Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

CNP la hora reciclarii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 06.08.2015
am returnat astazi un pet care mi-a ramas prin masina de la alta tura de reciclat -la aparate precizez asta.
am cumparat din magazin, la casa i-am intins doamnei petul, crezand ca mi scade cei 50 bani din produse. nu s a intamplat asta
la final, ca sa mi dea cei 50 bani, imi cere

nume, prenume
adresa din buletin . ii dau cele cerute, cu mici modificari , ca nu sunt la politie.

ca la final sa mi spuna-   stiti , acum o saptamana noi am cerut si CNP-ul.  intreaba cealalta persoana ce a fost cu mine -de ce?  ca doar nu mi face factura pentru 50 bani. cica-politica magazinului

acum intreb si eu, chiar asa, pentru a recicla ai nevoie de cnp si de datele din buletin pentru ce?
ca n am primit bon, n am primit nimic.
am primit doar 50 bani
ceva pareri in legatura cu asta? am dus 50 de peturi la aparate, si nicidecum nu mi a trebuit document de identificare.

Edited by gogosaru100, 06 April 2024 - 20:23.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru ca nu e reglementata bine treaba cu reciclarea la casa. Eu azi dimineata le-am reciclat intr-un automat. In 30 de secunde am primit si bonul.

Edited by Leo2006, 06 April 2024 - 20:38.


#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,980
  • Înscris: 14.08.2007
CNP-ul se cere pentru facturi, dar e ciudat sa-ti ceara pentru o garantie ... trimite-le un mesaj pe contact form celor de la SGR cu nume magazin si tot, trebuie sa corecteze astfel de practici dubioase: https://returosgr.ro/contact

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 06.08.2015

View Postutopium, on 06 aprilie 2024 - 20:58, said:

CNP-ul se cere pentru facturi, dar e ciudat sa-ti ceara pentru o garantie ... trimite-le un mesaj pe contact form celor de la SGR cu nume magazin si tot, trebuie sa corecteze astfel de practici dubioase: https://returosgr.ro/contact
am contactat acum

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgogosaru100, on 06 aprilie 2024 - 20:21, said:

nume, prenume
adresa din buletin
Trebuia sa-ti bagi sexul.
Eu asa fac. Imi bag sexul si le duc la tomberoanele din capul strazii.
Tomberoane care, apropo, in seara asta erau full.
Am incercat sa le indes acolo, dar tot asa, mi-am bagat sexul si le-am lasat langa tomberon.

La megaimajul de la mine, aparatul a vomitat intr-o seara zeci de kile de sticla sparta, ca n-au venit aia sa-l goleasca.
Si are probleme in recunoasterea recipientelor. Vii cu punga si nu ti le ia pe toate.
Pentru cativa lei, te intorci acasa cu restul de recipiente pe care nu le vrea, desi au semnul de reciclare.
Plus ca majoritatea plasticurilor sunt de fapt ambalaje, nu sticle si recipiente cum vor ei. Deci tot trebuie sa te duci sa le reciclezi in capatul strazii.
Nevasta a mai reciclat la aparat, dar eu mi-am bagat sexul.

#6
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Te bagă iecologiștii în baza de date.. ca pe un bun cetățean ce ești.. Posted Image
Poate are nevoie de date pe liste de semnături vreun partid din ăsta iecologist.. Posted Image
Eu ambalajele/sticlele/peturile cu retur din ăla pe ele .. le arunc pe stradă..

Edited by koss14, 06 April 2024 - 21:22.


#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 06.08.2015

View Postkoss14, on 06 aprilie 2024 - 21:21, said:

Te bagă iecologiștii în baza de date.. ca pe un bun cetățean ce ești.. Posted Image
Poate are nevoie de date pe liste de semnături vreun partid din ăsta iecologist.. Posted Image
Eu ambalajele/sticlele/peturile cu retur din ăla pe ele .. le arunc pe stradă..
mie mi se pare normal un program de reciclare. pentru 4 guri de bere la 330 ml, baute de andiboss1833 pe live instagram la un gratar cu 3 fleici de carne, si 1 manea in fundal, nu trebuie sa poluam natura. zic si eu . nu trebuie produse non stop ambalaje , ci reciclate

Edited by gogosaru100, 06 April 2024 - 21:28.


#8
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.09.2021
Mulți caută ambalaje în gunoi și le reciclează la magazine. Patronii vor ca ăștia să nu mai intre în magazinele lor și încep să îi refuze pe cei care vin și cu sacul de ambalaje.

#9
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Nu stiu, eu n-am reciclat nimic la viata mea și nici nu o să o fac. Pot să pună taxă și de 5 lei pe ambalaj că tot nu reciclez.. pe stradă le arunc ambalajele cu simbolul reciclării pe ele.
Alea care nu au simbol de reciclare din ăsta modern.. le arunc la gunoi în tomberoane.

Îmi beam sucul liniștit săptămâna trecută la terasă și vine un puradel la mine să-i dau sticla.. acum nu mai am loc de ăștia pe niciunde.. cu hora reciclării a lor.. nici nu mai pot să beau ceva liniștit..
A stat ăla lângă mine până mi-am băut suculețul... nici nu am beut liniștit.. sucu.. că ăla statăea să-l beau mai repede să ia ambalaju..
Dupa ce a stat după mine să beau.. s-a dus la alte mese.. să-i streseze și pe alții..

Edited by koss14, 06 April 2024 - 21:35.


#10
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.09.2021
Poate magazinul unde ai fost vrea să îi facă pe cei care duc ambalaje să nu mai vină acolo și le-au pus pe vânzătoare să ceară datele cum ai spus.

#11
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 06.08.2015

View PostanonimuI, on 06 aprilie 2024 - 21:33, said:

Poate magazinul unde ai fost vrea să îi facă pe cei care duc ambalaje să nu mai vină acolo și le-au pus pe vânzătoare să ceară datele cum ai spus.
pai e lant mare de magazine. magazine local dar sunt multe

#12
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.09.2021

View Postgogosaru100, on 06 aprilie 2024 - 21:35, said:

pai e lant mare de magazine. magazine local dar sunt multe

Păi tocmai lanțul ăla mare de magazine NU vrea să îi vadă în magazine pe ăia care duc ambalaje la reciclat.

Eu nu m-am referit la magazine mici cu patroni români.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View Postkoss14, on 06 aprilie 2024 - 21:33, said:

.. pe stradă le arunc ambalajele cu simbolul reciclării pe ele.


roman adevarat, nu ii de ajuns ca sunt strazile si parcurile pline de gunoaie, te mai si lauzi.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,688
  • Înscris: 13.03.2005

 anonimuI, pe 06 aprilie 2024 - 21:31, a scris:

Mulți caută ambalaje în gunoi și le reciclează la magazine. Patronii vor ca ăștia să nu mai intre în magazinele lor și încep să îi refuze pe cei care vin și cu sacul de ambalaje.
Dar ăsta nu e un motiv de refuz.
Au tot dreptul să facă reciclare și bani, în locul celor comozi.

#15
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 21.10.2009
Inainte sa apara mizeria cu SGR, puneam sticlele intr-o punga separata si le aruncam la ghena corespunzatoare pentru PET-uri/produse din plastic.
De cand au facut treaba asta mizerabila cu SGR, daca tot imi ia banii si apoi stau sa ma rog de ei sa mi-i restituie, am inceput sa le arunc la gramada, la gunoiul menajer.

Da, nu e bine ce fac, dar daca nesimtirea lor e mare, imi permit sa fiu si eu nepasator. Pe banii mei, pana la urma.

Ideea cu SGR e buna, dar e extraordinar de prost pusa in practica.

Edited by lex2010, 06 April 2024 - 23:39.


#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

Vizualizare mesajkoss14, pe 06 aprilie 2024 - 21:33, a scris:

Pot să pună taxă și de 5 lei pe ambalaj că tot nu reciclez.. pe stradă le arunc ambalajele cu simbolul reciclării pe ele.
Brava boss. Barosan de barosan.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca cererea datelor personale e facuta pt intimidarea clientului, sa renunte.
Am vazut in cartier magazine profi mici care au langa usa 2 cutii unde pui ambalajul, nimic automat, probabil vanzatorul trebuie sa faca o munca in plus, adica sa verifice ce ai pus, daca e cu cod SGR, etc, dupa aia sa bifeze undeva cate ambalaje, cati bani,... munca....
In urma cu cativa ani, inainte de hora reciclarii, aveam in cartier un carrefour market, instalasera un aparat automat, dadea voucher de 2 bani/recipient. Se bloca destul de repede, dura mult timp pana se hotarau sa-l deblocheze. Aparea foarte des afisul DEFECT. Pana la urma l-au scos. Practica asemanatoare am vazut la kaufland Valea Oltului/Bucuresti. Au acolo un aparat unde introduci monede si-ti da voucher/card cadou. Aparea mereu DEFECT, le-am facut sesizare telefonica si am stat strategicPosted Image langa tipa de la relatii clienti, sa ma auda. A 2-a zi, aparatul functiona, l-am folosit. Cand m-am dus la relatii clienti cu bonul, iar a durat ceva timp sa-mi faca card cadou. Tipa mi-a spus (sunt de acord cu ea) ca e mai mare deranjul, costa mai mult cardul fizic decat maruntisul pus in aparat de nenea x.
Afisul DEFECT l-am mai vazut in cateva locuri, posibil sa fie ceva real sau doar o manevra a angajatilor de a presta munca in plus cu golirea sau deblocarea aparatului. Am citit ca se discuta deja, e un proiect care sa-i oblige la colectarea ambalajelor chiar daca au aparatul defect. Desi nu-s comerciant, e in avantajul meu, nu prea pare 100% corect.
De neamurile proaste care vin cu sacul cat dacia spring, nu mai vorbesc, aia macar nu se baga la aparatul pt ambalaje SGR, merg la cel care da niets mici reduceri la unele produse (asta am vazut la kafland, langa mine).
Sper ca dupa 1 oiulie, cand teoretic vor dispare ambalajele non SGR, sa se mai calmeze lumea, probabil sistemul se va perfectiona din mers, mai multe aparate, etc.
Dar ce facem cu borcanele, buteliile de la lapte, ulei, otet? Saptamana trecuta am fost la o carciuma si am vazut ca sticlele de apa minerala aveau eticheta SGR.
In gluma, intreb: pe bon, in pretul bauturii, intra si pretul ambalajului? Sa vin cu sacosa de acasa si sa iau recipientul gol? Ca daca nu e gol, se pare ca pot sa-l iau acasa, nu spune asa legea privind risipa alimentara?Posted Image

Edited by altuser09, 07 April 2024 - 07:56.


#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Intre a reicla la tonomat SGR si a arunca pe strada cum zici tu ca faci, mai sunt si alte variante.
La le arunci la cos, sa le duci la tomberoanele de colectare selectiva. La le tii in masina pana ajungi la un asemenea tomberon.
Sa le tii in rucsac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate