Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

2005 RAV4 VS 2011-13 Forester

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Forester 2011+ in bugetul ala striga a teapa de la 1km. Orice oferta ai vedea.

Uite un exemplu ce inseamna o masina intretinuta - aici.
Fix bugetul tau, dar cu 6-7 ani sub cerinta de an. Posted Image

Te pune pe ganduri asa-i?

Vrei o masina in care stii ca proprietarul nu si-a bagat piciorul, scazi anul sau ridici (masiv) bugetul. Atat de simplu. Posted Image

Edited by kappa_man84, 11 March 2024 - 17:50.


#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View PostsorinTDR, on 10 martie 2024 - 23:28, said:

Salut, urmeaza ca in perioada urmatoare sa imi cumpar prima masina(cumparata din tara). Dupa ce m-am documentat putin si mi-am dat seama cam ce m-ar interesa de la masina(inalta si spatioasa, buna pentru iesiri cu cortul si mers la munte, motor diesel pana in 2L, samd) am ajuns la doua modele:
Toyota Rav4 2004-2005 ~ 3500 euro
Subaru Forester 2011-2013 ~ 4500 euro

Initial planuiam sa merg strict pe rav4 din 2005, dar dupa ce am vazut ca pentru ~1000 euro in plus pot gasi si niste foresters care pareau decent intretinute,mai recente si cu mai multe dotari fata de rav4 (computer,camera parcare,trapa,incalzire scaune...) mi se pare o oferta foarte tentanta prin comparatie. Stiu ca Ravul este foarte fiabil, dar nu stiu cu cat peste editia asta de forester.

Dilema mea ar fi daca ravul si-ar spune varsta si atunci ar merita investia extra catre un forester sau inca e un model capabil pentru macar 5 ani.

Daca tot mergi pe coclauri, la munte de ce nu iei in considerare un Duster diesel SH?

#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

View Postremvirg, on 11 martie 2024 - 17:38, said:

Crezi ca e relevant ca în 3 ani nu ai băgat nimic decât consumabile când extrapolezi la o mașină de 20 ani și naiba știe câți kilometri?

125k de mile. Da, e relevant. Ai detinut/condus un Rav4 MK2, presupun. Zi-ne din experienta personala, mai schimbam idei.

#22
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007
@wiseguy76, nu am o experienta personala cu rav mk2.
Eu am spus doar ca o mașină de 20 ani (oricare) este:
- masina unui pasionat care a întreținut-o exemplar dar care nu o vinde. Când ții o mașină 20 ani înseamnă că-ți place mult, ești foarte mulțumit de ea, te-ai ocupat de ea și masina este într-o stare tehnica bună. Ce motiv ai avea sa o vinzi pe sume din astea...3000 euro?
- un cazan cu km necunoscuți și cu n proprietari care au tras de ea o perioada și au dat-o mai departe.

Exista multe genuri de cumparatori
- care iau o mașină de noua, o țin cât e în garanție și apoi o vand. O întrețin fix ce scrie în carnetul de service, nimic mai mult. O vând pt ca nu vor sa ajungă sa bage bani în ea.
- care iau o mașină sh cu putini ani, o țin 2-3 ani sau chiar mai puțin și o vând pt ca se plictisesc de ea
- care cumpără o mașină nouă sau sh cu putini ani și o țin o perioada mai lunga pana când încep sa bage bani non-stop.
- care cumpără de noua sau mai ales sh o mașină care le place mult (și-o doreau de mult), o restaurează și se bucura de ea mult peste cei 20 ani. Ăștia nu o mai vând apoi sau dacă o vând o dau tot la un pasionat nu o scot pe olx cu 3k euro. Dacă găsești un rav de 20 de ani în situația asta e perfect, merita. Dar e greu de găsit.

In situația de fata, chiar dacă cumpăra de pe olx unnrav de 20 ani și are noroc ca mecanic sa fie decent, tot ce înseamnă garnituri, mufe, furtunuri, electrice e scopt și rascopt. Adică chestii nu foarte grave sau scumpe dar care te pot lăsa fix pe unde vrea inițiatorul sa folosească masina, la ieșiri prin pădure și alte coclauri.

Edited by remvirg, 12 March 2024 - 06:27.


#23
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 02.12.2007
Forester-urile din generatia aia sunt scumpe la intretinere mai ales la suspensii.

#24
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

View Postremvirg, on 12 martie 2024 - 06:25, said:

@wiseguy76, nu am o experienta personala cu rav mk2.


Ok.


Cum ti-am zis, OP, ia-ti una benzinara, daca nu e ruginita, motorul duce 750k-un milion de km. Mai au o problema cu farurile, se ingalbenesc, dar la mine le-am frecat cu pasta de dinti si s-au albit la loc, nu stiu cat vor tine, daca e sa le schimb sunt vreo 600 de lei amandoua. In rest, cum am mai spus, n-am schimbat nimic in 3 ani de zile.

#25
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postwiseguy76, on 11 martie 2024 - 21:51, said:


125k de mile. Da, e relevant. Ai detinut/condus un Rav4 MK2, presupun. Zi-ne din experienta personala, mai schimbam idei.

Stiu ca nu e foarte relevant avand in vedere ca nu sunt RAV4, dar tot din 2005 si 2004 am detinut 2 Toyota Corolla - vandute anul acesta.
Prima - 340,000km
A doua - 220,000km

La AMBELE a picat ambreiajul acum vreo 10 ani, s-a inlocuit cu aprox 1100lei (la vremea aceea). In afara de asta, absolut nicio problema, 0! Ah, farurile se matuiau foarte repede, mare branza.

Tin sa precizez ca inclusiv schimbul de ulei/filtre il faceam la 2-3 ani, erau masini de harjoneala si nu imi pasa. Ambele 1.4 benzina. Cand le duceam la service si intrebam de brate, bucsi etc mi se spunea "Iti schimb ce vrei tu ca tu platesti, dar toate sunt in stare foarte buna."

Noii proprietari (prieteni) sunt over the moon cu ele si nu am dubiu ca o sa le "harjoneasca" ani de zile de acum inainte fara probleme. :)

#26
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

View Postkappa_man84, on 13 martie 2024 - 05:57, said:

Cand le duceam la service si intrebam de brate, bucsi etc mi se spunea "Iti schimb ce vrei tu ca tu platesti, dar toate sunt in stare foarte buna."



Da, eu am RAV-ul in UK si de cate ori fac MOT-ul ala anual, o duc la service, aia o verifica, repara ce e de reparat dupa aia o duc la testare. De fiecre data nu e nimic de reparat, si ala ma suna, 'vino sa iei masina, o sa mor de foame cu tine'. Ultima data singurul 'advisory' a fost suportul de telefon care obstructiona vederea.

#27
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Apropo de mașină bine întreținută: https://www.olx.ro/d...pl-IDi5S2P.html

@autor: vezi și Suzuki SX4/Fiat Sedici. Mașini fiabile, 4x4 și gardă la sol înaltă

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate