Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Aparat masura radiatie turn telefonie mobila?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Da, așa este.
Inclusiv posturile de Radio FM.

Edited by Valy_User, 15 February 2024 - 01:05.


#20
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Aceste aparate sunt extraordinar de utile pentru producători și vânzători.
Pentru noi, cei expuși, au aceeași utilitate ca și măsurătorul de bio-vitaliate Egely Wheel care este în aceași gamă de preț: suficient de abordabil să facă vânzare dar și destul de mare să se pretindă „profesional” incontestabil și neverificabil.
Este trist dar și benefic acest fenomen... Noțiuni ca spectru,pătratul/cubul distanței, intensitate, putere sunt complet transparente/absconse și chiar injurioase pe TikTok.
Important este că acul instrumentului „profesional” arată fără dubii ceea ce bănuiam de mult timp: feriți-vă!
Este încă o exploatare comercială legitimă a unor temeri viscerale.
Îmi pare rău dacă am jignit pe cineva, caz în care vă prezint, cu toată sinceritatea, scuzele mele și vă doresc toate cele bune!

#21
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
@adrian71 pune mana pe o carte si invata ce inseamna radiatia neionizanta, si apoi invata ce radiatie iti emite cuptorul cu microunde
Pentru toti ceilalti va fac un rezumat daca aveti un cuptor cu micounde in casa: cuptorul ala radiaza mai mult decat daca dormiti cu antenele alea in brate, si deja aveti creierul prajit de la radiatiile din cuptorul cu microunde ca sa va mai faceti griji de antenele GG
Este foarte interesant cum toti astia fara pic de intelegere a unei notiuni tehnice scandeaza .... 2G ... apoi 3G ... iar 4G .... acum 5G e rau ... radiaza... pai in spanac ... orice antena radiaza, asta e si scopul ei .... dar de la 2G la 5G ... nu reprezinta nici un kkt din punct de vedere al radiatiei ... reprezinta doar o tehnologie ... frecventele folosite sunt aceleasi de zeci de ani.
   Daca nu s-a inteles ca se folosesc aceleasi frecvente pt orice de la 2G la 5G, vedeti spectrul alocat, care incepe de undeva de la 850Mhz ... cam pe unde aveau bunicii TV-u ala cu antena de pe mileu, deci unde e problema baieti ? Va simtiti radiati brusc, dar pana la varsta asta si pana sa aflati de radiatiile astea nu v-a deranjat nimic ? Nu e problema, uitati de subiect si nu o sa va mai deranjeze nici de acum incolo, asa ca terminati cu prostiile.
   Seara buna si somn usor.

#22
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021

View Postbansh3, on 15 februarie 2024 - 02:42, said:

Pentru toti ceilalti va fac un rezumat daca aveti un cuptor cu micounde in casa: cuptorul ala radiaza mai mult decat daca dormiti cu antenele alea in brate, si deja aveti creierul prajit de la radiatiile din cuptorul cu microunde ca sa va mai faceti griji de antenele GG
Cred că mai multă radiație(neionizantă) absorbim de la telefonul mobil atunci când vorbim la el.
Cuptorul emite la 2450Mhz la 700W, dar e o cușcă Farady, nu prea iese din el mare lucru.

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Sunt mirat că nu a fost invocat până acum Prescurică, idolul celor care iubesc expunerea la antene.
Cred că toţi cei care sunt siguri pe afirmaţii au lucrat în colective de cercetare multidisciplinară.  Sunt cel puţin biologi, medici, fizicieni, chimişti, ingineri electronişti, etc.

#24
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,778
  • Înscris: 12.08.2008
Am avut pe scara blocului 2 vecini care au fost tehnicieni in acelasi turn de radio-tv, amandoi nu au apucat 60 ani, bine acolo e vorba de zeci de mii de wati pe o frecventa.. Chestia cu cuptorul cu microunde se invata in facultatea de medicina si farmacie ce efecte are asupra organismului mancarea gatita in ele, ai sa arunci instant cuptorul daca citesti doar un curs..

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002

View PostValy_User, on 15 februarie 2024 - 03:20, said:

Cred că mai multă radiație(neionizantă) absorbim de la telefonul mobil atunci când vorbim la el.
Cuptorul emite la 2450Mhz la 700W, dar e o cușcă Farady, nu prea iese din el mare lucru.
Depinde cu ce masori si ce sensibilitate are. Nu prea iese poate inseamna valori destul de mari pentru unii, chiar mai mari decat ce receptionezi de la antenele GSM de peste strada.

#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,778
  • Înscris: 12.08.2008
Daca iei o jucarea din asta si te duci in cartierul ala care are blocuri si case la 20m de reteaua de inalta tensiune ( parca e si un cartier in B) sigur il arzi Posted Image

Edited by mihaiC1, 15 February 2024 - 15:27.


#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Jucăriile alea au un prag care este de peste 50 Hz.

Și nu cred că s-ar putea punea problema de a arde acel dispozitiv chiar dacă ar fi făcut pentru 50 Hz.

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008

 mihaiC1, on 15 februarie 2024 - 12:34, said:

.. Chestia cu cuptorul cu microunde se invata in facultatea de medicina si farmacie ce efecte are asupra organismului mancarea gatita in ele, ai sa arunci instant cuptorul daca citesti doar un curs..

Mă îndoiesc că se învață pseudoștiință și conspirații la facultatea de medicină și farmacie, chiar dacă calitatea învățământului a scăzut simțitor.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 15 februarie 2024 - 12:34, a scris:

bine acolo e vorba de zeci de mii de wati pe o frecventa..
Nope, e vorba de coincidente, cunsoc si eu radioamatori care au 90 ani si numai pe langa emitatoare tv au stat.

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 15 februarie 2024 - 12:34, a scris:

Chestia cu cuptorul cu microunde se invata in facultatea de medicina si farmacie ce efecte are asupra organismului mancarea gatita in ele, ai sa arunci instant cuptorul daca citesti doar un curs..
Nu, in unitatile de invatamant se invata stiinta, nu conspiratii si pseudostiinta.

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 15 februarie 2024 - 12:34, a scris:

ce efecte are asupra organismului mancarea gatita in ele,
Niciuna. Caldura e caldura iniferent cum o obtii, prin convectie sau radiatie sau ambele, caldura e agitatie atomica.

Edited by andreic, 16 February 2024 - 02:49.


#30
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,778
  • Înscris: 12.08.2008
Radiatii de 1 000w in antena de radioamator ? si aia directionala, ma faci sa rad. Vreau sa vad pe ala care sta in calea" undelor ! Nu ascuns in casa.
Ideia e ca piesele / componentele care sunt folosite intens se degradeaza si pe langa radiatia principala emit si alte porcarii de radiatii, mai studiati.
Sa facem diferente . radiere, iradiere, convectie, inductie.. totusi.. Si ca faza dura cum sa inventat cuptorul cu microunde ?!
Am o matusa care are la poarta un stalp de 110 kv si eu ma distram cand eram pe la 12 ani, ca puneam o bobinuta de sarma de Cu si aprindeam un beculet de 2,2vPosted Image Ce aparat de masura mai bun ?! Acum matusa are 70 ani si sta la azil.. departe de retea.

Edited by mihaiC1, 16 February 2024 - 08:49.


#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

View Postterratec, on 15 februarie 2024 - 11:38, said:

Sunt mirat că nu a fost invocat până acum Prescurică, idolul celor care iubesc expunerea la antene.
Exista oameni care urasc antenele, nu care le iubesc.
Ai vazut tu pe careva sa faca dragoste cu o antena?

#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,778
  • Înscris: 12.08.2008
Pe mine ma distreaza enorm tel. mobile, am cateva detectoare radar f. sensibile si cand am un prieten/cunostinta cu un tel. mai pacatos eu ii zic cu 1-2s inainte ca ii suna telu'Posted Image, nu am tel. scumpe dar macar sa fie SAR-ul mic si ii sfatuiesc sa arunce tel., alt aparat de detectare ?! Alte aparate, un preamplif. un radio bun ...

Edited by mihaiC1, 16 February 2024 - 09:32.


#33
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,778
  • Înscris: 12.08.2008
Pe mine ma deranjeaza un radar de la militie' care e "mirosit" de detector de la 2-3km ! nu tel. care il "miroase " de la 2-3 m!!
PS are si bargrafic cu semnalul ce il receptioneaza, frecventa etc. un amarat de detector de banda larga , cam toate benzile radar si f. sensibil. Da a carait si pe strada aiurea, acum stiu de ce , am eliminat falsurile din setari si imi da cu virgula armonicile frecventelor GSM.

Edited by mihaiC1, 16 February 2024 - 12:18.


#34
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021

View PostmihaiC1, on 16 februarie 2024 - 09:30, said:

Pe mine ma distreaza enorm tel. mobile, am cateva detectoare radar f. sensibile si cand am un prieten/cunostinta cu un tel. mai pacatos eu ii zic cu 1-2s inainte ca ii suna telu'Posted Image, nu am tel. scumpe dar macar sa fie SAR-ul mic si ii sfatuiesc sa arunce tel., alt aparat de detectare ?! Alte aparate, un preamplif. un radio bun ...
Eu am niște boxe Genius.
Înainte cu 2 secunde să sune telefonul se aude un țiuit specific. Posted Image

Așa era pe vremuri și cu televizoarele cu tub.

Edited by Valy_User, 16 February 2024 - 17:19.


#35
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 12.12.2023
Ala e sunetul de la reteaua 2G, si acum se aude pe anumite TV-uri/deviceuri.

#36
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Ș pe 4G se aude.
Și pe Wi-Fi, dar foarte încet(când fac speedtest).

Edited by Valy_User, 16 February 2024 - 20:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate