Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Perpetuarea manelelor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 31.03.2015

View Postglassofwine, on 21 decembrie 2023 - 16:12, said:

  Totul face parte din agenda de imbecilizare sistematică a poporului,
N-are treaba, pur si simplu romanii rezoneaza cu manelele pentru ca au ceva manelist in zestrea lor genetica.

#20
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 11.07.2023
RaimondMacelaru, nu e vorba de reclama asta, ci de trivializarea muzicii in general. Daca te-ar auzi Petru Clej (mare roman) te-ar acuza de whatabout-ism. Adica aduci in discutie si alte genuri muzicale din industria muzicala. Aici ne referim la manelizare. Sigur ca sunt si alte genuri idioate cum ar fi trap sau altele. Dar asta e alta discutie. Nu se plang prea multi deoarece se pun prost cu cei care o canta si cu cei care o sustin. De exemplu postul ProTv e campion la difuzarea manelelor. Cineva zicea pe alt topic ca insusi Maruta are misiunea de a introduce in casele romanilor gustul prost si indobitocirea creierelor.

laffin, nu sunt probleme. E Ok.

adip1962 sa te auda Dumnezeu.

danigoleman in curand, respectivele creiere, vor fi protejate asa cum sunt Lgbtqai+-istii.

Punter, ne raportam mereu la comunism, uitand ca inaintea lor, au existat niste oameni care nu ar fi tolerat multe dintre lucrurile care se intampla in ziua de astazi.

glassofwine, asa e. Cat timp poporul are cu se delecta, este foarte bine pentru cei care ne conduc.

Edited by habanero, 21 December 2023 - 16:35.


#21
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Băbăeț, se pare că nu știți a defini ce e aia o manea.
Maneaua e un plagiat, hai să-i zicem cover, adaptat după alte muzici celebre. Atât de simplu e.
Că sunt apetențe pentru anumite genuri muzicale, irelevant.

#22
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
R-murphy- Naste din Berceni? La Constanta au aparut aia cu casete de vanzare prin 90 in statiile mari de trolebuze , urlau din casetofoane din alea cu luminite, nu scapai fara sa afli” hiturile” .

Edited by SharonCollins, 21 December 2023 - 16:42.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu muzica e deranjanta, ci comportamentul/stilul de viata manelist care a patruns in toate straturile sociale.

#24
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
In ziua de azi se fac reclame idioate. Erau mai bune reclamele din anii 2000.

#25
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Posthabanero, on 21 decembrie 2023 - 14:39, said:

I-auzi cum se rostogoleste si creste ca un bulgare gigant de zapada fenomenul manelelor, dar si variatiile acestui gen muzical.

https://youtu.be/jtz...iYS96lQquM6BEdo
Subcultura, gunoaie. Posted Image

#26
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Reclama aia e stupidă, o suporți sau schimbi canalul.

Manelele s au dus in cap ca audiență, acum vreo 10 ani bubuiau din orice cârciumă, nu mai e cazul.

De disparut, nu se poate, pentru orice gen de muzică vor exista fani.


#27
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,388
  • Înscris: 28.07.2008

View Postlaffin, on 21 decembrie 2023 - 14:53, said:

si care-i problema?
ce replica de bonbardier manelist...

#28
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 11.07.2023
Prophecy, nu sunt la curent cu statistica, dar daca sunt in picaj, nu cred ca e ceva foarte abrupt. Eu cred ca inca sfaraie manelele, exact ca micii pe gratar.

#29
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View PostSharonCollins, on 21 decembrie 2023 - 16:41, said:

R-murphy- Naste din Berceni? La Constanta au aparut aia cu casete de vanzare prin 90 in statiile mari de trolebuze , urlau din casetofoane din alea cu luminite, nu scapai fara sa afli” hiturile” .
probabil, nefiind impatimit al genului, nu-mi supraincarc unicul neuron cu date inutile, ce tim ninte totusi este ca avea o voce oarecum pitzigaiata, incercind sa "se produca" in genul muzicii indiene. aveam un coleg care era ceva "maistru" de naiba sa-l pieptene la o discoteca din centrul bucurestiului si ne aducea cele mai noi noutati, doar ca bucurestenii erau o minoritate in sectia aia .. in fine, vremuri trecute.

#30
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Hai ca am cautat si cica mai canta! Deci am nimerit-o . :)

#31
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 11.07.2023
Atreides, si eu gandeam asa inainte cand primeam vreun comentariu similar pe forum, dar ma gandesc ca poate a fost ironic.

#32
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 28.03.2011
Scuze, eu am crezut ca este vorba de maMele.

#33
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 11.07.2023
"Invitat la emisiunea „40 de întrebări cu Denise Rifai”, Mihai Mărgineanu a explicat de ce nu a putut asculta niciodată o manea până la final. Ce părere are artistul despre persoanele care ascultă acest gen muzical.

Acesta a vorbit despre faptul că nu îi plac deloc manelele și a menționat că nu consideră acest gen muzical nu este, de fapt, un gen muzical în adevăratul sens al cuvântului.

Mai mult, Mihai Mărgineanu spune despre oamenii care ascultă manele că au un intelectual sub medie, iar cei care le cântă o fac doar pentru bani.

De ce nu ascultă Mihai Mărgineanu manele
„N-am ascultat niciodată o manea cap-coadă. Maneaua mi se pare un curent, nu neapărat un stil muzical, pentru că nu este un stil muzical. Maneaua adevărată a apărut în România odată cu fanarioții, când fanarioții au venit cu instrumentiștii lor din Istanbulul actual, din fostul Constantinopol, care nu aveau vorbe.

Acele cântece, din care dansau cadânele sau dansatoarele… Rromii din România, pe vremea aia cei mai buni lăutari, au băgat și versuri la aceste cântece, și așa apărut maneaua culeasă de Anton Pann. Mult timp, după aia, s-a cântat Barbu Lăutaru și toți de origine romă sau de origine română cântau manele, dar ele au fost deteriorate de influența arabă, care e o influență foarte bună.

Acum, nu este neapărat influența, este vorba de mesajul pe care îl lasă și de starea pe care mi-o dă mie, nu altora. Mie-mi dă o stare proastă și mie mi se pare că totul este un fake (n.r.: fals), este o închipuire și este o problemă a societății în general. De fapt, este un nivel foarte scăzut, unii ar spune un nivel foarte scăzut de frecvență.

Mi se pare că cei care iubesc maneaua, acest gen muzical, sunt la un anumit nivel intelectual și la un anumit nivel de simțire. Și nu neapărat la un nivel mediu, ci sub mediu, asta am observat eu, s-ar putea să greșesc foarte tare."

#34
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Corect ! in primul rand trebuie sa ai o mica cultura muzicala, pe vremuri erai obligat sa mergi la opera, opereta, teatru, muzica simfonica.. atunci nu prea ma atrageau dar m-am desteptat si ascult muzica buna si care imi place , cand aud pe strada o manea eu bag un Kraftwerk, Vangelis, J.M.Jarre, preferata e The Robots.. asa cand ai un neuron si ala blocat pe un tipar/ programat pe mizerii gen manele, a nu se intelege ca nu ascult muzica turceasca, dar numai ceva de calitate si in preajma unor dansatoare, o narghilea in fata si ceva rakie Posted Image
PS nici muzica lautareasca de la noi nu prea ma incanta.

Edited by crischir, 21 December 2023 - 17:55.


#35
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011

View PostProphecy, on 21 decembrie 2023 - 17:05, said:

Reclama aia e stupidă, o suporți sau schimbi canalul.

Manelele s au dus in cap ca audiență, acum vreo 10 ani bubuiau din orice cârciumă, nu mai e cazul.

De disparut, nu se poate, pentru orice gen de muzică vor exista fani.


Din pacate maneaua de azi nu mai e ce a fost. Eu doar manele ascult si totusi le prefer pe cele de acum 10 ani decat pe astea de acum.

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
manelele profită de lălăiala din muzica pop...
în fiece dimineață europafm încearcă să facă și ei un ban popularizând niște leșinături de melodii, care seamănă izbitor una cu cealaltă, dar care excelează printr-o coloană muzicală searbădă... efectiv îți vine să vomiți :(

așa că maneaua își consolidează poziția de ritm.
că nu-s versuri, că nu-i mesaj - vrajă! niciun tânăr obișnuit nu caută-n muzică „mesajul”
el vrea ca ritmul melodiei să rezoneze cu vibrația corpului său
și atât!
:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate