Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Orase cu apa potabila scumpa

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 18.12.2004
Daca nu exista canalizare, cel mai mic:
  • AQUATORONTAL SRL, jud. Timiș
  • apa: 3,52 (fara TVA)
  • canalizare: 4,09 (fara TVA)
cel mai mare
  • S.C. COMPANIA DE APĂ S.A. Buzău
  • apa: 9,30 (fara TVA)
  • canalizare: 6,44 (fara TVA)
Cand exista ambele servicii,
cel mai ieftin:
  • AQUATORONTAL SRL, jud. Timiș 7,61
cel mai scump:
  • S.C. AQUAVAS S.A. Vaslui 15,90

SURSA

Edited by dragosh82, 02 April 2024 - 16:29.


#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 02 aprilie 2024 - 16:10, a scris:

Sunt angajat, imi curge vechimea pentru pensie inca din 2008, n-avea grija. Posted image

Mai ramane sa si vezi vreun salariu. Da-s bune si doua ore permisie si bani de shaorma la 18 ani. Oh wait, aia a fost acum 20 de ani.

#21
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdragosh82, pe 02 aprilie 2024 - 16:27, a scris:


Cand exista ambele servicii,
cel mai ieftin:
  • AQUATORONTAL SRL, jud. Timiș 7,61
La pretul asta cu 500 lei  avea 60 mc lunar, adica media  2 mc pe zi .

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
La mine e așa
Apa 7,2
Canal 6,69
Fara TVA

#23
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 14.03.2024
La Pitesti e 5.89 lei/mc fara TVA. Si 6.31 lei/mc apa canalizare.

Zici ca scot apa cu galeata din Arges..

#24
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Daca citesti articolele de genul asta si te duci apoi pe siteurile primariilor si siteurile companiilor furnizoare, o sa observi ca sunt destul de reale si ca in mod paradoxal cu cat e un oras mai mic si mai sarac cu atat e mai scump la intretinere.
Si nu doar la ape, ci la toate utilitatile publice.
In Bucuresti e mai ieftin totul, chiar si decat in Fierbinti-Targ.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,881
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 02 aprilie 2024 - 16:26, a scris:

Asigura-te sa nu fie conducta sparta si sa se scurga prin vreo crevasa in sol.
E cel putin 1 mc pe zi, zic ca e prea mult.
Lunar fac poza la apometru, nu se invarte in gol.

#26
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
E mult, nea, ar fi bine sa va separati. Zici ca spalati elefanti. La Constanta https://rajac.ro/tarife-servicii-apa/

#27
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,526
  • Înscris: 13.10.2010
Hai ca m-ai activat cu topicul tau.
Chiar voiam sa fac o reclamatie scrisa pt faptul ca m-au incarcat cu 20% din consumul real, ca diferente.
Dupa ce ca avem cea mai scumpa apa din tara - 9.3lei/mc apa potabila, 6.44lei/mc canalizare-epurare, 6.44lei/mc evacuare apa meteorica - mai facturezi 20%in plus ca diferente?
Adica 10.2mc apa consumata au generat o factura de 210lei!!! Asta e hotie pe fata si noi suntem onesti, bun-platnici.
Am mai facut acum ceva timp o sesizare asemanatoare si mi-a scazut din factura viitoare suma provenita din diferente. Cum vine asta, cine face gura e amagit o luna? ca dupa aia uita si plateste iar diferente.
Ar trebui sa stau in fiecare luna si sa reclam diferentele, nesimtitii!Posted image

Edited by canarel, 02 April 2024 - 16:57.


#28
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
@neaceasca sigur nu e factura pentru 3 luni?
Daca e pentru o singura luna, renunta si tu la elefant si nu ii mai da apa si nu il mai fa baie in fiecare zi.
1mc sunt o mie de litri de apa. 33 de mc de apa consuma apartamentele e din jumatate de scara de bloc. Fa o poza inainte sa plecat in vacanta si vezi cand te intorci, verifica poate ai pierderi sau alimentezi toata ulita sau uzi gazonul cu apa din retea.
Sunt sigur ca tu poti furniza apa potabila mai ieftina.

#29
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.01.2022
in Quebec apa nu se plateste, este gratis, nu exista contoare de apa
in restul Canadei exista contoare de apa, insa din cate stiu nu e prea scump, ceva in jur de 30-40 dolari pe luna

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,881
  • Înscris: 14.10.2008
In Noua Zeelanda exista contoare de apa, am vazut la Rodalco2007.

#31
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.12.2023
Galati, 16 lei metru cub de apa cand avem Dunarea langa

#32
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
La Brasov e 7,66 lei/m3 apa + 5,62 lei/m3 canalizare cu TVA inclus. Nu e nici pe departe ieftin, dar macar apa se poate bea de la robinet, spre deosebire de unele orase. E ea putin cam dura, dar stim ca nu o sa ducem lipsa de minerale Posted image.

#33
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 15.10.2020
Pe mine mă deranjează că apa e prea ieftină la casa din Oltenia și nu mai ajunge apa în deal vara, că udă ăștia din vale legumele cu ea. De ar fi >10 lei mc ar fi minunat. Avem apă după miezul nopții uneori, în rest nimic.

#34
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajcanarel, pe 02 aprilie 2024 - 16:55, a scris:

Hai ca m-ai activat cu topicul tau.
Chiar voiam sa fac o reclamatie scrisa pt faptul ca m-au incarcat cu 20% din consumul real, ca diferente.
Dupa ce ca avem cea mai scumpa apa din tara - 9.3lei/mc apa potabila, 6.44lei/mc canalizare-epurare, 6.44lei/mc evacuare apa meteorica - mai facturezi 20%in plus ca diferente?
Adica 10.2mc apa consumata au generat o factura de 210lei!!! Asta e hotie pe fata si noi suntem onesti, bun-platnici.
Am mai facut acum ceva timp o sesizare asemanatoare si mi-a scazut din factura viitoare suma provenita din diferente. Cum vine asta, cine face gura e amagit o luna? ca dupa aia uita si plateste iar diferente.
Ar trebui sa stau in fiecare luna si sa reclam diferentele, nesimtitii!Posted image
Nu cred ca are treaba cu reclamatia, ci cu faptul ca au venit citirile din urma si evident ca la final au rezultat consumuri pe minus pe luna respectiva.
Probabil pierderile alea apar de la citiri nedeclarate sau citiri declarate cu intarziere in sistemele unde citirile se autodeclara (majoritatea la case, dar sunt in tara si la apartamente cazuri). Nu e nici o hotie, cand tragi linie la sfarsit de an iesi corect, ba poate mai corect decat daca ati plati o firma sa citeasca wireless, doar ca nu ti-ar mai aparea ca pierdere pe factura de apa ci ca taxa citire pe factura lunara emisa de un srl oarecare.

Vizualizare mesajvestale, pe 02 aprilie 2024 - 16:55, a scris:

1mc sunt o mie de litri de apa. 33 de mc de apa consuma apartamentele e din jumatate de scara de bloc.
In ce bloc reprezinta 33mc consumul a jumatate de scara de bloc? Bloc parasit?
Eu am avut la apartament cel mai mare consum pe care mi-l aduc aminte de 20 si ceva de mc intr-o luna.
Nu vad cum o familie poate avea un consum real masurat mai mic de 10mc decat daca sunt niste nespalati.

#35
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,856
  • Înscris: 06.07.2023
Bah, cititi postarea asta si incercati sa pricepeti de unde vin diferentele

Vizualizare mesajcanarel, pe 02 aprilie 2024 - 16:55, a scris:

Hai ca m-ai activat cu topicul tau.
Chiar voiam sa fac o reclamatie scrisa pt faptul ca m-au incarcat cu 20% din consumul real, ca diferente.
Dupa ce ca avem cea mai scumpa apa din tara - 9.3lei/mc apa potabila, 6.44lei/mc canalizare-epurare, 6.44lei/mc evacuare apa meteorica - mai facturezi 20%in plus ca diferente?
Adica 10.2mc apa consumata au generat o factura de 210lei!!! Asta e hotie pe fata si noi suntem onesti, bun-platnici.
Am mai facut acum ceva timp o sesizare asemanatoare si mi-a scazut din factura viitoare suma provenita din diferente. Cum vine asta, cine face gura e amagit o luna? ca dupa aia uita si plateste iar diferente.
Ar trebui sa stau in fiecare luna si sa reclam diferentele, nesimtitii!Posted image


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 02 aprilie 2024 - 16:16, a scris:

Se consuma si cu spalatul rufelor.
Folsoeste masina de spalat moderna, eco :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate