Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

DeX 12 Craiova-Pitesti vs alte autostrazi si drumuri expres

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am FV si nu vreau sa pun. Am Hidroelectrica si sunt multumit, Engie ma supara cu gazul iarna. Motorina nu costa mult ca nu rulez foarte mult.

Nici EV nu vreau, poate hibrid GPL.

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,288
  • Înscris: 27.10.2007

View PostNeaceasca85, on 04 aprilie 2024 - 13:02, said:

Nu uitam ca bordul arata cu 10 in plus fata de real.
cine te pune sa te uiti pe bord? eu zic sa conduci dupa instinct!

View Postgogosaru100, on 04 aprilie 2024 - 12:39, said:

se mai aude ceva cand e finalizat tronsonul cu craiova?
o sa iasa pe la selgros sau pe la nous spital din craiova ?care nici groapa nu e facuta:))

Nu stiu unde se va face spitalul regional, dar DEX se leaga de centura Craiovei la iesirea spre Ghercesti.
https://www.google.c...!2i46?entry=ttu

Edited by strongsss, 04 April 2024 - 13:13.


#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Drumu' ca drumu', ca drumuri am mai vazut, dar care'i șpilu' cu lampile?
Ce afacere e asta?

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Exact acolo, de cealalta parte a supratraversarii.

View Postslai, on 04 aprilie 2024 - 13:13, said:

Drumu' ca drumu', ca drumuri am mai vazut, dar care'i șpilu' cu lampile?
Ce afacere e asta?

Ii apara de femeile rele care vor sa le rapeasca inocenta.

#23
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 18.06.2017
Attached File  dex.jpg   342.77K   13 downloads
Uite, anul trecut cand am plecat cu motocicleta spre Croatia, am mers si eu pe DeX, din ce tin minte am intrat pe la Valea Mare pe undeva, mi-a placut, s-a mers destul de bine, a fost si liber, dar mai era de lucru la el.
Mie imi place sa plec dimineata devreme cand toata lumea doarme, asa ca am si avantaje la acest stil de mers.
Data viitoare cand am sa trec prin zona cu siguranta am sa aleg iarasi sa merg pe acest DeX.

Hai, bani de benzina sa avem, si zile de concediu, ca drumuri pe care sa mergem vad ca tot apar!

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Bordul meu nu are 150. 100 120 140 160 180. Estimativ acel 140 real ca viteza pe Dex.

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,288
  • Înscris: 27.10.2007
Eu nu inteleg de ce podul peste Olt are parapetii asa de inalti?Posted Image
le-o fi fost teama ca lumea rea o sa spuna riveranilor, OLTeni?Posted Image

#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostNeaceasca85, on 04 aprilie 2024 - 10:25, said:

Cum vi se pare Dex 12?
Drumul e bun, ca e nou si nu prea e circulat se pare.
Dar e tare anost. Au pus table si zid de beton sa nu vezi nimic in stanga si dreapta.
Cand treci peste Olt iti dai seama ca e pusa o tablita pe acolo.

Pe drumul vechi mai vedeai ceva o padure, un lan, un popas, o Padurea Sarului sau mai stiu eu ce.
Bine ca am scapat de Slatina aia plina de gropi. Doar a-ti avut primar ca lumea.........

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Diferenta notabila fata de DN 65 e ca daca pe vechiul drum ai podul acela (sta sa cada dar e spectaculos) cu vedere la apa si lebede (s-au produs accidente de la lebede, prin distragerea atentiei soferului), podul peste Olt la DEX 12 este complet izolat vizual si fonic fata de apa.

Am intrebat de ce, cica pentru ca zgomotul masinilor sa nu deranjeze casele din zona.

View PostTheWarrior, on 04 aprilie 2024 - 13:41, said:

Drumul e bun, ca e nou si nu prea e circulat se pare.
Dar e tare anost. Au pus table si zid de beton sa nu vezi nimic in stanga si dreapta.
Cand treci peste Olt iti dai seama ca e pusa o tablita pe acolo.

Pe drumul vechi mai vedeai ceva o padure, un lan, un popas, o Padurea Sarului sau mai stiu eu ce.
Bine ca am scapat de Slatina aia plina de gropi. Doar a-ti avut primar ca lumea.........
Lasa-ma cu Padurea Sarului ca au fost atatea accidente acolo. Si acolo parca innebuneau toti din spate si ma flashuiau. Jos cu drumurile vechi si periculoase. Dar trebuie sa invatam cum sa mergem pe autostrazi. Pentru ca in niciun caz nu trebuie sa stam la aceleasi distante mici fata de cei din fata. Trebuie distanta de franare.

View Postrelu11051, on 04 aprilie 2024 - 12:57, said:

Oare ce te-a distrat ca mergeau regulamentar? Iar tu mergeai ca un roman adevarat cu 150 km/h pe un drum care are o limita de 120 km/h? Posted Image
Interpretarea mea a fost aceea ca daca ar fi mers mai tare, le scadea vertiginos range-ul bateriei :drac:

Are cumnata 2 rude ce se contrau cu ce e mai bine pe autostrada, cu ce anume faci mai multi km la viteza mare sau ceva de genul, cel cu Maserati Levante era ferm convins ca bate pe cel cu Tesla.

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Vezi ca au deschis si pe un sens si pe celalalt zona aia de oprire sau popas.
E pe la jumatea drumului.

#29
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
@Neaceasca85 eu cred ca tu ai probleme grave, sigur ai permis?

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Daca am fost oprit de 4 ori de Politie in cariera si inca sunt la volan, ce crezi?

Am permis din 2004 dar am condus 2008-2011, pauza iar pana in 2014, din 2014 aproape zilnic, pauza doar intre martie si mai 2020, pandemie, lockdown.

#31
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostNeaceasca85, on 04 aprilie 2024 - 13:50, said:

Daca am fost oprit de 4 ori de Politie in cariera si inca sunt la volan, ce crezi?
Dar sa sti ca nu am vazut radare pe Dex. Si am vazut si eu baietasi ce zburau cu 180.
Bine, nu prea sunt viraje, dar parca nu au sapat suficient prin dealurile alea si de urcat urci dar la vale cam poti sa iti iei zborul daca ai viteza mare.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008

View Postslai, on 04 aprilie 2024 - 13:13, said:

Drumu' ca drumu', ca drumuri am mai vazut, dar care'i șpilu' cu lampile?
Ce afacere e asta?
Suntem un grup de pasionati de lampi stradale vechi (mercur si sodiu in principiu), eu am vrut doar 4 lampi, dar in grup avem pe unul din Bucuresti, altul din Pitesti si altul din Craiova (cu taranoaia la Pielesti, ce bine ca nu ma baga in oras, imi ajunge Pitestiul) care vor foarte multe lampi. De Bucuresti se ocupa altcineva cu transportul, dar eu duc lampi celui din Pitesti si celui din Craiova (de cele mai multe ori, spre Pielesti Dolj pleaca lampi atat din Mioveni cat si Pitesti si Slatina, pe masura ce primariile pun leduri si le demonteaza spre casare).

Mi-am rezervat dreptul de a-i ajuta pe cei din AG si DJ. Cel din Mioveni tot putine lampi a vrut. Mioveni, Pitesti si Craiova, plus eu Slatina, formam o bisericuta de 4. Posted Image

Problema pleaca si de la faptul ca ei nu au masina. Omul din Mioveni, desi lucreaza la Dacia din 2011, nu a reusit sa-si ia permisul la Pitesti, cel din Craiova are permis dar nu-l foloseste, merge mult cu trenul de fel, iar cel din Pitesti are doar 13 ani deci cum sa aiba permis, il pasioneaza si masinile dar nu poate lua permis acum. Posted Image

La Bucuresti din start am zis ca nu ma bag. Ultima oara am trecut pe acolo in 2020 in drum spre mare. La mare prefer Turcia si o firma de transport spre Otopeni, pentru ca mai ales la intoarcere sunt prea chiaun ca sa conduc pe centura. Am mers destui ani sa parchez la Saftica. Nu-mi place sa sofez in Bucuresti si imprejurimi. Pitestiul e destul de OK desi si acolo mai sunt nebuni ce se baga aiurea.

Dar clar Muzeul Lampilor m-a format mai bine ca sofer, conteaza mult sa sofezi din placere. Nu am vrut deloc sa fiu sofer si pana in 2015 conduceam ca un incepator. Acum sunt foarte multumit, pot sa ma duc in alte orase, pot sa parchez oriunde, parcarea aglomerata de la birou m-a format pe partea asta.

Revenind la viteza, 140-150 bag cand sunt singur, deci mai ales pe DEX 12, daca sunt cu maica-mea aia se uita mereu la bord si nu vrea sa vada peste 130 acolo. Posted Image

View PostTheWarrior, on 04 aprilie 2024 - 13:55, said:

Dar sa sti ca nu am vazut radare pe Dex. Si am vazut si eu baietasi ce zburau cu 180.
Bine, nu prea sunt viraje, dar parca nu au sapat suficient prin dealurile alea si de urcat urci dar la vale cam poti sa iti iei zborul daca ai viteza mare.
In coborare spre Pitesti ma trezesc ca sare prea mult acul de la vitezometru.

Nici fratele nu prea e vitezoman, 120-130 maxim, are si familie+copii.

View Postrobert23mg, on 04 aprilie 2024 - 13:19, said:

Attachment dex.jpg
Uite, anul trecut cand am plecat cu motocicleta spre Croatia, am mers si eu pe DeX, din ce tin minte am intrat pe la Valea Mare pe undeva, mi-a placut, s-a mers destul de bine, a fost si liber, dar mai era de lucru la el.
Mie imi place sa plec dimineata devreme cand toata lumea doarme, asa ca am si avantaje la acest stil de mers.
Data viitoare cand am sa trec prin zona cu siguranta am sa aleg iarasi sa merg pe acest DeX.

Hai, bani de benzina sa avem, si zile de concediu, ca drumuri pe care sa mergem vad ca tot apar!
Pune-ma oricand la volan, mai ales seara si noaptea, dar nu ma pune dimineata ca atunci sigur fac accident. Intre orele 14 si 02 imi place sa conduc. Merge si pana la un 4 asa. Noaptea imi place.

Cele mai multe adormiri la volan se produc dimineata, atentie.

Si nu vreau curse mai lungi de 4 ore. Spre mare injuram la Cernavoda. 4 ore intr-o zi, pauza, apoi alte 4 in alta zi, ar fi perfect. Posted Image Grecia cu 12-16 ore e nebunie pentru mine, nu ma bag la asa ceva.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
***************
Toti ne bucuram ca am scapat de Bals. Slatina la mine e acasa. Gropi temporar pentru ca au spart tot ca sa schimbe tevile de apa. Dar se si asfalteaza la loc. Asfalteaza la mine de iar trebuie sa las masina la birou in parcare, cum s-a intamplat si acum 2 saptamani, acum pun al doilea strat.

Multe pareri zic ca trebuia sa avem Dex12 inca de acum 10 ani. Stiu ca initial voiau autostrada Craiova Pitesti, dupa aia au retrogradat la drum expres.

#34
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,926
  • Înscris: 10.01.2023
cine a proiectat chestia asta?

vii de pe DEX și zbori în șanț

View PostNeaceasca85, on 04 aprilie 2024 - 14:49, said:

Multe pareri zic ca trebuia sa avem Dex12 inca de acum 10 ani. Stiu ca initial voiau autostrada Craiova Pitesti, dupa aia au retrogradat la drum expres.

multe păreri înjurau UE, acum că ți-a făcut potecă ești fericit?

Attached Files

  • Attached File  dx12.png   64.93K   12 downloads


#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
E ceva temporar, cata vreme Dex nu e dus pana la capat, se face o intepatura in batranul DN 65. La ducere trebuie sa nu dai intr-o groapa din aia de tip spargator de scut. La intoarcere e usor, te lasi in dreapta.

Vezi cand se apropie finalul de DEX pentru ca ai indicatoare cu 80 si cu omul cu sapa.

In 2021 prima lampa ce trebuia dusa din Mioveni la Pielesti. A stat din februarie pana in aprilie in holul celor de la iluminat Mioveni, pana mi s-a sculat mie ideea sa o transport. Posted Image

Cel cu Bucurestiul a facut doar 2 drumuri in AG, in 2021 si 2022. Sunt si destule lampi pentru Bucuresti duse de mine tot la Pielesti, dar si invers, lampi pentru Craiova ramase blocate la Bucuresti, pana vor apela la o firma de transport, pana va fi gata o hala la Magurele.

#36
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007

View Postrelu11051, on 04 aprilie 2024 - 12:57, said:

Oare ce te-a distrat ca mergeau regulamentar? Iar tu mergeai ca un roman adevarat cu 150 km/h pe un drum care are o limita de 120 km/h? Posted Image
eh lasa ca am trecut sapt trecute pe Dex-ul asta, eu cu un Logan cu 100 la ora si un Ioniq mergea cu 70 cred in spatele unui tir, dupa fata aluia cred ca era bateria pe terminare ca nu-si dezlipea ochii din bord.

Drumul asta e aur, salveaza cel putin 1h dar trebuie sa faca ceva si ptr Craiova, e horror cand vin dinspre Calafat si trebuie sa traversez Craiova. Cumnatul face seara de la munca intre Bals si Craiova si 90 min ca e complet blocata intrarea, era coada dincolo de Pielesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate