Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Accident ușor în parcare - cum sa procedez

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Beginnnnerrr

Beginnnnerrr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2024
Buna! Recent am sters putin o masina intr-o parcare, m-a vazut un politist si mi-a spus ca e un accident destul de usor asa ca sa incerc o amiabila. Celalalt sofer nu era de fata asa ca i-am scris nr de telefon pe o hartie. Inca nu am primit niciun raspuns, cum sa procedez?

Tin sa precizez ca nu pun aceasta intrebare pentru a vedea daca ‘pot fenta legea’, e greseala mea, mi-o asum. Inca nu au trecut cele 24 de ore de la accident si as fi curios daca pot afla inainte de a declara la politie daca cealalta persoana a facut asta deja, cine stie, poate persoana cu pricina mi-a vazut biletul si a considerat zgarietura prea superficiala pentru a declara si dupa daca declar doar eu sa aiba persoana cu pricina probleme.

Edited by Dany_Darke, 22 February 2024 - 21:49.


#2
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003
Daca ai nevoie de autorizatie de reparare tu sau pagubitul mergi la politie i
nainte de expirarea celor 24 ore.
Vei primi o mica amenda plus autorizatia de reparare.
Asta daca nu te suna inainte pagubitul si faceti amiabila pana expira 24h.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,938
  • Înscris: 20.10.2015
As astepta sa ma sune ala, nu cred ca m-as duce la politie
Poate-as incerca sa il gasesc.

#4
Beginnnnerrr

Beginnnnerrr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2024
Da, pai ma gandeam sa mai astept putin, evident, in limita celor 24 de ore si sa merg la politie sa intreb daca m-a reclamat careva ca sa stiu daca sa fac atunci declaratia si daca nu, mai astept putin de tot pana fac declaratia ca poate mai exista o sansa cu amiabila. O intrebare am, daca declar doar eu la politie, mi se vor lua in continuare bonusurile se la RCA?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,874
  • Înscris: 30.08.2006
Doar daca se apeleaza la polita RCA pentru reparatia masinii pagubitului.

Edited by Leo2006, 23 February 2024 - 06:10.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,938
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBeginnnnerrr, on 22 februarie 2024 - 23:51, said:

Da, pai ma gandeam sa mai astept putin, evident, in limita celor 24 de ore si sa merg la politie sa intreb daca m-a reclamat careva ca sa stiu daca sa fac atunci declaratia si daca nu, mai astept putin de tot pana fac declaratia ca poate mai exista o sansa cu amiabila. O intrebare am, daca declar doar eu la politie, mi se vor lua in continuare bonusurile se la RCA?

Daca declari tu si ala n-o face, isi pierde permisul.

Nu iti vor spune la politie daca ala a declarat. Ce crezi ca legea merge pe intrebari?
D-asta am zis ca nu cred c-as face-o. As incerca sa-l gasesc. Asta daca zici ca ai lasat numarul de telefon (corect) si nu cumva ai intrat aici sa vezi ce poti pati

#7
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 09.11.2010

View PostBeginnnnerrr, on 22 februarie 2024 - 17:38, said:

Buna! Recent am sters putin o masina intr-o parcare, m-a vazut un politist si mi-a spus ca e un accident destul de usor asa ca sa incerc o amiabila. Celalalt sofer nu era de fata asa ca i-am scris nr de telefon pe o hartie. Inca nu am primit niciun raspuns, cum sa procedez?

Tin sa precizez ca nu pun aceasta intrebare pentru a vedea daca ‘pot fenta legea’, e greseala mea, mi-o asum. Inca nu au trecut cele 24 de ore de la accident si as fi curios daca pot afla inainte de a declara la politie daca cealalta persoana a facut asta deja, cine stie, poate persoana cu pricina mi-a vazut biletul si a considerat zgarietura prea superficiala pentru a declara si dupa daca declar doar eu sa aiba persoana cu pricina probleme.

Indiferent cine declara la politie bonusul tot ti se ia. Cum au zis si colegii, cauta-l pe celalalt pt amiabila.

#8
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009

 Tsunamii, on 23 februarie 2024 - 06:20, said:



Daca declari tu si ala n-o face, isi pierde permisul.


Cu mașina parcată? Nici vorbă. Poate să spună că nici n-a observat, sau că a fost în vacanță.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View PostTsunamii, on 23 februarie 2024 - 06:20, said:


Daca declari tu si ala n-o face, isi pierde permisul.


De cand e legea asta ? Adica daca eu imi gasesc masina cu o zgarietura pe portiera si o las asa pentru ca nu ma intereseaza, tot eu imi pierd permisul ? De unde si pana unde ?

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,938
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogotta, on 23 februarie 2024 - 07:37, said:

De cand e legea asta ? Adica daca eu imi gasesc masina cu o zgarietura pe portiera si o las asa pentru ca nu ma intereseaza, tot eu imi pierd permisul ? De unde si pana unde ?
Ce zice la lege?

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Tu cobori la masina sa o verifici din 23 in 23 de ore?

#12
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Nu trebuie sa faci nimic, de moment ce ai lasat si nr de telefon, iar apoi daca si politistul respectiv ti-a zis ca este ( ceva banal ), printr-o amiabila se rezolva. Si eu mi-am gasit bara spate stearsa in parcare, am facut si sesizare / plangere la politie si nici dupa 6 luni, nu s-a gasit faptasul, basca am facut dupa 48H ( am zis totusi, poate vine omul ) si, Nu mi-am pierdut permisul ( asa cum zic unii ), nici amenda nu mi-am luat.

Oricum, in ziua de azi, de frica ca apeland la RCA-u creste pretul RCA-ului, multi prefera sa " fuga ".

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View Postslai, on 23 februarie 2024 - 08:15, said:

Tu cobori la masina sa o verifici din 23 in 23 de ore?

Probabil asa face. Si intre verificari, mai scrie cate un rand pe forum.

Edited by Bogotta, 23 February 2024 - 08:17.


#14
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostTsunamii, on 23 februarie 2024 - 08:06, said:

Ce zice la lege?
legea zice ca trebuie sa mergi in 24h de la constatare, asa ca celalalt poate merge si anul viitor daca atunci o vede si nu se intampla nimic cu permisul lui.

#15
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.10.2007
Un rahat .Sa mergi sa declari la politie o atingere usoara.Numai la noi sunt rahaturile astea. Ia verifica, ala pe care l-ai lovit are RCA valabil, sau ITP? Daca n-are una din ele poti sa mergi linistit.

#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Acum vreo cateva luni am fost in situatia celui ''lovit'' in parcare. Am gasit un bilet in parbriz in care mi se spunea ca este posibil  sa ma fi atins usor. Daca nu gaseam biletul probabil observam mult mai tarziu sau niciodata Posted image. Masina avea un mic ''semn'' pe bandou.

Am apreciat faptul ca mi-a lasat bilet si am ales sa nu merg la politie sau sa fac amiabila si sa-i stric rca-ul urmator pentru ''semnul'' ala Posted image

Attached Files

  • Attached File  car.jpg   363.2K   36 downloads

Edited by mircea812, 23 February 2024 - 10:17.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,938
  • Înscris: 20.10.2015
Mai io v-am spus. NU as merge la politie pana cand ala nu m-ar contacta.
Asta daca Beginner a spus adevaraul si a lasat nr de telefon

Ca daca ne-a zis doar noua ca l-a lasat sau daca a lasat unu incorect.., atunci nu se stie, mai ales ca are un martor si... cum zic, nu se stie

Eu, daca as "atinge", masina altcuiva as lasa doar nr de telefon, as lua numarul aluia sa stiu ca are asigurare si ...as asptepta

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008

 luka, on 22 februarie 2024 - 23:09, said:

Daca ai nevoie de autorizatie de reparare tu sau pagubitul mergi la politie i
nainte de expirarea celor 24 ore.
Vei primi o mica amenda plus autorizatia de reparare.
Asta daca nu te suna inainte pagubitul si faceti amiabila pana expira 24h.

Amendă pentru ce? Nu se dă amendă la orice accident.

 Tsunamii, on 23 februarie 2024 - 06:20, said:



Daca declari tu si ala n-o face, isi pierde permisul.

Nu-și pierde ăla nimic, avea mașina parcată. Nu se aplică aici prevederea aia, poate păgubitul nu vede zgârietura, poate nu e acasă o săptămână etc. Dacă e accident în trafic da, dar aici nu e cazul.

 Beginnnnerrr, on 22 februarie 2024 - 17:38, said:

m-a vazut un politist

Fii sincer. Dacă nu te vedea ăla mai lăsai bilet? :D

Edited by caiuscorneliu, 23 February 2024 - 10:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate