Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

ITP - reglarea farurilor?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,053
  • Înscris: 24.02.2006

View Postxcit, on 17 februarie 2024 - 10:00, said:

.....aia nu e treba ta nene....

ba fix treaba lui este.
cei de la RAR decid daca un echipament poate fi instalat pe masina ta (si omologheaza acel produs), cel de la ITP verifica sa nu ai instalate echipamente neomologate pentru modelul tau de masina.

#20
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006

View Postmurdar, on 17 februarie 2024 - 10:02, said:

Furtuna perfecta e batranul la volanul unei masini joase si unul cu xenoane nespalate din fata
eventual un SUV sau chiar camion

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,654
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdm, on 17 februarie 2024 - 09:04, said:

Am tot scriu despre asta, dar am uitat.
De ce nu se face si verificarea reglarii farurilor la ITP?
La statia mea ITP preferata care e aproape de mine se verifica succint mai ales de cand au bagat si sistemul video, adica pune tulumba in fata farului si se uita la profil. Dar exista si faruri care prin natura lor sunt proaste, imprastie aiurea lumina, in special xeoanele. Sau sunt cazane care nu au reglaj automat, isi incarca masina si se lasa de spate iar soferul "uita" sa mai ajusteze manual farurile.

Edited by andreic, 17 February 2024 - 13:23.


#22
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006

View Post_Smiley_, on 17 februarie 2024 - 10:14, said:

ba fix treaba lui este.
E treaba lui daca imi ia mie politia talonul? Treaba lui e sa imi puna viza daca masina corespunde sau nu, ce treaba are el cu politia?

#23
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Mie mi le verifica la fiecare ITP, dar nici aparatul lor nu prea e calibrat...

#24
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Cam 1 din 5 soferi constat ca merg cu farurile dereglate. Ieri noapte am vazut o masina cu un bec ars.
Am invatat sa le reglez singur. La ITP doar fac constatarea ca farurile sunt reglate corect. Eu am halogen si daca pe pozitia 1 se vede spotul de lumina concentrat la 10-15m in fata, inseamna ca reglajul e bun. Mai verific si cum pica lumina pe un perete vertical si apot testul de orbire la 20-30m de masina intr-o parcare libera. Daca nu ma orbeste atunci reglajul e ok. Pe pozitia zero trebuie sa ai o iluminare uniforma maxima fara pete de lumina si fara sa orbesti. Cand circul in oras le tin pe pozitia 1 din motive de drumuri denivelate. Unii interpreteaza ca ii orbesc si atunci am ales sa le tin pe 1 chiar daca bat pana in 10m in fata mea dar iluminatul public pe leduri e mai eficient decat farurile cu halogen si nu ma deranjeaza ca bat scurt. Afara din localitate le pun la loc pe pozitia zero.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdm, on 17 februarie 2024 - 09:04, said:

Am tot scriu despre asta, dar am uitat.

De ce nu se face si verificarea reglarii farurilor la ITP?

E un dezastru pe sosele.
Noaptea, pe DN-uri esti fortat sa inchizi ochii pentru ca farurile multor masini bat foarte sus.
Ieri noapte am mers prin oras si desi era multe masini si eu am o pozitie mai sus in masina, totusi ma orbeau majoritatea.

Am ivnata de mult sa nu merg noaptea cu o masina sport, pentru ca esti cartita.

Ramane nedumerirea, de ce nu se face la ITP verificarea reglajului farurilor?

Chiar si cele Xeon/Led, cu autoleveling, tot tau reglaje (difere de la masina la masina), dar am fost si cu Logan la ITP si niciodata nu au verificat farurile.

Curios. Eu de cate ori fac ITP-ul mi se verifica si farurile. De ani de zile. Si nu am fost doar la o unitate de acest gen.

View PostDany_Darke, on 17 februarie 2024 - 09:16, said:

acum????????

tu stii ca pana si Dacia 1310 cand a aparut, in 80, avea reglajul acesta?

in stanga langa portiera era reglajul, era ditamai "paleta"

Fals. Reglajul farurilor pentru Dacia 1300 nu se facea din nici o "paleta". Aveau o parghie langa in rama farului, asta pentru reglajul temporar, in functie de incarcare, Iar pentru reglajul fix aveau niste piulite de plastic cu cabluri, care se reglau pe interior. Acel plastic avea prostul obicei sa "crape" dupa un timp.
Iar la modelele cu doua faruri (1310 si dupa), reglajul se facea dintr-un surub fixat la fel, pe rama.

Edited by adisz, 17 February 2024 - 10:47.


#26
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postadisz, on 17 februarie 2024 - 10:46, said:

Curios. Eu de cate ori fac ITP-ul mi se verifica si farurile. De ani de zile. Si nu am fost doar la o unitate de acest gen.

E clar ca nu ea face ITP-ul la masini. Altfel stia.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

View PostDany_Darke, on 17 februarie 2024 - 09:16, said:

in stanga langa portiera era reglajul, era ditamai "paleta"

Ala de pe bord din stanga era ceva cu deschisul caloriferului de incalzit interiorul, care nu era introdus permanent in circuitul de racire.

#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
Se verifica farurile cu bat la ITP, mie mi le-au verificat de fiecare data (la mine bat cam jos, dar asa merg io noaptea.. ) .
Consider functionarea farurilor la fel de importanta ca sistemul de franare, doar ca majoritatea taranilor nu dau importanta (nici) la faruri.

La masinile cu faruri cu reglare manuala e cam irelevanta verificarea la ITP, bat bine acolo si pe drum le dau la maxim sus ca nu vede ochiu lor ca ziua, si/sau merg cu 1-2 pers in spate si sunt absolut indiferenti ca le bat farurile in pom.

Deci tine mai mult de gradu de civilizatie decat de verificarea ITP asta cu farurile noaptea.

Ca un far bate jos, altu sus in pom... ptasta nu trebuie trecut de ITP

#29
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 09.08.2009
La mine sau verificat farurile de fiecare data la itp, la diferite locații. Din punctul meu de vedere, cel mai tare orbesc ăștia cu mașini noi cu faruri led automate, la majoritatea am observat ca nu reacționează senzorul ala,  decat când am ajuns la 10 m de mașină.

#30
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pe asta am mai auzit-o, se pare ca e chiar o problema. Ma refer la farurile led matrix care nu dezactiveaza corect si la timp anumite fascicule.

Eu am faza mare automata, aia merge perfect. Adica e doar ON/OFF.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Pot sa confirm. Pe a mea o mai apuca si uneori se hotaraste sa le lumineze ceafa alora dupa care am mers bine mersi pana atunci. Sau se mai hotaraste sa aprinda farul spre contrasens chiar daca-i vreun camion cu doua lumini mari si mai multe mai mici acolo fix atunci. Asta e sub 1% din timp, dar e.

#32
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016

View PostAdm, on 17 februarie 2024 - 09:04, said:

Am tot scriu despre asta, dar am uitat.

De ce nu se face si verificarea reglarii farurilor la ITP?

E un dezastru pe sosele.
Noaptea, pe DN-uri esti fortat sa inchizi ochii pentru ca farurile multor masini bat foarte sus.
Ieri noapte am mers prin oras si desi era multe masini si eu am o pozitie mai sus in masina, totusi ma orbeau majoritatea.

Am ivnata de mult sa nu merg noaptea cu o masina sport, pentru ca esti cartita.

Ramane nedumerirea, de ce nu se face la ITP verificarea reglajului farurilor?

Chiar si cele Xeon/Led, cu autoleveling, tot tau reglaje (difere de la masina la masina), dar am fost si cu Logan la ITP si niciodata nu au verificat farurile.

La ITP se verifica cum lumineaza farurile... cum sunt reglate. Asta mai lipseste sa fie sudate si sa nu le poti regla. Depinde de incarcatura din masina, de cat de chior este soferul... de cat de sensibil esti tu...
Fac ITP la 6 luni si mereu imi verifica farurile!

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Stimați colegi, știm cu toții ce condiții trebuie întrunite pentru a trece ITP-il. Dar știm si ca acesta se trece in orice condiții, altfel, nu vedeam mașini fata filtru de particule, cu faruri de Anglia, ruginite de la cad ușile, cu parbrize ciobite in aria de acțiune a ștergătoarelor, cu faruri sau stopuri arse, pe șosele.










#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,053
  • Înscris: 24.02.2006

View Postxcit, on 17 februarie 2024 - 10:22, said:

E treaba lui daca imi ia mie politia talonul? Treaba lui e sa imi puna viza daca masina corespunde sau nu, ce treaba are el cu politia?
si politia si cei de la ITP verifica acelasi lucru: ca tu sa nu ai montate pe masina echipamente neomologate.
cel de al ITP trebuia sa te respinga din start, daca farurile montate de tine nu sunt omologate pe masina ta. a fost un soi de "eu sunt baiat bun si ma fac ca nu vad, dar sa stii ca nu e ok ce ai facut". faptul ca abordarea asta este gresita rezulta si din atitudinea ta: esti convins ca totul e ok si ca masina ta e regulamentara.

#35
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postalexanrusso, on 17 februarie 2024 - 11:56, said:

Fac ITP la 6 luni si mereu imi verifica farurile!

Taxi?

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,393
  • Înscris: 01.12.2001
Tot timpul la ITP trage aparatul de verificat farurile in fata lor. La ambele. Se înregistrează video și chiar daca o fac de mântuială, se face.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate