Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Achat 118A - Fbt x-sub 118sa or t.box tp218/1600a

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
Salutari! Detin un subwoofer the box ta18 si as vrea sa mai iau ceva. Initial voiam sa fac un proiect de pwh, insa asta m-ar duce cam la 1000 de euro. Dintre cele enumerate mai sus care credeti ca merita mai mult pentru petreceri de tineret 14-19 ani, muzica de toate genurile, in special manele si tech-house...Am ascultat fbt pe 15 afara si am ramas surprins ce poate cutiuta aia mica. Sincer as merge pe achat 118a, toate trei au cam acelasi spl si ma gandesc ca asta este horn si se aude mai bine. merita tp218, avand in vedere ca are un spl asa mic?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
tp 218/1600 te coboara la 34 Hz , peak power puternic, ai acoperire mare - atentie ca sunt suburi de 18 inch, grele , are aproape 90kg unul ...
In ce sala desfasori sau afara ?
E locatie fixa sau te tot plimbi ?
Sunt scule de spl mare nu merge oriunde ca li se face rau la participanti .
La asa suburi trebuie FOH obligatoriu de 15 inch altfel apare o discrepanta inte registru inalt/mediu si bass- o sa cari sculele cu remorca Posted Image si atentie la curent, nu orice locatie va suporta consumul , daca ai cadere mare de tensiune iti pune in cap sursa in comutatie .

tp 218 este de aproape 5 x mai puternic fata de ce deti acum , calculeaza bine ...

Cu top-uri folosesti ?
As investi in 2 top RCF art 915 sa ai bass si la 1,8 metri iar subul tau jos sa acoperi arie mai mare , subul doar sa dea contur la sub 50Hz

Edited by ldpe, 21 December 2023 - 14:11.


#3
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 ldpe, on 21 decembrie 2023 - 13:59, said:

tp 218/1600 te coboara la 34 Hz , peak power puternic, ai acoperire mare - atentie ca sunt suburi de 18 inch, grele , are aproape 90kg unul ...
In ce sala desfasori sau afara ?
E locatie fixa sau te tot plimbi ?
Sunt scule de spl mare nu merge oriunde ca li se face rau la participanti .
La asa suburi trebuie FOH obligatoriu de 15 inch altfel apare o discrepanta inte registru inalt/mediu si bass- o sa cari sculele cu remorca Posted Image si atentie la curent, nu orice locatie va suporta consumul , daca ai cadere mare de tensiune iti pune in cap sursa in comutatie .

tp 218 este de aproape 5 x mai puternic fata de ce deti acum , calculeaza bine ...

Cu top-uri folosesti ?
As investi in 2 top RCF art 915 sa ai bass si la 1,8 metri iar subul tau jos sa acoperi arie mai mare , subul doar sa dea contur la sub 50Hz

Greutatea nu conteaza neaparat.
Petrecerile se vor desfarura in mare parte intr-o camera destul de maricica 20x10 cam asa or la persoane acasa, ar fi bine sa mearga subwooferul si inauntru si inafara.
Dupa cum spusei, nu este o locatie fixa.
Stiu ca nu merge oriunde, dar avand in vedere ca sunt majoritatea sunt adolescenti, se vrea sa te doboare si plus la care ii place muzica fara bass?
-
Daca cu al meu am crapat in baie o bucata de gresie, pentru ca ascult pana se vede rosu pe mixer Posted Image, nici nu imi imaginez cum e cu tp218.
Acum am doua topuri the box dsp 115
Da, ar trebuii ceva pe masura, m-am uitat la 715 si 915 si 915 are mai mult bass, da avand in vedere ca o sa am subwoofer nu stiu cat o sa-mi foloseasca.

Totusi sunt umpic asa intr-o stare neutra, nu inteleg daca este diferenta asa mare intre ele, toate avand aproape acelasi spl. In loc de tp218 crezi ca ar merge doua achat 118? Ma gandesc ca e horn si se va auzii bine?
Asta al meu pe populara nici nu se auda sincer, probabil asa va fi si hornul, nu stiu sigur.

Edited by Andrei160, 21 December 2023 - 15:55.


#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 Andrei160, on 21 decembrie 2023 - 15:55, said:

...
Petrecerile se vor desfarura in mare parte intr-o camera destul de maricica 20x10 cam asa or la persoane acasa,
...
Acum am doua topuri the box dsp 115

deja, dacă la astea 2xdsp115 adaugi un sub de 18”, pereții camerei se vor prăbuși ca la cutremur! Posted Image

Edited by gushpi, 21 December 2023 - 17:49.


#5
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 gushpi, on 21 decembrie 2023 - 17:49, said:

deja, dacă la astea 2xdsp115 adaugi un sub de 18”, pereții camerei se vor prăbuși ca la cutremur! Posted Image

Pai deja au picat alte lucruri, folosesc un ta18 si merg aproape de rosu in bucatarie :)

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
La suburi numai si numai daca ai un magazin unde se pot asculta pe muzica dorita sau pe cineva care il detine . Nu poti in 15 minute sa verifici un sub ...il cumperi de unde il poti si returna , altfel nu vad cum poti testa .
Degeaba bagi bass la picioare si sus le sfaraie urechile Posted Image, un tweeter de 50W rms "acopera" un bass de 500W , te innebuneste pana efectiv nu mai simti basul .
RCF seria 9xx sunt primele top-uri care redau incredibil basul ! nu le poti compara cu nimic , au deep bass care si fara sub merg incredibil .
The box dsp merg foarte inalt la volum peste 70% , te sparg , la bass te parasesc , chiar e bine sa le tai frecventa de sub 125Hz sa dispara basul jos din context si trecut pe suburi DAR echilibrat totul , nu topurile urla si basul nu poate sau invers .
Senzatia de tare se scoate din jonglarea mediu inalt , basul vine ca si un contur iar din calcul trebuie sa ai bas de 2 x mai puternic fata de top ca sa ai ce cauti , acea senzatie de copleseala , cand tot vibreaza in tine si toate conversatiile devin monolog interior Posted Image
Muzica trebuie sa sune bine pe ringul de dans NU in toata sala ca atunci te bagi in banca pentru 10 ani , sa acoperi toata sala trebuie mers cu 4...8 basi si 4 topuri , nu te lua dupa Untold ca aia merg pe 140 de basi de la l'acoustics de 5000W bucata .

#7
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 ldpe, on 22 decembrie 2023 - 16:45, said:

La suburi numai si numai daca ai un magazin unde se pot asculta pe muzica dorita sau pe cineva care il detine . Nu poti in 15 minute sa verifici un sub ...il cumperi de unde il poti si returna , altfel nu vad cum poti testa .
Degeaba bagi bass la picioare si sus le sfaraie urechile Posted Image, un tweeter de 50W rms "acopera" un bass de 500W , te innebuneste pana efectiv nu mai simti basul .
RCF seria 9xx sunt primele top-uri care redau incredibil basul ! nu le poti compara cu nimic , au deep bass care si fara sub merg incredibil .
The box dsp merg foarte inalt la volum peste 70% , te sparg , la bass te parasesc , chiar e bine sa le tai frecventa de sub 125Hz sa dispara basul jos din context si trecut pe suburi DAR echilibrat totul , nu topurile urla si basul nu poate sau invers .
Senzatia de tare se scoate din jonglarea mediu inalt , basul vine ca si un contur iar din calcul trebuie sa ai bas de 2 x mai puternic fata de top ca sa ai ce cauti , acea senzatie de copleseala , cand tot vibreaza in tine si toate conversatiile devin monolog interior Posted Image
Muzica trebuie sa sune bine pe ringul de dans NU in toata sala ca atunci te bagi in banca pentru 10 ani , sa acoperi toata sala trebuie mers cu 4...8 basi si 4 topuri , nu te lua dupa Untold ca aia merg pe 140 de basi de la l'acoustics de 5000W bucata .

Inteleg, dar daca basul se aude in parti, dansezi pe langa pereti? Nu stiu daca seria 9 de la rcf se compara cu dzr315 de la yamaha. O sa incerc cu doi subi achat sa vad cum sta treaba.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Yamaha are sunet plat , nu la toata lumea place vs RCF care are sunet plin ce merge bine la rock, disco. Yamaha sunt dedicate , merg bine pe pian, instrumente, voce dar fiecare separat , fiecare instrument cu boxa lui . Calitatea la Yamaha este incontestabila dar trebuie sa le asculti inainte de a le cumpara pe continutul tau . Rcf suna demential pe 15 inch , in sali mici nu mai ai nevoie de sub !
De la Yamaha am ascultat DBR si DBX , superb dar plat .
Cele mai bune de chefuri erau Behringer B 815 neo , foarte puternice la cat costau, pacat ca le-au retras din productie , vorbesc de behringer pentru ca la 1 bucata yamaha seria data de tine cumparai 4 behringer noi Posted Image.
Seria DZR este serie intelectuala din gama HD ce se preteaza in mari teatre sau sali de opera , calitatea este foarte ridicata la ele , daca le pui pe un amplif adevarat si nu le vezi zici ca uau ce sistem super hifi are omul in casa .Nicidecum nu sunt sa dai cu Sandu Ciorba in ele - du-ma du-ma focule cu yamaha ultra hd  Posted Image

Edited by ldpe, 23 December 2023 - 16:54.


#9
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 ldpe, on 23 decembrie 2023 - 16:52, said:

Yamaha are sunet plat , nu la toata lumea place vs RCF care are sunet plin ce merge bine la rock, disco. Yamaha sunt dedicate , merg bine pe pian, instrumente, voce dar fiecare separat , fiecare instrument cu boxa lui . Calitatea la Yamaha este incontestabila dar trebuie sa le asculti inainte de a le cumpara pe continutul tau . Rcf suna demential pe 15 inch , in sali mici nu mai ai nevoie de sub !
De la Yamaha am ascultat DBR si DBX , superb dar plat .
Cele mai bune de chefuri erau Behringer B 815 neo , foarte puternice la cat costau, pacat ca le-au retras din productie , vorbesc de behringer pentru ca la 1 bucata yamaha seria data de tine cumparai 4 behringer noi Posted Image.
Seria DZR este serie intelectuala din gama HD ce se preteaza in mari teatre sau sali de opera , calitatea este foarte ridicata la ele , daca le pui pe un amplif adevarat si nu le vezi zici ca uau ce sistem super hifi are omul in casa .Nicidecum nu sunt sa dai cu Sandu Ciorba in ele - du-ma du-ma focule cu yamaha ultra hd  Posted Image

Eu le-am ascultat pe tech-house intr-un club de la mine si asa este, au un sunet mai plat. Ti-am ascultat sfatul cu the box tp218 activ si voiam sa iau doua, dar pasive..Nu stiu daca este o alegere buna sau ce o sa se aleaga dintr-o camera de 15x10, dar e bine. Or achat 118a doua, probabil dupa sarbatori o sa comand.

#10
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
Gasisem si acest subwoofer de la turbosound, cred ca merita o bucata, dar nu inteleg care este faza cu conexiunea lui...Turbosound TCS-B218. 142 peak 136 continuu, probabil cat doi tp218. Vreau sa fac ce.a mai buna alegere si sa nu trebuiasca sa il schimb.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Turbosound sunt slabute, ceva gen Behringer mai evoluat, practic sunt asamblate in aceeasi fabrica , boxe bune ce au componente slab calitativ , de buget . Turbosound au vreo 2 serii bune restul pauza, nu mai raspunde controlul DSP si te iei de cap la ce tehnologie e acolo mai ales la comunicarea Klark teknik cu amplificatorul de putere ...










#12
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 ldpe, on 26 decembrie 2023 - 21:24, said:

Turbosound sunt slabute, ceva gen Behringer mai evoluat, practic sunt asamblate in aceeasi fabrica , boxe bune ce au componente slab calitativ , de buget . Turbosound au vreo 2 serii bune restul pauza, nu mai raspunde controlul DSP si te iei de cap la ce tehnologie e acolo mai ales la comunicarea Klark teknik cu amplificatorul de putere ...










Am ramas pe tp218 pana la urma si voiam sa te intreb daca ca sateliti zx5 sunt bune, dupa parerea mea ca le-am auzit pe ep2000 350w, nu poti sta nici asa in fata. Intelesesem ca himaxx 60 ar avea mai mult bass, dar nu asta ma intereseaza, plus ca sunt mai scumpe sh, aproape dublu la pret.

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
ZX5 sunt cam mari, suna placut pe bas dar iti sparg urechile pe inalte, nu le poti pilota cu amplificator de proasta calitate , va suna prost.
Verdict - bune ca sateliti

#14
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
No bun atunci, merg pe zx5, alta varianta pana in 1000 de euro SH nu cred ca se gaseste. Conteaza sa aiba sensibilitate destul de mare, nu neaparat un bass puternic, ci sa se auda tare, pe partea de subwoofer am ales deja ce ai spus tu. Multumesc de ajutor, ca de fiecare data ! Revin cu review.

#15
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

 Andrei160, on 31 decembrie 2023 - 16:01, said:

Intelesesem ca himaxx 60 ar avea mai mult bass,

Este exact invers.    Nu au bass,  au multe medii înalte, cu mult peste ceea ce ar fi normal.
ZX5 sunt mult mai ponderate,  au joasele cele mai bune din toate seriile de compacte ABS,  dar cu prețul pierderii de presiunii acustice.
Ca fidelitate ZX5 sunt mai bune,  chiar dacă par mai puturoase ca HiMaxx60.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate