Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Calcul pensie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Salut

Am o nedumerire: la calculul pensiei nu se ia in considerare cat ai cotizat efectiv? Adica in cei 30-35 de ani in campul muncii un om poate lucra in mai multe locuri, cu salarii diferite.
Adica eu am fost director de magazin si luam salariu peste medie; sau lucrez 30 de ani la o firma, manager, apoi in ultimul an lucrez cu salariul minim pe economie-cum se calculeaza pana la urma?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
https://cpmb.ro/pres...lculul-pensiei/

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se tine cont de salariu, dar nu se ia in considerare cat ai cotizat efectiv.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009
Ba se ia in calcul, dar... Se ia in calculul standard "salariul brut de incadrare" (adica salariul care ti-a aparut pe cartea de munca). In practica, in multe cazuri salariul brut de incadrare era doar o parte din total venituri pentru ca aveai ore suplimentare, sporuri, etc. Alea nu apareau in cartea de munca. Evident ca acolo ar fi trebuit sa duci de la fiecare firma de unde ai lucrat cate o adeverinta cu veniturile totale brute ale fiecarei luni. Asta presupune o munca "de sisif" pentru ca multi pensionari au lucrat la companii de stat care s-au inchis, arhivele sunt in alte parti, etc.

Exemplu unei rude: lucrat la ICIM inainte de Revolutie. Avea salariul brut cam 40% din total venituri; restul erau impozitate dar nu le are pe cartea de munca. ICIM Brasov nu mai exista de mult. Arhiva e prin Moldova pe undeva. Firma arhivatoare ii cere vreo 1000 lei ca sa ii caute si sa ii dea adeverinta cu ce gaseste (fara sa ii garanteze ca ii gaseste ceva - in esenta posibil ca saci intregi sa se fi pierdut).

Pe scurt: daca nu poti sa duci dovezi (adeverinta) cu sumele totale brute avute = iti calculeaza pensia doar pe baza sumelor din cartea de munca si pierzi mult! Trist dar adevarat :-(

View Postpasilla, on 20 decembrie 2023 - 15:22, said:

Se tine cont de salariu, dar nu se ia in considerare cat ai cotizat efectiv.
Ba normal ca se ia in calcul cat ai cotizat efectiv! Se calculeaza punctajul lunar si anual pe baza cotizatiilor efective.

Problema este la pensionarii care au castigat semnificativ mai mult decat era pe cartea de munca (sporuri, etc). Daca nu aduc adeverinte cu acele castiguri (si in realitate au sanse tot mai mici sa aduca de la firme care nu mai exista de zeci de ani) atunci au pierdut cotizatiile respective care nu le sunt recunoscute in calculul punctajelor anuale.

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006
E vreun site de al statului unde fiecare angajat sa vada suma totala data de el la fondul public de pensii (pilonul 1) de la inceput  pana la data curenta ?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostXman_ghio, on 20 decembrie 2023 - 15:33, said:

Ba normal ca se ia in calcul cat ai cotizat efectiv! Se calculeaza punctajul lunar si anual pe baza cotizatiilor efective.
Chiar tu te contrazici.
Nu e ca si cum ar exista un cont pe numele tau, unde se varsa contributiile, iar cand iesi la pensie verifici cat ai strans acolo.

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postvaru_alin, on 20 decembrie 2023 - 15:09, said:

Am o nedumerire: la calculul pensiei nu se ia in considerare cat ai cotizat efectiv? Adica in cei 30-35 de ani in campul muncii un om poate lucra in mai multe locuri, cu salarii diferite.
Dupa 01 apr. 2001 vei regasi brutul in datele casei de pensii. Datele alea sunt din Revisal. Ai avut 2 contracte sa zicem, ai brutul insumat.
Ai acolo stagii lunare, anuale, tot tacamul.

View PostMoinesti72, on 20 decembrie 2023 - 15:38, said:

E vreun site de al statului unde fiecare angajat sa vada suma totala data de el la fondul public de pensii (pilonul 1) de la inceput  pana la data curenta ?
Iti faci cont pe saitul casei de pensii - cnpp.ro si ai acces la punctajul de dupa 2001 si eventual daca au apucat sa le treaca si perioadele contributive din cartea de munca.

Edited by TheWarrior, 20 December 2023 - 15:46.


#8
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.06.2008
Salut vere !

Recomandarea mea este sa folosesti site-ul  https://lapensie.com/ , sustinut gratuit de voluntari experti romani, unde poti sa-ti faci o simulare a nivelului pensiei si a vechimii necesare daca ai datele din cartea de munca si adeverintele de venituri eliberate de casa de pensii . Pe site gasesti si un forum unde poti primi raspunsuri de la experti la diferitele probleme pe care le poti intampina.

#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Faci cerere online la CNPP, dupa aceea daca nu ai semnatura electronica descarci cererea, o tiparesti, o semnezi si mergi la CNPP teritoriala pentru a ti se aproba deschiderea contului online. Dupa aceea iti poti vedea sumele cu care ai cotizat din 2001 pana in  prezent. Pana in 2001 nu se afla in baza de date, se calculeaza dupa cartea de munca si alte acte doveditoare.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si dupa 2001 e brambureala. Lipsesc o gramada de date.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postpasilla, on 20 decembrie 2023 - 15:51, said:

Si dupa 2001 e brambureala. Lipsesc o gramada de date.
Nu lipseste nimic stai linistit, totul e trecut acolo la banut.
Ai calcul facut pt punctajul lunar la 5 zecimale...............

#12
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

View Postpasilla, on 20 decembrie 2023 - 15:51, said:

Si dupa 2001 e brambureala. Lipsesc o gramada de date.
Lipsesc doar daca angajatorul a facut manarii. Poti vedea daca iti vireaza contributia lunar.

Semi-off topic: In urma unei perioade contributive rezultate dupa iesirea la pensie, merg la ghiseul CNPP sa imi recalculeze drepturile. Cerere, copie CI, totul frumos. Dama de la ghiseu imi impinge cererea inapoi si imi cere adeverinte de la angajator ca de unde sa stie ei ce si cum am lucrat? Replica: Mai cucoana vad eu de acasa in contul online contributia lunara si nu vedeti voi ca este sistemul vostru?
Rezultatul: A tacut malc si mi-a inregistrat cererea. Ma rog, imi trebuie sa mai traiesc 25 de ani sa recuperez suma cotizata pentru care s-a facut recalcularea.

Edited by shmecherul, 20 December 2023 - 16:03.


#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

View Postpasilla, on 20 decembrie 2023 - 15:39, said:

Chiar tu te contrazici.
Nu e ca si cum ar exista un cont pe numele tau, unde se varsa contributiile, iar cand iesi la pensie verifici cat ai strans acolo.
Nu ma contrazic deloc. Normal ca nu verifici in timp real, dar punctajul se strange efectiv luaind in calcul sumele contribuite lunar! Daca ai acte pe ele - ceea ce inainte de 2011 cand s-a "digitalizat" (cica) e mai greu.

Eu chiar am fost la Casa de Pensii si am solicitat fisa de contributivitate (desi mai am ceva zeci de ani pana la pensie). Apare totul din 2004 pana azi - deci daca angajatorul nu a facut "prostii"/manevre, atunci apare totul ok si se poate face calculul.

Revin: problema principala este la cei care au lucrat in firme care nu mai exista, dar mai ales in firme de dinainte de 1989 (firmele de stat desfintate de mult). Din pacate aia nu prea mai au de unde sa primeasca adeverintele cu toate sumele virate si pierd masiv la pensie.

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpasilla, on 20 decembrie 2023 - 15:22, said:

Se tine cont de salariu, dar nu se ia in considerare cat ai cotizat efectiv.

View Postpasilla, on 20 decembrie 2023 - 15:51, said:

Si dupa 2001 e brambureala. Lipsesc o gramada de date.
Tu chiar cred ca ai norma la scrii prostii pe toate topicurile! in ce calitate afirmi cele de mai sus?

View Postshmecherul, on 20 decembrie 2023 - 16:02, said:

Lipsesc doar daca angajatorul a facut manarii. Poti vedea daca iti vireaza contributia lunar.

Semi-off topic: In urma unei perioade contributive rezultate dupa iesirea la pensie, merg la ghiseul CNPP sa imi recalculeze drepturile. Cerere, copie CI, totul frumos. Dama de la ghiseu imi impinge cererea inapoi si imi cere adeverinte de la angajator ca de unde sa stie ei ce si cum am lucrat? Replica: Mai cucoana vad eu de acasa in contul online contributia lunara si nu vedeti voi ca este sistemul vostru?
Rezultatul: A tacut malc si mi-a inregistrat cererea. Ma rog, imi trebuie sa mai traiesc 25 de ani sa recuperez suma cotizata pentru care s-a facut recalcularea.
Am dubii mari ca solicitarea ti-a fost aprobata fara adeverinta de la angajator! ai fi probabil singurul din RO!

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttytysor, on 20 decembrie 2023 - 17:20, said:

in ce calitate afirmi cele de mai sus?
In calitate de beneficiar de brambureala.

#16
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

View Posttytysor, on 20 decembrie 2023 - 17:20, said:




Am dubii mari ca solicitarea ti-a fost aprobata fara adeverinta de la angajator! ai fi probabil singurul din RO!
Este problema ta, eu vorbesc pe fapte. Sumele virate le vedeam eu de acasa, cum au fost virate. lunar. Se stia de la ce firma se vireaza.

#17
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Mai clar decat atat n-ai sa gasesti:

Cuantumul pensiei se determină prin înmulţirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie:

Cuantum pensie = Punctaj mediu anual x Valoarea punctului de pensie

Punctajul mediu anual se determină prin împărţirea numărului de puncte rezultat din însumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numărul de ani corespunzător stagiului complet de cotizare (Anexa 5):

Punctaj mediu anual = (Punctaj anual 1 + Punctaj anual 2 + … + Punctaj anual N) :

Nr. ani stagiu complet

Punctajul anual se determină prin împărţirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate în anul calendaristic respectiv:

Punctaj anual = (Punctaj lunar 1 + Punctaj lunar 2 + … + Punctaj lunar 12) : 12

Punctajul lunar se calculează prin raportarea câştigului salarial brut (venitului lunar asigurat) la câştigul salarial mediu brut din luna respectivă:

Punctaj lunar = Câştig salarial brut lunar : Câştig salarial mediu brut lunar

#18
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 21.04.2012

Quote

Punctaj lunar = Câştig salarial brut lunar : Câştig salarial mediu brut lunar"
ultimul fiind majorat din pix.

Când am scris la MMPS la dezbaterile pe legea pensiilor și le-am atras atentia că, deși câştigul salarial brut lunar creștea, nu ținea pasul cu împărțitorul, rezultând an de an un nr. mai mic de puncte, am primit o grămadă de talaș drept răspuns :

Quote

Buna ziua,
Referitor la solicitarea dvs. transmisă la secțiunea [email protected], la proiectul de Lege privind sistemul unic de pensii, vă comunicăm următoarele:
  PROIECTUL DE LEGE isi propune ca prin solutiile legislative reglementate sa asigure un sistem de pensii sustenabil din punct de vedere financiar prin includerea în noua legislație a unei formule de calcul bazată pe numărul de puncte realizat de fiecare beneficiar, potrivit principiului contributivității. Întărirea principiului contributivității astfel încât cuantumul pensiei să reflecte activitatea profesională și contribuția la sistemul public de pensii, în raport de veniturile realizate de asigurat.
-  Identificarea de soluții privind asigurarea unor pensii adecvate și echitabile pentru toți beneficiarii sistemului public de pensii corelate cu contribuția acestora adusă în timpul vieții active la bugetul asigurărilor sociale de stat.

Cu deosebită considerație,

Iar începând cu 01 septembrie 2024, conform noii legi (L 360 / 04.12.2023, publicată în Monitorul Oficial Partea I nr. 1089 din 04 decembrie 2023), modalitatea de calcul se simplifică :

P =  VPR x Numărul total de puncte.

VPR (valoarea punctului de referință) va fi de 81 de lei potrivit noii legi a pensiilor.

Număr total de puncte = puncte contributivitate + puncte stabilitate + puncte perioade asimilate si necontributive.

Punctele de necontributivitate reprezintă anii petrecuți în armată, șomaj sau facultate (0,25 puncte de fiecare an).
Punctele de contributivitate sunt anii în care ai contribuit la sistemul de pensii.
Punctele de stabilitate se acordă pentru anii de muncă peste stagiul de cotizare, astfel :
0,50 puncte/an, pentru anii din intervalul 26 - 30 de rămânere în muncă, inclusiv;
0,75 puncte/an, pentru anii din intervalul 31 - 35, inclusiv;
1 punct/an, pentru anii din intervalul 36 - 40 de ani etc

Edited by Alka10, 21 December 2023 - 15:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate