Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Sfat tigla metalica acoperis casa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.07.2007
Salut...mai am putin si pun acoperisul la casa si inclinam spre Lindab ( recomandat de constructor )

Faza e ca la vantul puternic de zilele trecute o parte din tabla vecinului ( Lindab ) a zburat de pe casa.

Am vazut ca este prinsa in cateva sipci destul de rare si personal mi se par subtirele. M-a cam pus pe ganduri si nu stiu ce sa fac.

Bineinteles conteaza si montajul care, cred ca a fost totusi facut corect avand in vedere ca acel acoperis are cativa ani dar la vantul asta n-a rezistat.
Daca ar fi dupa mine as pune tabla ca pe vremuri cum e la casa bunicilor unde rezista si in ziua de azi perfect! Dar din pacate nu se mai gaseste.

Voi ce tabla/tigla metalica ati pus si cum s-a comportat la vant puternic?
Acoperisul va fi simplu in 2 ape.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Are bunica mea și Lindab și Bilka. Important e să fie montată corect și pe suport bun. Pe altă construcție are chiar și tablă de aia subțire de 0.3 mm. Are vreo 10 ani acel acoperiș, fără probleme. Dar, montată corespunzător.

Dar, există tablă chiar mai bună ca cea de pe vremea bunicii. Tabla Fălțuită.

Edited by Valy_User, 07 April 2024 - 22:24.


#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 01.09.2021
Nu contează marca tablei pentru vânt, ci poate doar grosimea ei, minim 0,5 mm. Important e nr de suruburi și calitatea șeipcilor, sa nu fie putrede. Vezi ca am vazut sipci noi care sunt "coapte", se învârtea filetul surubului în gol, erau foarte moi. Deci grija la calitatea lor.
Cuiele care prind șeipcile sa fie destul de lungi sa treacă prin ambele sipci (sipca și contrasipca) si prin ######la și sa iasă minim 1 cm pe interior, sa le poți îndoi. Șuruburi destule și inchideri laterale ( frontoane) si n a treaba.

Edited by stefan0011, 07 April 2024 - 22:24.


#4
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCryssu, on 07 aprilie 2024 - 22:10, said:

Faza e ca la vantul puternic de zilele trecute o parte din tabla vecinului ( Lindab ) a zburat de pe casa.

A zburat de bine ce a fost pusa ! Posted Image  Daca o pui asa cum zice producatorul, iti garantez eu ca nu o sa iti zboare !

Caroiaj cu cuie de 8 cm sau de 10 cm ( prinderea sipcii verticale se va face in caprior ), sipca orizontala la fiecare ondula sa nu calci pe tabla si sa o strambi ( in camp suruburile se prind un rand da, unul ba ), pe frontoane si la streasina suruburi la fiecare ondula.

View Poststefan0011, on 07 aprilie 2024 - 22:23, said:

Cuiele care prind șeipcile sa fie destul de lungi sa treacă prin ambele sipci (sipca și contrasipca) si prin ######la și sa iasă minim 1 cm pe interior, sa le poți îndoi.

Nu te supara pe mine, dar asta cu indoitul este o prostie ! Sipcile verticale trebuiesc prinse pe caprior, deci tu nu ai de unde sa vezi nici un cui.

Edited by razvan-softpedia, 08 April 2024 - 05:50.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrazvan-softpedia, on 08 aprilie 2024 - 05:49, said:

A zburat de bine ce a fost pusa ! Posted Image


confirm!
am "sistem bilka" de fapt tabla si celelalte componente luate de la dede, fara sa constientizez ca-i firma in cauza. mi-a zis meseriasul ce sa iau, aia i-am luat. am constatat ca zona in care mi-am facut bojdeuca este cu vinturi (foarte) puternice insa "tigla" este bine merci.

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 01.09.2021
Tu pui sipcile verticala la 60-80 cm, la cat sunt căpriorii?��
Care prinde în căprior, foarte bine, cane nu, le îndoi, dacă vrei sa nu ți le ia vântul. Mai ales dacă folosești lemn verde.

View Postrazvan-softpedia, on 08 aprilie 2024 - 05:49, said:






Nu te supara pe mine, dar asta cu indoitul este o prostie ! Sipcile verticale trebuiesc prinse pe caprior, deci tu nu ai de unde sa vezi nici un cui.

Edited by stefan0011, 08 April 2024 - 06:23.


#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View Poststefan0011, on 08 aprilie 2024 - 06:24, said:

Tu pui sipcile verticala la 60-80 cm, la cat sunt căpriorii?��
Care prinde în căprior, foarte bine, cane nu, le îndoi, dacă vrei sa nu ți le ia vântul. Mai ales dacă folosești lemn verde.

Da, asa le pun. Posted Image Cuiele trebuie sa prinda in caprior, ca sa "lipeasca" sipca cum trebuie de astereala.

Stefan, ce zici tu cu indoitul cuielor este o greseala, nu o sa vezi chestia asta in nici un ghid de montaj, indiferent de producator, si indiferent de invelitoarea instalata ( tigla, tabla ondulata, tabla dreapta, etc. ).

#8
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.07.2007

View PostValy_User, on 07 aprilie 2024 - 22:21, said:

Dar, există tablă chiar mai bună ca cea de pe vremea bunicii. Tabla Fălțuită.

M-am gandit la tabla faltuita, imi place cum arata...am o intrebare poate mai tampitica dar intreb ca nu ma pricep Posted Image

Vad tabla faltuita si tabla faltuita click...care e diferenta intre ele in afara de pret si rapiditate la montare?

La cea click observ ca multi se plang de zgomot mare. Unele vad ca se prind cu cleme, altele cu suruburi.
Cei care aveti tabla faltuita sunteti multumiti?

#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCryssu, on 11 aprilie 2024 - 20:55, said:

Vad tabla faltuita si tabla faltuita click...care e diferenta intre ele in afara de pret si rapiditate la montare?

Diferenta principala este ca la tabla faltuita randurile de tabla se faltuiesc intre ele, iar la a doua doar se clipseaza. Faltuirea presupune indoirea tablelor una peste cealalta, o data, sau de doua ori ( falt simplu, sau falt dublu ). Dpdv al sigurantei la infiltratii, tabla dublu faltuita este cea mai sigura invelitoare. Problema mare la aceste invelitorii o reprezinta ventilarea. In mod normal, ar trebui sa ai doua "acoperisuri" unul peste celalalt, cu o distanta de minim 5 cm intre ele, iar detaliile de coama si frontoane sa fie facute astfel incat sa iti asigure ventilatia sub invelitoare.

Personal, dupa 23-24 de ani de acoperisuri, eu unul nu as alege nici una din cele doua variante.

#10
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.07.2007
Multumesc pt. raspunsuri! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate