Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

SSD nvme Fanxiang - ce stiti despre ele?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022

View Posteiffel, on 14 noiembrie 2023 - 16:51, said:


Chinezarii cumperi, chienzarii primesti.
kingDian ul meu , inca rezista , si are vre o 5 sau 6 ani, la juma de pret fata de evo de la samsung

#20
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005

View Postadisz, on 14 noiembrie 2023 - 21:37, said:



Ai dreptate.
Dar, uitam cu totii ca ABSOLUT tot ce cimparam este chinezarie. Ca-i mai scumpa, ca-i mai ieftina, ca-i mai cu staif, ca-i mai obscura, dar in final tot Made in PRC este. Cu exceptiile de rigoare. Adica cam 0,01%.
E made în China ca acolo e forță de muncă și atât.
Proiectarea și tot ce tine de mașini pentru fabricare semiconductori sau altceva e made în SUA, Japonia,  Olanda,  korea...

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Da, nici macar avioane de lupta din generatia a 5-a nu sunt in stare chinezii sa faca. Sau sunt si astea proiectate de americani?

#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Cata tehnologie furata de la americani au avioanele alea, lol..

#23
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005

View Postabac, on 14 noiembrie 2023 - 23:30, said:

Da, nici macar avioane de lupta din generatia a 5-a nu sunt in stare chinezii sa faca. Sau sunt si astea proiectate de americani?
Daca esti asa sigur in ceea ce priveste produsele chinezesti cumpara tu, nu trebuie sa ne spui si noua dupa cum sunt ca noi stim.

De ce ai mai deschis topic despre gunoaie daca esti asa sigur de calitatea chinezilor ?

Ti-am scris ca SSD-urile astea de la chinezi au in firmware capacitate mare dar in realitate un SSD de 2TB are 500 GB pe care nu ii poti folosi din cauza vitezei de scriere/citire sau din cauza ca nu mai vrea sa copieze ce ai (da eroare).

Pretul dintre un EVO 870 de la Samsung care este calitativ si unul no name nu este asa mare.

Cumperi ce vrei, faci ce vrei cu banii tai !

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Eu cred ca habar nu ai despre ce vorbesti, esti fript cu lucruri ieftine cumparate de pe aliexpress si esti plin hate. Opinia ta, formata in astfel de mediu si conditii, are valoare zero.

Edited by abac, 15 November 2023 - 09:50.


#25
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Nu sunt plin de hate, e adevarul pur.

Singura companie "Made in China" care scosese capul de la cutie era Huawei (si este) dar cu HW Made in SUA, Japonia, Germania, Olanda, Korea !

Despre ce vorbim ?

#26
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 06.03.2016
E irelevant ca e din China sau din alta parte. Cat dai, atat face indiferent de cine produce si unde.

Deci problema nu e ca se numeste "Fanxiang". E pur si simplu un model inferior d.p.d.v al performantei comparativ cu altele mai scumpe (probabil chiar si de la acelasi brand). Nici capacitate "umflata" nu are cum au spus unii mai sus, pretul e corect pentru ce ofera. Se gasesc si la noi ADATA de 2 TB in acelasi buget, cu aceleasi caracteristici.

Daca nu te deranjeaza ca o sa-i scada viteza brusc (cu mult sub 3 GB/s) in timpul unui transfer mare, atunci presupun ca e in regula.

#27
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postabac, on 15 noiembrie 2023 - 09:49, said:

Eu cred ca habar nu ai despre ce vorbesti, esti fript cu lucruri ieftine cumparate de pe aliexpress si esti plin hate. Opinia ta, formata in astfel de mediu si conditii, are valoare zero.
Cum ti s-a zis mai sus, ai facut un topic ca sa ii convingi si pe ceilalti sa manance din aceeasi oala cu tine.
Fiindca daca doar ai fi cerut niste pareri, ai fi priceput, dar ti mortis sa ne convingi ca sunt produse bune.
In cazul asta cumpara linistit, si fara griji ca sunt foarte bune. Daca nu crapa si daca ai viteze mari de scriere, felicitari, ai facut un deal bun.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postn-amname, on 14 noiembrie 2023 - 20:25, said:

+1, e o intreaga industrie a reviews-urilor. Sa spunem ca stiu, din anumite surse, cum unii isi iau produsele moca doar ca sa dea reviews pozitive la chinezarii (gen cumperi de pe amazon, primesti banii in PayPal).

Asa si asa. De-asta eu ma uit doar la review-urile negative, pe cele pozitive nu prea le bag in seama.

In general pe Amazon sunt doua chestii cand scrii review-uri negative - chinezul poate sa te "plateasca" sa scoti review-ul negativ - ramai cu produsul gratis, sau poate sa ceara la Amazon sa fie sters pe motiv ca a fost clientul rau intentionat.

View Postadisz, on 14 noiembrie 2023 - 21:37, said:

Ai dreptate.
Dar, uitam cu totii ca ABSOLUT tot ce cimparam este chinezarie. Ca-i mai scumpa, ca-i mai ieftina, ca-i mai cu staif, ca-i mai obscura, dar in final tot Made in PRC este. Cu exceptiile de rigoare. Adica cam 0,01%.

E si nu e...
Produsele sub branduri occidentale consacrate sunt facute in China ( mai nou pleaca de-acolo catre India si altele din zona ca sunt mai ieftine ) dar cu tot know-how-ul respectiv, plus controlul calitatii la sange impus de marca respectiva.
Sunt si produse chinezesti care au reusit sa se impuna ca nume, dar le-a trebuit 10-15 ani pan au ajuns pe-acolo, timp in care au orbecait ca chiorii, cu multe produse cu probleme si in special cu un control al calitatii foarte prost la inceput. Aici e defapt marea problema cu China si produsele lor - controlul calitatii.

#29
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019

View Postadisz, on 14 noiembrie 2023 - 21:37, said:

Ai dreptate.
Dar, uitam cu totii ca ABSOLUT tot ce cimparam este chinezarie. Ca-i mai scumpa, ca-i mai ieftina, ca-i mai cu staif, ca-i mai obscura, dar in final tot Made in PRC este. Cu exceptiile de rigoare. Adica cam 0,01%.

Initiator, cumparal si vezi in timp cat de buna e marca respectiva.
Multe produse pe care, personal, le-am comandat de pe alieexpress sunt slab calitativ,finisate. diferentele intre chinezarii si "nechinezarii" sau alte marci mai bune ....este ccontrolul calitatii, pretentiile pe care le impune firma respectiva fabricilor din china. Nike, puma au fabrici de adidasi acolo...asta ar trebui sa ne spuna ca sunt slabi calitativi?! sunt subansamble care se produc in china si se asambleaza in alte tari, sau chiar acolo, totul depinde de materialele pe care le folosesc si cum le folosesc.
Doi lei dai, doi lei face.

#30
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
am cumparat si consacrate ( spre ex seagate )am dat mult , si a crapat dupa ce a iesit din garantie

#31
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,448
  • Înscris: 28.09.2008
Sa nu facem confuzie intr- un produs fake unde nu se oboseste nkmeni sa scoata ceva de calitate ca doar e fake si produse care apartin unui brand.

#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Am mai gasit un drive chinezesc de 2TB la 75 de euro: https://www.amazon.d...94&sr=8-10&th=1

Gatantie 3 ani, viteza citire 3500Mb/scriere 3150 Mb

MTBF: 1,5 milioane de ore.

Graphene Cooling Sticker -> adica ce vrea Apple sa puna la Iphone 16.

Celule TLC, adica cele mai ieftineanu, dar pentru drive de mutat date de colo colo, zic eu ca e perfect. Oricum, sunt drive-uri de la case mari cu celule TLC in piata. Plus, am cateva drive-uri SSD Samsung cu celule TLC de zeci de ani, cu zero probleme.

Cred ca il cumpar sa vad ce poate.

Edited by abac, 26 November 2023 - 10:31.


#33
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Un ADATA Legend 710 de 2 TB la 339 lei nu e mai bun?
https://www.cel.ro/s...-pNiQxNzEnNg-l/

#34
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
citire 2400/scriere 1800.

Aparent e mult mai lent decat chinezu'.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu te lua ce scor are in primele secunde, mai ales ca-l vrei pentru volum. Vezi pe o durata ceva mai mare.

#36
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,448
  • Înscris: 28.09.2008

View Postabac, on 26 noiembrie 2023 - 10:26, said:

Am mai gasit un drive chinezesc de 2TB la 75 de euro: https://www.amazon.d...94&sr=8-10&th=1

Gatantie 3 ani, viteza citire 3500Mb/scriere 3150 Mb

MTBF: 1,5 milioane de ore.

Graphene Cooling Sticker -> adica ce vrea Apple sa puna la Iphone 16.

Celule TLC, adica cele mai ieftineanu, dar pentru drive de mutat date de colo colo, zic eu ca e perfect. Oricum, sunt drive-uri de la case mari cu celule TLC in piata. Plus, am cateva drive-uri SSD Samsung cu celule TLC de zeci de ani, cu zero probleme.

Cred ca il cumpar sa vad ce poate.
Postarea ta are sens doar daca nu stiai preturile din ro ori ai calculat gresit conversia din euro in lei.

Edited by mariusixy, 26 November 2023 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate