Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

Calcul pensie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Eu zic ca nu e talas. Te-a lamurit clar:
sa asigure un sistem de pensii sustenabil din punct de vedere financiar

Alka10

Alka10

Member

• Grup: Members

pasilla, on 21 decembrie 2023 - 15:56, said:

Eu zic ca nu e talas. Te-a lamurit clar:
sa asigure un sistem de pensii sustenabil din punct de vedere financiar

Corect . Nu conteaza cat am contribuit eu, conteaza cat le ajung lor banii. Oricum deja nu le mai ajung. Posted Image

laureate

laureate

Junior Member

buna ziua, fiind in zona IT am beneficiat de deducere la impozit, implicit brutul si netul au fost mai mari decat daca nu as fi avut deducerea.
intrebarea este, sa ma raportez pentru baza de calcul a pensiei la perioada cand a existat aceasta deducere si cuantumul pensiei va fi mai mare?  sau pensia se calculeaza fara sa fie luata in calcul aceasta deducere?
bineinteles ca raspunsul dep. financiar este ca nu se va lua in calcul deducerea la stabilirea pensiei.
multumesc.

Alka10

Alka10

Member

De pe site-ul CPMB :

"Punctajul lunar se calculează prin raportarea câştigului salarial brut (venitului lunar asigurat) la câştigul salarial mediu brut din luna respectivă:
Punctaj lunar = Câştig salarial brut lunar : Câştig salarial mediu brut lunar"

https://cpmb.ro/pres...lculul-pensiei/

Câştigul salarial mediu brut lunar a fost in octombrie 2023 de 7509 leiPosted Image

Later edit : brutul nu a fost mai mare, doar netul.

Edited by Alka10, 15 January 2024 - 16:33.

shmecherul

shmecherul

Active Member

laureate, on 15 ianuarie 2024 - 11:19, said:

buna ziua, fiind in zona IT am beneficiat de deducere la impozit, implicit brutul si netul au fost mai mari decat daca nu as fi avut deducerea.
intrebarea este, sa ma raportez pentru baza de calcul a pensiei la perioada cand a existat aceasta deducere si cuantumul pensiei va fi mai mare?  sau pensia se calculeaza fara sa fie luata in calcul aceasta deducere?
bineinteles ca raspunsul dep. financiar este ca nu se va lua in calcul deducerea la stabilirea pensiei.
multumesc.
Suma care a mers la pensii (de stat+privata) a fost aceeasi, 25%. Brutul a fost acelasi, netul l-ai avut mai mare deoarece nu ti s-a impozitat cu 10% suma ramasa dupa retragerea sumelor datorate CAS si CASS.

wertyck

wertyck

Guru Member

• Grup: Senior Members

laureate, pe 15 ianuarie 2024 - 11:19, a scris:

multumesc.
Poți să ți faci cont la "Casa de Pensii" https://www.cnpp.ro/...re-acces-online
și pe SPV ANAF https://www.anaf.ro/...ePublic/#tabs-1 și îți poți vedea toate contribuțiile și veniturile salariale(sau de alte natură).

calinux

calinux

Member

Am descarcat de la cnpp situatia mea lunara, anuala si viramente pilon 2.
Din împărțirea venit brut / salariu mediu pe economie nu iese punctajul lunar, cnpp da mai putine puncte, oricite 5 zecimale s-ar visa
Am rascolit internetul după o parere avizata, numai gargara
  Am incercat diverse variante de 'reverse engineering' pe logica lor
In 2024.01 cine are pilon 2 ia punctaj 0.81 din brut/medie lunara
In 2023  sunt 0.85 si cam la fel de prin 2018, cand Dracnea a mutat toate taxele din brut
Pe vremea dinainte când CAS era împărțit între angajat si angajator încă n-am găsit formula magică
  m-ar interesa corecția magică incepand de prin '89 fata de brutele din cartea de munca, prin 2002-2003 pare a fi cam 0.75, nu știu mai in urmă, poate deține cineva secretul

Alta boroboata
din 2001 in 2007 si apoi din 2011 pina in 2016 apare suma cotizata brută ok la cnpp, cu prime, bonus, sal 13 dar punctajul lunar e 'flat', idem viramentul pilon 2
in 2008 - 2010 si apoi 2017-2023 punctajul urmărește venitul luna de luna. Aceeasi corporatie, aceleasi autoritati.
estimativ din cei 12 ani cu primele sărite s-ar strânge cam 15 puncte medii anuale (adica 1.2k /luna la pensie!)
orice sfat e binevenit, bănui ca trebuie sa obțin ceva adeverință de la foștii

Edited by calinux, 17 March 2024 - 23:46.

Alka10

Alka10

Member

Partial, explicatia e pe site la CNPP, statul roman pedepseste contribuabilii ca n-a fost lasat sa praduie el toti banii Posted Image

https://www.cnpp.ro/...nistrat-privat-

Pentru restul, Tribunalul Bucuresti e plin de procese de recalculare a pensiei, probabil si celelalte judecatorii din tara.

Nu cred ca aveti de ce sa obtineti adeverinte de la fostii angajatori, daca salariul brut de pe site de la CNPP e corect, ei si-au facut datoria si au transmis datele / au platit taxele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate