2004, 10:36, said:

msvcrt.dll nu are a face cu MFC!

<{POST_SNAPBACK}>


Nu imi amintesc sa fi zis asha ceva !!!!!!!!!!!!!!!!!!
:raygun:

Era vorba de faptul ca si executabilele din VC++ au nevoie (depinde de tipul proiectului VC++, e adevarat) de fisiere runtime cu un exemplul: MSVCRT MS Visual C RunTime.....................................
Concluzia e ca afirmatia "Executabilele care reies din compilare sunt mici si nu necesita "runtime files"" e fortzată/nu este intotdeauna valabila punct.

:raygun:

Edited by sp_attach_db, 30 September 2004 - 10:10.


#41
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

cretze, on Sep 28 2004, 09:15, said:

...  :nonobad: ... faci mari confuzii ... de ce crezi ca tot ce faci in Visual C++ trebuie sa fie MFC ?!? :boxing:

Cretze :ph34r:

<{POST_SNAPBACK}>


Mult prea stimabile domn crete, nu imi amintesc sa fi scris pe undeva ca in VC++ se pot realiza doar proiecte MFC PUNCT MARE. VEZI POSTURILE DE MAI SUS.

:raygun:

#42
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001

sp_attach_db, on Sep 30 2004, 11:09, said:

Mult prea stimabile domn crete, nu imi amintesc sa fi scris pe undeva ca in VC++ se pot realiza doar proiecte MFC PUNCT MARE. VEZI POSTURILE DE MAI SUS.

<{POST_SNAPBACK}>


... exemplele tale m-au dus cu gandu' la MFC ... anyway, nu toate aplicatiile scrise in Visual C++ au nevoie de DLL-uri aditionale ... de exemplu, o aplicatie WTL :boxing: ...

Cretze :gunsmilie:

#43
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

cretze, on Sep 30 2004, 12:04, said:

anyway, nu toate aplicatiile scrise in Visual C++ au nevoie de DLL-uri aditionale ... de exemplu, o aplicatie WTL :boxing: ...

Cretze :gunsmilie:

<{POST_SNAPBACK}>


mda, sau atl (cu anumite obs) :raygun:

#44
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Folosesc C/C++ si Java momentan. Am mai lucrat si cu altele, dar sunt sa zicem forgotten.

Ca IDE-uri : Visual C++ .net pt C, C++ si JBuilder, Eclipse pt. Java.

Am votat C++ pt ca imi place mai mult, desi momentan sunt nevoit sa lucrez mai mult cu Java. Oricum, se pare totusi ca Java castiga mult teren pe domeniul mobile & wireless.

#45
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Plain c sau c++ sub windoza si linux. Nu prea folosesc bullshit-urile vizuale, dar cand e musai folosesc QT Designer, borland c++ builder sau kylxx.

#46
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

bibicu, on Feb 28 2003, 23:34, said:

1. NU exista limbajul Visual C. Eu stiu doar de C, C++ etc.
2. Sint oameni care folosesc mai multe limbaje. Eu cunosc vreo 10-15 (undeva intre) si folosesc curent vreo 3-4. Nu exista posibilitatea alegerilor multiple.
In consecinta NU am votat, pentru ca nu am cum... :D

<{POST_SNAPBACK}>


Exact asta vroiam sa zic si eu.Nu exista Visual C ca limbaj. A intreba ce tip de limbaj folosesc si a ma pune sa aleg intre Visual C si Visual Basic e ca si cum m-ai intreba ce tip de masina sport imi place mai mult: Dunlop, Goodyear sau Montana.

#47
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Ce mi se pare interesant este ca toata lumea a votat (sau ar fi trebuit sa voteze) ce limbaj de programare foloseste, si nu ce limbaj de programare ii este pe plac, sau ce l.p. i-ar placea sa stie.

De exemplu eu lucrez in perl+DB2, pentru ca asa au vrut cei care au comandat aplicatia. Nu pentru ca ar fi mai bun, nu ca ar fi mai stabil ....

Ca o alta idee cred ca se vor merge in 2 directii: aplicatiile pentru utilizatorii de rand care vor fi visual orice, ca nu vor conta foarte tare, si aplicatiile pt. firme care, dupa parerea mea, tind sa devina aplicatii intranet si nu desktop.

#48
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

herr, on Sep 24 2004, 17:58, said:

ASP-ul ca si .NET-ul e o mare prostie. asta o sa se vada peste citiva ani.
n-am inteles niciodata de ce M$ a scos C# care merge numai pe Windows si care vrea sa ia locul unui limbaj deja matur, sustinut de o comunitate puternica, Java in speta. o alta prostie la fel de mare au facut-o cu VB-ul. sa faci upgrade la un limbaj de programare care sa nu fie backwards-compatible e sinucidere curata. sa-mi zica si mie cineva daca si-a portat aplicatiile din VB6 pe .NET si daca si cum merg. eu prevad ca o sa apara VB7, la fel cum au facut cu FoxPro.
daca ar scoate un VB7 compatibil cu VB6, care sa mai suporte si mosteniri pe de-asupra, ar sparge piata la fel cum au facut-o cu VB1.

<{POST_SNAPBACK}>


Cea ce intelegi prin VB7 exista si se cheama Visual Basic .NET (2002 sau 2003).
E mai bine ca MS nu a continuat sa creeze medii de dezvoltare pentru Java si propriul JVM cu diverse extensii proprietare si a ales sa-si dezvolte propria platfoma (.NET) si propriile limbaje ( C# respectiv VB.NET ). Oricum VB.NET nu e un "upgrade" la VB6 ci un limbaj diferit - era momentul ca MS sa renunte la VB6 si sa creeze un limbaj modern, chiar daca tranzitia e dificila.
Adevarul e ca MS e printre foarte putinele companii care are forta de marketing si financiara sa impuna singura un set de limbaje noi - si care de cativa ani buni au avut un succes imens in randul dezvoltatorilor care dezvoltau aplicatii pe platforma MS si care oricum doreau de mult timp sa scape de limbaje si tehnologii care deja isi faceau simtite limitele si neajunsurile - ASP, VBScript, VB clasic, COM, MFC etc.
In toate aceste s-au realizat, si inca se mai realizeaza, aplicatii foarte bune, dar era timpul sa se treaca la ceva mai bun si mai modern, si aici C# e un limbaj care poate si reuseste sa se compare cu Java.
Oricum nu exista un limbaj sau platforma "mai bune" in sens absolut - totul depinde de problema ce se vrea a fi rezolvata, de experienta persoanei respective, si nu in ultimul rand de gusturile si preferintele personale.

Tudor

#49
gioni

gioni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.10.2004
Delphi vs. C
http://codexterity.c...elphi/index.htm

#50
rhaaw

rhaaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.09.2002
In primul rand, din poll lipsesc limbajele de programare functionale (vezi Haskell). Avand in vedere ca se (va) tinde catre limbaje de programare care diminueaza (pe cat posibil) munca programatorului (intr-o limita a bunului simt), limbajele functionale au un viitor maret, daca se vor dezvolta cu aceeasi viteza cu care se dezvolta acum (spre exemplu, vezi Erlang care este deja folosit pe telefoanele Ericsson.

Am vazut reply-uri aici care spun ca Java este un limbaj bun de programare deoarece este portabil. Chiar azi am citit ceva despre asta pe bash.org:

"Saying that Java is nice because it works on all OS's is like saying that anal sex is nice because it works on all genders."

C-ul este poate cel mai raspandit limbaj de programare in momentul de fata, mare parte din motive istorice (C++-ul nu a avut parte de standard ISO pana in anul 1994, iar in 1998 a fost serios rectificat, dupa care au aparut mici corecturi in 2003).

Limbajul viitorului (apropiat, cel putin) este C++. Daca va uitati pe unul dintre cele mai mari site-uri de open source software, soutceforge, veti vedea ca marea majoritate a proiectelor sunt in C si C++.

C++ are multe avantaje care-l imping ca favorit in aceasta lupta. Este rapid, poate fi folosit ca limbaj low-level, desi este gandit sa fie high-level. Este modular, permite RAD (prin diferite tehnici cum ar fi OOP, template-uri, etc) samd.

Delphi si VB sunt atat de departe incat nu consider ca merita mentionate.

Perl sclipeste atunci cand il folosesti corect - pentru script-uri mici spre medii in care, in general se foloseste mult procesarea textului. Atat.

As dori sa revin putin asupra limbajului de programare Haskell. Defapt, voi veni cu un exemplu: quicksort in Haskell.

qsort []     = []
qsort (x:xs) = qsort elts_lt_x ++ [x] ++ qsort elts_greq_x
                 where
                   elts_lt_x   = [y | y <- xs, y < x]
                   elts_greq_x = [y | y <- xs, y >= x]


#51
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
@rhaaw: bestiala comparatia aia !!!!   :coolspeak:

stii tu cum e cu programele astea evoluate? scrii de 2 ori mai putin, dar trebuie sa citesti documentatie de doua ori mai multa.

eu nu cred ca va aparea un limbaj de programare care sa inlocuiasca complet C/C++ si care sa fie si mai usor de invatat. motivul pentru care s-a raspindit Java, VB, si acum .NET e ca sint mult mai usor de invatat, iar programatorii au aparut peste noatpe si sint cita frunza si cita iarba.

#52
rhaaw

rhaaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.09.2002

herr, on Oct 22 2004, 13:32, said:

stii tu cum e cu programele astea evoluate? scrii de 2 ori mai putin, dar trebuie sa citesti documentatie de doua ori mai multa.

<{POST_SNAPBACK}>


Te contrazic: am o carte de Haskell de aproximativ 400 de pagini. Dupa citirea acestei carti, pentru a programa Haskell la nivel avansat trebuie doar practica.

In schimb, pentru C++, eu unul am citit mii de pagini, in afara de standardul C++ (ISO/IEC 14882) care este destul de stufos. In mod normal, de la zero un traseu ar fi:
Accelerated C++, Effective C++ CD (1&2), The C++ Programming Language, Exceptional C++, More Exceptional C++, Modern C++ Design si Design Patterns (GoF). Si dupa toate astea, si multa practica, poate poti spune ca stii C++.

#53
caracatita

caracatita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2004

rhaaw, on Oct 22 2004, 14:33, said:

Te contrazic: am o carte de Haskell de aproximativ 400 de pagini. Dupa citirea acestei carti, pentru a programa Haskell la nivel avansat trebuie doar practica.
Poti sa-mi spui, te rog
cum se numeste cartea asta? Cum ar putea fi obtinuta? Si ce practica ai avut ocazia sa faci in Haskell

Merci mult

#54
rhaaw

rhaaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.09.2002
Cartea se numeste "Haskell: The craft of functional programming, second edition" de Simon Thompson. Din cate stiu eu, nu se gaseste in Romania (mie mi-a fost adusa din US).

Cat despre practica, abia de curand am primit-o, deci nu am cu ce sa ma laud momentan.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate