Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Sa cântăm rar

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009
"Să cântăm rar".
Văd prin tutoriale de muzică pe Youtube expresia asta: "Acum voi cânta rar". Deobicei o aud la lăutari, dar acum am auzit-o la o profesoară de muzică clasică: "Unii au probleme cu acest pasaj rapid. În primul rând trebuie să ne iasă curat, și pentru asta trebuie să cântăm rar".

Mi-e evident că ei se gândesc la note, adica "Sa cântam notele rar", ceea ce-ar fi corect. Dar pe partea cealaltă ei spun: "Si acum sa cântăm rapid". Pai de ce nu spun "Să cântăm des"? Că doar des e opusul lui rar, iar opusul lui rapid e lent. Deci "acum să cânt lent", nu "rar" zic eu că-i corect. Cum zice un prieten cand aude "îmi place foarte tare", răspunde ironic cu "Mie-mi place foarte moale".

Cum vi se pare exprimarea? Se poate accepta omisiunea asta, și lipsa de consistentă spunând "Acum sa cantâm rapid" in loc de "des"?

Edited by bursucelu_viesel, 07 February 2024 - 23:53.


#2
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,510
  • Înscris: 21.04.2014
In liceu aveam o expresie: "Vorbeste mai rar ca nu se intelege scrisul!". :lol:

"Sa cintam rar" se foloseste cu intelesul de a cinta intr-un ritm lent. :)



Iar "Sa cintam rapid" e pentru a cinta intr-un ritm alert.





#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 07.02.2011

Vizualizare mesajbursucelu_viesel, pe 07 februarie 2024 - 23:46, a scris:

"Să cântăm rar".
...
Deci "acum să cânt lent", nu "rar" zic eu că-i corect.
Rar e ok in exemplul dat, se refera la spatiere intre note, sunete - pentru claritate.
Daca spui sa canti lent, poti s-o lungesti, s-o "lălăi".

Vizualizare mesajbursucelu_viesel, pe 07 februarie 2024 - 23:46, a scris:

Că doar des e opusul lui rar, iar opusul lui rapid e lent. ...
De aici pleaca dilema ta.
...
"Sa cântam notele rar" nu e opusul lui "Si acum sa cântăm rapid"
...

#4
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009

View Posthoneybee, on 08 februarie 2024 - 00:08, said:

In liceu aveam o expresie: "Vorbeste mai rar ca nu se intelege scrisul!". Posted Image
Asta are si sens, nu-i doar de dragul glumei. Cand iti dicteaza cineva rapid, scrii de nu-ti mai intelegi scrisul.  Credeam ca-i o gluma de tipul celor clasice: "Taci mai incet" sau "Vorbeste intr-o punga si te-ascult maine".

View Postcosteld69, on 08 februarie 2024 - 01:04, said:

"Sa cântam notele rar" nu e opusul lui "Si acum sa cântăm rapid"...
Pai eu am pus de la mine acel "notele". In exemplu pasajul muzical e cel care trebuie "cantat rar". "Notele" am zis eu ca se subinteleg ca-s subiectul. Dar am intrebat de ce nu se poate continua cu aceste note subantelese, ca sa zici "sa cantam des".

Eu cred ca s-au obisnuit cu expresia, ca au auzit-o prin tutoriale, si-a ajuns sa le sune bine la ureche, iar cand zici sa cante des, le suna cum e in realitate, corect, adica a canta pasajul des. Asa cum mie imi suna expresia lor, a canta pasajul rar.

Edited by bursucelu_viesel, 08 February 2024 - 01:24.


#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcosteld69, on 08 februarie 2024 - 01:04, said:

Rar e ok in exemplul dat, se refera la spatiere intre note, sunete - pentru claritate.
Daca spui sa canti lent, poti s-o lungesti, s-o "lălăi".
Nu ma pricep deloc la muzica, dar daca ne uitam la tempo-uri, exista nume de gen lento si largo, adica ambele au CEVA sens. :)

#6
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009
Daca e sa despic firu-n patru, sa privesc dpdv muzical, devine si mai problematica expresia. Pentru ca pe portativ exista si pauze, care "se canta". Deci un pasaj muzical contine note si pauze, formand un bloc comun.
Nu-i ca si cum canti notele mai rar facand exceptie de pauze, ca si cum ai zice ca vezi filmul Titanic rar  Acolo nu conteaza ce faci intre vizionari si nu-i cronometrata pauza.
In muzica daca ai lungit pauza intre note de 2x, automat lungesti si nota de 2x, caci sunt legate. Practic canti de 2x mai lent, ca sa-ti iasa bine si sa intelegi exact ce faci, si apoi treptat maresti viteza cantatului.
Eu zic ca s-au luat dupa lăutătari.

In engleza se spune "play more slowly", sau "slower". N-are ce cauta "rare" sau "rarely", sau "less often".

Edited by bursucelu_viesel, 08 February 2024 - 12:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate