Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Renuntare oferta angajare in detrimentul alteia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
Eu tot nu inteleg in ce consta aceasta verificare si-mi pare ca este impotriva interesului angajatului.
Adica o chestie privata prin care "grupul" gaseste o incompabilitate pe care nu are nici o obligatie sa o divulge, din moment ce nu ai un contract cu ei.
un factor discriminator

Mergi la "grupuri" mai transparente.

#20
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Eu doar am spus ce stiu din propria experienta.
Aici la firma x mi-au spus de la HR ca grupul da ok-ul pentru angajare, chiar daca eu am luat interviul si the boss ma vrea in echipa.
Uite iti mai dau un exemplu: am lucrat la o banca unde daca aveai sotul/sotia la orice sucursala din tara/sediul central, nu te puteai angaja la acea banca.
Si cunosc caz unde tot la aceasta banca s-au casatorit 2 colegi(el-sediul central, ea-sucursala in acelasi oras cu sediul central) si el a fost nevoit sa isi dea demisia din cauza ca nu se accepta asa ceva in banca respectiva(el avea o functie destul de importanta).

#21
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002
Ciudate reguli.
In afara chestia se numeste internal referral/employee referral si e de multe ori preferata rutei clasice.
Motivatia e ca nimeni nu o sa recomande pe cineva inadecvat postului. Isi risca propria credibilitate.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajalexbowwow, pe 02 martie 2024 - 20:10, a scris:


Un exemplu de verificare ar fi ca sa nu ai rude in interiorul grupului(conflict de interese).
Exista firme care interzic sa ai rude în aceeași firmă? Nu cumva e discriminare?
Ce treabă am eu cu o ruda de gradul 4 de care nici nu aveam habar?

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajBasso, pe 02 martie 2024 - 20:05, a scris:

Poate ne dai si exemple de angajatori care nu specifica o perioada de proba in contract. Ar fi si stupid sa nu o faca, fiind o masura care-i avantajeaza mai mult pe ei decat pe angajat.
si cu ce-l ajuta pe alexbowwow daca dau eu exemple sau nu? Posted image .
important e ce scrie in contractul de munca. daca nu e mentionata explicit acolo perioada de proba, atunci nu se aplica.
sfatul asta e posibil sa-i ingrozeasca pe multi romani, dar tot o sa-l dau: cititi contractele inainte sa le semnati.



Vizualizare mesajdan210, pe 02 martie 2024 - 20:10, a scris:

in Ro nu poti sa-ti dai demisia?
sigur ca poti, dar preavizul e obligatoriu.


le:

Vizualizare mesajMarianG, pe 02 martie 2024 - 20:53, a scris:

Eu tot nu inteleg in ce consta aceasta verificare ...
au inceput sa apara si la noi firme care fac "background check", posibil despre asta sa fie vorba. verifica cazier, referinte de la firmele la care ai mai lucrat, diplomele pe care sustii ca le-ai dobandit etc.

Edited by _Smiley_, 02 March 2024 - 21:18.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 02 martie 2024 - 19:38, a scris:

lol, Tsunamii, iar vii cu amintiri de prin alte tari? Posted image
in Ro trebuie sa semnezi contractul inainte de  a incepe munca, si automat trebuie sa respecti si obligatiile introduse de codul muncii (legea 53/2003).

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 02 martie 2024 - 21:15, a scris:

si cu ce-l ajuta pe alexbowwow daca dau eu exemple sau nu? Posted image .
important e ce scrie in contractul de munca. daca nu e mentionata explicit acolo perioada de proba, atunci nu se aplica.
sfatul asta e posibil sa-i ingrozeasca pe multi romani, dar tot o sa-l dau: cititi contractele inainte sa le semnati.

Tu ai trecut de liceu sau vorbesti din filme???

Ia da tu aici dovada ca nu poti renunta la slujba inca inainte sa o incepi.

Ce dracu sunteti lasati liberi sa vorbiti prostii si sa poluati forumul

PUNE CAPITOLUL DIN LEGE.
Ai asa ceva?

Ai pe dracu

#25
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
S-a inventat o „problemă” inexistentă cu topicul ăsta.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
ai uitat de ieri pana azi ce ai postat? :)

Vizualizare mesajTsunamii, pe 02 martie 2024 - 19:36, a scris:

....Chiar daca incepeai munca nu aveai nici o obligatie...

Vizualizare mesajTsunamii, pe 02 martie 2024 - 22:18, a scris:

...Ia da tu aici dovada ca nu poti renunta la slujba inca inainte sa o incepi....
inteleg ca tie ti se pare absurd, dar un contract de munca este in primul rand....(sa vezi surpriza).....un contract :). adica odata semnat aduce cu el si beneficii, dar si obligatii.



daca vrei neaparat legi, citeste despre contracte in Codul Civil (aka legea 287/2009, pe la art. 1166 incepe partea cu contractele) si partile referitoare la demisie si perioada de proba din Codul Muncii(aka legea 53/2003).

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 03 martie 2024 - 08:32, a scris:

daca vrei neaparat legi, citeste despre contracte in Codul Civil (aka legea 287/2009, pe la art. 1166 incepe partea cu contractele) si partile referitoare la demisie si perioada de proba din Codul Muncii(aka legea 53/2003).

Citat

Articolul 1.166
Noţiune
Contractul este acordul de voinţe dintre două sau mai multe persoane cu intenţia de a constitui, modifica sau stinge un raport juridic.

UNDE scrie aici ca nu poti sa refuzi munca dupa ce ai consimtit?

Ti-am cerut legea. Hai, baga!
Cand colo, pauza, imi pui o lege gasita la repezeaza pe internet in care mi se spune ca un contract oarecare trebuie respectat.

Sustii o tampenie.
Eu mai repet o data, si daca nu ai argumente impotriva, silentium:

in cazurile normale, NU AI OBLIGATIA SA INCEPI MUNCA DACA ITI SCHIMBI PAREREA.
Nici inainte de data inceperii si nici in perioada de proba. Cred ca nici dupa perioada de proba. Aia tine doar de tipul de om care esti

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
aberezi, stimabile.
admiti ca exista o lege care spune ca un contract trebuie respectat, apoi spui ca un contract nu trebuie neaparat respectat.

#29
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Am inteles ideea: atata timp cat eu am semnat doar o declaratie pe propria raspundere, pot accepta linistit oferta cea mai buna, adica firma y.
Cat despre plecat dupa ce ai semnat CIM, cam peste tot pe unde am lucrat aveam precizat in CIM ca in primele 3 luni pot pleca fara preaviz(doar sa anunt angajatorul ca plec), dar si invers - pot fi concediat fara preaviz(chiar am lucrat undeva unde o colega a venit doar in prima zi).

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 03 martie 2024 - 09:27, a scris:

aberezi, stimabile.
admiti ca exista o lege care spune ca un contract trebuie respectat, apoi spui ca un contract nu trebuie neaparat respectat.

Tu aberezi?
UNDE am scris eu ca un contract poate fi nerespectat???

Am spus ca pana incepi lucrul NU AI de regula NICI O OBLIGATIE sa te prezinti la serviciu asa cum ai promis

Vizualizare mesajTsunamii, pe 02 martie 2024 - 19:36, a scris:

N-ai nici o obligatie
[...]
Chiar daca faceai medicina muncii nu le erai obligat cu nimic.

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 02 martie 2024 - 19:38, a scris:

trebuie sa respecti si obligatiile introduse de codul muncii (legea 53/2003).

Acum daca continui in prostie, scrie-mi aici

UNDE in codul muncii te impusca daca nu te prezinti la munca?

Pasajul

#31
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 02 martie 2024 - 19:12, a scris:

corect.

legat de restul sfaturilor de pe aici: codul muncii spune (la articolul 31) ca "la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba". asta inseamna ca perioada de proba nu este obligatorie; daca nu e trecuta in contractul de munca, atunci nu se aplica si nu poti pleca de la firma fara preaviz(conform art. 31 punctul 3).
Sa crezi tu asta. Lucrez in firma de curierat. Am colegi care au plecat de la firma fara sa anunte. Pur si simplu nu au mai venit la munca. Cand i-a sunat seful meu sa ii intrebe de ce nu mai vin, au spus ca nu mai vor .... Si nu a avut ce sa le faca. Deci se poate pleca chiar fara demisie. Angajatul nu pateste absolut nimic!

Edited by Robert_Kiran, 03 March 2024 - 11:27.


#32
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,280
  • Înscris: 24.06.2006

View Post_Smiley_, on 02 martie 2024 - 21:15, said:

sigur ca poti, dar preavizul e obligatoriu.
serios? eu stiam ca demisia poate fi cu data imediata, pe loc

eu am trecut prin asa ceva o data, nu in Romania, am scris hartia pe loc si am plecat, cu toate ca a fost semnata dupa, ca poate ma razgandesc, ca bla bla bla, n-am mai trecut pe acolo decat ca sa-mi iau catrafusele

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015
Avea chef sa se ia de mine...

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,280
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRobert_Kiran, on 03 martie 2024 - 11:27, said:

Sa crezi tu asta. Lucrez in firma de curierat. Am colegi care au plecat de la firma fara sa anunte. Pur si simplu nu au mai venit la munca. Cand i-a sunat seful meu sa ii intrebe de ce nu mai vin, au spus ca nu mai vor .... Si nu a avut ce sa le faca. Deci se poate pleca chiar fara demisie. Angajatul nu pateste absolut nimic!
ok, dar pote fi marcat in istoricul tau laboral, poate la nivelul asta nu conteaza, dar la alte nivele, slujbe de top, conducere etc, conteaza

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdan210, on 03 martie 2024 - 11:49, said:

serios? eu stiam ca demisia poate fi cu data imediata, pe loc....

stiai gresit.
uite definitia din codul muncii:

Quote

Art. 81. (1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
acelasi articol introduce si o exceptie de la regula, dar nu despre asta discutam aici ("Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca").

e posibil sa confunzi cu "incetarea contractului de munca prin acordul partilor" (art. 55.b) care nu necesita neaparat un preaviz(in functie de cum se intelege angajatul cu angajatorul), dar de fapt nu e o demisie in sensul legii.



legat de nerespectarea termenului de preaviz, sunt 3 efecte posibile:
- cercetare disciplinara + desfacerea contractului de munca (angajatul pierde salariul din perioada de preaviz)
- angajatorul poate cuantifica paguba produsa de absenta salariatului si i-o poate imputa
- aportul angajatului la activitatea firmei e atat de mare incat angajatorul prefera sa uite ca a avut vreodata de-a face cu el si se multumeste sa nu-l mai vada pe acolo
@Robert_Kiran: legal angajatorul trebuie sa plateasca perioada de preaviz (daca nu aplica una din primele 2 variante de mai sus); faptul ca angajatorul tau a preferat sa nu mai auda de respectivii cam spune multe despre cat de importanta era prezenta lor acolo.


le: @dan210 : cu ceva timp in urma exista o celebra "litera i" la desfacerea contractului de munca si astfel urmatorii potentiali angajatori stiau ca a fost vorba de o concediere pentru indisciplina. din ce stiu eu, acel paragraf nu mai exista si un angajator nu mai poate afla astfel motivele pt care a fost incheiat contractul anterior de munca.

Edited by _Smiley_, 03 March 2024 - 13:27.


#36
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 03 martie 2024 - 13:24, a scris:


legat de nerespectarea termenului de preaviz, sunt 3 efecte posibile:
- cercetare disciplinara + desfacerea contractului de munca (angajatul pierde salariul din perioada de preaviz)
- angajatorul poate cuantifica paguba produsa de absenta salariatului si i-o poate imputa
- aportul angajatului la activitatea firmei e atat de mare incat angajatorul prefera sa uite ca a avut vreodata de-a face cu el si se multumeste sa nu-l mai vada pe acolo
@Robert_Kiran: legal angajatorul trebuie sa plateasca perioada de preaviz (daca nu aplica una din primele 2 variante de mai sus); faptul ca angajatorul tau a preferat sa nu mai auda de respectivii cam spune multe despre cat de importanta era prezenta lor acolo.

Asta nu o cred. Oameni buni suntem o tara libera, nu suntem sclavi. Nici un angajator nu ma poate obliga sa stau la munca, chiar si in alea 3 luni de preaviz! Treziti-va oameni muni, epoca sclavagista a apus de mult. Nu suntem sclavi sa ne oblige un patronete sa stam la munca!
Deci ceea ce ai scris tu acolo nu e real. Vreau sa imi arati o lege care sa spuna asta, ca patronul are voie sa imi ceara mie sa ii despagubesc paguba.
La noi cand au plecat 2 oameni dintr-o data, au stat coletele 3 zile nelivrate. Ca nu a avut cu cine sa ii inlocuiasca. Sefu a luat suturi in fund de la compania mama GLS, care a primit reclamatii de la clientii ce nu au primit produsele! Crezi ca cei doi au platit vreun leu, sau vreo paguba sefului meu? Nada! Nimic!
Asta e, ca patron fie iti sensibilizezi oamenii sa nu plece, fie iti asumi riscuri!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate