Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Taxa pe soare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu exista (inca) nimic despre aceasta taxa posibila. E posibila, dar nu cred ca e probabila.
Scandalul iscat e mult prea mare vs beneficiile aduse statului roman.

2. OUG 163/2022 permite ANRE să introducă deja această taxă pentru mai multe categorii de prosumatori, cum ar fi beneficiarii programelor Casa Verde, Electric-Up sau RepowerEU, iar din 2026 pentru toate categoriile de prosumatori.
Introducerea acestei taxe a fost justificată de Guvernul României ca fiind o obligație de transpunere a legislației europene în legislația românească.


https://issuemonitor...-taxa-pe-soare/

#20
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
@mihaicozac: statul poate face orice dorește. Plătești impozit pe proprietate pentru că statul îți permite să fii proprietar. La fel poate fi cu soarele, cu aerul, cu orice.

#21
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajmarianvasile, pe 03 martie 2024 - 07:36, a scris:

@mihaicozac: statul poate face orice dorește. Plătești impozit pe proprietate pentru că statul îți permite să fii proprietar. La fel poate fi cu soarele, cu aerul, cu orice.
Constitutia nu permite chiar orice taxa, ca si aceasta taxa pe soare.
Poate va avea alt nume si va fi justificata altfel.

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Subsolul este propietatea statului și poate fi exploatat plătind redevențe, despre soare însă nu scrie nicăieri nimic.

#23
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,637
  • Înscris: 16.08.2010
Nu știți bancul cu statuia?   Posted image


on:E foame mare la buget, curiozitatea o să ne fie satisfăcută curând, presupun...

#24
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 28.11.2017
Cica era si taxa pe cosuri de fum pe vremuri, de aia toti faceau "ursoaice" in pod, sa uneasca cosurile.
Cica mai era si taxa de celibatar, ceva de genul.

Asa ca introducerea in viitor a unei taxe de soare in viitor nu m-ar mira!

Chiar si cel mai amarat sistem ongrid de 5kw prin autoconsum tot economiseste sa zicem 2000kwh/an ori 55bani taxele (fara pretul kwh) sunt 1100 lei/an, ori zeci de mii de sisteme... da cu virgula!

Asta la cel mai rahitic tip de sistem care se poate instala.
Asta ce intra in buzunarul distribuitorilor!

#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajmihaicozac, pe 03 martie 2024 - 09:41, a scris:

Subsolul este propietatea statului și poate fi exploatat plătind redevențe, despre soare însă nu scrie nicăieri nimic.
Dar nu o să taxeze soarele, ci curentul produs.

#26
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

Vizualizare mesajVulpoiul-Jhon, pe 02 martie 2024 - 19:38, a scris:

De ce-i plătesti statului impozit pe orice bun al tău?
pentru ca statul iți apară bunul sa nu ți-l ia alți cetățeni sau hoarde de la răsărit.

#27
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
Cred ca ar trebui schimbat titlul topicului :  "(inca o) taxa pe prostie"

#28
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

Vizualizare mesajtheionutzradu1991, pe 03 martie 2024 - 09:55, a scris:

Cica mai era si taxa de celibatar
Asta am plătit-o in tinerete, stiu cu ce se mănâncă. Când vedeam fluturasul, mă ofticam puțin, dar când îmi spunea colegul meu cât consumă nevastă-sa si copilul mă linișteam rapid.

Vizualizare mesajsebastian-ionescu, pe 03 martie 2024 - 14:47, a scris:

pentru ca statul iți apară bunul sa nu ți-l ia alți cetățeni sau hoarde de la răsărit.
Poate că ai dreptate. Dar.. Eu in tinerete, acum 40 ani, am facut stagiul militar obligatoriu, si acolo eram invățați că cei care vin de la răsărit trec cu țigara aprinsă pe sub apă și nu te poți pune cu ei!!! Cum mă apără Marcelino de ei?

Edited by Vulpoiul-Jhon, 03 March 2024 - 20:17.


#29
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajmaccip, pe 02 martie 2024 - 15:46, a scris:

Sper ca nu se aplica si la bronz, ca mie imi place s-o am bronzata, imi da incredere in mine.
A mea e bronzata din nastere Posted image
Si ca etnie/rasa sunt alb din mosi-stramosi. Doar partea aia e bronzata constant.

Edited by Hider141, 04 March 2024 - 09:54.


#30
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 13.10.2006
În aparență, taxele și impozitele sunt și există pentru binele comun.
Din ele se construiesc drumuri și poduri, spitale și școli, subt plătiți constructorii, doctorii, profesorii.
Problema e că în realitate, acestea sunt folosite doar pentru consolidarea averilor unora și menținerea sub control a "populației generale"

Da, orice țară se împarte în două categorii. Nu mai multe.
Populația generală și... specialii.
Specialii nu produc nimic și nici servicii nu oferă. Doar administrează un sistem în care populația generală lucrează pentru bunăstarea celor speciali.

Și situația persistă sub diverse forme, de milenii, pentru că... natura umană.

În această populație generală, majoritatea trăiește pe principiile falei și superiorității.
Să aibă el mai mult decât celălalt și dacă nu are să facă cumva să creadă celălalt că așa e.
Dacă nu poate nicicum, atunci să n-aibă nici celălalt.
Și indiferent dacă are sau nu, dacă se poate ca celălalt să nu aibă și să vină să ceară ca să îi poată fi dator în vreun fel, e perfect..

Aceasta este societatea noastră, civilizată, umană.

Taxa pe soare, ca taxa pe apă, aer, hrană, etc nu sunt decât dorința celor speciali de a-și menține viețile lipsite de efortul supraviețuirii.
Și sunt susținuți din toate balamalele de cele de mai sus.

Toate aspectele existenței noastre sunt condiționate de plata unor taxe.
Singurii oameni liberi sunt cei din sistem și cei din morminte.

Și asta doar pentru că oamenii doresc mereu ca alți oameni să le asigure toate cele necesare sau dorite.

Taxa pe soare va fi implementată tuturor în momentul în care se va stabiliza un regim dictatorial mai hotărât, cu o susținere mai amplă a... populației generale.

#31
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,525
  • Înscris: 29.10.2017

View PostPaco_ste1, on 03 martie 2024 - 09:10, said:


Constitutia nu permite chiar orice taxa, ca si aceasta taxa pe soare.
Poate va avea alt nume si va fi justificata altfel.
Taxa pe profit. Orice fel de profit. Doar asa vad justificarea, altfel soarele lumineaza in mod egal si gratis pe oricine si orice.

#32
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,637
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajrixthina, pe 09 martie 2024 - 08:06, a scris:

Taxa pe profit. Orice fel de profit.

Ha?

Nu cumva profitul e ăla care apare după amortizarea investiției?

În cazul ăsta domnu' statu' o să cam aștepte, la fotovoltaice e grele cu amortizarea.   Posted image

#33
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 28.11.2017
Amortizarea la alea de 5kwp cu invertor de 5kw cu 20000 de la stat si 2000 fonduri proprii se face lejer sub 1 an.

#34
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,637
  • Înscris: 16.08.2010
Păi nu știu, vor să-i taxeze doar pe cei care au beneficiat de subvenție?

#35
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 25.01.2007
O baga pe asta cu taxa pe soare doar la cei ce au beneficiat de programul casa verde ca sa aiba "proletariatul" de partea lor.
Din punct de vedere legal nu poti sa taxezi discriminatoriu pentru aceeasi activitate avand in vedere ca nu a existat vreo conditionare sau o acceptare a unei taxe la accesarea programului.
Asa ca tare mi-e frica ca o sa incerece sa ne taxeze pe noi toti si pe cei care nu am accesat programe si am facut instalatiile din fonduri proprii.

#36
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,525
  • Înscris: 29.10.2017

View PostFreeThinker, on 09 martie 2024 - 08:15, said:



Ha?

Nu cumva profitul e ăla care apare după amortizarea investiției?

În cazul ăsta domnu' statu' o să cam aștepte, la fotovoltaice e grele cu amortizarea.   Posted Image
Corect! Dar stai putin, doar daca vand. Altfel poate doar sa imi puna o taxa pe avere, dincolo de impozitele obisnuite.
In alta ordine de idei, daca te incadrezi la vreun ajutor de la stat (in speta ajutor de incalzire) statul te pune sa faci dovada ca nu ai teren, masina, etc. Momentan ii scapa chestia asta cu panourile solare. Hai ca dau idei statului capitalist.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate