Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Panta de la un garaj subteran versus mașini

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
dacă te îndepărtezi de clădire și de acolo dai zoom vei observa că alta este abordarea.filmarea 360 face ca lungimea să pară mai mică și implicit unghiul mare.la 40 grade nici în picioare nu te descurci ușor

#20
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
La mine in cartier, pe o straduta putin circulata, cu trotuare de max 1 m, nu stiu cum a facut proprietarul dar a muscat din trotuar, a inceput planul inclinat direct din carosabil, de la bordura.
Daca merge cineva pe trotuar, trebuie sa ocoleasca pe carosabil, nu poate trece pe trotuar in zona respectiva. Macar nu se duce la vale prea mult, se opreste in poarta, planul inclinat continua inca cativa metri pana la casa cu garajul in subsol.
Si eu ma intreb daca are aprobare pentru asa ceva, sa desfiinteze trotuarul.
Dar sunt altele si mai grave care rezista fara probleme...

#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006

View Postandreic, on 12 martie 2024 - 14:46, said:

Pai 18% pare sa fie, adica 10.4° Imaginea pacaleste prin perspectiva.

Attachment 18.jpeg

Se vad urme de folosire, chiar un mic burnout langa canalul ala.

La intrebarea de ce asa... pentru ca se permite legal si nu au altfel cum, nu e spatiu. Legea ii obliga sa faca parcare asa ca o fac cu o mare placere strict in limitele legale si nimic mai mult. Un proiect bun trebuia sa aibe si niste semirampe si semipante de minim 1.5m la jumatatea unghiului la capete astel incat sa se cupleze frumos cu restul si sa nu apara pericol de zgariat burtica. Dar astea la noi sunt considerate fitze, vorba aia daca Dusterul merge, e bine.

Ceva de genul:
[ https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/320187262_1327095871391166_1909270099162881558_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x296&_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=m66T82Ucor8AX_-_p3H&_nc_ht=scontent.fotp3-3.fna&oh=00_AfCxYyP-sEMYxdWH25s0wzlIU351eelxHv_bAymhDgS5sg&oe=65F49C3E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca de obicei, explicatie ca la carte!
La multi ani inca o data!

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Eu m-am trezit saptamana trecuta ca Golf 5-ul meu a inceput sa se harsaie putin pe scut la intrarea/iesirea din curtea Registrului Comertului Olt. Cred ca s-a lasat terenul cu asfaltul si betonul de pe el.

#23
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 09.01.2009
Ehe  daca ati vedea   voi  cine a fost responsabil  de constructia locului,v-ati gandi de 2 ori sa luat apartamente acolo.La  mine in cartier  s-a  construit un minibloc din asta cu 2 etaje plus mansarda.Responsabil  a fost un pustulica bronzat de vreo 19 ani,fiul patronului.SI ii zice  intr-o zi  un muncitor ,sefu' s-a  terminat fierul  de 10  ce  facem.Baga ma si tu de  5  ca  nu are  nimic.Si asta era  cand se turnau planseurile   si stalpii.

Edited by cotizo_dacul, 12 March 2024 - 17:58.


#24
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007
Sunt oglinzi si pe o parte si pe alta plus ca de la inaltimea camerei de la masina Gmaps perspectiva este inselatoare. Cu grija din pedale poti sa iesi fara sa te infigi in peretele de pe partea aialalta. Cam asa e si o iesire din parcarea subterana de la Parklake unde trebuie sa franezi in ultimul moment ca sa faci 90 de grade dreapta.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View Postaltuser09, on 12 martie 2024 - 15:18, said:

Si eu ma intreb daca are aprobare pentru asa ceva, sa desfiinteze trotuarul.


Iti ai seama ca nu....   E facut pe nașpa, ca multe alte lucruri facute in Ro.

#26
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

View PostNeaceasca85, on 12 martie 2024 - 16:57, said:

... Cred ca s-a lasat terenul cu asfaltul si betonul de pe el.
Mai degraba s-a lasat/tasat partea dinspre curte, am patit-o si eu si in anii anterior nu era problema.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 altuser09, pe 12 martie 2024 - 15:18, a scris:

La mine in cartier, pe o straduta putin circulata, cu trotuare de max 1 m, nu stiu cum a facut proprietarul dar a muscat din trotuar, a inceput planul inclinat direct din carosabil, de la bordura.
Daca merge cineva pe trotuar, trebuie sa ocoleasca pe carosabil, nu poate trece pe trotuar in zona respectiva. Macar nu se duce la vale prea mult, se opreste in poarta, planul inclinat continua inca cativa metri pana la casa cu garajul in subsol.
Si eu ma intreb daca are aprobare pentru asa ceva, sa desfiinteze trotuarul.
Dar sunt altele si mai grave care rezista fara probleme...
Garantat nu are, daca trotuarul nu face parte din proprietatea respectiva

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

 andreic, on 12 martie 2024 - 14:46, said:

Un proiect bun trebuia sa aibe si niste semirampe si semipante de minim 1.5m la jumatatea unghiului la capete astel incat sa se cupleze frumos cu restul si sa nu apara pericol de zgariat burtica. Dar astea la noi sunt considerate fitze, vorba aia daca Dusterul merge, e bine.


La mall in subterana, la iesire e plin de zgarieturi pe beton, cine stie cati si-au ciobit spoilerele, venind prea repede.

Edited by tfmercedez, 17 March 2024 - 17:37.


#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 17 martie 2024 - 17:37, a scris:

La mall in subterana, la iesire e plin de zgarieturi pe beton, cine stie cati si-au ciobit spoilerele, venind prea repede.
In general la mall-uri se pune un semn cu limitare la 5km/h acolo. Cine nu o respecta... asta e.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
In general la astfel de inclinatii, la capete se face o racordare a suprafetelor, cu raza ceva mai mare pentru a fi cat mai lina trecerea.

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Unii se iau numai după calcule şi teorii, uitând şi de natura umană.

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Apropos de ilegalizati.....  Ia priviti aici cum au desfiintat practic trotuarul ca sa faca intrarea spre garaje. Daca e iarna si e un pic de gheata pe jos, te duci direct spre garaje. nu ai nici un punct de sprijin.

Locatia: sector 1, zona bogatilor (adiacent strada Clucerului)

Attached Files


Edited by Bogotta, 26 March 2024 - 08:12.


#33
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Am trecut joi pe str. Traian, pe langa minunea aia de intrare.Cu Dusterul (din dotare) poti lejer sa ataci panta, cu alte masini cu garda joasa, e o problema.

#34
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004

View PostBogotta, on 26 martie 2024 - 08:12, said:

Locatia: sector 1, zona bogatilor (adiacent strada Clucerului)
Saracii merg pe jos. Saracii nu au ce cauta pe acolo, da?

#35
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002

View PostBogotta, on 26 martie 2024 - 08:12, said:

Apropos de ilegalizati.....  Ia priviti aici cum au desfiintat practic trotuarul ca sa faca intrarea spre garaje. Daca e iarna si e un pic de gheata pe jos, te duci direct spre garaje. nu ai nici un punct de sprijin.

Locatia: sector 1, zona bogatilor (adiacent strada Clucerului)
Oare cum se descurca o mama cu carucior de copii? Iese pe carosabil in trafic?

#36
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,254
  • Înscris: 08.01.2021
Trimite bona filipineza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate