Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

ford fiesta sau renault clio 3?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
nica

nica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2006
ford fiesta sau Renault Clio 3? asta este dilema- astept sugestii- sau alta masina care sa sa fie cam 12-13 mii max ddp. o i-au in leasing. 10x 2 all :huh:

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
renault clio3. Masina mai noua, cu un interior mai fain , mai spatioasa (din cate stiu eu e cea mai mare masina de clasa mica) , mai sigura.

#3
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
+ Fiesta
Mașină fiabilă, motoare mai bune, mașină de oraș, nu se descurcă rău nici în afară, valoare de revânzare mult mai mare decât orice Renault.
- Fiesta
Este totuși o mașină mică, deci toate dezavantajele care provin de aici. Este mai degrabă o mașină individuală, nu de familie.
+ Clio
Versiune nouă (la Fiesta este un facelift, noul model poate apărea abia în 2008), spațiu interior mai mare (varianta sedan)
- Motoare mai slabe calitativ, valoare de revânzare mai mică
@romaximusro
Nu văd de ce Fiesta ar fi mai puțin sigură decât Renault.

PS Nu știu dacă asta contează cu adevărat (pentru mine nu, dar am văzut că mulți sunt sensibili la asta), dar Fiesta se fabrică în Germania și Renault în Turcia. Anyway, și în Germania, probabil că tot de muncitori turci e făcută :)
PS2 Am uitat să menționez că am de 4 ani o Fiesta și sunt pe deplin mulțumit.

Edited by zaboss, 29 April 2006 - 21:22.


#4
andy_andronache

andy_andronache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2006
eu te sfatuiesc sa iti cumperi un new fiesta de la bdt.ro su fordbdt.ro . am auzit o groaza de chestii negative de exemplu aripi de plastic . acum alegerea e a ta eu ti-am dat o idee in + ford-uriile sunt mai fiabiile si mai stabile decat Renault Clio.

#5
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005

 andy_andronache, on Apr 30 2006, 00:04, said:

am auzit o groaza de chestii negative de exemplu aripi de plastic

nu sunt un mare fan al modelelor mult prea tinere de la renault  , dar de cand aripile din plastic intra la "chestii negative " ???

Edited by axel_1, 29 April 2006 - 23:20.


#6
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Dupa mine cele 4 masini la care ar trebui sa te uiti sunt Corsa, Fiesta, C3 si Clio (le-am pus in ordinea preferintelor personale  :D ).
La pret sunt cam la fel, dar C3 si Clio nu prea merita decat daca prinzi vreo promotie si obtii un pret foarte bun, ca dupa 4 ani o sa cam plangi la revanzare.
Daca Fiesta pe care o ai acum e luata de noua, suna la dealer, ca sigur iti dau un discount. Mie la Opel, dupa ce ca am prins o reducere de 1300E, tot mi-au mai dat un discount peste, asa ca inchipuie-ti ca au de unde sa lase.  :D

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
fiesta are 4 stele euroncap in timp ce Clio are 5 stele euroncap. De aia e mai sigura. Oricum dpdv al interiorului (si al calitatii interiorului) cred ca un clio este mult mai bun decat fiesta. Eu as arunca un ochi si la grande punto (mi se pare ca a aparut in romania) si eventual la noul Peugeot 207 care cica apare in romania in maxim 2-3 luni

#8
nica

nica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2006
mda...tocmai am mers aseara cu un Fiesta 1,4  TDCi 68 cp, motorul este un pic cam zgomotos dar trage bine, cred ca am sa fac un efort si am sa incerc sa-mi i-au ceva gen noul Ford Focus sau Astra clasic. Astept pareri in continuare!!

#9
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
umila mea parere... fara sa ofensez pe nimeni si fara sa intru in polemici.... categoric Ford.... de ce?.... calitate vs. cosmetica....

#10
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
eu ti-as fi recomandat tot Clio 3 , dar daca e de ales intre focus si astra atunci sa fie focus.
uita-te si la Honda jazz , dar cred ca iti depaseste bugetul.

#11
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
Fiesta. Calitate superioara, motoare mai bune, este mai fiabila, se conduce usor. francezii le pun dotari multe ca sa iti ia ochii...

#12
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Clio 3. Mai nou, mai modern, si mai presus de toate MAI SIGUR. (pentru unii conteaza mult).

#13
andy_andronache

andy_andronache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2006
nu cred k klio e o masina buna . in primul rand o groaza de chestii naspa am auzit despre aceasta masina . cum ar fi aripi plastic , suspensie spate naspa am vazut pe aici pe undeva printr-un forum . www.bdt.ro sau www.fordbdt.ro pt detalii despre noua fiesta .

#14
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 nica, on Apr 30 2006, 21:22, said:

mda...tocmai am mers aseara cu un Fiesta 1,4  TDCi 68 cp, motorul este un pic cam zgomotos dar trage bine, cred ca am sa fac un efort si am sa incerc sa-mi i-au ceva gen noul Ford Focus sau Astra clasic. Astept pareri in continuare!!
Astra Classic este un model vechi, cred că are peste cinci ani, deja există noul model, ceea ce înseamnă că valoarea de revânzare va fi foarte mică. Este o mașină bună dacă o cumperi SH, dar să o cumperi de nouă...
Dacă te-ai decis pentru o clasă superioară, atunci merită să arunci un ochi și la Skoda Octavia care are prețuri mai bune ca Ford (dotări mai multe la aceeași bani) și este un model relativ nou (cred că sunt câteva luni diferență între Octavia 2 și Focus).
Un alt model asupra căruia ar merita să te uiți este Fusion, care este o excelentă mașină de oraș (nu ai spus la ce o vei folosi, fiindcă până la urmă asta contează). Dacă 80% va fi în oraș, atunci mai bine te orientezi spre ceva din clasa mică, eventual pe motorină.

#15
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
sa iei in calcul si conditiile de garantie, cat te costa reviziile la fiecare... si ce e foarte important, fa test drive cu amandoua.

Amandoua mi se par masini excelente, as inclina spre Clio pentru ca imi place mai mult ca look, nu pentru ca dpdv tehnic ar fi superioara fiestei...

#16
Keo

Keo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.01.2005
Apropo si de conditiile de garantie: 4 ani fara limita de km,cum vi se pare? Stati linistiti,ca nu reno da garantia asta. Si ca veni vb de reno,la garantie...sunt varza. Zic ei 2 ani sau o suta de mii,dar la 50de mii nu mai ramane decat tabla si motorul(nici macar cutia nu mai e in garantie!),asa ca...e bune rau renourile,nu? Parerea mea despre reno: masini frumoase,facute cu mana de lucru ieftina(turci sau negri) si cu materiale asemenea. Economice,doar la consum. Daca vine vb de costuri la service,de pretul pieselor...nu prea mai sunt asa economice. Valoarea de revanzare...tinde si ea spre 0 pe masura ce trece vremea. Cea mai buna alegere(zic eu...): Ford,indiferent de care. Bine,daca sunt bani,merge un Focus,ca focu'. Faina,fiabila,materiale de calitate la interior,motoare diesel puternice,foarte stabila,frane belea... Si spun astea in conditiile in care am condus Focus,iar in ultima vreme un megansedan cu reducere. In afara de consum surprinzator de mic si multe brizbrizuri in dotare,desi e echipare mai ieftina(senzor de ploaie,de noapte,climatronic),nu am gasit ceva sa ma incante ca si comportament rutier sau confort.Apropo de asta,tre sa te cam srangi pe scaun sa poti pune centura de siguranta,ca nu ai loc de cotiera...
Si apropo de dealeri si Focus,ia un pont: mergi la Colina si intreaba de "Colina Edition",daca vrei ceva mai deosebit in materie de Focusi...  ;)

#17
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
ford focus este o masina destul de scumpa si o iei cam cheala...fiesta mai degraba cu mult mai multe dotari.
eu iti zic sa te gandesti si la noul accent 1.5 crdi 110 cai varianta full e 13 000 cu tot cu taxe..
la ora actuala mi se pare cel mai bun compromis pret/dotari/calitate

#18
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Keo, poti sa ai si la Renault garantie extinsa la 4 ani. Chestia cu valoarea de revanzare e falsa, iar cu fiabilitatea, de asemenea. E normal la ce tehnologie pune Renault pe masini sa mai fie si probleme, e mult mai simplu sa faci o "masina cheala" si sa te lauzi ca vai, fiabilitatea germana e de neatins.

Sincer, cred ca la ora actuala nemtii mai au un pic si ajung la eleganta francezilor, iar francezii la fiabilitatea germanilor. Problema lor majora nu e concurenta directa ci anormalii aia asiatici, mama lor de toyote si honde ca parca-s facute in alte galaxii...  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate