Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Noua lege de acces in paduri

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 11:26, a scris:

Tu stii ca inclusiv vanatorii au voie sa intre pe terenul tau, impadurit sau nu, si sa vaneze, nu? Asa zice legea. Atunci ce poti sa-i interzici unui turist care se plimba pe o poteca?
doar daca e fond de vanatoare declarat. spre deosebire altii, vantorii stiu exact ce insemna un proprietar de padure care este si proprietar de pusca si nu se aventureaza prea mult.

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 11:26, a scris:

E a ta padurea, nu dreptul de a ingradi accesul pe calea de acces. Se numeste servitute de trecere. Posted image
servitutea aceea trebuie creata, printr-o intelegere, un act normativ sau o hotarare judecatoreasca, nu e ceva care apare de la sine.

Edited by strongsss, 20 April 2024 - 11:33.


#20
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

Vizualizare mesajEpdm, pe 20 aprilie 2024 - 11:28, a scris:

Legea este proasta.
In alte tari, dreptul de a te plimba, asa numitul "drept al fiecarul om", e si mai clar definit prin lege decat la noi.
https://en.wikipedia...Freedom_to_roam

Daca crezi ca legea e proasta, sa vezi ce drepturi au turistii in tarile nordice si in Finlanda...
https://www.national.../everymansright

"Everyone is allowed to…
- walk, ski, cycle, or horseback ride freely (except very near homes and other private buildings or through farm fields and nursery plantations which could easily be damaged)
- camp out temporarily a reasonable distance from homes
- pick wild berries, mushrooms and flowers, as long as they are not protected species
- fish with a simple rod and line
- use boats, swim or bathe in inland waters and the sea
- walk, ski, or drive a motor vehicle or fish on frozen lakes, rivers, and the sea"

In Romania legea e extrem de generoasa cu proprietarul de teren sau padure. Inchipuie-ti ca te-ai trezi dimineata si ai vedea pe peluza, la vreo suta de metri de casa, un sir de corturi...
https://www.tromsoou...-roam-in-norway

"
- You can hike and camp in uncultivated areas without the consent of the inhabitants as long as you do not disturb them and keep at least 150 meters away from the inhabitants' property. If you want to camp in the same place for more than 2 days, you must get permission from the inhabitants. This does not apply when you camp in the mountains and remote areas.
- Campfires in and near forests are prohibited between the 15th of April and to 15th of September. However, it may be allowed in places where the fire hazard is very unlikely. Please remember that you are legally responsible for ensuring a safe campfire.
- Fishing in saltwater by land and small boats is allowed without a license as long as this is for your personal use. Hunting and fishing in freshwater are not part of allemannsretten. Hunting and fishing in freshwater areas, such as rivers and lakes, are only possible with the permission of the landowner and those with a license for hunting and fishing, respectively. Foraging mushrooms, berries, herbs and wildflowers is generally allowed. In Northern Norway, cloudberries can only be picked if eaten on the spot where you picked them."

Edited by Wotan, 20 April 2024 - 11:45.


#21
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 15.01.2017
Ai sarit peste partea asta:
Allemannsretten (meaning "everyman's right") is a law that allows everyone to roam free on uncultivated land in Norway. Cultivated land means privately owned land, meadows, pastures, gardens, building plots, and industrial sites.



#22
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Noi vorbim de dreptul la accesul in paduri. Nu cred ca sunt prea multi turisti interesati sa se plimbe prin mijlocul lanului de porumb. :)

#23
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,432
  • Înscris: 03.11.2009

Vizualizare mesajTipiric, pe 20 aprilie 2024 - 11:02, a scris:

Ingradeste/pune pancarde boss, ca sa stim o treaba.

Pai, pe drumul de acces e pusa bariera, cel care intra in hectar risca sa-l urmareasca ursu' si daca-l prinde... :lol:

#24
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

Vizualizare mesajstrongsss, pe 20 aprilie 2024 - 11:31, a scris:

servitutea aceea trebuie creata, printr-o intelegere, un act normativ sau o hotarare judecatoreasca, nu e ceva care apare de la sine.
Gresit. E un drept implicit. La hotarare judecatoreasca se ajunge doar atunci cand proprietarul caii de acces blocheaza calea sau ingradeste accesul.
https://lege5.ro/Gra...p=gqytsnzvha2dk

Vizualizare mesajCosti_68, pe 20 aprilie 2024 - 12:03, a scris:

Pai, pe drumul de acces e pusa bariera, cel care intra in hectar risca sa-l urmareasca ursu' si daca-l prinde... Posted image
Bariera e pentru autovehicule. E normal sa nu intri intr-o padure cu masina daca nu ai un motiv bine intemeiat. Pentru accesul la picior, te uiti doar daca exista sau nu marcaj turistic (pentru ca, daca drumul nu e marcat, risti sa te pierzi).

Edited by Wotan, 20 April 2024 - 12:18.


#25
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,432
  • Înscris: 03.11.2009

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 12:04, a scris:

Bariera e pentru autovehicule.

Uite-asa interpreteaza romanul legea, fiecare dupa cum i se scoa... nazare!
Intra mah badie, ca eu sunt la vanatoare si trag in tot ce misca (sunt si nevricos), iar daca am vreo 15 hectare de padure cred ca nu te gaseste nimeni.

Am glumit, n-am 15 hectare! :D

#26
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Treaba ta. Numai sa nu fie un grup de turisti in loc de unul singur. Cazul cel mai probabil...
Iar daca sunt si ei nevricosi...

Edited by Wotan, 20 April 2024 - 12:38.


#27
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
https://lege5.ro/Gra...p=haytknzwgizta

"(1) Accesul public în pădure este permis numai în zone amenajate şi pe trasee marcate în acest sens.
(2) Accesul public în fondul forestier naţional cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepţia activităţilor sportive, de recreere şi turism, care se pot practica numai cu acordul:
a) şefului ocolului silvic, în cazul administrării;
b) proprietarului, cu avizul şefului ocolului silvic, în cazul asigurării serviciilor silvice."

Este clar din lege ca bariera e doar pentru a evita accesul autovehiculelor neautorizate, daca e un drum acolo e traseu amenajat.

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 12:01, a scris:

Noi vorbim de dreptul la accesul in paduri. Nu cred ca sunt prea multi turisti interesati sa se plimbe prin mijlocul lanului de porumb. Posted image
Pai acolo e bine, mai culegi un știulete mai faci 2 pași.

Vizualizare mesajCosti_68, pe 20 aprilie 2024 - 12:03, a scris:

Pai, pe drumul de acces e pusa bariera, cel care intra in hectar risca sa-l urmareasca ursu' si daca-l prinde... Posted image
Ursul e baza

Nu ar trebui sa existe dreptul la plimbare, așa vreau și eu să mă plimb prin curte pe la tine și prin locuința ta că e mult loc și am dreptul la plimbare, ce zici.

Plimbările alea prin păduri ar trebui făcute cu niste autorizații și eventual chiar taxe si asigurari, nu e vorba de hoinăreală sau haiducie.
Așa cum se fac întâlnirile automobilistice și de motociclism.

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 11:26, a scris:

Tu stii ca inclusiv vanatorii au voie sa intre pe terenul tau, impadurit sau nu, si sa vaneze, nu? Asa zice legea. Atunci ce poti sa-i interzici unui turist care se plimba pe o poteca?
vânătorii sunt cu autorizație. Nu intra oricine cu praștia sa arunce dupe bufnite și veverițe

Și turiștii trebuie sa fie cu autorizare și cu un minim de pregătire și echipare. Daca ar fi așa nu ar mai fi atâtea accidente montane și cheltuieli cu ei.

Edited by cipri2bau, 20 April 2024 - 13:30.


#29
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Cred ca e o lege ce sa fie folosita doar ca metoda de amenintare de catre politistii si jandarmii care tin de 6 cand se fura padurile de catre sefii lor.

Daca frecventati padurile o sa observati cum in UAT-ul unde e padurea sectia de politie e practic permanent inchisa, iar pe politisti ii vezi mereu la marginea padurii de paza in timp ce se aud drujbele in padure si se ies cu carute sau camioane de lemne. Si culmea tot pe tine in pantaloni scurti si tricou te iau la legitimari, doar ca sa te intimideze si ca sa stie pe cine sa caute sa abuzeze daca cumva apare pe internet o filmare cum se fura lemnul.

Daca te uiti si prin clipurile de pe youtube de la diversi activisti, politistii cand sunt chemati sunt mai preocupati sa il legitimeze pe cel ce anunta infractiunea/contraventia, timp in care se mai fac si nevazuti cei ce comit infractiunea/contraventia. E clar ca sunt mana in mana cu ei.

Eu am o ruda intr-o comuna din asta unde s-a facut ceva reportaj in care se vedea clar ca politistul era mana in mana cu baietii cu lemnul. Te-ai fi asteptat ca politistul sa fie dat afara macar de ochii lumii, dar ce sa vezi, in mai putin de un an de la respectivul reportaj acel politist a fost promovat de la politist de comuna izolata la politia municipiului unde a primit BMW masina de serviciu.

#30
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Este evident ca fiind in UE vom adopta treptat legislatie care protejeaza drepturile cetatenilor, iar libertatile acestora vor fi tot mai mari si protejate mai ex[licit prin lege.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vDl3OwTQI0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E inevitabil. E doar o problema de timp.

#31
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Ce gluma buna, UE care protejeaza drepturile si libertatile cetatenilor Posted image

Grosul restrictiilor de drepturi si libertati vin exact de la UE.

Clipul ala e norvegian, aka cea mai comunista tara din europa?

Edited by loren2, 20 April 2024 - 14:19.


#32
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 12:04, a scris:

Gresit. E un drept implicit. La hotarare judecatoreasca se ajunge doar atunci cand proprietarul caii de acces blocheaza calea sau ingradeste accesul.
https://lege5.ro/Gra...p=gqytsnzvha2dk


probabil ca stii sa citesti, dar in mod sigur nu intelegi ce scrie acolo. sa citim impreuna:

Proprietarul fondului care este lipsit de acces la calea publică are dreptul să i se permită trecerea pe fondul vecinului său pentru exploatarea fondului propriu.

acum hai sa deslusim textul. prima intrebare ajutatoare:
ce fel de proprietar este turistul si cu cine este el vecin?

Edited by strongsss, 20 April 2024 - 14:45.


#33
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

Vizualizare mesajloren2, pe 20 aprilie 2024 - 14:18, a scris:

Ce gluma buna, UE care protejeaza drepturile si libertatile cetatenilor Posted image

Grosul restrictiilor de drepturi si libertati vin exact de la UE.

Clipul ala e norvegian, aka cea mai comunista tara din europa?
cea mai comunistă tara din Europa de Vest.
Cică drepturile cetățenilor la a se plimba prin pădurile altora dupe 10 ore de munca impozitată cu 75% și mâncare din insecte și locuit în casă la 18 grade fara apa calda.
De fapt cine naiba se mai plimba decât unii privilegiați care nu muncesc decât 2 ore pe zi de au timp sa umble hai hui prin coclauri.
Regimul Ceaușescu din anii 70 ar părea luxos. Doar că atunci erau mai puțini privilegiați.

Drepturile cetățenilor se știu demult, (sunt scrise în constituția SUA) nu au astia de dincoace ce sa mai ofere decât să-și de-a in cap unul altuia in timp ce foarte multe drepturi fundamentale sunt incalcate.

Acuma mare chestie cu furatul pădurilor. La furatul uzinelor nu au mai zis nimic. Sau or fi urmașii alora cu "noi nu gândim noi muncim"?

Edited by cipri2bau, 20 April 2024 - 14:55.


#34
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 13.04.2012
Încă o lege că asta,și va ajunge MC de lemne la 1000 de lei.Daca acum  10-15 ani MC de lemn era sub 200 lei,acuma cu tâmpeniile astea de legi a ajuns la peste 500!

#35
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 24.07.2022
sa nu mai fie austriecii deranjati cand ne "privatizeaza" padurile?

Edited by Punter, 20 April 2024 - 16:18.


#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

Vizualizare mesajstrongsss, pe 20 aprilie 2024 - 14:37, a scris:

probabil ca stii sa citesti, dar in mod sigur nu intelegi ce scrie acolo. sa citim impreuna:

Proprietarul fondului care este lipsit de acces la calea publică are dreptul să i se permită trecerea pe fondul vecinului său pentru exploatarea fondului propriu.

acum hai sa deslusim textul. prima intrebare ajutatoare:
ce fel de proprietar este turistul si cu cine este el vecin?
N-ai inteles. Era vorba de dreptul la servitute. Despre asta

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 11:26, a scris:

Inclusiv daca ai un drum privat, legea iti cere sa permiti accesul celor care vor sa-l foloseasca.

Pentru legea dreptului la accesul pe poteca din padure este lege separata, legea asta:

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 12:55, a scris:

https://lege5.ro/Gra...p=haytknzwgizta

"(1) Accesul public în pădure este permis numai în zone amenajate şi pe trasee marcate în acest sens.
(2) Accesul public în fondul forestier naţional cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepţia activităţilor sportive, de recreere şi turism, care se pot practica numai cu acordul:
a) şefului ocolului silvic, în cazul administrării;
b) proprietarului, cu avizul şefului ocolului silvic, în cazul asigurării serviciilor silvice."


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate