Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Fara centrale de apartament peste 17 ani

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2724 replies to this topic

#2665
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 24.05.2022
N-as spune ca am eliminat puntile termice, terasa, balconul au ramas in continuare sa "suga" caldura din casa.

"Atunci te apropii de acelasi consum de energie pe gaz cu cel obtinut cu pompa de caldura." Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Te referi la consum de energie pe gaz cu casa izolata in comparatie cu PDC cu aceeasi casa dar neizolata?

#2666
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View Postlexraz, on 18 aprilie 2024 - 16:36, said:

N-as spune ca am eliminat puntile termice, terasa, balconul au ramas in continuare sa "suga" caldura din casa.

"Atunci te apropii de acelasi consum de energie pe gaz cu cel obtinut cu pompa de caldura." Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Te referi la consum de energie pe gaz cu casa izolata in comparatie cu PDC cu aceeasi casa dar neizolata?
Ai acum un consum de energie electrica de 2400....3000 kWh pe an cu pompa de caldura.
Evalueaza cat ar trebui sa investesti in termoizolatia casei tale astfel incat ea sa consume doar 300...240 mc de gaz pe an pentru a mentine aceaiasi temperatura in interior.
Cam acesta e mesajul pe care il primim "cu drag" de la un coleg.

#2667
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 24.05.2022
Ok, inteleg acum. Compari consum kWh gaz cu electric PDC, nu pret.

#2668
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006
Comparatia asta este benefica din punct de vedere al emisiilor de CO2: un KWh electric se produce acum in Romania cu 176 grame emisii CO2 plus pierderile de pe retea.
Iar un KWh de gaz emite cca. 202 grame CO2 plus pierderile datorate randamentului centralei.

#2669
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdjl, on 09 aprilie 2024 - 16:06, said:

Azi am fost în "Flanco" să mă uit după ceva suporţi anti-vibraţii maşină de spălat.  Dar când sunt mai multe unităţi de aer condiţionat pe o faţadă, nu ştiu cât de bine e.

Dacă ar fi electricitatea ieftină, ai putea încălzi parţial cu aer condiţionat, şi restul cu gaz, că ai reduce consumul de gaze, mai ales noaptea. Dar vor electric, însă electricitate la preţ accesibil nu vor.

Arunci cu banii, crede-ma ca stiu ce vorbesc! Ia-ti un pres de cauciuc si nu cheltui banii pe mizeriile alea.

Aoleu, ti-ai schimbat parerea? Posted Image Inainte voiai totul electric, gazul nu era sigur.

Edited by un_el, 18 April 2024 - 18:25.


#2670
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,525
  • Înscris: 29.10.2017

View Postandreic, on 17 aprilie 2024 - 09:11, said:


De asta lumea e stricata... trebuie reparata, nu trebuie pierduta speranta, nu trebuei sa fim fatalisti Posted Image Trebuie inceput prin eliminarea elementelor toxice care tind sa conserve status quo-ul actual, lacomia, sustinerea unui sistem ce nu pune omul in centrul sau...
Nu se numeste fatalism, este pur si simplu goana dupa profit. Daca real va fi si un plus, indiferent in ce sens, ok, dar suntem continuu manipulati la greu. Adevarul doare, dar e bine sa il privim atat in ochi cat si din toate directiile, pe rand sau simultan. Ca intr-un roman s.f.

#2671
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 14.10.2023

View Postcipaul, on 18 aprilie 2024 - 12:43, said:

Spre deosebire de tine, eu am citit si inteles cursurile Domnului Profesor Universitar Lucian Balan.
Daca te intereseaza, sunt toate online si poate o sa intelegi ce prostii scrii pe aici. Slabe sanse.
Cei ca tine care se dau mari ecologisti cate fete au pana la urma?
Deci ziceai de domnul respectiv ca e prost sau ceva. Ca nu iti convine tie ca a descoperit lumii ca pdc face economie si ecologie sub 50%.
Ai scris o gramada de prostii pe care ti le corecteaza lumea, dar ce mai conteaza, atacul e cea mai buna aparare.

View Postlexraz, on 18 aprilie 2024 - 12:51, said:

Mda, nu cred ca e asa. Poate fi mai economic sa incalzesti cu lemne dar sigur nu e si mai ecologic.

Pai de ce nu? Daca lemnul elibereaza CO2 si la ardere si la putrefactie. CO2 absorbit din atmosfera si cedat inapoi. Daca te asiguri ca padurea se regenereaza eu zic ca varianta e sustenabila. Decat sa putrezeascca degeaba mai bine sa incalzeasca pe cineva.

#2672
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006
Observ ca nu mai intelegi nici limba romana.
Nu am scris ce pretinzi tu.
Mesajele sunt urmatoarele: fara termocentrala si cazane - centrale in viitor.
Ce am stricat deja in atmosfera planetei prin lacomia noastra nu o sa mai putem remedia in urmatorii zeci de ani. Adica CO2-ul ne va face multe zile caniculare in urmatorii zeci de ani.
In schimb apar solutii eficiente si tot mai accesibile de incalzire si sa aperam si de izolatie termica cu vid sau ceva similar.

#2673
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 24.05.2022

View Postrider_x, on 18 aprilie 2024 - 22:52, said:

Pai de ce nu? Daca lemnul elibereaza CO2 si la ardere si la putrefactie. CO2 absorbit din atmosfera si cedat inapoi. Daca te asiguri ca padurea se regenereaza eu zic ca varianta e sustenabila. Decat sa putrezeascca degeaba mai bine sa incalzeasca pe cineva.
Argumentezi de dragul discutiei? N-am stiut ca centralele pe lemne sunt alimentate cu lemnul aflat in putrefactie prin padure. Probabil ceva in genul Volvo care foloseste "driftwood" pentru insertiile de lemn la interior?
Nu stiu de ce aveam impresia ca se taie copaci pentru lemnul folosit la incalzire.

#2674
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajun_el, pe 18 aprilie 2024 - 18:24, a scris:

Arunci cu banii, crede-ma ca stiu ce vorbesc! Ia-ti un pres de cauciuc si nu cheltui banii pe mizeriile alea.
Aoleu, ti-ai schimbat parerea?     Posted image     Inainte voiai totul electric, gazul nu era sigur.

Covoraşul ăla are duhul din lampă şi nu alunecă?
La partea cu gazul, mă confunzi. Nu am zis că nu vreau gaz. Ce am zis eu e că dacă ar fi electricitatea mai ieftină, nu ar fi nevoie de atâta extindere reţele de gaz.

Edited by djl, 19 April 2024 - 08:56.


#2675
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 14.10.2023

View Postcipaul, on 18 aprilie 2024 - 23:52, said:

Mesajele sunt urmatoarele: fara termocentrala si cazane - centrale in viitor.
Ce am stricat deja in atmosfera planetei prin lacomia noastra nu o sa mai putem remedia in urmatorii zeci de ani. Adica CO2-ul ne va face multe zile caniculare in urmatorii zeci de ani.
In schimb apar solutii eficiente si tot mai accesibile de incalzire si sa aperam si de izolatie termica cu vid sau ceva similar.
- cum adica mesajle tale sunt fara gaz pe viitor cand mai devreme postai despre solutiile hibrid minune, mi se pare ca ai si gaz la o locatie pe incalzire... pai vorbim una si facem alta ca in politica...
- cum adica am stricat atmosfera prin lacomie? De unde propaganda asta? Progresul e lacomie? Pai hai inapoi in copac atunci! Daca vroiai sa traiesti in grota sau in bordei de pamant erai liber sa o faci, nu te-a obligat nimeni sa poluezi, hai lasa-ne cu lacrimile de crocodil.
- ai aflat si tu de izolatia cu vid cu cativa ani intarziere ca te-am directionat catre un prof. Dr. univ. Buna dimineata soare.

View Postlexraz, on 19 aprilie 2024 - 08:26, said:

Argumentezi de dragul discutiei? N-am stiut ca centralele pe lemne sunt alimentate cu lemnul aflat in putrefactie prin padure. Probabil ceva in genul Volvo care foloseste "driftwood" pentru insertiile de lemn la interior?
Nu stiu de ce aveam impresia ca se taie copaci pentru lemnul folosit la incalzire.

Nu nu. Binenteles ca nu m-am referit sa se arda lemnul care a intrat in procesul de putrefactie, acela nici nu mai are puterea calorica buna sau necesara. Lemnul care moare (prin taiere sau nu) e bine sa fie ars in maxim 2-3 ani pentru a beneficia de puterea calorica maxima. Pentru foc nu se taie paduri de conifere, se taie in special cele de foioase cum e salcâmul/acățul ce creste de la sine pe toate santurile fara nici o pretentie. Coniferele se taie pentru export, constructii, mobila, se foloseste pentru foc doar local in zonele montane unde nu merita sa duci lemn de foioase, ca sa te incalzesti cu brad trebuie sa bagi mult pe foc pentru ca nu "tine" daca asta era ingrijorarea legata de padurile Romaniei.

Binenteles ca trebuie taiati copaci selectiv in sensul de rarire, si nu la ras, adica se taie doar cei batrani sa faca loc la puiet (vezi parabola cu puietul care nu poate creste in umbra copacului batran). Rarind padurea se stimuleaza cresterea puietilor care vor acumula cel mai mult CO2 in perioada de crestere, desemenea si aliberare de oxigen. La rarire se taie arbori in a 2-a jumatate a vietii carora le scade dramatic ritmul de acumulare a CO2 din atmosfera, nu se omoara padurea, e ca stimularea gazonului prin taiere. Pastrand o padure batrana nu stimulezi cresterea masei lemnoase deci nici absortia de CO2 sau eliberarea de O2.

PS - mi s-ar parea normal ca si padurile sa beneficieze de intretinere cu cap, in care sa se curete padurea doar de arborii pensionati, indiferent ca vorbim de foioase, conifere, lemn de constructii/export, lemn de foc.

Edited by rider_x, 19 April 2024 - 10:20.


#2676
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 24.05.2022
Inteleg insa afirmatia consider ca ramane valabila. Poate fi mai economic sa incalzesti cu lemne dar sigur nu e si mai ecologic.
Ceea ce se poate observa cu usurinta petrecand cateva minute iarna intr-un sat neracordat la reteaua de gaz. Posted Image

#2677
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ţine minte cineva butoaiele alea negre de se puneau pe acoperişuri la mare că cică teoretic să încălzească apa pentru duş?   :rolleyes:

#2678
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Pe alea le-au scos din uz panourile solare, care fierb apa in 3-4 ore. Iar pe astea le scot din uz panourile PV, care te lasa sa consumi altfwl energia electrica restul zilei, dupa ce ai terminat de fiert apa in 3-4 ore.

#2679
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 19 aprilie 2024 - 08:56, a scris:

Covoraşul ăla are duhul din lampă şi nu alunecă?
La partea cu gazul, mă confunzi. Nu am zis că nu vreau gaz. Ce am zis eu e că dacă ar fi electricitatea mai ieftină, nu ar fi nevoie de atâta extindere reţele de gaz.

Covorasele sunt mult mai bune fata de piciorusele alea de amortizare, lucru testat de catre mine. Iar daca masina de spalat rufe e veche ar fi bine sa-i schimbi amortizoarele.

Oare? Tine minte ce ai spus pe topicul destinat RADET-ilor. Posted image

Edited by un_el, 19 April 2024 - 18:48.


#2680
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 14.10.2023

View Postlexraz, on 19 aprilie 2024 - 11:06, said:

Inteleg insa afirmatia consider ca ramane valabila. Poate fi mai economic sa incalzesti cu lemne dar sigur nu e si mai ecologic.
Ceea ce se poate observa cu usurinta petrecand cateva minute iarna intr-un sat neracordat la reteaua de gaz. Posted Image

Eu cred ca nu prea e valabil ce zici.
Tocmai ca lemnul nu e mai economic pe factura fata de factura de electricitate a pdc, deci mai economic nu e daca il cumperi legal.
Mirosul de fum nu polueaza generatiile viitoare, neutru e dpdv al carbonului, eu zic ca e mai ecologic pt. nepoti decat gazul sau energia murdara din SEN.
Am mari indoieli ca izul de fum afecteaza sanatatea satenilor, bine ca parfumul nu e toxic... Probabil unora le e frica deja sa mai manance afumatura sau sa mai faca gratare sau sa gateasca in casa pana la urma...
BTW arderea pirolitica a lemnului e completa, nici mirosul nu mai ramane.

Edited by rider_x, 19 April 2024 - 22:18.


#2681
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrider_x, on 19 aprilie 2024 - 10:19, said:

- cum adica mesajle tale sunt fara gaz pe viitor cand mai devreme postai despre solutiile hibrid minune, mi se pare ca ai si gaz la o locatie pe incalzire... pai vorbim una si facem alta ca in politica...
....
- ai aflat si tu de izolatia cu vid cu cativa ani intarziere ca te-am directionat catre un prof. Dr. univ. Buna dimineata soare.
Gazul a ramas ca sursa secundara si de rezerva. Acum ca am vazut ce costisitor poate fi, sunt toate sansele sa ramana doar ca rezerva si aragaz.
Asa a iesit mai economic, cum am mai scris e foarte importanta si componenta economica pentru fiecare din noi care mai si gandim.
Altfel ne pasc tepe cu supraizolatii a caror cost nu se va amortiza in 200 de ani.
Cost initial cu energia din gaz 1000 de Euro pe sezon.
Cost anul viitor 200...300 Euro. Anul acesta un 380 de Euro.
Termoizolatie la nivel de casa pasiva si cu aceiasi factura anuala de 200...300 de Euro, minim 50.000 de Euro vs. solutii eficiente si economice de incalzire plus izolatii termice bine gandite 3000....4000 de Euro.
As vrea sa vad si eu fazanul care arunca cu 46000 de Euro pe termoizolatia din povestile de marketing ale meseriasilor cu putine clase.

A fost distractiv sa te vad cum scrii laudativ destre un cadru didactic care este dedicat trup si suflet ecologiei. Se pare ca acum te-ai informativ putin.

#2682
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 24.05.2022

View Postrider_x, on 19 aprilie 2024 - 22:17, said:

Eu cred ca nu prea e valabil ce zici.
Tocmai ca lemnul nu e mai economic pe factura fata de factura de electricitate a pdc, deci mai economic nu e daca il cumperi legal.
Mirosul de fum nu polueaza generatiile viitoare, neutru e dpdv al carbonului, eu zic ca e mai ecologic pt. nepoti decat gazul sau energia murdara din SEN.
Am mari indoieli ca izul de fum afecteaza sanatatea satenilor, bine ca parfumul nu e toxic... Probabil unora le e frica deja sa mai manance afumatura sau sa mai faca gratare sau sa gateasca in casa pana la urma...
BTW arderea pirolitica a lemnului e completa, nici mirosul nu mai ramane.
Cred ca trebuie sa definim "ecologic". Tu consideri ca "mirosul" de fum nu afecteaza sanatatea si ca gatitul in casa (mai ales pe gaz) nu e daunator.

Eu insa ma opresc aici, ne departam de topic si nu va duce nicaieri discutia asta.

View Postcipaul, on 19 aprilie 2024 - 22:53, said:

Gazul a ramas ca sursa secundara si de rezerva. Acum ca am vazut ce costisitor poate fi, sunt toate sansele sa ramana doar ca rezerva si aragaz.
De ce "si aragaz" in locul unei plite cu inductie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate