Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

ASF ne arde la buzunar

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021

View Postsanderoalex, on 06 martie 2024 - 15:16, said:

în caz de accident fără să fii tu de vină dacă îți scade clasa de bonus,
Nu.

View Postvj_Heaven, on 06 martie 2024 - 15:19, said:

Poti suspenda RCA daca vinzi masina?
Da

Edited by Valy_User, 06 March 2024 - 15:22.


#38
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View PostValy_User, on 06 martie 2024 - 15:08, said:

Adică Ana Morodan să plătească RCA ca un șofer exemplar?

Și cu ce-mi folosește mie că Ana Morodan plătește mai mult la asigurare? Pe mine mă deranjează că Xulescu îmi atinge mașina în parcare și fuge, că știe că dacă-mi dă asigurarea o să îl coste mai mult la anul.

#39
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Păi vei ajunge să plătești și tu mult mai mult, în loc să fie penalizați doar cei care fac accidente.


Pentru mine că-mi găsesc mașina zgâriată în parcare e un fâs, prin comparație cu prețul asigurării.

#40
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
ASF e dușmanul poporului. Nu de ieri. Dacă există un avocat al poporului acesta ar trebui să se sesizeze . Sau să fie sesizat de urgență.


#41
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Masuri absolut normale, eu asi pune mai multe, de exemplu, daca faci mai mult de 2 accidente, polita sa se dubleze, etc

#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021

View Postclausio, on 06 martie 2024 - 15:33, said:

ASF e dușmanul poporului. Nu de ieri. Dacă există un avocat al poporului acesta ar trebui să se sesizeze . Sau să fie sesizat de urgență.
Avocat al poporului psdist, pus acolo de PSD.

#43
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View PostValy_User, on 06 martie 2024 - 15:27, said:

Păi vei ajunge să plătești și tu mult mai mult, în loc să fie penalizați doar cei care fac accidente.

Marea majoritate a șoferilor sunt oricum la B8, și nici măcar acolo nu cred că companiile care vând RCA fac vreo reducere la preț din mărinimia lor, ci probabil ăla e prețul minim în așa fel încât afacerea să fie profitabilă pentru ele. Nu cred că o eventuală comasare a claselor de BM într-una singură ar duce la o creștere majoră a asigurării pentru cei aflați la B8.

Între timp oricum plătesc tot mai mult pentru RCA deși nu am făcut niciodată accident.

#44
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 08.10.2004

View Postjm2010, on 06 martie 2024 - 15:08, said:

Da. Dar sa demonstrezi ca ai unde sa o pastrezi pe terenul proprietate personala si daca o gaseste pe domeniul public sa o confiste.

de acord 100%. dar asa ar trebui gandita legea, nu la japca de bani....sa rezolve niste probleme...

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,665
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRobert_Kiran, on 06 martie 2024 - 14:07, said:

Asa ca eu il folosesc vara. De ce sa platesc si iarna RCA? Ca sta in garaj!
Daca sta in garajul tau nu e o problema dar pe spatiu public este.

Edited by andreic, 06 March 2024 - 17:03.


#46
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Vad ca fiecare are o opinie in functie de interesele proprii .
Eu as scoate RCA-ul de tot .
Sa fie facultativ . Daca il ai ....e bine , daca nu-l ai ...platesti din buzunar .
De ce ar trebui sa fiu cu banul meu, obligatoriu ,la cheremul unor firme de asigurari !?

Edited by ndor, 06 March 2024 - 16:41.


#47
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postndor, on 06 martie 2024 - 16:39, said:

Vad ca fiecare are o opinie in functie de interesele proprii .
Eu as scoate RCA-ul de tot .
Sa fie facultativ . Daca il ai ....e bine , daca nu-l ai ...platesti din buzunar .
De ce ar trebui sa fiu cu banul meu, obligatoriu ,la cheremul unor firme de asigurari !?
Pentru ca marea majoritarea nu ar avea banii sa plateasca si nici nu prea ai cum sa ii obligi. Multi au rable care nu valoreaza de multe ori nici cat un far de la o masina mai noua. De asta s-a inventat RCA-ul.

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Dintr-un singur punct de vedere fac astia reguli la ASF. Cu cat sunt mai mari preturile RCA cu atat si comisionul respectiv primele in ASF sunt mai banoase :)  Falimentul nu conteaza, platesc tot prostii...

#49
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postandreic, on 06 martie 2024 - 16:38, said:

Daca sta in garajul tau nu e o probelma dar pe spatiu public este.
Era vorba de un scuter. Nu cred ca are cineva curajul sa tina un scuter pe domeniul public. S-ar fura in maxim 2-3 zile!
Si da il tin in garajul din curtea mea. Dar acum am bonus maxim. Daca se aproba propunerea, voi fi obligat sa ii fac RCA-ul pe tot anul.

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
NU esti obligat... doar daca vrei :)

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,665
  • Înscris: 07.02.2003

View Postndor, on 06 martie 2024 - 16:39, said:

daca nu-l ai ...platesti din buzunar .
Nu merge pentru ca majoritatea nu au acei bani in caz de accident si nu pot plati.

#52
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020

View PostValy_User, on 06 martie 2024 - 14:37, said:

ASF-ul cere aceste falimente, că nu vrea să existe asiguratori low-cost.
ASFul nu e pus acolo sa ceara falimente...

Quote

Pe scurt, ASF are un rol esențial în asigurarea stabilității și eficienței pieței asigurărilor din România, protejând în același timp interesele asiguraților.


#53
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005

View Postndor, on 06 martie 2024 - 16:39, said:

Eu as scoate RCA-ul de tot .
Sa fie facultativ . Daca il ai ....e bine , daca nu-l ai ...platesti din buzunar .
De ce ar trebui sa fiu cu banul meu, obligatoriu ,la cheremul unor firme de asigurari !?

Salut

Si daca te loveste unul fara asigurare ce faci? Il dai in judecata sa-ti recuperezi banii? In primul rand asta dureaza, uneori ani de zile. Apoi judecata nu e gratis si, chiar daca castigi, nu ai garantia ca primesti banii inapoi.

O sa zici ca platesti casco. Dar:
1. casco e mai scump decat RCA
2. daca RCA nu va mai fi obligatorie, clar si primele pt casco vor creste pentru ca multi vor merge pe varianta asta decat sa ceara ei insisi banii de la vinovat, deci mai mult efort pt firmele de asigurari in aceleasi conditii de incertitudine in privinta recuperarii banilor.

Deci intr-un final vei plati mai mult ca sa te asiguri ca daca te loveste unul nu trebuie sa te ocupi pe timpul si banii tai de reparatia ei.

Edited by bogdan_o, 06 March 2024 - 17:12.


#54
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 09.08.2006

View Postandreic, on 06 martie 2024 - 16:38, said:

Daca sta in garajul tau nu e o problema dar pe spatiu public este.
Din punct de vedere al RCA, care este problema? Ce daune poate face un vehicul care ... sta? Ca pentru asta este RCA, iti acupera riscul de a face daune altcuiva.
Dar vad ca toti sunt de acord ca trebuie sa platim mai mult, cei care nu-si permit sa-si duca masinile la REMAT, sa ramana ei singurii de pe strada ca "are valuare", nu ca toti "sarakii". Oameni buni, statusul social dat de o masina... era pe vremea aia cand stateai 5 ani la coada la Dacia, iar membrii de partid isi luau Dacii negre. Cei cu numar scurt (<300)... se stiu ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate