Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Viteza download mică

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Buna seara! Am instalat acest Win10 pe un laptop hp I5. Are toate driverele la zi. Numai ca la inceput dupa bootare Wlan-ul merge cu 250Mb/s download si upload, apoi scade viteza la 2-5 Mb/s down si up. S-a mai lovit cineva cu asa ceva? vreo rezolvare?

Edited by Ravy, 11 April 2024 - 20:25.


#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Ce fel de download?

#3
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
@ Ravy . Speedtest.net rulat de pe Chrome si Firefox. Aceleasi rezultate precare pe amindoua.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003
Testeaza speedtest cu aplicatia, nu in browser.

#5
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Am instalat aplicatia de win si tot asa merge. Pe smartphone Android 220Mb/s. Se vede in functionare ca abia se tiraste pe net, paginile se incarca greu, viteza mica de download. Ce ar putea fi oare?

Edited by ibn, 07 April 2024 - 20:42.


#6
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postibn, on 06 aprilie 2024 - 19:11, said:

Are toate driverele la zi.

Nu-i exclus ca driverele de pe site-ul producătorului laptop-ului să fie mult mai de încredere decât cele puse implicit de către Windows 10.

N-ar strica nici schimbarea portului WAN și-n final resetarea router-ului, după care o testare aici:

https://wifiman.com/

Iar la final, dacă tot nu s-a rezolvat, vezi dacă n-ai cumva vreo cocomârlă:

https://www.eset.com...online-scanner/

https://www.malwareb....com/adwcleaner

https://www.adwareremovaltool.org/

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajibn, pe 07 aprilie 2024 - 20:41, a scris:

Am instalat aplicatia de win si tot asa merge. Pe smartphone Android 220Mb/s. Se vede in functionare ca abia se tiraste pe net, paginile se incarca greu, viteza mica de download. Ce ar putea fi oare?
Inca un mic test, cand faci trafic de test cu aplicatia sau broweser dechide task manager / performance si vezi daca exista limite atinse.

#8
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
@_V_   Am facut tot ce ati zis si tot nimic, maxim 2.5Mbs up&down. Am incercat cu alt laptop in aceeasi retea cu 5Ghz si rezultat 250 up/dpwn.
@andreic  Am rulat speedtest app si task manager in aceeasi fereastra. Singurul care consuma trafic este speedtest cit indica si aplicatia. Laptopul este luat de nou in decembrie 2023.
Functioneaza parca gituit pe net cu fosta "clepsidra" in functiune.
Vreo alta sugestie? Cu multumiri anticipate,

Edited by ibn, 08 April 2024 - 18:23.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003
Nu se poate gasi caiuza fara o analiza fizica pe el. Asigura-te ca ai toate driverele puse (inclusiv cpu/chipset), winul vine doar cu generice si nu au toata functionalitatea.
Teste sa nu faci in 2.4GHz ca e praf daca esti al bloc sau in mediu cu 40-50 retele, doar in 5GHz, altfel rezultatele sunt viciate.

Edited by andreic, 08 April 2024 - 18:44.


#10
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Titan ice! Alta viata! Aveam instalate driverele adecvate de pe site-ul producatorului Hp. Am rulat Hp Support Assistant soft proprietar Hp, i-am dat o scanare de drivere, a scanat si a gasit ca driverele pentru placa Wifi au un beteșug. Le-a downloadat ea stie de unde, cred ca de pe site-ul Hp si ......... voila! 210 Mbs up si down. Mentionez ca in router am setat latimea canalului pe 5GHz la 80MHz. Problema rezolvata. Sper sa dureze. Morala: cel mai bine drivere generice ca sa se conecteze la internet, apoi aplicatia proprietara a producatorului pentru driverele optime. Multumesc celor care mi-au raspuns. Cu sanatate!

#11
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Bad news! A inceput sa se comporte ca inainte. Nu mai inteleg nimic. Vreo sugestie, va rog....

#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Ai această problemă doar pe wireless? Sau și pe fir?

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,864
  • Înscris: 30.08.2006
Scrie clar ce model de placa wifi ai si ce drivere ai instalat.
Exista o aplicatie free Driver Store Explorer. Poti sa mai faci curatenie prin driverele de retea. Deja ai acum cateva instalate.

#14
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Buna dimineata! Laptop HP  17-cn0026nq cu placa de retea cu chipset Realtek - RTL 8821. Problema este pe WIFI 5GHz, si 2,4GHz. Nu am incercat cu fir pentru ca nu are port LAN din fabricatie. Pe smartphone, in aceeasi retea locala cam 250Mbs. Am sa incerc cu driver explorer. Multumesc frumos.

#15
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Driverele sunt de aici?

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,864
  • Înscris: 30.08.2006
Windows - Client, version 21H2 and later, Servicing Drivers, Windows - Client, version 21H2 and later, Upgrade & Servicing Drivers, Windows - Client S, version 21H2 and later, Servicing Drivers, Windows - Client S, version 21H2 and later, Upgrade & Servicing Drivers
6.12.2023 E pentru W10 si W11 toate versiunile.
https://catalog.s.do...0d51ec87cd0.cab

Edited by Leo2006, 12 April 2024 - 13:34.


#17
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 21.07.2011
Reinstaleaza iarasi driver-ul de Wi-Fi de la HP si vezi sa nu iti actualizeze windows-ul driver-ul pe ascuns.

#18
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Ca sa o iau in ordinea sugestiilor, am instalat driver-ul sugerat de user-ul _V_ si vad ca merge la 210Mbs. Deocamdata e bine. Multumesc frumos tuturor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate