Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Noul legământ aramaic

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022
Ascultati pe Nicu Butoi  care e adevaratul legamant al lui Dumnezeu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mvg_YZ0IXOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Păi spune tu esența dacă ai vizionat clipul... chiar nu am 48 de minute la dispoziție să urmăresc tot clipul!

Care e adevăratul legământ a lui Dumnezeu, conform acestui pastor?

#39
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajheartu, pe 10 februarie 2024 - 16:22, a scris:

Păi spune tu esența dacă ai vizionat clipul... chiar nu am 48 de minute la dispoziție să urmăresc tot clipul!

Care e adevăratul legământ a lui Dumnezeu, conform acestui pastor?

Butoi le spune clar si frumos, eu zic ca merita sa-ti sacrifici timpul sa-l asculti ce spune.

#40
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Mulțumesc pentru colaborare...

N-o să vizionez clipul, am alte lucruri mai importante de făcut.

#41
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajheartu, pe 10 februarie 2024 - 16:43, a scris:

Mulțumesc pentru colaborare...

N-o să vizionez clipul, am alte lucruri mai importante de făcut.
Tu pierzi.
Eu nu stiu ce ar fi mai important decat sa cunosti adevarul despre Tatal ceresc.

#42
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Păi și atunci de nu ne spui tu care este acel celebru legământ în viziunea acestui pastor (dacă tot zici că ai vizionat clipul respectiv), ce-i așa de greu?! :habarnam:

#43
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajheartu, pe 10 februarie 2024 - 19:15, a scris:

Păi și atunci de nu ne spui tu care este acel celebru legământ în viziunea acestui pastor (dacă tot zici că ai vizionat clipul respectiv), ce-i așa de greu?! Posted image
Dragule fa-ti un bine si urmareste videoclipul.
As fi prea sarac in cuvinte sa-ti spun lucrurile asa cum le spune Butoi.
Deci uite-te si bucura-te de mesajul transmis. E o binecuvantare ce spune.

Edited by Paco_ste1, 10 February 2024 - 20:54.


#44
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Înseamnă că nici tu nu ai înțeles mare brânză... m-ai lămurit buștean! :no:

#45
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajheartu, pe 10 februarie 2024 - 21:38, a scris:

Înseamnă că nici tu nu ai înțeles mare brânză... m-ai lămurit buștean! Posted image
Pe scurt , zice ca legamantul nu e contract intre om si Dumnezeu ci promisiunea facuta de Dumnezeu omului, adica Dumnezeu se "leaga" de aici si expresia legamant, deci Dumnezeu sustine ca omul care se increde in EL , isi pune toata increderea in El , se va schimba de la sine.
Asta e cea mai tare idee , ca omul se schimba in bine doar findca ajunge sa-L cunoasca.
Dar in videoclip mai sunt si alte feluri prin care reliefeaza aceasta idee, si zic eu ca ai motive serioase sa-ti pierzi o ora din viata.
In fine, cu cat insist cu atat devii mai incapatzanat, asta e observatia mea. Posted image

#46
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Sunt opt legăminte între om și Dumnezeu:

1) Legământul Edenic
2) Legământul Adamic
3) Legământul Noahic
4) Legământul Avraamic
5) Legământul Mozaic
6) Legământul Terestru
7) Legământul Davidic
8) Noul Legământ

Cinci dintre legăminte au fost făcute cu poporul Israel, respectiv legămintele Avraamic, Mozaic, Terestru, Davidic și Noul Legământ... iar trei, cu omenirea în general, legămintele Edenic, Adamic și Noahic...

Două dintre legăminte au fost condiționate, legămintele Edenic și Mozaic, iar șase legăminte au fost necondiționate, respectiv legămintele Adamic, Noahic, Avraamic, Davidic, Terestru și Noul Legământ...

Cele două legăminte condiționate au fost încălcate (rupte), cel Edenic (când Adam a ascultat de Eva, încălcând porunca divină) și cel Mozaic (de poporul evreu)...

Ce-ar putea să mă învețe Butoi pe mine legat de legăminte?
Totuși o să-ți fac hatârul și o să vizionez clipul respectiv... da' să vezi ce-o să ți-o iei dacă îmi pierd timpul degeaba... :)

#47
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajheartu, pe 11 februarie 2024 - 10:22, a scris:

..

Ce-ar putea să mă învețe Butoi pe mine legat de legăminte?
Totuși o să-ți fac hatârul și o să vizionez clipul respectiv... da' să vezi ce-o să ți-o iei dacă îmi pierd timpul degeaba... Posted image
Nu e pierdere de timp.
Bine faci.
Dumnezeu se "leaga" cu o promisiune , ca cel ce crede in promisiunea Lui, se va indeplini.

#48
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Este foarte interesantă traducerea aramaică (din targumul "Onkelos") a primelor patru versete din cartea Genezei capitolul 1:

Geneza 1:1-4 în Targumul Aramaic "Onkelos":
1. "Cu Cuvântul Cuvântului s-a făcut această lume, și El a adus la existență toate lucrurile pe care le-a creat."
2. "Și lumea era nevăzută și neexplicată, și întunericul era pe fața mării; și Duhul dinaintea Domnului a început să fluture pe fața apelor."
3. "Și a zis Domnul: 'Să fie lumină!' Și s-a făcut lumină."
4. "Și a văzut Dumnezeu că lumina era bună; și a separat Dumnezeu lumina de întuneric."



Ce diferență între traducerile moderne și această traducere antică?! :habarnam:

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Dragă Heartu, în cartea marelui profesor Robert J. Miller, un capitol întreg este consacrat faptului că textul grecesc al Septuagintei precum și cel aramaic al targumelor reprezintă traduceri în care realizatorii lor și-au luat libertatea de a modifica drastic textul ebraic cu scopul de a determina credincioșii să creadă că acele profeții sunt pentru timpul lor și autorul acesta aduce câteva exemple sugestive, însă eu nu pot face copy-paste după cartea lui din moment ce există drepturi de copyright care mă împiedică...Posted image...
Nu pot decât să pun aici mutrișoara acestui minunat profesor teolog, mult peste Bart Ehrman, care este la genunchiul broaștei față de Prof. Miller:
[ https://earlychristiantexts.com/wp-content/uploads/2021/02/MillerBBLongTwitterLogo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 28 February 2024 - 17:00.


#50
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheartu, on 18 februarie 2024 - 12:34, said:

Este foarte interesantă traducerea aramaică (din targumul "Onkelos") a primelor patru versete din cartea Genezei capitolul 1:

Geneza 1:1-4 în Targumul Aramaic "Onkelos":
1. "Cu Cuvântul Cuvântului s-a făcut această lume, și El a adus la existență toate lucrurile pe care le-a creat."
2. "Și lumea era nevăzută și neexplicată, și întunericul era pe fața mării; și Duhul dinaintea Domnului a început să fluture pe fața apelor."
3. "Și a zis Domnul: 'Să fie lumină!' Și s-a făcut lumină."
4. "Și a văzut Dumnezeu că lumina era bună; și a separat Dumnezeu lumina de întuneric."



Ce diferență între traducerile moderne și această traducere antică?! Posted Image

Poate ai încurcat ceva... în Onkelos sensul cuvintelor din aceste versete este ca în ebraică.

#51
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 28 februarie 2024 - 16:59, said:

Dragă Heartu, în cartea marelui profesor Robert J. Miller, un capitol întreg este consacrat faptului că textul grecesc al Septuagintei precum și cel aramaic al targumelor reprezintă traduceri în care realizatorii lor și-au luat libertatea de a modifica drastic textul ebraic cu scopul de a determina credincioșii să creadă că acele profeții sunt pentru timpul lor și autorul acesta aduce câteva exemple sugestive, însă eu nu pot face copy-paste după cartea lui din moment ce există drepturi de copyright care mă împiedică...Posted Image...
Nu pot decât să pun aici mutrișoara acestui minunat profesor teolog, mult peste Bart Ehrman, care este la genunchiul broaștei față de Prof. Miller

Între sensurile textelor TM, LXX și TA există diferențe... acum, problema care se pune, este care dintre cele trei e fidelă originalului?!
Poți să răspunzi la asta?! 🤔


PS
La Torah mă refer...

 logic1, on 28 februarie 2024 - 17:58, said:

Poate ai încurcat ceva... în Onkelos sensul cuvintelor din aceste versete este ca în ebraică.

Da, e posibil să fi încurcat eu borcanele... te întreb și pe tine, care dintre cele trei texte (TM, LXX, TA) este fidel Torei autentice?! 🤔

Edited by heartu, 28 February 2024 - 19:57.


#52
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Textul masoretic. Sulul lui Isaia găsit la Marea Moartă confirmă o transmitere fidelă a textului pe durata a 1000 de ani.

#53
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

 logic1, on 28 februarie 2024 - 20:43, said:

Textul masoretic. Sulul lui Isaia găsit la Marea Moartă confirmă o transmitere fidelă a textului pe durata a 1000 de ani.

OK, a consoanelor... dar ce facem cu sistemul vocalic inventat de masoreți, mai corespunde el vocalizării arhaice?! 🤔

#54
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Au inventat sistemul de notare, nu pronunția. Iar aceasta chiar dacă s-a schimbat puțin de-a lungul timpului, nu are legătură cu sensul cuvintelor. În plus, teologia VT a fost simplă și astfel nu a avut de suferit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate