Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Change csc on samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Moriosan13

Moriosan13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2023
Salut.daca schimb csc-ul de pe Romania pe Germania la un Samsung S23 Ultra, am sa pot seta si folosi Samsung Pay de Germania? Cardurile mele sunt de Germania...

#2
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Cum schimbati csc-ul? Rootat sau rescris un alt firmware?

Rootat - o sa vada ca softwareul e modificat
Alt firmware - ok

Edited by tclau, 28 November 2023 - 07:13.


#3
Fantoma_trecutului

Fantoma_trecutului

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2023
Dacă schimb csc-ul își poate da seama angajatorul? Am telefon de la muncă

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006
Nu stiu cum e la Samsung pay dar la Google pay poti inrola orice card de la orice banca din lumea asta. Conditia ca sa fie inrolat in Gpay nu tine de zona geografica.
Cei care aveti telefoane Huawei, folositi Huawei pay ? Observ ca si Xiaomi a scos ceva asemanator.

@Fantoma_trecutului   Daca schimbi csc-ul te va pune sa-l platesti.

Edited by Leo2006, 28 November 2023 - 09:02.


#5
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014

 Moriosan13, on 28 noiembrie 2023 - 00:36, said:

Salut.daca schimb csc-ul de pe Romania pe Germania la un Samsung S23 Ultra, am sa pot seta si folosi Samsung Pay de Germania? Cardurile mele sunt de Germania...

Daca ai S23U cumparat din Romania atunci nu ai cum sa ai csc de Romania,ai EUX.De cativa ani nu mai sunt csc.uri specific fiecarei tari din Europa.Sunt unite toate in EUX.Ai postat si pe topicul de S21 dar cu acel utilitar poti trece pe csc.uri ce nu sunt din Europa precum THL(Thailanda) sau ILO(Israel) pentru a debloca inregistrarea apelurilor din aplicatia nativa Samsung.

Daca locuiesti in Germania si ai un sim de la vreun operator de pe acolo eu cred ca este suficient pentru a beneficia de anumite aplicatii specifice.Nu stiu daca telefonul tau este luat de la vreun operator din Romania ca atunci se schimba datele problemei.Ei isi cam personalizeaza softul si atunci ai nevoie si sa instalezi cu odin ultimul soft EUX.Nu cunisc situatia in care te afli dar daca telefonul e cumparat din magazine gen Altex,Samsung..atunci nu ai soft personalizat si ai nevoie doar de sim din Germania.Deasemeni cred ca nu l-ai lua de la Q.Mobile ca acelea sunt aduse de prin Taiwan si asa vor ramane.Nu le poti modifica.


 tclau, on 28 noiembrie 2023 - 07:13, said:

Cum schimbati csc-ul? Rootat sau rescris un alt firmware?

Rootat - o sa vada ca softwareul e modificat
Alt firmware - ok

https://youtu.be/RmV...?feature=shared

Edited by lawrence74, 28 November 2023 - 08:58.


#6
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Nu e nevoie de root pentru schimbat csc si nici nu pierzi garantia.De soft scris cu Odin ai nevoie doar atunci cand combinatia softului tau nu corespunde cu combinatia softului csc.ul ales.Atunci trebuie instalat ultimul soft al noului csc.Adica daca pe S23U cu csc EUX ai ultimul soft S918BXXS3BWK5 si vrei sa treci pe THL de exemplu care are S918BXXS3BWK6 atunci se descarca ultimul soft THL si se instaleaza cu Odin.Altfel pe viitor nu se vor mai face update.uri ota nefiind aceeasi combinatie.

Edited by lawrence74, 28 November 2023 - 09:29.


#7
Moriosan13

Moriosan13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2023
Multumesc pentru raspuns. Telefonul S23 Ultra e luat de la Orange Romania. Curiozitatea este, ca am si un Samsung A54 cumparat de pe amazon.de si nici la acela nu ma lasa da imi setez samsung wallet. Pot sa instalez aplicatia dar cand vreau sa o setez  imi da eroare si imi zice sa incerc mai tarziu..

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Poate detecteaza locatia  si de aia nu merge. Trebuie sa fii fizic in germania. Incearca prima data cu locatia dezactivata si cu vpn de germania

#9
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Nu trebuie resoftat. Il poti schimba foarte rapid cu SamFwTool. Iar pe viitor daca vrei sa te intorci la cel de Romania poti lafel de usor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate