Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Prima inchiriere - sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
E ilegal. Nu poti taia utilitatile cuiva care se afla intr-o locuinta cu sau fara drept (nici aceasta decizie nu-ti apartine, ea e luata doar de catre un judecator). Exista proceduri legale de evacuare, nu-si face fiecare dreptate cum ii trazneste prin cap.

Edited by murdar, 21 January 2024 - 21:35.


#20
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 21.10.2009

View Postmurdar, on 21 ianuarie 2024 - 21:26, said:

Ma refeream ca nu poti recurge la taierea utilitatilor ca arma ca sa dai chiriasii afara din casa.

N-are nicio treaba articolul din Codul penal pe care l-ai prezentat.

#21
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Atunci poate are treaba articolul asta:

https://www.avocatne...a-incheiat.html

Orice alta actiune din partea proprietarului pentru indepartarea fortata a chiriasului, este 100% ilegala.

#22
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Boss, nu ma obliga nimeni sa platesc eu restantele lor.  Le voi plati cand elibereaza locatia, simplu. Ca nu i-am adoptat sa dorm cu ei in pat.

Engie imi trimitea preaviz de debransare cand intarziam cu revizia obligatorie la 2 ani. Mai aveau cateva zile si inchideau gazele, la intarziere sau neplata, ei nu stau la discutii - poti amana dar nu mult.

Iar daca platesc sumele, dar nu vor plece dupa notificare (incheierea contractului sau la incalcare de orice reguli stabilite in contract), dupa cele 30 de zile, si in acest caz poti incepe un proces, evident, calea legala etc. Dar furnizorii de energie si gaze mie imi permit debransarea, din nou, o pot cere, nu cred ca ma impiedica vreo lege.

Din fericire nu mai tb sa inchiriez momentan. Mi se ridica sangele in cap doar cand au cuvantul " chirias ".

Edited by the_blue_raven, 21 January 2024 - 22:41.


#23
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Deci realizezi inepția și acum bagi o placa tristă despre restante. Nu era vorba de restanțe mai devreme.

#24
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Am zis asa 1. Ostil. 2. Ostil si neplatitor.

Again - esti liber sa ii tii si gratis in casa daca vrei. It's a free world. Nu judecam :)

Initiator, ai primit sfaturi bune. Acuma.. tu fiind peste mari si tari, cred vei sta cu speranta ca totul va fi ok si vezi tu dupa.

Edited by the_blue_raven, 21 January 2024 - 23:02.


#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
De obicei contractele de utilități rămân pe numele proprietarului.

Recomandarea mea este să treci la un furnizor de curent serios, cum.ar fi Enel sau E.ON.
Cu HE o să ai mari probleme. O să se termine contractul de închiriere și nu o să-ți vină facturile pe acea perioadă.

#26
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postthe_blue_raven, on 21 ianuarie 2024 - 18:33, said:

Contractele pe numele tau sunt printre putinele arme pe care le ai daca e ostil si nu vrea sa plece. Debransezi si te bransezi cu o  taxa mai tarziu cand scapi de el.

Asta ai afirmat. Folosirea debranșării pe post de armă.

#27
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Fix asa. S-a detaliat deja cu exemple. Consider subiectul incheiat.

#28
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Bine. Ești scuzat.

#29
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Bai murdar, tu n-ai ceva treaba si te retin colegii? ****************************************************************. Dai citate din legi al caror text nu reusesti sa-l intelegi.

@OP:
- contractul de inchiriere: iti faci cont pe SPV si acolo o sa ai posibilitatea sa incarci contractul de inchiriere, sa depui declaratiile de impozit pe venit, sa platesti impozitul. E o interfata f aiurea si uneori complet ilogica, dar ai totul acolo si poti rezolva de la distanta (de cateva luni sunt in California cu jobul si in Decembrie anul trecut a trebuit sa inregistrez noul contract, sa depun declaratia pt anul trecut, sa trimit formularul 603 pt evitarea platii CAS-ului, etc)
- utilitatile: contractele sunt pe numele tau, poti sa le ceri chiriasilor sa-ti trimita lunar indexul si tu sa-l trimiti prin aplicatia furnizorilor (Engie si Electrica au aplicatii ok, poti face totul acolo, exceptand acum in ianuarie, cand trebuie sa-si faca update-uri la sisteme din cauza tampeniei cu e-factura). Pt a evita problemele, le ceri garantie 2-3 chirii, ca sa ai bani sa platesti in caz ca ajung facturile mai tarziu. Returnarea garantiei o faci la 60 de zile calendaristice dupa ce au plecat din apartament (asta a fost mai greu de convins chiriasii, dar pana acum au acceptat in cele din urma, toti)
- un detaliu important in relatia cu ANAF: trece in contract valoarea chiriei in lei, te va scuti de niste calcule suplimentare cand depui declaratia 200 (impozitul pe venit pe anul precedent)
Daca mai ai intrebari, shoot, sa inchiriezi un apartament in Ro cand locuiesti in capatul celalalt al planetei e o aventura, dar nu e imposibil nici macar in Romania. Intru mai rar din cauza diferentei de fus orar (si a calitatii unora din useri, vezi bagaretul de seama de pe aici), dar mai arunc un ochi din cand in cand pe aici si daca pot sa te ajut cu o informatie, o fac cu mare placere.

Edited by terratec, 22 January 2024 - 12:08.
cenzurare text prea direct


#30
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postthe_blue_raven, on 21 ianuarie 2024 - 19:58, said:

Murdar - si in Ro sunt tinuti in brate chiriasii de legiutori. Nu e cazul aici de exagerari si inventii cu legi care nu exista. E nasoala situatia oricum in toate tarile.

Nu doresc sa ajungem ca in Vest unde "squatters " ti se pun in casa ilegal si tu dormi in strada asteptand 2 ani sa fie evacuati.
Cum sunt avantajati chiriasii? ca nu am auzit de asa ceva pana acum

#31
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 18.06.2017

View Postmurdar, on 21 ianuarie 2024 - 21:32, said:

E ilegal. Nu poti taia utilitatile cuiva care se afla intr-o locuinta cu sau fara drept (nici aceasta decizie nu-ti apartine, ea e luata doar de catre un judecator). Exista proceduri legale de evacuare, nu-si face fiecare dreptate cum ii trazneste prin cap.
Ai dreptate, e ilegal sa te duci cu unelte si sa ii blochezi utilitatile, nu a zis nimeni asa ceva.
Nu se duce nimeni, proprietar, cu surubelnita sa ii scoata cablul de curent.

#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,588
  • Înscris: 17.08.2007

View Postwhiteproud, on 22 ianuarie 2024 - 03:00, said:

Cum sunt avantajati chiriasii? ca nu am auzit de asa ceva pana acum
Prin faptul ca pot sa plece cand doresc, in alte tari cu o piata inchirierilor reglementata anunti cu 3 luni inainte ca pleci. Asta vine si de la faptul ca la noi 90% din apart se inchiriaza mobilate.

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Urmaresc si eu raspunsurile pentru ca as avea o locuinta de inchiriat, dar imi e frica sa o inchiriez caci nu stiu peste cine dau, prefer sa platesc eu luanr 300 lei cat vine intretinerea, decat sa umblu pe la militie.

Stiu doar ca contractul la Digi tv/net se pune pe numele chiriasului, care face contractul cu ei pe baza ctr. de inchiriere.
Ctr la enel/gaze ramane pe numele tau, e prea complicat sa schimbi asta.

La ANAF trebuie sa inscrii in SPV Cerere inregistare ctr locatiune si sa depui Declaratie unica.

Bafta!

Edited by -Diana-, 22 January 2024 - 14:50.


#34
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postbogdan_o, on 21 ianuarie 2024 - 21:26, said:

Salut

Pai nu le tai eu, le taie furnizorul.

Chriasul nu-mi plateste mie, eu nu am bani sa platesc furnizorul, furnizorul taie utilitatile.

Contract pe numele chiriasului = teapa. Daca ai utilitatile pe numele tau macar poti controla daca plateste sau nu.

Socrii au avut un chirias care a plecat dupa pandemie, dar a "uitat" sa plateasca gazul si curentul. Jegosul a profitat ca nu il puteau debransa in perioada aia. Acum le-a spus sa-l dea in judecata ca el e in Spania. Si beleaua e ca nici e-distributie si nici distrigaz nu permit schimbarea titularului unui punct de consum pana cand datoriile vechi nu sunt platite. Teapa... Culmea e ca socrii sunt la a doua teapa. Inaintea astuia a plecat altul tot asa, fara sa plateasca utilitatile cateva luni, i-a tot dus cu zaharelul. Atunci utilitatile erau pe numele lor si au zis ca noului chirias sa ii impuna sa treaca utilitatile pe numele lui sa nu mai plateasca ei din urma. Dar se pare ca la asta se va ajunge.

Nu discut cum puteau sa rezolve problema, daca era bine sa il controleze sau nu.

Zic doar ca, asa cum a spus the_blue_raven, contractul pe numele tau e un avantaj in lupta cu rau-voitorii.

Stii, in engleza e o vorba "two can play that game". Asa cum chiriasii se folosesc de "lege" pentru a te fenta, la fel poti face si tu.
Nu stiu de ce va complicati. Certe o chirie mai mare și ziceți ca are totul gratis, mai putin internet. Dacă ii trebuie sa iei bage. 12 ani am stat in chirie - apa, canal, gunoi, încălzire și curent era inclus in chirie. Și nu plăteam pe lunile de iarna mai mult. Suma era fixa pe durata contractului. De obicei se semna pe 12 sau 15 luni. Eu semnam pe 15 luni ca primeam bonus 1 luna gratis - ultima luna - practic stăteai 15+1. Am stat in 4 locuri in ăștia 12 ani.
Ai avantaje enorme - când aud ca totul e gratis și plătesc aceiași chirie iarna -vara o sa vina o grămadă și ai de unde alege, plus ca o sa ai rata de ocupare de 100%.
Alt avantaj ca o sa închiriezi pe termen lung - iar in contract treci - dacă pleacă înainte de expirarea lui, este răspunzător de plata inclusiv pentru lunile in care nu a stat. Așa era și la mine - numai ca am stat de fiecare data. Când expira contractul mă lăsau sa merg de la luna la luna dar chiria creștea cu vreo 15%. Numai ca eu semnam contract nou imediat. Dacă vroiam sa mă mut - semnam contractul și precizam data de mutare ca fiind începutul contractului.

View PostAztecWarrior, on 22 ianuarie 2024 - 22:08, said:

Nu stiu de ce va complicati. Certe o chirie mai mare și ziceți ca are totul gratis, mai putin internet. Dacă ii trebuie sa iei bage (Desi pentru 15 lei pe luna poți sa ii dai și internet gratis). 12 ani am stat in chirie - apa, canal, gunoi, încălzire și curent era inclus in chirie. Și nu plăteam pe lunile de iarna mai mult. Suma era fixa pe durata contractului. De obicei se semna pe 12 sau 15 luni. Eu semnam pe 15 luni ca primeam bonus 1 luna gratis - ultima luna - practic stăteai 15+1. Am stat in 4 locuri in ăștia 12 ani.
Ai avantaje enorme - când aud ca totul e gratis și plătesc aceiași chirie iarna -vara o sa vina o grămadă și ai de unde alege, plus ca o sa ai rata de ocupare de 100%.
Alt avantaj ca o sa închiriezi pe termen lung - iar in contract treci - dacă pleacă înainte de expirarea lui, este răspunzător de plata inclusiv pentru lunile in care nu a stat. Așa era și la mine - numai ca am stat de fiecare data. Când expira contractul mă lăsau sa merg de la luna la luna dar chiria creștea cu vreo 15%. Numai ca eu semnam contract nou imediat. Dacă vroiam sa mă mut - semnam contractul și precizam data de mutare ca fiind începutul contractului.

Edited by AztecWarrior, 22 January 2024 - 22:09.


#35
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostAztecWarrior, on 22 ianuarie 2024 - 22:10, said:

Nu stiu de ce va complicati. Certe o chirie mai mare și ziceți ca are totul gratis, mai putin internet.

Asta merge de regula cand faci la negru si cand vorbim de chirii relativ mici.

Adevarul e ca inchiriatul nu e pentru oricine si clar nu e acel venit pasiv mult visat de unii. Cine se gandeste ca fara efort inchiriaza si face management la o proprietate, ori nu a inchiriat deloc ori a inchiriat de prea putin timp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate