Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Declaratie proprie raspundere TVA 5%

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Salutare,

Am comandat online un incarcator solar Victron (MPPT 75/15) care beneficia de TVA 5% pentru persoane fizice.
Vanzatorul mi-a trimis de completat o declaratie pe proprie raspundere care arata asa:

Subsemnatul(a), persoană fizică - .............................................................................................
(numele și prenumele),
identificat prin CI/BI seria ...... și nr. ........................., cunoscând prevederile art. 326 din Codul
penal cu privire la falsul în declarații, declar pe propria răspundere că achiziționez produsele pentru
alte destinații decât cea de locuință.


Nu prea inteleg de ce zice "declar pe propria răspundere că achiziționez produsele pentru alte destinații decât cea de locuință"?

Ma poate lamuri cineva?

Multumesc.

PS: Daca are vreo importanta, adresa de facturare e o adresa de bloc (apartament) iar locul unde vreau sa folosesc produsul e o proprietate pe care o am undeva la tara.

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Parca era TVA mai mic daca vrei sa iti faci casa mai eficienta. Platesti TVA mare daca vrei sa pui panouri la firma. Ciudata chestia cu "locuinta".

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca treaba asta ar fi trebuit sa intre in vigoare de la 01.01.2024.
Vezi si Codul Fiscal art. 291.

#4
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 16.05.2010

 valos, on 14 noiembrie 2023 - 15:28, said:

Nu prea inteleg de ce zice "declar pe propria răspundere că achiziţionez produsele pentru alte destinaţii decât cea de locuinţă"?

PS: Daca are vreo importanta, adresa de facturare e o adresa de bloc (apartament) iar locul unde vreau sa folosesc produsul e o proprietate pe care o am undeva la tara.
De asta cred. De ce ai pus adrese diferite? Te complici pentru ca oricum nu esti firma.

#5
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023
Posibil sa fie greseala in textul declaratiei, eu zic ca am semnat ceva asemanator pentru un sistem de prindere K2, dar suna: "... pe propria raspundere ca NU achizitionez....decat cea de locuinta"

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Pui la firmă, dar îl deduci integral dacă firma e plătitoare de TVA.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate