Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Ce clasa de amplificatoare audio preferati?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

Poll: Ce clasa de amplificatoare preferati? (36 member(s) have cast votes)

Ce clasa de amplificatoare preferati?

  1. A (8 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  2. B (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. AB (18 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  4. D (8 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  5. Alta, precizati care / combinatii intre cele de mai sus, detaliati (2 votes [5.56%])

    Percentage of vote: 5.56%

Vote Guests cannot vote

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In sculele mai de doamne-ajuta vei gasi in principiu doar transformatoare toroidale si amplificatoare clasa A sau AB.
Nu am zis high-end, ptr ca le gasesti si la scule sub 1000 de euro.

#20
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,800
  • Înscris: 04.10.2014
Le prefer pe cele din clasa bună.

#21
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006
Asa, si care sunt mai exact dupa parerea ta? Sau este secret? :)

#22
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,800
  • Înscris: 04.10.2014
Cele care nu distorsionează semnalul.

#23
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 12 decembrie 2023 - 13:16, said:

Ca și colegul Tzur, eu aleg amplificatoarele după greutate, contează clasa spre deloc, THD etc. Posted Image
Cu căt e mai greu, cu atât inspiră mai multă incredere!
Deci transformatoare toroidale babane și tot la fel, condensatori electrolitici cât mai arătoși, garanția unui sunet plin.
Respect! Tu nu vei fi niciodata pacalit la un test in orb deoarece te ajuta simtul tactil. Cu exceptia situatiei de imponderabilitate, vei pipai intotdeauna sunetul mai bun.

Ironia este ca la un test in orb toate clasamentele amplificatoarelor ar fi basculate ori din prima, ori  din simple trucuri  cum ar fi manevrarea  butonului de volum , ceea ce nu este cazul in privinta boxelor. Recomandarea mea a fost intotdeauna sa se mute atentia pe boxe. Abia cand ajungi la nivelul "Bai, cam asta a fost, mai mult de atat nu mi permit, cu astea o sa defilez ani buni de acum inainte!' incepi sa te joci cu amplificarea. Ca sa nu mai spun iar de shambr, room, odaia de auditie sau cum vreti voi sa denumiti o incapere prea deseori neprietenoasa cu sunetul. Noroc ca impedimentul asta e rezolvat de un DAC bun, ala chiar face minuni, inca mai ceva decat ampliful.

#24
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 12 decembrie 2023 - 13:16, said:

Ca și colegul Tzur, eu aleg amplificatoarele după greutate, contează clasa spre deloc, THD etc. Posted Image
Cu căt e mai greu, cu atât inspiră mai multă incredere!

Deci transformatoare toroidale babane și tot la fel, condensatori electrolitici cât mai arătoși, garanția unui sunet plin.

Pe bune? Hai sa zicem ca n-are importanta clasa de amplificare, distorsiunile armonice nu conteaza mai ales la un volum ridicat? Doar greutatea, pentru ca asta inspira incredere? Hai sa facem o comparatie, fortata:
Asta: https://www.emag.ro/...ication-section, 6kg cu transformator, in comparatie cu https://www.stereoma...non-heos-7-7648, 4,5kg fara alimentare cu sursa in comutatie, sa zicem 5kg cu totul. Ce alegi? Printre altele am avut ocazia sa le ascult pe amandoua, cel din urma il am acasa de ceva ani. Ce-ai alege? Te iei doar dupa greutate? Primul asa-zis sistem e doar o tigaie, al doilea se situeaza la ani lumina distanta, nu e hi-fi asa cum e denumit pompos, are destule "bube".
Am comparat mere cu pere intentionat dar nu intotdeauna greutatea conteaza, parerea mea.

Edited by un_el, 12 December 2023 - 16:08.


#25
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
Prefer clasa A, SE de genul celor ale lui Nelson Pass sunt preferate, dar din lipsa ma multumesc si cu un AB solid cu un curent de bias ridicat.

#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
In legatura cu greutatea, vedeti ca alea in clasa D au randament foarte mare, racire foarte putina, pe cand cele AB trebuie sa aiba radiatoare generoase sa poata disipa caldura.  Asta indiferent cum e sursa din ele, traf toroidal sau in comutatie.

#27
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006
Corect, nimic de zis! Am spus doar ca nu intotdeauna greutatea conteaza. Oricare amplificator, din orice clasa, ar putea sa functioneze bine-mersi atat cu transformator cat si sursa in comutatie. Evident ca ambele metode au avantaje si dezavantaje.
Ce n-ar fi dat unii ca acum 50 de ani sa fi avut ce este acum, amplificatoarele de clasa D. Compacte, usoare, puternice, numai trebuiau sa-si rupa spatele in doua carand nu stiu cate zeci de kilograme la petreceri.

Edited by un_el, 12 December 2023 - 20:04.


#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru casa AB este foarte bun , nu ai nevoie de acoperire mare , aici simti nevoia de calitate. Acasa ascult la nivel in asa masura incat sa pot discuta cu cineva daca este nevoie .
La petreceri deja ai nevoie de spl mare pentru acoperire , in clasa AB cari minim 80kg amplif + boxe , in clasa D jumatate dar puterea e incomparabila .
Am amic ce are pentru casa dac Fiio + Yamaha DXR 12 inch , daca nu le vezi nu zici ca nu fac parte din clasa hifi desi sunt clasa D la amplificator , se simte interventia masiva Nexo in ele Posted Image.
Mai gasesti serie de concert clasa superioara desi cu amplificator clasa D - RCF art 932 12 inch , magnet neo , usoare dar impersionante daca le pui un DAC in fata .Efectiv cu Yamaha si RCF te doare sufletul sa le bagi in petreceri si sa le dai blana , au 1000W si spl 130dB, te nenorocesc si la maxim dar au fidelitate extraordinara pana in 50-60% volum.
In domeniul pro se cam renunta la amplificator + boxe , se trece pe active , se pastreaza clasic amplif + boxe daca ai sala ta permanent  altfel se cam vand ...din pacate , spun din pacate pentru ca sunt de 10 ori mai fiabile si au sunet mai curat dar greutatea conteaza foarte mult si volumul avand in vedere ca trebuie amplif dedicat pentru fiecare piesa , foh 1 amplif, bass alt amplif , instumente altul etc si intervine cablaraiul .

Pentru cine nu are sume impresionante pentru un sistem audio home use dar doreste : calitate , putere , spatiu ocupat mic recomanda Yamaha DBR 10 /12/15 depinde de fonduri. Depasesc multe amplificatoare la calitate sunet , merg pe neutru total , auzi fiecare sunet perfect, claritate , inaltele nu-ti ridica parul in cap, lipsa totala zgomot de fond . Daca vrei bass sau deep bass recomand un sub , la inceput nu e necesar la 12 si 15 inch .

Edited by ldpe, 13 December 2023 - 07:56.


#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
O ureche neantrenată cum e cazul la marea majoritate a oamenilor nu poate distinge distorsiuni armonice mai mici de 3%, așa că 0.5% sau 0,001% cum pretind unii fabricanți că au amplificatoarele lor nu influențează audiția în mod obișnuit.
Amplificatoarele pe lămpi au distorsiuni neliniare care pot atinge și 6%, funcție de nivelul reacției negative, aviz amatorilor de astfel de amplificatoare. Însă aceste distorsiuni sunt preponderent armonica 2, ceea ce înseamnă că oricărui semnal i se adaugă altul la octavă ceea ce face sunetul mai bogat și mai deschis, părând mai clar. Procesoare vocale de studio cum este Aureal Exciter care au fost folosite pt. a da căldură vocii la înregistrările muzicale utilizează tuburi electronice pt. a adăuga aceste armonici pare. Deci nu întotdeauna distorsiunile sunt un lucru rău...

#30
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Io unul nu sunt convins de lampi, am ascultat ceva clasica la cineva, nu am sezizat ceva diferente.
Asa ca pas la  lampi, sunt scumpe si degaja multa caldura, mai bune mos-fet  sau bipolare, facute cum trebuie, este doar parerea mea.

#31
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006
Doar ai ascultat la cineva acasa, banuiesc ca a fost vorba de cateva ore sau zeci de minute. N-ai de unde sa-ti dai seama de diferente dar sunt enorme. De exemplu, in cazul lampilor, sunetul de pian e "spart" in comparatie cu alte amplificatoare care folosesc pentru etajul final tranzistoare sau circuite integrate. Intr-adevar mihaicozac are dreptate, sunetul pare mai deschis, mai amplu pe lampi, ai impresia de acel efect de "sound stage".

Edited by un_el, 13 December 2023 - 09:45.


#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Interesant si util pe subiectul asta ar fi cine poate sa faca niste teste cat de 'oarbe' posibil intre ampificari, chiar daca nu sunt f. riguroase, sa ne povesteasca rezultate.

#33
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006
Eu le-am facut, din pacate nu-s "oarbe" dar dupa cum am afirmat exista diferente. Am de ceva ani de zile un "hibrid", adica un amplificator pentru casti care are etajul final format din doua triode 6j5. Sunetul e mult mai "dulce" fata de orice ce am ascultat pana acum. Uneori este ok, alte ori iti vine sa arunci castile si s-o iei la fuga, acum depinde de gusturi si genul muzical pe care doresti sa-l asculti.. Unora s-ar putea sa le placa, altora nu.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Prima intrebare la un test, considerand ca e o comparatie, e sa zicem daca noi consideram ca e o diferenta audibila intre 2 ampuri.
A doua intrebare ar fi in ce consta diferenta (aici iese cu bataie).

Sper sa am timp de sarbatori sa organizez ceva cat mai in orb, am si un switch pentru 2 ampuri x 2 perechi de boxe.

Oricum, la categoria buget destul de uman, zic ca destule ampuri mi-au sunat la fel, dar sunt si putine care clar au sunat diferit, dar nu am omologat treaba in blind.
Apropo, e interesant termenul 'omologare', vine din greaca si se gaseste in NT. Ca tot vin sarbatorile.

Edited by overseas, 13 December 2023 - 16:22.


#35
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am probat, comparat 4 amplificatore saptamanile trecute.Modele noi ultima generatie, vechi, marci diferite, configuratii diferite iar diferentele erau dramatice, pana si cine nu are nici o treaba cu sunetul sau muzica seisza clar diferente, fara vreo comutare A - B, prin reconectare si repetata melodia.Este drept difuzoarele erau ceva special si confirmau afirmatia producatorului care sustinea ca pe ele nu auzi caracterul lor, ci auzi cum suna restul componentelor.
Experimentul mi-a intarit preferinta personala pentru clasa D, la fel este drept ca era de ultima generatie dar celelalte in clasa AB nu tineu ritmul, nu aveau viteza, rezolutia, conturul, erau evident mai lenese, mai soft, fara atac incisiv dar au fost unii care preferau sunetul smooth, relaxat, chiar rafinat dar in ultima instanta la comparatie recunoasteau ca sunetul energic de la clasa D era altceva.

Apoi incercau sa asocieze sunetul cu genul muzical, considerand ca asta D suna foarte bine pe muzica si inregistrari moderne hi-res iar cele clasice AB sunau mai potrivit pentru muzica veche masterata in epoca analogica.

Exact aceeasi senzatie am avut cand mi-am schimbat ampliful hibrid AB cu ceva in clasa D acum vreo 4 ani.Daca nu l-am fi avut in teste as fi zis ca AB este grozav si nu ii trebuie nimic, suna impecabil, il aveam de vreo 9 ani si nu parea ca poate sau merita a fi inlocuit...pana la comparatie.L-am comparat in timp cu alte creatii AB dar nici unul nu m-a convins fiecare avea ceva bun dar lipsea altceva, nu a fost cazul la ultima comparatie, a plecat fara drept de apel.

#36
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Asta inseamna ca poti distinge dupa ureche clasa amplificatorului, io nu prea cred, dar na...nimic nu e imposibil
De vreo 40 de ani ma joc cu amplificatoare, multe cumparate, altele construite de mine, dar nu pot distinge clasa amplificatorului fara schema, asa dupa ureche.
Probabil urechea e de vina...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate