Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Discuții imobiliare 2024

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
5315 replies to this topic

Poll: Intentii 2024 (180 member(s) have cast votes)

Doriti sa cumparati ceva in 2024?

  1. Da, un apartament (47 votes [26.11%])

    Percentage of vote: 26.11%

  2. Da, o casa (13 votes [7.22%])

    Percentage of vote: 7.22%

  3. Da, un teren (14 votes [7.78%])

    Percentage of vote: 7.78%

  4. Studiez in asteptarea unei minuni (44 votes [24.44%])

    Percentage of vote: 24.44%

  5. Nu (62 votes [34.44%])

    Percentage of vote: 34.44%

Vote Guests cannot vote

#4753
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 17.12.2017

Vizualizare mesajsirronkcuhc, pe 19 aprilie 2024 - 16:41, a scris:

Poate faci un jurnal pe undeva daca te apuci de construit; probabil o sa faci ceva de calitate si chiar sunt curios despre materialele si sistemele ce se folosesc acum in 2024 (latest and greatest) pentru structura, izolație fonica, termica, pompe de caldura, etc.

În sezonul 2024-2025-după-alegeri se folosesc metode inovative precum tencuitul la cancioc (rețeta 2 lopeți var, 1 lopată ciment și 5 lopeți de nisip), încălzirea cu boiler și sistemul congelator-pe-balcon.

Va arăta cam așa în randări

[ https://staycations.ph/wp-content/uploads/2023/06/Casa-De-Mercedes1-scaled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://staycations.ph/wp-content/uploads/2023/06/Casa-De-Mercedes2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://staycations.ph/wp-content/uploads/2023/06/11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://staycations.ph/wp-content/uploads/2023/06/Casa-De-Mercedes8-461x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4754
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajradu103, pe 19 aprilie 2024 - 20:52, a scris:

Imi imaginez cum va fi cand voi pune casa la vanzare cu 900 k eur + tva si nu prea voi avea timp al in doilea rand


O să stai și o să te uiți cum face altul lângă tine o vilă de 2 ori mai mare decât casa ta de 900.000 de euro și o să îl coste maxim 400.000 de euro.

Sigur nu o să mai faci rândul 2 de case.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 06:31.


#4755
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 04.12.2023

Vizualizare mesajradu103, pe 19 aprilie 2024 - 20:52, a scris:


Nu stiu daca voi face, m-am saturat cat hate mi-am luat la vanzarea mercedesului.
Imi imaginez cum va fi cand voi pune casa la vanzare cu 900 k eur + tva si nu prea voi avea timp al in doilea rand




Scopul final ar fi o casa prezenta prin finala anualei intr-un loc unde va trece la propriu aston martin pe la poarta nu adu-vaca desi e zona periurbana
Inca invat vocabularul ca sa intru-n domeniu pregatit

Conteaza enorm mediul in care te-nvarti.
Daca-i peste nivelul tau faci involuntar efortul de adaptare si te creste, daca-i sub te trage-n jos intotdeauna.
Spre exemplu astazi am cunoscut la sala un software engineer din Cannes, am avut cu cine bea prosecco de vineri

Ai luat terenul în dumbrava Vlasiei? Acolo își poate face casa oricine are niște bani, nimic complicat.

Ma gândeam ca iti faci si tu o casa undeva prin floreasca.

Prin urmare, s-au spulberat visele cu Spania, tenerife, vile în dorobanti sau unde mai visai tu, te-ai orientat în dumbrava la Ploiești.

Daca te gândești sa construiesti casa în dumbrava vlasiei și sa o vinzi cu profit mare, o sa fii un mare dezvoltator imobiliar similar cum ai fost dealer de mașini cu renault-mercedes.

Rămâne de văzut cât timp mai ai sa visezi tot felul de prostii, succes.

Edited by vecim, 20 April 2024 - 10:43.


#4756
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,173
  • Înscris: 03.12.2021
Sa va zic o chestie ( de care chiar imi pare rau )

La ansambluri noi cu asa zise figuri, sunt la fel de zgarciti si ingalati vecinii ca la bloc vechi cu ghena.

Edited by the_blue_raven, 20 April 2024 - 11:28.


#4757
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 14.09.2021
În Dumbrava Vlăsiei să fie vila 900.000 de euro + TVA? Eu văd că e 370.000 de euro și nimeni nu le va cumpăra.

https://www.olx.ro/o...i/?currency=EUR

Eu credeam că vila de 900.000 de euro e undeva unde terenul e minim 1000 de euro/mp.

Vezi că dacă faci ceva de 900.000 de euro aici o să plângi după bani.

https://www.google.c...mtw0n?entry=ttu

Sau și tu ești unul prostit de ăștia și ai dat bani acolo.

https://dumbravavlasiei.ro/

Eu credeam că cel mult în spate la Antena 1 faci o casă de 900.000 de euro.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 12:06.


#4758
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,173
  • Înscris: 03.12.2021
Radu, ai vazut Bogzie cati bani a ingropat in blocul ala vechi si a durat un an doar renovarea...

#4759
shase

shase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 21.03.2023

Vizualizare mesajthe_blue_raven, pe 20 aprilie 2024 - 11:28, a scris:

Sa va zic o chestie ( de care chiar imi pare rau )

La ansambluri noi cu asa zise figuri, sunt la fel de zgarciti si ingalati vecinii ca la bloc vechi cu ghena.

Tu aveai impresia ca oamenii se impart in doua categorii de mentalitate : oameni care stau la bloc vechi si oameni care stau la bloc vechi ? Nu exista aceasta segregare, totul tine de educatie, nu e nimic omogen.

Edited by MembruAnonim, 20 April 2024 - 12:19.


#4760
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 14.09.2021
Eu cred dar nu sunt sigur 100% că radu103 e userul ăsta care a pus întrebarea asta aici și i-a fost rușine să folosească contul lui.

https://forum.softpe...4#entry30672222

#4761
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,173
  • Înscris: 03.12.2021
Eu nu aveam impresia, dar am mai vazut folosite expresii de genul " mosi zgarciti de la blocurile vechi "

#4762
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajthe_blue_raven, pe 20 aprilie 2024 - 13:01, a scris:

Eu nu aveam impresia, dar am mai vazut folosite expresii de genul " mosi zgarciti de la blocurile vechi "

Nu mai există ”moși zgârciți de la blocurile vechi” decât maxim 3 - 4 la 42 - 50 de apartamente pe o scară.

Restul sunt oameni de 30 - 50 de ani care locuiesc în celelalte 42 - 50 de apartamente de pe o scară.

Voi parcă ați rămas în urmă cu 20 de ani cu gândirea cum e la bloc vechi.

Dacă locuiești în bloc vechi numără tu câți din ăștia "mosi zgarciti de la blocurile vechi" ai pe scară și o să vezi că nu sunt mai mult de 4 - 5.

Deja au murit destui din cei de 75 - 80 de ani care aveau 30 - 35 de ani pe vremea comunismului când au primit apartamente în blocuri vechi.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 13:22.


#4763
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,173
  • Înscris: 03.12.2021
Doar vreo 2 pusi sa faca probleme pe scara e suficient.

#4764
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 20 aprilie 2024 - 12:18, a scris:

Tu aveai impresia ca oamenii se impart in doua categorii de mentalitate : oameni care stau la bloc vechi si oameni care stau la bloc vechi ? Nu exista aceasta segregare, totul tine de educatie, nu e nimic omogen.

Poate o să rămâi ȘOCAT dacă o să afli că și ăia care s-au născut în blocurile vechi muncitorești și aveau părinți care erau boșorogi sunt prin țări străine de mulți ani.

Exact ca în centru a fost și este și la blocurile vechi în București, au plecat și pleacă în țări străine cei născuți în București în blocurile vechi la fel ca cei născuți în centrul Bucureștiului.

În locul boșorogilor care mor și au copii plecați definitiv din România cumpără provinciali care au făcut facultăți în București și au rămas în oraș.

Nu este nici o DIFERENȚĂ între tinerii ăștia care se mută în blocuri vechi și toți tinerii din blocul nou unde stai tu.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 14:54.


#4765
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,304
  • Înscris: 18.03.2007
Autostrăzi, centuri, scoli, spitale, alte instituții care construiesc pe bani europeni, pnrr etc, fac materialele de genul fier, ciment etc să fie contractate la preturi mari și nu dau șanse să mai scadă prețul materialelor până după 2027.

#4766
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.10.2022
E frumos acolo proiectul ala din Dumbrava Vlasiei, am mai zis asta. (asa din video-ul de prezentare, arata cam ca prin zonele din vest).

#4767
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,768
  • Înscris: 21.06.2016
Numai să nu vrei să ajungi în București la orele de trafic.

#4768
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.10.2022
N-arată rau: https://www.hotnews....obox=1713643763

#4769
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu exista segregare nici din punct de vedere financiar, la cine detine apartamente in blocuri vechi si noi.
La mine in bloc vechi locuieste o persoana care detine apartamente si restaurant in Paris, e drept ca umbla mult cu afaceri dar aici are resedinta din CI.Legat de educatie am amici profesori universitari si medici care locuiesc in apartamente vechi si nu din considerente ca atat si-au permis, pur si simplu asa s-au obisnuit, sunt trecuti de o varsta, au alte pasiuni, nu vor altceva locativ.

#4770
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajsirronkcuhc, pe 20 aprilie 2024 - 23:22, a scris:

Ii va afecta pe cei care au masini, multi parcheaza aiurea. Asta va afecta si cererea pentru proprietati acolo. Pe de alta parte, poate creste cererea pentru proprietati care pot fi amenajate pentru servicii, turism etc. Se vor amenaja parcari in zona ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate