Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2107
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Multumesc !

#2108
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
am rasfoit acest topic dar nu am gasit o informatie : Daca masina e inmatriculata in Brasov  primul proprietar (cel care e trecut pe talon) mai am vre-o treaba cu el? Masina eu am cumparat-o de la altcineva care a circulat asa 2...3 luni pe numerele astea. Eu am fiscal si de la cel din talon si de la cel de la care am cumparat-o. Plus ca am tot istoricul masinii ( acte V-C..fiscale..fise inmatriculare).

#2109
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
nu, nu ai treaba. pui fisele de inmatriculare in original dintre primul si al doilea, dintre al doilea si tine, plus copii dupa cele doua contracte de vanzare.

#2110
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
M-ai luminat. O seara frumoasa in continuare.

#2111
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001
Acum ma cauta ala caruia i-am dat masina sa imi dea banii si sa ii dau eu CI a masinii,
Acum eu is capos: banii, fisa de inmatriculare cu stampila lui de la fisc si numerele le vreau. Altfel nu ii dau cartea masinii. Pierd eu 800 lei dar nici el nu o "marita" mai departe.

#2112
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
fara carte nu primeste fiscal.
fara numere nu se poate duce la rar pentru identificare.
pana la urma din noiembrie pana acum nu e o gaura in cer, poate pur si simplu omul nu a avut bani.
imi inchipui ca o masina de 600 de euro nu o cumpara unul pe care-l dau banii afara din casa.

#2113
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001
O duce pe platforma.
Fiscalul lui reprezinta doar stampila pe Fisa de inmatriculare? Aia o face rapid la un birou (i-am dat o copie dupa CI a masinii).
Acum mi-a scris in sms ca o da unui var. Deci..... vrea alt contract VC. Nu mor eu de 800 lei cu cat a ramas dator. Dar nici nu ii dau CI sa o vanda el la inca 10 geambasi. Numerele erau preferentiale.
Am fost chiar la inmatriculari sa o declar vanduta dar era coada si  nu aveam timp.  Dar imi fac timp si duc si copia dupa certificatul masinii cu mentiunea "instrainat... ", ca o am.

Tare cred ca e un mini geambas ce cumpara masini f ieftin, plateste juma de pret si pe urma...... (mi-a dat doar 2.000 lei).
Castiga si el 1.000 la o masina si daca vinde doar 2 pe luna tot e bine pt el.

#2114
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
nu poate sa o bage la fisc fara cartea in original.
bine asta 100% legal daca esti de prin provincie sau ceva se poate rezolva. de carte e nevoie doar asa....vizual.

alt contract de vanzare cumparare nu mai poti face, ai facut deja 1 pe baza caruia ai scos fiscal. ai face tu o ilegalitate si nu m-as complica cu asta.
nu va fi foarte usor sa gasesti pe cineva sa o inmatriculeze.
la o masina de 20-30 de milioane actele si drumul sa o inmatriculezi inseamna foarte mult. la fel si daca vorbim de persoane tinere, iti dai seama cat ii costa rca-ul pe numele lor.
totusi daca faci si mentiunea de la inmatriculari eu zic ca esti cam 90% safe cam indiferent ce s-o mai intampla cu masina;

cu numerele da, e destul de complicat, nu ai ce face pana nu o trece cineva pe numele lui nu se vor elibera

Edited by bossake, 16 January 2016 - 23:55.


#2115
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001
Eu in 22.11.2015 am facut doar contractul VC. Am dat masina si ... nu l-am mai vazut. Am facut mentiunea in certificat si am si o copie. El nu are copie dupa buletinul proprietarului. Eu am copie dupa buletinul lui.  Mi-a dat 2.000 lei din 2.800 negociati si trebuia pe 15 dec sa aduca restul. Si... azi doar sms.
Niciun fiscal nu i-am dat. Nici CI a masinii care e la mine.
Era masina nevestei (230 km in 2015 a facut ).

Acum el vrea sa o vanda unui "var". Deci e dubios. Varul e la 500 km.

Cu numerele... erau preferentiale pt nevasta. Dar o conving ca a doua masina costa scump si nu merita pt 230 km/an.

#2116
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
adica ca sa nu ii platesti alte numere, nu ii cumperi masina?
multe am vazut la viata mea, dar asta e noua.

#2117
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001
Nuuu Posted Image O conving ca pt 200 km/an e mai ieftin sa mearga cu taxiul decat sa ii cumpar masina doar pt ea.
On topic: viza de la taxe si impozite pe fisa de inmatriculare unde se pune prima data? La vanzator sau la cumparator?
M-a sunat ca vine in  30 minute si imi aduce fisa sa ii pun viza maine. Nu trebuia el sa puna viza la el la primarie prima data? (ca a inscris-o la el pe rol la impozit)

Edited by dorin_2k, 17 January 2016 - 14:09.


#2118
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
din moment ce tu nu i-ai dat fiscalul tau (sau viza ta) el nu are cum sa obtina viza lui :).
mersul lucrurilor este:
- faceti contract vanzare cumparare
- tu cu contract te duci si pui stampila pe fisa de inmatriculare + scoti certificat fiscal
- el cu fisa de inmatriculare si certificat fiscal de la tine se duce la primarie la el si inscrie masina la impozit la el. dovada ca a inscris-o este fisa de inmatriculare vizata. la pasul asta el are  nevoie si de carte in original :)

#2119
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001
OK.
Acum a venit, am facut alt contract cu data de azi, mi-a dat si restul de bani, mi-a dat si o fisa de inmatriculare (a gresit insa adresa mea acolo).
Maine ii pun viza pe fisa de la impozite si scot fiscalul de la mine.
De la ANAF am o adeverinta din noiembrie 2015 ca nu a fost recuperata taxa. Trebuie sa ii scot alta maine?
Insa tot cred ca e geambas de masini.
Marti ii dau Cartea masinii (care inca e la mine), fisa de inmatriculare cu viza de la mine de la impozite, certif fiscal, adev de la ANAF. Si?
Astept sa vina cu certif de radiere dupa ce o inmatriculeaza... Si daca NU vine?

Mai am 4 roti de vara ce trebuie sa i le dau (insa i-am zis ca le vede doar cand vine cu certif de radiere).

Toti se tem de vanzatori rau intentionati, eu ma tem de cumparatori rau intentionati ;(

#2120
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
nu ai tu treaba cu adeverinta anaf. scoate el alta.
tu te duci la taxe si impozite, primesti stampila pe fisa, iti pastrezi o copie dupa fisa, ii dai fisa originala si cartea si gata.

#2121
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001
OK. Sper sa fie asa, ca deja ma doare capul pt 600 euro ;(

#2122
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
nu mai ai nevoie de nimic, de niciun certificat de radiere sau ce spui tu acolo.
dupa ce scoti fiscalul tau se scoate si masina de la impozitul tau automat.

mai departe chiar nu ai ce face. :)
treaba lui ca e samsar, legal nu ai ce ii face.

#2123
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se scoate masina de la impozit cand scot eu fiscalul. E doar un certificat prin care se atesta ca nu am datorii cu masina eu. Am scos un fiscal in decembrie. E valabil doar in luna respectiva. Masina se scoate de la impozit cand primesc eu certificatul de radiere (cel de jos de pe foaia contractului VC). Ala se completeaza cand inmatriculeaza el masina.

#2124
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
da, stiu povestea.
in Bucuresti si mai peste tot, se scoate cum este si normal pe baza instrainarii. Cum sa mai platesc eu impozit daca am vandut-o. In general prin provincie (in special la comune, sate) viseaza certificat de radiere. Asta e o prostie, baiatul ala poate o inmatriculeaza pe Bulgaria. Sau o face cotet de gaini. Ce treaba mai ai tu ca vanzator? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate