Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cand unde si de ce am inceput sa ascultam rock

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006

View Postsebulbus, on Apr 26 2006, 13:29, said:

ce asculti nu te face cu nimic mai bun. reciproca nu e neaparat adevarata.

zici tu ca ce asculti nu te influenteaza cu nimic? ca ascultatul muzicii e doar pentru relaxare/descarcare de tensiune/nervi si atat...ca nu conteaza mesajul si ca el oricum ramane doar pe banda/cd/hard ?
Cunosc cateva persone care dupa de au inceput sa  asculte rock s-au schimbat destul de mult fata de perioada cand ascultau alte genuri.
Mai sunt unii care zic ca daca ai ascultat un gen toata viata e imposibil sa asculti cu placere altceva... Nimic mai fals! Ex: James Hetfield cica a dat-o pe country (din pacate - asa se aude...)

#38
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Muzica nu te poate influenta, asta daca nu esti idiot.Depinde si ce intelege fiecare prin influenta.
Eu ma gandesc ca muzica cel mult spus grabeste "dezvoltarea" si "evolutia" unei personalitati care pana la urma va ajunge aceasi cu sau fara muzica respectiva.

P.S.:Am pus dezvoltarea si evolutia in ghilimele pentru ca se poate intampla si invers :)

#39
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006
Muzica te influenteza numai daca tu vrei si permiti ca acest lucru sa se intample.... Prin muzica poti sa mai intelegi si anturajul care se formeaza in jurul ei, daca nici ala nu te influenteaza atunci ce?

Quote

Muzica nu te poate influenta, asta daca nu esti idiot
Nu cred ca are sens fraza asta...

Edited by yoshi_656, 27 April 2006 - 14:00.


#40
Hardrockistul

Hardrockistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.04.2006
Parerea mea este ca muzica te influenteza fie ca vrei, fie ca nu vrei, depinde in ce sens - pozitiv sau negativ. Pentru multi muzica rock ii influenteaza in sensul de a fi mai teribilisti fara a mai prezenta interes mesajul transmis. In felul asta, dupa un timp, se pierde motivatia pentru care este ascultata acea muzica...

#41
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

View Postyoshi_656, on Apr 27 2006, 14:57, said:

Nu cred ca are sens fraza asta...

crezi prost si sunt sigur ca o intelegi.

Edited by Blitzkrieg, 27 April 2006 - 18:19.


#42
andreinuta

andreinuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.05.2005
Am inceput cu Metallica la o ora de pregatire la mate.Pot sa zic ca de atunci nu am "suportat"/ascultat alt gen de muzica. :D

#43
BrokenWind

BrokenWind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.05.2006

View PostHardrockistul, on Apr 27 2006, 15:40, said:

Parerea mea este ca muzica te influenteza fie ca vrei, fie ca nu vrei, depinde in ce sens - pozitiv sau negativ. Pentru multi muzica rock ii influenteaza in sensul de a fi mai teribilisti fara a mai prezenta interes mesajul transmis. In felul asta, dupa un timp, se pierde motivatia pentru care este ascultata acea muzica...


Asta poate doar in primii ani pe urma trece cu maturizarea ;) Eu personal pe langa discurile parintilor, cu Pheonix,Compact,Iris,etc din copilarie 10-14 ani cred ca am inceput cu prima caseta cumparata(Scorpions-Best Of 67-79) stiti casetele poloneze care se gaseau pe piata imediat dupa revolutie ,din prima alocatie si eram foarte mandru de ea :D Caseta pe care si acum o mai am ,defapt a, o colectie de vreo 130 de casete pacat ca multe din ele si-au pierdut calitatea.

Edited by BrokenWind, 28 May 2006 - 08:32.


#44
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
hehe....vad ca majoritatea au ascultat primadata la parinti (mai ales la tati :) ) rock....ca si mine...ce`nseamna educatia dom`le !
io ascult de cand eram super mic dar spre deosebire de alti pustani de varsta mea nu am trecut pe korn(uletz cu lapte), limbi in parc si alte chestii ci ascult Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Ac Dc,Uriah Heep, Yngwie, Metallica, cateva de la Guns, un pic Nirvana, ceva Pink Floyd omfg era sa uit de Pheonix si Iris.

#45
blonda_wylde

blonda_wylde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2006
:worthy: si la mine cred k printr-a 6a...putin cam tarziu dar niciodata nu am regretat! ... :lol: si ai mei nu au asc niciodata rock pana sa aduc eu si fratimiu in casa...dar acum lucrurile s-u schimabat...sa o vedeti pe mama cum fredoneaza FIRE IT UP de la BLACK LABEL SOCIETY

Edited by blonda_wylde, 21 June 2006 - 19:21.


#46
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdncrash, on Jun 3 2006, 17:53, said:

omfg era sa uit de Pheonix

Phoenix. :ciocan:

#47
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

View PostAlexIP, on Jun 21 2006, 20:28, said:

Phoenix. :ciocan:

tocmai ii ascult :notangel:

:band:  :photo:

#48
marius4ph-tech

marius4ph-tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.06.2006
mda vad ca se vorbeste mult si degeaba in paginile astea , putini ati respectat topicul.

iubesc rockul si traiesc rockul . atat am eu de spus pe tema asta

bafta in continuare

#49
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006
:) cand am ascultat rock...in Korea!Am avut un coleg de camera care asculta rock,un baiat simtit ...mi-a sugerat sa ascult rock dar nu vroiam sa-l ascult.Asta a durat 2 ani cat ma stat acolo,nu s-a prins de mine rock-ul.
Dupa ce am venit din Korea,eram acasa si vopseam gemurile de la apartament,in timpul asta am pus ceva muzica ce nu ascultasem ... era rock-ul ramas pe HDD de la bunul meu prieten.
Dai cu munca ... zdranganeala ... si parca la un moment dat nu mai suna a zdranganeala!Nu stiu ce s-a intamplat dar asa a fost,n-am o explicatie anume ...
In fine,am inceput cu Nightwish (preferatii mei),apoi cu Lacuna Coil,Satriani,Malmsteen,Megadeth,Therion,Within Temptation,Metallica si chiar System Of A down(Aerials e criminala!).
Culmea e ca actuala mea iubita si prietena nu asculta rock pana sa ma cunoasca pe mine,acum devoreaza rock-ul :D
Rock rullllzzzz!!!
P.S.
E pacat c-a plecat solista de la Nightwish ... fara ea nu mai sunt acceasi!

#50
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Am inceput sa ascult rock in primul an de liceu, in 1990. Imi aduc aminte cu placere ca am ascultat la un pretenar AC/DC. Nu stiu ce mi-a placut dar mi-a placut. Nu cred ca stiu nici in ziua de azi.  :)  Cert este ca dupa aceea a urmat o adevarata "vanatoare" de formatii rock. In acele vremuri nu exista aceasta minune numita internet iar procurarea de casete si de benzi de magnetofon (nu radeti  :) )se facea destul de anevoios. Aveam insa multi prieteni ai caror parinti aveau o intreaga colectie de benzi si discuri cu formatii rock. La un momentdat eram coplesit de atatea si atatea informatii si de cata muzica rock putea exista (treaba cu "cata muzica rock putea exista" am aflat-o ceva mai tarziu, cand am facut marea descoperire ca mai exista si altceva decat AC/DC, Megadeth, Iron Maidan, Manowar etc.  ;)
Bineanteles ca a urmat si inevitabila integrare intr-o "gasca de roackeri", intalniri prin parcuri, betii, batai si alte minuni de genul acesta. Bataile insemnau ceva de genul: o gasca de 20 de insi "roackeri" prndeau 2 - 3 disperati de punckeri sau depeshisti si ardeeeeeeeii... (valabil si invers, cand noi eram doar 2 - 3, atunci era partea mai nasoala)  :D
Ca formatie preferata a fost si ramane Metallica dar, cu o mare precizare: pana la Metallica`91 inclusiv !! Dupa acel album a urmat acea intoarcere de 180 de grade care nu mi-a placut, nu-mi place si nu-mi va place !! Acum sa nu credeti ca ascult numai Metallica sau rock  :D  M-am mai "ramolit" si eu...
Da` chiar... are cineva intamplator ceva discografie Twisted Sisters ??? Daca da, rog din tot sufletul un PM
:peacefingers:

#51
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Am inceput sa ascult cand a inceput sa imi placa ! :D Adica in primul an de liceu. Ascultasem si pana atunci destul, dar totusi, ala a fost momentul in care am luat in serios muzica rock.
Erau foarte multe casete audio de vanzare, pirat -  ieftine. La un momentdat aveam peste 50 de volume numai cu clasici. Deci am inceput sa ascult acasa, faceam rockoteca la mine in camera. :D

#52
Shadow_Mast3r

Shadow_Mast3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2004
Eu am inceput sa ascult rock cand am vazut pe Atomic Ich Will :). Apoi au urmat clasicii rockerilor noi :)) - > Linkin Park, Limp Bizkit alternati cu rap. Intr-a IX-a, un bun coleg rapper (d-ala trv cu 2Pac, NWA, etc; nu cu Filthy Scent sau alti d-astia) mi-a dat un CD cu metale de-ale surorii sale rockerite.
Ascult de pe cd-ul Children of Bodom - mah, geniali astia, solouri meserise, insa vocea aia, ce-i asta? Astia siguri "e" satanisti, mancatzash portofelul! De pe cd-ul ala am mai ascultat Amorphis-ul fara grohaieli :D .
Atunci cand am inceput sa ascult Haggard am inceput sa ma obisnuiesc si sa apreciez grohaielile, care sunt marfa, de altfel, insa nu toti le inteleg rostul. Parerea mea e ca "grohul" exprima furia, tristetea, ura, etc., insa mult mai puternic amplificate si mai expresive fata de o voce normala.
Apoi au urmat clasicii, pt. o mica lectie de istorie (muzicala): Pink Floyd, Zappa, Metallica, si multi alti.
Fireste, acum sunt TRV KVLT si ascult numai metale grele si foarte grele ce cantaresc o tona :) (asta era pt cei ce urasc rock-ul, sa aiba de cine rade).
Acum ascult de la rock pana la metale extreme alternate cu muzica clasica, nitel rap, nitel altceva si foarte multa bere..

Fiecare subgen are farmecul sau, deaceea rockul (metalul) este atat de variat si atat de longeviv (practic, daca socotim blues-ul ca stramos, este cel mai vechi gen de muzica dupa cea clasica [asta, fara sa punem pe talerul balantei muzica traditionala a fiecarei tari]). Sau si mai bine spus (pt. eventualii carcotasi), rockul (si subgenurile sale) este cel mai vechi gen de muzica a secolului XX. (sa va vad acum, you f*ckin haters :) )

Nu intelg insa ce e cu conflictul asta intre muzici si chiar si intre "roaceri" - vai, asculta Linkin Park si nu Dimmu, vai, asculta <insert cheesy melodic BM band here> si nu asculta rock normal! OMG, let's fight!
In legatura cu satanismul si muzica rock...totul e o mare frectie la picorul de lemn al lui Pinocchio.
Interesting fact: majoitatea formatiilor anti-crestine sunt de prin Tarile Nordice si se stie ca au fost convinsi, nu tocmai prieteneste, sa renunte la paganism si sa debina crestini. Cred ca din aceasta cauza si anti-crestinismul.

Faptul ca Metallica sunt bagati in aceeasi oala cu Marduk este regretabil; la fel cum si alaturarea lui Nea Kalu cu Vijelie e trista (sau nu? :drac:), insa nu la  fel de regratebila si trista ca asocierea lui Nelu Ploiesteanul si Minunea :angry:
................................................................................
............................................................................
Sper ca nu v-am plictisit prea tare (deh, talentele mele literare sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire, ca sa citez un clasic).

Edited by Shadow_Mast3r, 30 June 2006 - 23:57.


#53
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Pe la 14 ani, cu melodia AC/DC - T.N.T., intr-o primavara... Apoi Iron Maiden (care sunt preferatii mei pana astazi :wub: )... si restul vine de la sine... :punk:

#54
dudemadu

dudemadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.07.2006
Wickerman_nicko mi-a povestit despre iron maiden si mi-a dat cateva melodii !!! si de atunci ascult si imi place rock-ul (Prima melodie a fost The wicker man ,lovely song !!! TREBUIE SA O ASCULTATI !!!)!!! Rest is history!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate