Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Depunere Declarație unică 2024

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
IrinaM

IrinaM

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2024
Salutare!
Mă puteți ajuta, vă rog?
Mă număr și eu printre cei care depun declarația unică pt prima dată. Cazul meu este următorul:
Locuiesc în Australia.
Am un apartament în Ro care a fost închiriat anul trecut pentru 4 luni.
Am certificat digital și sunt persoană fizică.
M-am înscris în SPV cu certificatul digital.
Am descărcat și completat declarația. A fost validată cu succes. Mi-a mai rămas să o depun și nu pot. 🙈

Pentru depunere, site-ul îmi cere utilizator și parola. Nu le am, pt ca m-am înscris cu certificatul digital.
Mai mult decât atât, când intru în SPV-ul, nu am tot meniul. Am Mesaje, Solicitări, Arhiva Declarații, Programare Online și cam atât…

Am luat legătura cu suportul ANAF, dar pt ca nu știu dacă îmi vor răspunde vreodată, aș vrea să vă cer și sfaturile sau opiniile dumneavoastră.

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor!
Irina

#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Asta e link-ul pentru depunere declaratii: https://e-guvernare.ro/ (alege depunere declaratii ANAF)

Login se face cu certificat. Cand prezinti ceritificatul iti va cere o parola, aia fiind parola de la certificat.

Dupa ce o depui, noteaza indexul de incarcare si apoi verifica status-ul upload-ului aici: https://epatrim.anaf.ro/StareD112/

Daca totul e ok, iti va spune ca declaratia a fost incarcata cu succes, ca nu sunt erori de validare si vei avea un link pentru a descarca recipisa (asta e confirmarea formala a depunerii).

Edited by bogdan_o, 12 January 2024 - 12:00.


#3
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Ai incercat si aici: https://declunica.anaf.ro/my.policy
Ai grija sa fie ultima versiune de declaratie (actualizat în data de 10.01.2024), altfel nu va putea fi incarcata https://static.anaf....atie_unica.html

#4
IrinaM

IrinaM

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2024
@bogdan_o, multumesc pentru ajutor! A functionat de data asta si am reusit sa depun declaratia.
Insa in recipisa mi-au aparut niste erori. Ar trebui sa mai trimit o data sau las asa? Mai jos am atasat ce mi-au scris ei in recipisa.

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: oblig_realizat (1)
eroare regula: R42.2: Daca real_venit_net_impozabil('lipsa') = real_venit_net('lipsa') – real_cas('lipsa')
atunci real_venit_net – real_cas trebuie sa fie >0

@MrLTN, am incercat anterior la link-u acela si aveam aceeasi problema cu solicitarea unui nume de utilizator si parola.

#5
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 25.12.2005
Salutare , ai depus si formularul C168 ? Cel cu contractul de inchiriere

Sa nu fie de aici...zic si eu . Nu e sigur

Edited by alex321, 06 February 2024 - 13:56.


#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Aceeasi declaratie depusa de 3 ori la rand dadea eroare la depunere.Ziua urmatoare, aceeasi declaratie s-a depus fara nici o problema!Deci sistemul informatic varza....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate