Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2143
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,401
  • Înscris: 01.12.2001
Ce nouate mai e acum cu noul cod fiscal 2016? M-a sunat cumparatorul ca trebuie 5 contracte V-C si numar inregistrare de la primaria vanzatorului. (I-am dat certificatul fiscal, stampila pe fisa de la primarie si tot mai trebuie ceva). A zis ca e acum o noutate din 2016.
Ne intalnim maine la 8 sa vad ce si cum.

#2144
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,401
  • Înscris: 01.12.2001
Nu stiau nimic de asa ceva de la primaria mea. Insa m-au sunat dupa 2 ore si au citit normele metodologice de la Codul fiscal 2016.
Trebuie inregistrat contractul V-C la primarie, intr-un registru special (eram primul, am nr 1/2016) si pune data, nr stampila si semnatura de la serviciul Taxe si impozite pe contract. Trebuie facute 5 exemplare.
Imi scoate automat de la plata impozitului pe anul viitor.

Deci cine are masina intre 1 ianuarie si 30 decembrie a unui an, NU plateste impozit.
Cine are masina pe 31 decembrie, va plati impozitul si pe anul urmator. Ciudat tare.

#2145
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
asta cu stampila pe contract probabil ca s-a introdus pentru a nu se mai face contracte pe genunchi asa....

#2146
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Ceva noutăți pe tema asta? Să înțeleg că un contract de vânzare/cumpărare auto nu este valabil dacă nu e înregistrat de vânzător la fisc? Având în vedere că fiscul e deschis numai în zile lucrătoare, nu se mai pot face acte auto în weekend prin târguri sau cum?

Edited by fmfmfmfm, 28 January 2016 - 23:13.


#2147
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Salut!

Am o nelamurire in legatura cu certificatul fiscal. Intentionez sa cumpar pentru o ruda o masina din strainatate. Asadar, cumpar masina cu contract de vanzare-cumparare intre proprietarul din strainatate si mine. O duc in tara, fac un alt contract de vanzare-cumparare intre mine si ruda, ca sa fie totul in regula trebuie sa o trec in evidenta la primarie si pe numele meu (adica sa obtin certificat fiscal) sau exista posibilitatea de a fi trecuta direct pe numele rudei respective?

#2148
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Salut, vreau sa imi cumpar o masina deja inmatriculata in Romania, cu taxa platita si as avea cateva intrebari la care sper sa gasesc raspuns.


- Ce acte trebuie sa imi dea proprietarul la intocmirea contractului de vanzare - cumparare si mai ales unde trebuie facut acest contract. Pana acum il faceai si printat de pe net, acum inteleg ca s-a schimbat procedura ?
- Dupa ce am primit actele necesare inteleg ca trebuie sa o declar la fisc, ce acte sunt necesare pentru acolo ?
- Daca vreau sa pastrez numerele mai trebuie sa merg la RAR pentru a primii certificatul de autenticitate ?
- Daca sa zicem ca eu cumpar azi masina, maine o inscriu la fisc, sunt obligat ca intr-un numar de zile sa o inscriu si la politie ? De ce intreb, pentru ca eu cumpar masina acum dar nu o sa o folosesc decat peste cateva luni si nu as vrea sa platesc aiurea RCA-ul care am inteles ca e obligatoria la inscrierea in circulatie / inmatriculare.

Multumesc !

#2149
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Iti da cartea de identitate a masinii, talonul adica certificatul de înmatriculare, fiscalul ca nu are datorii si contractul de vanzare cumparare.O sa mai completati la vanzare si fisa de inmatriculare din care reiese ca el a radiat-o fiscal cu stampila de la taxe si impozite.
Certificatul de autenticitate de la RAR este necesar in orice situatie.
Daca pe cerificatul de inmatriculare vanzatorul a completat rubrica "instrainat catre" ai 30 de zile sa o inmatriculezi pe numele tau.
Sper sa nu gresesc. Asa era mai demult. Sa ma corecteze cineva daca spun prostii.

Edited by caiuscorneliu, 29 January 2016 - 15:42.


#2150
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Cum s-ar putea eluda aceasta probela cu reinmatricularea unui autovehicul SH care deja a mai fost inmatriculat ? Chiar nu exista nici o posibilitate de a fenta cu exceptia inmatricularii in BG ? Mi se o aberatie colosala faptul ca statul ticalos te obliga sa inmatriculezi din nou un autovehicul, practic e o ingradire a dreptului meu de a dispune de acel bun si de a-l introduce in circuitul civil.

Edited by doxan, 30 January 2016 - 10:06.


#2151
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
in anumite conditii si cu anumite dezavantaje si riscuri, poti circula cu masina fara sa o mai inmatriculezi pe numele tau.
o lasi pe numele si numerele vanzatorului.

chiar atat de mare este taxa?

#2152
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Am castigat procesul contra ANAF, deja am luat prima transa. E motor de 2000 CM, probabil ca pretul e in jur de 2500 de euro pentru o noua inmatriculare. Ma gandeam sa fac in asa fel incat sa o vand tatalui meu si sa cumpere el RCA deoarece plateste mult mai putin ca mine. Insa nu cred ca e posibil acest lucru, s-au gandit mafiotii de la ANAF si la treaba asta.

Edited by doxan, 30 January 2016 - 11:48.


#2153
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
pai calculeaza exact taxa.
sunt motoare de 2000cmc cu taxa 300-400-500euro. depinde de an fabricatie, norma euro, co2 etc...
ce masina exact este?

#2154
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Ford Maverick 2003

Edited by doxan, 30 January 2016 - 15:42.


#2155
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006
Salutare baieti.Am si eu o mica problema.Am cumparat o masina din Germania pe care am vandut-o cuiva la cateva zile.Eu n am apucat sa i scot nici numere rosii.M-am dus la primarie sa intreb care este procedura si mi a spus ca eu ca sa pot sa ii dau lui fiscal trebuie sa o bag la impozit si ca sa o bag la impozit trebuie sa ma duc intai la rar sa mi faca autentificare,carte in romana + ITP ( Cost 500ron ). Adica daca iei o masina din tara ,inmatriculata , autentificarea si tot ce presupune legat de RAR le face cumparatorul.Nu inteleg de ce trebuie sa ma duc eu si sa cheltui alti bani,sa pierd si timp sa fac ceva ce ii trebie doar cumparatorului.E normal? Chiar nu exista alta varianta?

#2156
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
este ceva foarte usor de inteles.
tu trebuie sa ii dai certificat fiscal cumpartorului.
ca sa ii dai certificat fiscal trebuie sa declari masina la impozit apoi o si scoti.
ca sa declari masina iti trebuie cartea masinii. un lucru f interesant este ca la unele primarii poti sa declari masina si fara carte. la altele nu poti. caz concret, sector6 bucuresti poti, voluntari nu poti.

solutia:  sa faca cumparatorul cartea (cum e si normal) si vine la tine cu cartea cand declari masina si a 2a zi iti iese si fiscalul pe care i-l dai lui.

Edited by bossake, 02 February 2016 - 10:40.


#2157
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006
Am inteles.Pai si daca in talonul ala de export pe care l-am luat din Germania e trecut numele meu,poate sa se duca el la RAR sa i scoata cartea in romana itp si toate cele?

#2158
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 bossake, on 02 februarie 2016 - 10:38, said:

...
ca sa ii dai certificat fiscal trebuie sa declari masina la impozit apoi o si scoti.
...

ATENTIE: ce era valabil anul trecut nu se aplica in totalitate, cititi postarile lui dorin_2k de pe acest topic. Acum se pare ca platesti impozitul pe intreg anul si nu-l mai recuperezi, cumparatorul intra cu impozitul abia anul viitor, daca am inteles bne postarile lui.

A intrat in vigoare Noul Cod Fiscal si e putin diferit ba chiar pe speta prezentata mai sus, chiar aberant. Devine rentabil sa vinzi masina numai in decembrie...

#2159
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
nu stiu cum se aplica la masinile recent aduse. adica nu cele inmatriculate definitiv.
va dau un caz concret de zilele astea.

masina adusa de ION in 17 noiembrie 2015. Ion merge cu ea si o vinde  pe 11 ianuarie 2016 lui Vasile.
Vasile mi-o vinde mie pe 13 ianuarie 2015.

Ion reuseste sa scoata fiscal desi masina nu are CIV (cartea facuta) sector6 bucuresti.
Vasile se duce sa o bage si el la impozit si apoi sa imi dea mie fiscal. Dar NU reuseste. Ii cere cartea(Voluntari). Eu fac cartea (desi aveam in plan sa mai aman),ma duc cu Vasile ieri si baga masina la impozit si astazi sau maine trb sa intru in posesia fiscalului.
Lui Ion nu i-au cerut niciun impozit (cred) ca altfel ma gandesc ca ma instiinta, este vreo 180 lei impozitul pe an.
Sa vedem acum daca lui Vasile ii cere ceva impozit, dar nu cred, ieri cand am bagat actele nu ne-a zis nimic Posted Image.

 Figo_jr2006, on 02 februarie 2016 - 13:15, said:

Am inteles.Pai si daca in talonul ala de export pe care l-am luat din Germania e trecut numele meu,poate sa se duca el la RAR sa i scoata cartea in romana itp si toate cele?
normal ca poate. rar-ul il poate face oricine. si oricum el are deja contract cu tine in caz ca l-ar intreba cineva ceva. cand face RAR-ul vine la tine cu cartea, mergeti amandoi si bagi masina la impozit si apoi ii dai fiscal omului.

Edited by bossake, 02 February 2016 - 15:09.


#2160
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006
Ok.Mersi mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate