Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Metoda realizare instalatie electrica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Da si mai trebuie sa schimbi si din tabloul de pe casa scarii toata sarmaraia Posted Image
PS eu ma minunez ca am sig. de 16A pt. prize si 6 A pe iluminat si 25A pe general ..

Edited by crischir, 21 January 2024 - 15:44.


#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
E ok.
Puteai să pui și 10A pe iluminat.

#21
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Am LED peste tot Posted Image de 7 ani. Oricum era bine si pe becuri normale . Am avut inainte de LED "economice" Posted Image.. vro' 15 ani. La ce sa pun 10 A ? Iluminez o discoteca ?! Da pot sa pun si de 16 A , cine e impotriva?

Edited by crischir, 21 January 2024 - 16:05.


#22
Mihai3007

Mihai3007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.05.2016
Acum sa stam stramb si sa gandim drept. Cuvantul protectie mai semnifica ceva pentru noi in Romania de azi? Daca nu ne cramponam de vesnica "saracie" de la noi putem sa mai imbunatatim cate ceva pe ici, pe colo. Asa cum la orice instalatie pe gaz la teava/butelie trebuie pus detector de gaz, si la instalatia electrica avem nevoie de niste protectii de bun simt. Daca avem aparatura distrusa de supratensiuni este vina cuiva care nu a legiferat obligativitatea protectiei la supratensiune si a SPD-urilor, ci doar a AFDD-ului? Pana la urma fiecare face atat cat stie, cat poate financiar... I-mi place ca in alte tari au de mult prize cu siguranta incorporata, ar fi bune si la noi pentru a nu mai pune kilometri de sarme la fiecare priza in parte si panou de 1 mp.

#23
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 Mihai3007, on 21 ianuarie 2024 - 16:25, said:

I-mi place ca in alte tari au de mult prize cu siguranta incorporata, ar fi bune si la noi pentru a nu mai pune kilometri de sarme la fiecare priza in parte si panou de 1 mp.
Există și la noi prize cu protecție fuzibilă, doar că nu sunt cerute. Ultima pe care am luat-o zăcea de vreo 10 ani in stocul magazinului.
De fapt, există și siguranțe automate pt. doză de aparat. Chiar și protecții diferențiale.

#24
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 12.05.2019

 manole_77, on 21 ianuarie 2024 - 13:41, said:

Cred ca am lipsit putin de pe Pamant

Eu stiam ca  instalatiile prin pereti se pun prin copex sau tub Bergman, se folosesc doze de derivatie etc.
Acum toate montajele vazute pe net sunt cu cablu direct in santuri sau fixate pe beton, fara tuburi ... nimic.

S-au schimbat si normativele? Sa nu ma cert cu electricianul daca nu va baga cablurile prin tub.

Daca vrei sa tragi direct prin tencuiala fara tub, asigurate ca ii conductor potrivit pentru chestia asta. Eu personal nu recomand asa ceva.

Iti recomand sa faci instalatia prin copex, din caz de gauresti cu un burghiu/ cui pe acolo, ai o sansa sa realizezi ca ai dat in cablu. Iar daca ai sectionat un cablu la gaurit sau taiat pe acolo, ai sanse mari sa il inlocoiesti daca traseul nu are prea multe curbe stranse. Sau daca vrei sa mai adaugi o linie prin tubul respectiv, poti face asta ( asta daca mai ai loc in tub ). Iar daca folosesti conductori MYF, iti cresc sansele la operatiunile mentionate.
Foloseste doza de legatura pe fiecare camera in parte, eviti de a umple tabloul de sigurate cu  trasee care nu sunt necesare sa plece de acolo.

Edited by Talibane, 21 January 2024 - 17:34.


#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 adisz, on 21 ianuarie 2024 - 14:06, said:

Dupa cate stiu, protectiile obligatorii in tablou sunt diferentialul si protectia la supratensiune. Nu e cazul sa vorbim despre necesitatea lor, este prea evidenta.
Am intrebat si voi intreba mereu si mereu cati utilizatori si-au refacut instalatia electrica prin tragerea noilor conductori prin copexul/tubul PVC existente deja in pereti, operatii aproape imposibile?
Una dintre sursele sigure de probleme in electricitate o reprezinta imbinarea. Clema WAGO este o imbinare.
Normativul, contrar multor legi/regulamente/ordine din Romania este bine pus la punct. Pentru cei care inca nu stiu, are la baza electricitatea aia de pe timpul cand nimic nu era bine si totul era prost sau cum le place habarnistilor sa spuna pe vremea lui Ceausescu, blocuri comuniste, etc.
Se permit cleme Wago, nu? De fapt, ce tip de imbinari se permit? Cositorite (cu numar minim de tosadari), morsete etc. Cablurile flexibile prin tub (MYYM) se permit?

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006

 Mihai3007, on 21 ianuarie 2024 - 16:25, said:

Acum sa stam stramb si sa gandim drept. Cuvantul protectie mai semnifica ceva pentru noi in Romania de azi? Daca nu ne cramponam de vesnica "saracie" de la noi putem sa mai imbunatatim cate ceva pe ici, pe colo. Asa cum la orice instalatie pe gaz la teava/butelie trebuie pus detector de gaz, si la instalatia electrica avem nevoie de niste protectii de bun simt. Daca avem aparatura distrusa de supratensiuni este vina cuiva care nu a legiferat obligativitatea protectiei la supratensiune si a SPD-urilor, ci doar a AFDD-ului? Pana la urma fiecare face atat cat stie, cat poate financiar... I-mi place ca in alte tari au de mult prize cu siguranta incorporata, ar fi bune si la noi pentru a nu mai pune kilometri de sarme la fiecare priza in parte si panou de 1 mp.
N-ar fi mai bine ca furnizorul sa-si faca serviciul si sa nu ne livreze supratensiuni?

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

 aaaa4567, on 21 ianuarie 2024 - 17:37, said:

Se permit cleme Wago, nu? De fapt, ce tip de imbinari se permit? Cositorite (cu numar minim de tosadari), morsete etc. Cablurile flexibile prin tub (MYYM) se permit?

Nu am zis ca nu se permit clemele WAGO. Am afirmat doar ca problemele apar la imbinari iar clemele respective sunt imbinari.
Repet, nu am zis ca nu sunt permise.

Posted Image

#28
Mihai3007

Mihai3007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.05.2016
@  tytysor

  Incep sa apara supratensiuni pe ici colo de la cativa prosumatori care vor cu tot dinadinsul sa injecteze in retea si cand nu este consum. Mai apar si de la fulgere si trasnete, aici stam prost la protectii, iar ingroparea cablurilor este problematica, nu doar ca este mult mai scump dar cresc si pierderile, cel putin asa aflu de la altii mai cunoscatori in domeniu.
  Unii youtuberi foarte activi de la noi sustin cu experimente ca clemele Wago sunt de departe mult mai bune decat imbinarile cositorite.

#29
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 Talibane, on 21 ianuarie 2024 - 17:34, said:



Foloseste doza de legatura pe fiecare camera in parte, eviti de a umple tabloul de sigurate cu  trasee care nu sunt necesare sa plece de acolo.

90% din doze de derivație se astupă în timp de zugravi, deși normele interzic. E un chin să le găsești.
Poți face legături în doze de aparat adânci și știi sigur că nu se astupă cu tencuială.

Edited by a_r_C, 21 January 2024 - 18:53.


#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

 manole_77, on 21 ianuarie 2024 - 13:41, said:

Cred ca am lipsit putin de pe Pamant

Eu stiam ca  instalatiile prin pereti se pun prin copex sau tub Bergman, se folosesc doze de derivatie etc.
Acum toate montajele vazute pe net sunt cu cablu direct in santuri sau fixate pe beton, fara tuburi ... nimic.

S-au schimbat si normativele? Sa nu ma cert cu electricianul daca nu va baga cablurile prin tub.
Nu s-au schimbat normativele,acest mod de pozare exista doar ca era ales doar pentru situatii speciale si cu cabluri corespunzatoare.
Aceasta metoda este propagata de cei incapabili sa faca instalatii corecte prin tubulatura,de youtubisti care promoveaza anumite tipuri de cabluri dar doar de la firma... doar marketing,si nu in ultimul rand pentru executia usoara,arunci cablurile pe jos sau le fixezi direct prin zid si gata.
Metoda cea mai buna din toate punctele de vedere este executia instalatiei electrice prin tubulatura.

 aaaa4567, on 21 ianuarie 2024 - 17:37, said:

Se permit cleme Wago, nu? De fapt, ce tip de imbinari se permit? Cositorite (cu numar minim de tosadari), morsete etc. Cablurile flexibile prin tub (MYYM) se permit?
MYYM nu sunt admise.

#31
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Exista o adancime a santului pentru cablu impusa de normativ?
Pot in acelasi sant sa pun 2 sau3 conductori?

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

 manole_77, on 21 ianuarie 2024 - 19:59, said:

Exista o adancime a santului pentru cablu impusa de normativ?
Pot in acelasi sant sa pun 2 sau3 conductori?
Nu conductorul ci cablul se pozeaza in zid si da poti sa pui 2-3 cabluri ,cu modul asta de pozare iti bati joc de casa ta,ia vezi in proiect ai modul asta de pozare?

Da ,sa fie la minim 1cm sub fata caramizii/bca-ului ,etc,din ce este facut zidul.

Edited by anaki, 21 January 2024 - 20:14.


#33
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Toti care sunt impotriva cablului direct in tencuiala vin cu o singura obiectie "daca pusca cablul cum il schimb".
Parerea mea ca daca este facuta cum trebuie instalatia, tabloul are ce trebuie in el pentru fiecare circuit, etc, cablul nu are de ce sa "puste". Tine o generatie.
Daca aia care au inventat acel cablu zic ca se monteaza direct in tencuiala atunci asa se face ca doar nu sunt idioti.
Sa zicem ca tine 40 de ani instalatia facuta acum ca la carte.
In 2063 urmasii baga casa in reparatii capitale. Atunci schimba si cablurile vechi cu ce este la moda atunci.

#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

 xymzar, on 21 ianuarie 2024 - 20:40, said:

Toti care sunt impotriva cablului direct in tencuiala vin cu o singura obiectie "daca pusca cablul cum il schimb".

Daca aia care au inventat acel cablu zic ca se monteaza direct in tencuiala atunci asa se face ca doar nu sunt idioti.
Nu e singura obiectie,mai studiaza problema.

Cei care au inventat acest tip de cablu  si nu de acum(pt constructii de beton,blocuri)nu sunt idioti ,idioti sunt cei care cred ca acest mod de pozare se poate aplica oriunde oricand ,in special pe rezidential.

Edited by anaki, 22 January 2024 - 10:22.


#35
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 12.05.2019

 a_r_C, on 21 ianuarie 2024 - 18:53, said:

90% din doze de derivație se astupă în timp de zugravi, deși normele interzic. E un chin să le găsești.
Poți face legături în doze de aparat adânci și știi sigur că nu se astupă cu tencuială.

Adevarat, is satul de cautat doze dupa tencuiala, le  caut si cu picameru uneori...  Si aici nu spun doar despre dozele de legatura, sunt idioti care practic nu ii intereseaza  unde arunca materialu cand tencuie. Eu de obicei imi astup dozele cu saci,cartoane, ce gasesc pe acolo, desi asta nu este treaba mea, dar tot o fac ca nu am de ales, dar se mai trezeste cate un idiot care i se pare lui ca il incurca un colt de hartie ce iese din doza si scote toata bucata din doza si completeaza cu mortar.

Eu merg numai pe aparataj modular, si imi permite sa mai fac cate o derivatie de acolo, dar in principal prefer doza de legatura 196x152 , 160x140 , etc... In aceste doze, am unde sa imi fac necesarul de legaturi si sa mai si ramana loc daca este cazu.

#36
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 crischir, on 21 ianuarie 2024 - 15:30, said:

Tu pui la un apartament plita de 4 kW pe circuit separat ?! Mai adaug cuptor electric, MSV, AC ..?
Da. vrea sa faca suprize vecinilor. Mai ales daca pun si ei. :) Si cer toti marire de putere, sau pun ei cabluri mai groase. Sau lite triple in loc de fuzubile. :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate