Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Beci + cabana

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gabrielnic

gabrielnic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2020
Salut, am cumparat o casa de la dezvoltator dar as vrea sa construiesc un beci in care sa includ putul forat si accesoriile aferente (filtre + vas expansiune etc) si spatii de depozitare peste care vreau sa plasez un fel de cabana pentru depozitarea sculelor.

Ma gandeam sa fac ceva de genul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fHV5n7AFBtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si as vrea sa stiu daca este ok sau nu si ce as mai putea adauga daca este cazul.

Ca si dimensiuni unde 3x3.4 la o inaltime de 2.2m

Casa este in zona de campie.

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,510
  • Înscris: 25.10.2007
Adauga racord la canalizare, daca se acumuleaza apa acolo, unde se va duce?

#3
gabrielnic

gabrielnic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2020
Salut,
Am uitat sa precizez, fundatia o sa fie facuta dupa ce este turnata placa si perimetralii.

La fundatie sunt 2 variante: ori placa de beton ori pietris cu nisip compactat si pavele.
Ambele for avea o panta usoara catre un colt unde va fi un dren si o pompa cu plutitor care va evacua in canalizare in caz de nevoie.

Edited by Dany_Darke, 12 April 2024 - 15:39.


#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
trebuie să ai vedere că pompa submersibilă mai trebe scoasă (că se strică?), puțul mai trebe denisipat!
așa că construiește având în vedere aceste aspecte (acces optim la puț, din exterior...)

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Am cochetat si eu cu ideea asta, insa e cam nepractica.
Asa ca am forat putul exact in zona de camera tehnica (lipita de casa), va fi integrat in aceasta. In camera tehnica va fi "grosul" instalatiilor, apa rece, calda, incalzire si instrumentele necesare.
In acest fel accesul e facil, rapid, fara situatii gen acumulari de apa - prevazut scurgere in camera tehnica. Geam in dreptul tevii de la put, astfel introducerea pompei/tevii , precum si alte lucrari se pot accesa cu usurinta.

Iar beciul pentru depozitare va fi sub un garaj.

#6
gabrielnic

gabrielnic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2020

View Postgushpi, on 12 aprilie 2024 - 09:54, said:

trebuie să ai vedere că pompa submersibilă mai trebe scoasă (că se strică?), puțul mai trebe denisipat!
așa că construiește având în vedere aceste aspecte (acces optim la puț, din exterior...)
Da, am considerat aspectul pentru access optim la put. Multumesc.

Eram curios daca cineva are vreo sugestie legata de structura in sine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate