Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

in cat timp se activeaza un abonament la vodafone ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 24.11.2023
Astazi in jurul orelor 13.00 am trecut de la cartela pe abonament la Vodafone.Dupa ce am incheiat contractul,mi s-a spus ca SIM-ul este foarte vechi si mergea doar pe 2G,asa ca ca mi-a dat un SIM nou.Nr. de telefon  nu s-a schimbat,a ramas acelasi.Mi-a spus ca pana se activeaza din centrala din Bucuresti sa stau cu simul vechi pana nu mai am semnal deloc.De abia apoi pot introduce noul SIM si atunci se va activa si abonamentul in sine.
Acum este ora 19.00,am introdus noul sim in telefon si nu pot initia apeluri telefonice si nici sunat nu pot fi.Imi apare mesaj: Neinregistrat in retea si Cardul SIm 1 nu este prevazut.
Am reintrodus sim-ul vechi in telefon,si pe acesta pot fi sunat.Deci ideea este ca inca nu s-a activat noul abonament

Cate ore mai trebuie sa astept pana se va activa abonamentul in sine,macar sa stiu?Ma gandesc ca sintem in era informaticii si totul ar trebui sa fie doar la cateva click-uri distanta.Au trecut aproape 7 ore si nu se intampla nimic din ce vad.Pe sim-ul vechi inca am semnal
Ma face sa-mi para rau ca am trecut la abonament,mai bine ramaneam pe cartela si incarcam cand aveam nevoie,dar am facut pasul asta ca de fiecare data cand ma duceam sa incarc cartela, aproape ca se rugau de mine cu cerul si pamantul  domnisoarele alea sa trec pe abonament.Si astazi am dat de una acolo care aproape ca m-a tratat cu spatele,nici macar nu a avut amabilitatea sa-mi explice ca la prosti de ce anume beneficiez  ca sint un client nou,cum se poate dezactiva roaming-ul  etc. etc....zici ca m-am dus acolo la cersit,cand ar fi trebuit sa se comporte mult mai amabil cu un client nou...dar in fine

E  posibil ca de abia de luni sa se activeze?

Attached Files



#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Quote

Ma gandesc ca sintem in era informaticii si totul ar trebui sa fie doar la cateva click-uri distanta

Pai si in era asta unde totul e la un click distanta tu mai mergi la magazin sa incarci cartela? O puteai face instant din aplicatia Vodafone sau de pe site-ul lor.

Trecerea de la cartela la abonament dureaza de obicei cam 1 zi la Vodafone, depinde de cand anume face modificarea in sistem.

#3
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 24.11.2023
ok am inteles.
bine ca e vorba de zile si nu de saptamani sau de luni....aproape ca ma speriasem...
Zzz

#4
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
la vodafone poate dura mai multe zile, in functie de unde ai facut abonamentul, la magazin vodafone sau la magazin partener vodafone.

#5
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
La fel și eu în urmă cu 2 ani, am trecut de la cartelă la abonament la vodafone și țin minte că a doua zi mi s-a activat, tot așa, am cerut și eu sim nou, deci nu mai ai mult de așteptat...

#6
DanDana

DanDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2024

View Post-SunRise-, on 01 martie 2024 - 19:37, said:

se rugau de mine cu cerul si pamantul  domnisoarele alea sa trec pe abonament.Si astazi am dat de una acolo care aproape ca m-a tratat cu spatele
Le-ai facut targhetul, nu mai esti interesant pentru ei.
Probabil luni, mai pe dupa amiaza vei avea cartela activata. Ca deh, acum e weekend, lunea nici iarba nu creste...

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Poti sa renunti la contract timp de 14 zile de la semnare... fara penalitati ;)

#8
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008

View PostGlCA_Contras, on 02 martie 2024 - 09:34, said:

Poti sa renunti la contract timp de 14 zile de la semnare... fara penalitati Posted Image

daca-i facut online

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
asu daca e facut de un agent pe teren ;)

#10
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 24.11.2023
2 martie 2024,ora 13:55 -Activat.Totul este ok....
Internetul parca fuge mai repede cu noul sim.Vechiul sim mergea pe 2G,acum vad ca merge pe 4G.Mda..
Pe vechiul sim pe langa fatpul ca imi merge greoi internetul,cei cu care vorbeam ma auzeau si prost.Deci am facut bine ca am trecut la anbonament,plus ca acum din ce am inteles am valabila toata luna complet,la cartela  erau doar 28 zile valabile.
Singura frica reala pe care o am acum,este ca trebuie sa fiu foarte atent cu Roamingul vietii,sa nu ma trezesc cu facturi aberante cum au mai patit unii.Mi-a exlicat de acolo ca daca ma duc in tari non-UE trebuie sa fiu atent,in tarile UE am trafic 5GB de net si se tarifeaza suplimentar daca depasesc acest trafic.5GB de net sa zicem ca e ok
Nu am avut niciodata abonament si e normal sa am ceva frici....la cartela era simplu cand depaseai traficul se oprea totul si gata.
...

View PostIaro, on 01 martie 2024 - 22:31, said:

la vodafone poate dura mai multe zile, in functie de unde ai facut abonamentul, la magazin vodafone sau la magazin partener vodafone.

la reprezentanta Vodafone am facut ieri.

Edited by -SunRise-, 02 March 2024 - 14:04.


#11
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

View Post-SunRise-, on 02 martie 2024 - 14:08, said:

Singura frica reala pe care o am acum,este ca trebuie sa fiu foarte atent cu Roamingul vietii,sa nu ma trezesc cu facturi aberante cum au mai patit unii.Mi-a exlicat de acolo ca daca ma duc in tari non-UE trebuie sa fiu atent,in tarile UE am trafic 5GB de net si se tarifeaza suplimentar daca depasesc acest trafic.5GB de net sa zicem ca e ok

Setarea "Roaming International" a telefonului, ce se aplica pt roaming date, lasa pe "Never" / "Niciodata" nu va permite telefonului sa foloseasca datele atunci cand te afli in roaming.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate